Home / ΙΤΑΛΙΑ / Η Σιένα πήρε την Καντού, ήττα για Ρόμα

Η Σιένα πήρε την Καντού, ήττα για Ρόμα

Η 20η αγωνιστική στη Legabasket είχε εναλλαγές στη βαθμολογία με τη Σιένα να κερδίζει την Καντού κι έτσι η Αρμάνι να αρπάζει την ευκαιρία για να μείνει μόνη 2η στη βαθμολογία, αφού κέρδισε τη Σασάρι. Η Ρόμα έχασε στο Τρεβίζο από την Μπενετόν, ενώ η Μπολόνια κέρδισε την Καζέρτα. Στο 18-2 η Σιένα, συνεχίζει χωρίς να απειλείται από κανέναν.

Η Σιένα είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και παρότι δεν μπόρεσε να ξεφύγει, πήρε τη νίκη από την Καντού. Στο πρώτο ημίχρονο η Σιένα ξέφυγε και με διψήφια διαφορά, καθώς με ένα μίνι ξέσπασμα το σκορ έγινε 30-18 από 21-18. Στη συνέχεια η διαφορά έφτασε και τους 14 πόντους (35-21) με τη Σιένα να έχει περιορίσει πολύ επιθετικά την αντίπαλό της στα πρώτα 17 λεπτά του ματς. Το ημίχρονο τελείωσε με την Καντού να τρέχει ένα 0-8 για να μειώσει σε 37-32, με τη Σιένα να αστοχεί στα τελευταία 5 σουτ που έκανε στο ημίχρονο.

Η Καντού μείωσε σε 39-37 στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά με 8-0 η Σιένα πήγε ξανά το ματς στους 10 πόντους και το ίδιο έκανε και μετά το 49-45, αφού με 7-0 έγραψε το 56-45. Μετά η διαφορά δεν κατέβηκε ξανά ως το τέλος κάτω από τους 7 πόντους, με τους πρωταθλητές να παίρνουν μια σημαντική νίκη.

Έτσι, η Αρμάνι έμεινε μόνη δεύτερη κερδίζοντας τη Σασάρι του Τσαλδάρη με 16 πόντους διαφορά. Η Αρμάνι έπαιξε όπως θέλει ο Πίτερσον να τη βλέπει να παίζει. Έτρεξε πολύ, σκόραρε σε κάθε δεκάλεπτο περισσότερους από 20 πόντους, κέρδισε κάθε δεκάλεπτο του ματς, έκανε 64 σουτ (53 η Σασάρι) και ήλεγξε απόλυτα τα ριμπάουντ (40-26). Η Σασάρι πάλεψε, αλλά σε κάθε δεκάλεπτο έμεινε και λίγο πιο πίσω για να χάσει τελικά με αρκετά μεγάλη διαφορά.

Άλλη μια κλασική βραδιά για τη Ρόμα, που πήγε στο Τρεβίζο και στο πρώτο ημίχρονο έδειξε ότι μπορεί να κερδίσει και να πάρει το διπλό. Σκόραρε 45 πόντους, είχε στο πρώτο δεκάλεπτο 27 πόντους με 11/14 σουτ εντός παιδιάς και τους Ντζέντοβιτς και Σμιθ να έχουν από 10 πόντους, τελείωσε το ημίχρονο με 64% εντός παιδιάς και το προβάδισμα και μετά… κατέρρευσε.

Στο δεύτερο μέρος είχε όλους κι όλους 27 πόντους και είδε την Μπενετόν να παίρνει διψήφια διαφορά από την 3η κιόλας περίοδο, η οποία έληξε 26-12. Η Ρόμα είχε 0/10 τρίποντα στο δεύτερο μέρος (60% στο πρώτο ημίχρονο) και δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση που παγιώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η Αβελίνο δεν πήρε μεγάλη διαφορά από τη Μοντεγκρανάρο, αλλά με τον Μαρκί Γκριν να πλησιάζει το triple-double έχοντας 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ έχοντας και 6 κλεψίματα, με τον Τόμας να προσθέτει 30 πόντους και 9 ριμπάουντ, πήρε τη νίκη με 83-75.

Η Μπρίντιζι κέρδισε εύκολα τη Βαρέζε, παίρνοντας διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο κι έχοντας τους Ντιαβαρά και Τουρέ να βάζουν 44 πόντους, με τους Λανγκ και Ρόμπερσον 32 πόντους και 15 ριμπάουντ!