Home / Α1 / «Ερυθρόλευκος» περίπατος στο Περιστέρι!

«Ερυθρόλευκος» περίπατος στο Περιστέρι!

Ο Ολυμπιακός διέλυσε το Περιστέρι με 60-90 εκτός έδρας για να πάει στο 23-0 και να παραμείνει μόνος πρώτος και αήττητος στην κορυφή της Α1. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» ξέρουν ότι με 1 νίκη στο ματς με τον Παναθηναϊκό θα έχουν το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφς, ακόμη κι αν χάσουν τα άλλα δύο παιχνίδια τους. Το Περιστέρι έμεινε στο 10-13 και την 8η θέση, την οποία μοιράζεται με τον Πανιώνιο. Όμως, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έχει πλεονέκτημα στην ισοβαθμία, καθώς έχει κερδίσει και στα δύο ματς τους «κυανέρυθρους».

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 60-90

Δεν δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός στο Περιστέρι, ανεβάζοντας πολύ ψηλά τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και αποφάσισε να παίξει και άμυνα. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 10 πόντους στο πρώτο μέρος, αλλά κέρδισαν με επιμέρους σκορ 24-44 μετά την ανάπαυλα για να φτάσουν στο τελικό +30 του 60-90. Το Περιστέρι ήταν μαχητικό όσο μπόρεσε, αλλά, όταν είδε τον αντίπαλό του να πατάει το πόδι στο γκάζι, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει.

Ο Ολυμπιακός είχε 20 ασίστ (14 το Περιστέρι), μόλις 11 λάθη (12 το Περιστέρι), κέρδισε τα ριμπάουντ με 30-38, ενώ κλεψίματα και τάπες ήταν 4-7 και 3-8 για τους «ερυθρόλευκους», που σούταραν με 54% στα δίποντα και 55% στα τρίποντα (38% και 24% αντίστοιχα το Περιστέρι).

Κλειστό ήταν το ματς στο ξεκίνημα, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει χαλαρά στην άμυνα και να δέχεται 15 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά του αγώνα. Το Περιστέρι προηγήθηκε με 6-3 και 15-12, αλλά η συνέχεια ανήκε στον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς έσφιξαν την άμυνά τους στο τελευταίο τρίλεπτο του δεκαλέπτου, για να τρέξουν ένα 0-12 και να πάνε με 15-24 στην πρώτη διακοπή.

Γκόρντον και Μπουρούσης έθεσαν τα θεμέλια, με τον Παπαλουκά να κλείνει το σερί με τρίποντο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι προσπάθησε να μείνει κοντά, το ματς φούντωσε και τα αίματα άναψαν και οι πάγκοι των ομάδων χρεώθηκαν από μία τεχνική ποινή. Το Περιστέρι με τον Σκοτ και τον Γούντγουορντ πλησίασε στο 25-29 αλλά ως εκεί. Έρτσεγκ και Μπουρούσης ξεκίνησαν ένα σερί 2-10 που έκλεισε ο Χαλπερίν για το 27-39 με τον Ολυμπιακό να κρατά τον έλεγχο ως το ημίχρονο (36-46).

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους για τις δύο ομάδες, με το επιμέρους σκορ στα πρώτα 4 λεπτά να είναι 2-5 και το συνολικό 38-51. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια σοβαρεύτηκε και η διαφορά άνοιξε γρήγορα πολύ. Χαρακτηριστικό είναι ότι ως το 24ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 9 λάθη, ενώ έκαναν 2 σε όλο το υπόλοιπο ματς (και αντίστοιχα ως το 9ο λάθος είχαν πάρει 11 πόντους διαφορά και πήραν άλλους 19 στο υπόλοιπο παιχνίδι).

Η διαφορά κυμάνθηκε γύρω στους 15 πόντους σε όλη την 3η περίοδο, για να πάει στους 19 με τρίποντο του Έρτσεγκ στην εκπνοή του δεκαλέπτου (49-68). Ο Ολυμπιακός δεν χαλάρωσε, επέτρεψε μόλις 11 πόντους στον αντίπαλό του στο 4ο δεκάλεπτο και στο 37ο λεπτό έφτασε στο +30, 53-83, με σερί 4-15 στην 4η περίοδο ως τότε. Τελικά το ματς έληξε με αυτή τη διαφορά, 60-90, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 32 πόντους.

Ο Έρτσεγκ ήταν ο καλύτερος του γηπέδου με 16 πόντους και 3 ασίστ έχοντας 4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 5/5 βολές σε 19 λεπτά, ενώ συμμετοχή πήραν και οι 12 παίκτες, με κανέναν να μην παίζει πάνω από 25 λεπτά (Παπανικολάου). Ο Παπαλουκάς είχε 8 πόντους, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ καλοί ήταν και οι Μαυροκεφαλίδης, Γκόρντον, Μπουρούσης, Τεόντοσιτς και Κ. Παπανικολάου. Μετά από καιρό ξεμούδιασε και ο Κέσελι, που έπαιξε 15 λεπτά και είχε 2 πόντους.

Για το Περιστέρι ο Λούμπι είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Δημήτρης Παπανικολάου είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, αλλά με 1/8 δίποντα. Στους 10 πόντους, με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ έμεινε ο Β. Μάντζαρης με 3/10 εντός παιδιάς.

Athlenda: κάνοντας τα όνειρα των νέων ταλέντων πραγματικότητα!

Για έναν πιτσιρικά με όνειρα για καριέρα το μπάσκετ υπάρχει παντού γύρω του. Λίγα έχουν …