Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ισπανική επέλαση ως τα προημιτελικά!

Ισπανική επέλαση ως τα προημιτελικά!

Ισπανική βραδιά στην Ευρωλίγκα με τις Κάχα Λαμποράλ και Βαλένθια να πετυχαίνουν στο 100% τους στόχους τους και να παίρνουν τα δύο τελευταία εισιτήρια πρόκρισης στα προημιτελικά, απέναντι σε Λιέτουβος και Φενέρμπαχτσε αντίστοιχα.

Στα υπόλοιπα ματς, η Μπαρτσελόνα δεν ίδρωσε με την Ολίμπια στην Ισπανία, η Μακάμπι… βαριόταν τη ζωή της στη Ρώμη, η Σιένα έστειλε μήνυμα στον Ολυμπιακό διαλύοντας τη Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη, ενώ η Παρτιζάν έκανε την πρώτη της νίκη στο Top-16 στο αδιάφορο βαθμολογικά ματς με την Εφές στην Τουρκία.

Πλέον, η Ευρωλίγκα φτάνει ένα βήμα πριν το φάιναλ φορ, με τα προημιτελικά να ξεκινούν στις 22 Μαρτίου και το σύστημα να είναι «best-of-5» με τα ματς 2-2-1 με την ομάδα που έχει το πλεονέκτημα έδρας να ξεκινάει εντός και να τελειώνει εντός έδρας.

Τα ζευγάρια των προημιτελικών:

Κάχα Λαμποράλ – Μακάμπι Τελ Αβίβ
Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός
Ρεάλ Μαδρίτης – Βαλένθια
Ολυμπιακός – Μοντεπάσκι Σιένα

Όμιλος E

Λιέτουβος Ρίτας-Κάχα Λαμποράλ 68-77 (39-40)
Μπαϊράμοβιτς 14π. 5ρ., Μπιέλιτσα 11π. 5ρ. 4ασ., Βαλανσιούνας 9π. 11ρ. // Σαν Εμετέριο 19π. 12ρ. 3ασ. 8κ.φ., Μπάρατς 13π. 6ρ., Χουέρτας 10π. 4ρ. 5ασ. 3κλ., Λόγκαν 15, Τελέτοβιτς 12
Η Κάχα Λαμποράλ τελικά έκανε αυτό που έπρεπε όταν ο Παναθηναϊκός (ή η Λιέτουβος, όπως το δει κανείς) της έκανε δώρο την 4η αγωνιστική: πήρε 2 νίκες σε 2 ματς και πήρε μαζί με αυτές και την πρώτη θέση του ομίλου. Έτσι, έχει το πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά και ελπίζει για φάιναλ φορ.

Το ματς στη Λιθουανία ήταν ντέρμπι ως τα μισά της 4ης περιόδου περίπου, αλλά οι Ισπανοί είχαν το προβάδισμα, τον έλεγχο και τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση, στη μεγαλύτερη διάρκειά της. Ουσιαστικά αντιμετώπισαν πρόβλημα μόνο στη ρακέτα, όπου Μπιέλιτσα, Βαλανσιούνας και Μπαϊράμοβιτς είχαν 34 πόντους και 21 ριμπάουντ με 14/20 δίποντα (αλλά και 1/10 τρίποντα). Απ’ την άλλη, έλεγξαν την περιφέρεια, κράτησαν χαμηλά τον Γκεσεβίτσιους και τον Γιασάιτις, είδαν τον Ελ-Αμίν να τραυματίζεται (υπάρχουν φόβοι για σοβαρή ζημιά στο γόνατο) και τον Νιούλι να μην μπορεί να κάνει τη διαφορά.

Επίσης, είχαν στη φαρέτρα τους έναν σεληνιασμένο Σαν Εμετέριο, ο οποίος σε 36 λεπτά είχε 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 8 κερδισμένα φάουλ, με 4/6 δίποντα 2/2 τρίποντα και 5/6 βολές. Ο Σαν Εμετέριο τα έκανε όλα στο γήπεδο, καλύπτοντας την τραγική αστοχία του Χουέρτας (2/11 σουτ έχοντας γεμάτη στατιστική). Πολύ καλός ήταν και ο Μπάρατς, ενώ ο Τελέτοβιτς έδωσε πολύτιμες βοήθειες, μαζί με τον Λόγκαν.

Η Λαμποράλ προηγήθηκε με 13-27, αλλά είδε τη Λιέτουβος να μειώνει σε 20-27 και να πλησιάζει στον πόντο στο ημίχρονο (39-40). Το ματς είχε ανάψει για τα καλά, με τη Λιέτουβος να παίρνει στο 43-42 το πρώτο και μοναδικό της προβάδισμα στον αγώνα. Όμως, ο Σαν Εμετέριο ήταν ασταμάτητος, το ματς πήγε στο 47-54 και η Λαμποράλ κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος, περνώντας από το 62-69 και το 66-74. Μεγάλη νίκη για τους Βάσκους, που πήραν την πρωτιά, παρά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους σε όλη τη χρονιά.

Όμιλος F

Μπαρτσελόνα-Ολίμπια Λιουμπλιάνας 76-58 (35-31)
Λάκοβιτς 12, Βάσκες 10π. 3ρ., Μόρις 8π. 6ρ., Πέροβιτς 9, Γκριμάου 8π. 3ρ. 4ασ. // Γκρέγκορι 13π. 7ρ., Γιαγκόντνικ 13π. 4ρ., Αναγκόνιε 9π. 5ρ.
Η Μπαρτσελόνα έγινε η μόνη ομάδα στο Top-16 της Ευρωλίγκας, η οποία κλείνει τη φάση με 6-0, αήττητη. Στο ματς με την Ολίμπια είχε τον έλεγχο σε κάθε δεκάλεπτο, μέχρι το 4ο, που με ένα ξέσπασμα πήρε διαφορά σχεδόν 20 πόντων και κέρδισε εύκολα.

Μετά την πρώτη περίοδο που δέχτηκε 19 πόντους, η Μπαρτσελόνα κράτησε και στα τρία επόμενα δεκάλεπτα την Ολίμπια κάτω από τους 15 πόντους και συνολικά κάτω από τους 60 για να κερδίσει χωρίς πρόβλημα. Παρά τη χαλαρότητα του αγώνα, οι πρωταθλητές Ευρώπης έδειξαν ότι μπορούν να κερδίσουν χαλαρά τους αγώνες κάνοντας τους αντιπάλους τους να ασφυκτιούν στην άμυνά τους.

Το προβάδισμα κράτησε σε όλο το πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα, πηγαίνοντας από το 12-6 στο 21-19 στο δρόμο για το 35-31. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε με σερί 8-0 για να ξεφύγει με 43-31. Η Ολίμπια δεν τα παράτησε, πλησίασε σε 44-41 και από το τρίποντο του Λάκοβιτς έπεσε στο 51-44 στο 30ο λεπτό. Όμως, ο Σλοβένος ήταν που με νέο τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους στην αρχή της τελευταίας περιόδου. Η Ολίμπια έμεινε κοντά μέχρι το 64-55, αλλά το ματς έκλεισε με 12-3 για την Μπαρτσελόνα που στο τέλος βρήκε διαδρόμους για καρφώματα.

Ρόμα-Μακάμπι Τελ Αβίβ 82-69 (42-42)
Ντατόμε 14π. 10ρ., Κροσάριολ 6π. 8ρ., Ουάσινγκτον 16, Γκόρντιτς 14π. 5ασ., Ντάσιστς 12π. 7ρ. 4κλ. // Ελιάχου 14π. 8ρ., Πέρκινς 14π. 6ρ. 5ασ., Σχορτσανίτης 7π. 2ρ. 1ασ. (2/3δ. 3/4β.)
Δεν θα μπορούσε να βαριέται περισσότερο η Μακάμπι στη Ρώμη, καθώς φαινόταν ξεκάθαρα ότι δεν είχε ψυχολογία και όρεξη για να παλέψει για τη νίκη. Οι Ισραηλινοί έμοιαζαν εντελώς αδιάφοροι, ο Μπλατ δεν θέλησε να κουράσει εκείνους που «τραβούσαν» και η Μακάμπι κάποια στιγμή απλά… σταμάτησε να είναι στο γήπεδο.

Βέβαια, αυτό δεν αλλάζει τίποτα, απλώς προσέφερε στη Ρόμα την πρώτη της νίκη στο Top-16 για να κρατήσει λίγη από την αξιοπρέπειά της. Το ματς ήταν μοιρασμένο στην αρχή με τη Μακάμπι να προηγείται 8-14 και τη Ρόμα να ισοφαρίζει σε 16-16 και να παίρνει προβάδισμα 4 πόντων με καλάθι του Σμιθ στο 10ο λεπτό με 21-17. Η Μακάμπι, αποδεικνύοντας ότι δεν είχε και ιδιαίτερη όρεξη είχε ήδη κάνει 9 λάθη στο δεκάλεπτο, τα οποία έγιναν 21 ως το τέλος του ματς.

Η Ρόμα προηγήθηκε με 25-19 και 35-27 στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά ο Πάργκο ώθησε την ομάδα του σε αντεπίθεση για να πλησιάσει στο 38-36 και να προσπεράσει με 38-39. Το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο στο «42» με τη Ρόμα να τρέχει ένα 7-0 στην αρχή της επανάληψης, ενώ με Ουάσινγκτον και Ντέσιτς έκανε το 57-46 παίρνοντας για τα καλά προβάδισμα στο ματς. Η διαφορά πήγε και στους 16 πόντους (66-50), ενώ η Μακάμπι δεν είχε καν όρεξη για να παλέψει, δεν πλησίασε σε κανένα σημείο του ματς πιο κοντά από τους 12 πόντους και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το παιχνίδι.

Όμιλος G

Ρεάλ Μαδρίτης-Σιένα 77-95 (32-55)
Μπέγκιτς 12, Μίροτιτς 13π. 4ρ., Ρέγιες 10π. 6ρ. // Χέρστον 17, Αραντόρι 16, Λαβρίνοβιτς 15π. 4ρ., Ράκοβιτς 14π. 5ρ., Ακιντέλε 10π. 3ρ., Ζήσης 5π. 1ρ. 4ασ. 2κλ. (0/1δ. 1/2τρ. 2/3β.)
Μάλλον, λάθος… συνεννόηση υπήρχε στο ματς της Σιένα με τη Ρεάλ. Οι Ισπανοί πήγαν για ένα χαλαρό, αδιάφορο βαθμολογικά ματσάκι, ενώ η Σιένα πήγε για να ξεσπάσει και να διαλύσει τον αντίπαλό της. Και τα κατάφερε.

Μπορεί να ήταν χωρίς βαθμολογική σημασία το ματς της Σιένα με τη Ρεάλ στη Μαδρίτη, αλλά οι πρωταθλητές Ιταλίας έστειλαν μήνυμα, χωρίς τους Καουκένας και ΜακΚάλεμπ στο ρόστερ τους. Μήνυμα που θα πρέπει να… λάβει ο Ολυμπιακός ενόψει των προημιτελικών της Ευρωλίγκας. Πάντως, η Ρεάλ ποσώς ενοχλήθηκε από την ήττα, αφού πηγαίνει στα προημιτελικά με πλεονέκτημα έδρας και τη Βαλένθια απέναντί της, διασταύρωμα σίγουρα καλύτερο απ’ το να είχε τη Φενέρ (βέβαια υπάρχει και η ιδιαιτερότητα της ισπανικής μονομαχίας).

Από την αρχή καλύτερη ήταν η Σιένα στο ματς. Μπήκε με 2-9 στο ματς και πήγε στο 11-22 για το πρώτο της διψήφιο προβάδισμα. Στη δεύτερη περίοδο η Σιένα ήταν καταιγιστική και πήγε το ματς όπως ακριβώς το ήθελε. Προηγήθηκε με 17 πόντους, ενώ το επιμέρους σερί της έφτασε στο 2-15 με τον Νίκο Ζήση να σκοράρει για τρεις για το 27-50. Η Ρεάλ προσπάθησε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου να ισορροπήσει τον αγώνα, αλλά δεν τα κατάφερε. Ένα 0-9 των Ιταλών πήγε τη διαφορά στους 29 πόντους στο 39-68 με τη Ρεάλ να παραπαίει. Μέχρι το 47-70 η Σιένα είχε 21/26 δίποντα, που δείχνει την απίστευτη υπεροχή της.

Το ματς συνεχίστηκε έτσι ως το τέλος, 51-78 στο 30ο λεπτό, ενώ η Ρεάλ μπόρεσε να πλησιάσει κάτω από τους 20 (72-88) μόνο όταν η Σιένα χαλάρωσε τελείως. Λαβρίνοβιτς, Χέρστον, Ράκοβιτς, Αραντόρι, Ακιντέλε και Ζήσης κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ και η Σιένα έδειξε ξανά ότι όταν της βγει το παιχνίδι μπορεί να καταστρέψει κάθε αντίπαλο.

Εφές Πίλσεν-Παρτιζάν 65-67 (34-37)
Ρακόσεβιτς 19, Γκονλούμ 8π. 8ρ., Ρόμπερτς 9π. 7ρ. 3κ., Βούισιτς 4π. 4ρ. 4ασ. // Βέσελι 23π. 6ρ., Τζέρελς 8π. 7ρ. 7ασ., Κάτιτς 8π. 8ρ.
Ντέρμπι είχαμε στην Τουρκία ανάμεσα σε δύο ομάδες αποκλεισμένες. Έτσι, η λιγότερη απογοητευμένη ομάδα πήρε τη νίκη με την Παρτιζάν να παίρνει το πρώτο της ροζ φύλλο στο Top-16 και την Εφές να κλείνει άλλη μια χρονιά πλήρως απογοητευμένη και αποτυχημένη, παρά τα όνειρα για φάιναλ φορ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερη όρεξη από το ξεκίνημα και πήραν διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν 12-21. Η Εφές μείωσε σε 30-32 και το ημίχρονο έκλεισε 34-37, ενώ το παιχνίδι ήταν κλειστό ως το τέλος της 3ης περιόδου (47-49). Η Παρτιζάν ήθελε περισσότερο τον αγώνα και με τον Βέσελι και τον Τζέρελς προηγήθηκε με 49-54 και 55-61. Στο τέλος το παιχνίδι πήγε στο 62-65 και ο Γκιουλέρ με ένα εξωφρενικό καλάθι και φάουλ στον αιφνιδιασμό ισοφάρισε σε 65-65. Όμως, στην τελευταία επίθεση του ματς ο Λούσιτς σκόραρε στην εκπνοή. Οι διαιτητές είδαν το instant replay, μέτρησαν το καλάθι και η Παρτιζάν πήρε τον αγώνα.

Όμιλος H

Βαλένθια-Φενέρμπαχτσε 82-68 (39-32)
Γιαφτόκας 15π. 5ρ., Ντε Κολό 15, Σαβάνοβιτς 14π. 4ρ., Κουκ 6π. 11ασ. 5κλ. 3ρ. // Πρέλντζιτς 20π. 3ασ., Σαβάς 11, Λαβρίνοβιτς 11π. 6ρ., Ούκιτς 13π. 4ασ.
Απογοητευτική ήταν η Φενέρμπαχτσε στο ματς με τη Βαλένθια. Οι Τούρκοι είχαν 10-3 στα πρώτα 13 ματς της χρονιάς, ήταν 1οι στον όμιλο στο Top-16 έχοντας κερδίσει με 14 πόντους εκτός έδρας τον Ολυμπιακό, αλλά η κατάρρευσή τους στη συνέχεια ήταν απίστευτη και το 0-3 που είχαν στα τελευταία τρία ματς τους έφερε εκτός συνέχειας. Σίγουρα απογοήτευση για τη Φενέρ που ξεκίνησε τη σεζόν ως ένα από τα μεγάλα φαβορί για το φάιναλ φορ, αλλά ξαφνικά έγινε… άλλη ομάδα.

Η Βαλένθια έφτασε στα προημιτελικά, παρότι ήταν το αουτσάιντερ στον όμιλο του Top-16 και παρότι μέχρι να αναλάβει ο Πέσιτς στην κανονική περίοδο κατέρρεε με 1-4.

Στο παιχνίδι στην Ισπανία, οι παίκτες του Πέσιτς ήταν καλύτεροι και δίκαια κέρδισαν, αφού μετά από κάποιο σημείο στο δεύτερο ημίχρονο, η Φενέρ παραδόθηκε. Συγκεκριμένα μέχρι το 48-47 το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, περνώντας από το 10-11, το 15-15, το 20-24 και το 29-25, το 39-30 λίγο πριν το ημίχρονο και το 45-39. Η Βαλένθια είχε πάρει διαφορά 9 πόντων (στο 39-30 και το 45-36), αλλά όταν η Φενέρ έφτασε στο 48-47, το ματς έμοιαζε να ανάβει. Όμως, ο Ντε Κολό έδωσε το έναυσμα για ένα 8-0 της Βαλένθια που πήγε τον αγώνα στο 59-52. Η Φενέρ μείωσε, αλλά ως τους 5 πόντους, καθώς ο Γιαφτόκας και ο Ντε Κολό με τρίποντη βόμβα έγραψαν το 70-58, που τελείωσε το ματς και τυπικά, στέλνοντας τη Φενέρ στον… καναπέ της.