Home / ΙΤΑΛΙΑ / Σιένα ξανά, από κοντά η Αρμάνι, έχασαν Καντού και Μπενετόν!

Σιένα ξανά, από κοντά η Αρμάνι, έχασαν Καντού και Μπενετόν!

Η Σιένα επιβεβαίωσε ξανά σε όλους ποιος είναι το αφεντικό στην Ιταλία στη 15η αγωνιστική, κερδίζοντας εκτός έδρας τη Ρόμα και φτάνοντας στο 14-1. Η Αρμάνι κέρδισε και πάλι με τον Πίτερσον στον πάγκο της, αυτή τη φορά τη Σκαβολίνι, ενώ η Μπενετόν διαλύθηκε στην έδρα της από την Καζέρτα. Νέα ήττα και για την Καντού, που παραμένει 3η, αλλά πλέον 2 νίκες πίσω από τους Μιλανέζους.

Ένα ημίχρονο… εμφανίστηκε στο γήπεδο η Μπενετόν εναντίον της Καζέρτα. Οι Τρεβιζάνοι κέρδιζαν με 26-22 την πρώτη περίοδο και ήταν κοντά (39-41) στο ημίχρονο, παρότι οι 13 πόντοι της δεύτερης περιόδου είχαν αφήσει να φανεί το τι θα ακολουθήσει. Τελικά σκόραραν μόλις 28 πόντους σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, η άμυνά τους ήταν της πλάκας και δέχτηκαν 49 και συντρίφτηκαν με 23 πόντους διαφορά.

Η εικόνα του ματς άλλαξε πλήρως στην 3η περίοδο, την οποία η Καζέρτα κέρδισε με 10-30 (!) με την Μπενετόν να έχει 8 πόντους εντός παιδιάς με 3/15 σουτ, ενώ οι αντίπαλοί της είχαν 12/15 (9/10 δίποντα). Οι δύο ομάδες έκαναν ουσιαστικά τις ίδιες επιθέσεις (η Μπενετόν… έκανε μία περισσότερη στο δεκάλεπτο), αλλά η διαφορά στην ποιότητα του παιχνιδιού ήταν χαώδης. Πλέον, ήρθε ο Μπράιαν Σκίνερ που θα ντεμπουτάρει στο Eurocup για να βελτιώσει την κατάσταση. Θα δείξει, καθώς η Μπενετόν έχει 6-9 ως τώρα στο πρωτάθλημα.

Μια… άλλη ομάδα που έχει 6-9 στο πρωτάθλημα είναι η Ρόμα, αλλά αυτή ήταν πιο… δικαιολογημένη στην πιο πρόσφατη ήττα της, καθώς το πάλεψε το παιχνίδι με τη Σιένα, αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει μια πιο ποιοτική ομάδα. Η Σιένα (που ενισχύθηκε με τον Γιάριτς) βρέθηκε πίσω με 22-17 στην πρώτη περίοδο, αλλά επέτρεψε στην αντίπαλό της να περάσει μόνο οριακά τους 30 πόντους στο ημίχρονο, αφού το 9-18 της δεύτερης περιόδου προήλθε από την πολύ δυνατή άμυνα των πρωταθλητών Ιταλίας.

Η Ρόμα είχε 4/13 σουτ στο δεκάλεπτο και βρέθηκε πίσω στο σκορ για να μην μπορέσει να επανέλθει, αφού όσο κι αν προσπάθησε στην επίθεση (20 πόντοι στην 3η περίοδο) δεν μπόρεσε η άμυνά της να σταματήσει τη Σιένα, που εύκολα έβαλε 27 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο για να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια νούμερα. Η διαφορά έμεινε πάνω από τους 10 πόντους ως το 38ο λεπτό, ενώ το -6 του φινάλε ήταν η πιο κοντινή απόσταση στην οποία μπόρεσε να βρεθεί η Ρόμα από τη στιγμή που έμεινε πίσω.

Η Αρμάνι έχτισε μια καλή διαφορά 10 πόντων στην πρώτη περίοδο με τη Σκαβολίνι και μπόρεσε να ελέγξει τον αγώνα στο σύνολό του με τον Νταν Πίτερσον να βλέπει 5 παίκτες να σκοράρουν διψήφιο αριθμό πόντων από τους 10 που χρησιμοποίησε στο ματς. Η Αρμάνι με τον Πίτερσον τρέχει πολύ, παίζει θεαματικό μπάσκετ και ως τώρα δείχνει να μπορεί να εκμεταλλευτεί τον Πετσέροφ, τον Τζάαμπερ και τον Χόκινς. Μένει να δούμε αν με τις μετεγγραφές της θα μπορέσει να απειλήσει και τη Σιένα. Πάντως, με τη Σκαβολίνι είχε και πάλι πολύ περισσότερα ριμπάουντ (37-22) τομέας στον οποίο μοιάζει πολύ δυνατή με τον Πίτερσον, ενώ μοίρασε και 17 ασίστ.

Στο σουτ κρίθηκε η αναμέτρηση της Αβελίνο με την Μπρίντιζι, με τον Μπόμπι Ντίξον να είναι αυτός που πήρε τη νίκη για την ομάδα του (Μπρίντιζι). Το παιχνίδι είχε εναλλαγές ως το ημίχρονο, αφού η Αβελίνο κέρδιζε με 8 πόντους στην πρώτη περίοδο, ενώ έχασε με 14 τη δεύτερη (12-26) χάρη στον οίστρο του Ντίξον και του Ρόμπερσον. Ο Τράουτμαν κουβάλησε τους γηπεδούχους ως το φινάλε με 22 πόντους και 16 ριμπάουντ με 10/14 εντός παιδιάς και ο Τόμας έβαλε τις δύο βολές για το 79-77. Παρότι ο Ρόμπερσον είχε 1/2 και απλώς μείωσε σε 79-78, ο Ντιν αστόχησε και στην τελευταία επίθεση ο Ντίξον έγραψε με την εκπνοή του αγώνα το 79-80 σφραγίζοντας με ένα ροζ φύλλο μια εκπληκτική εμφάνιση.

«Τραγικός» ήταν ο αγώνας της Τέραμο με την Κανάντιαν Σόλαρ Μπολόνια. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 35-37 μετά από ένα… φυσιολογικό 20λεπτό, αλλά η συνέχεια ήταν από άλλο ανέκδοτο. Στην 3η περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 4-20 για την Μπολόνια που κράτησε την αντίπαλό της σε 1/14 εντός παιδιάς και ξέφυγε με 18 πόντους. Η Τέραμο… πήρε εκδίκηση στην 4η περίοδο την οποία και κέρδισε με… 16-5 κρατώντας την Μπολόνια σε 2/13, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει και τη νίκη.

Η Καντού τα «έσπασε» από το τρίποντο στην 4η περίοδο του ματς με τη Βαρέζε και μοιραία το -3 έγινε -17 και ηττήθηκε για να μείνει 2 νίκες πίσω από την Αρμάνι. Είχε 0/6 τρίποντα (και 4/10 δίποντα) ενώ η αντίπαλός της είχε 9/11 σουτ στο δεκάλεπτο, το οποίο και κέρδισε με 23-9 για να πάρει το ματς με 82-65.