Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Στο 4-0 Ιωνικός, Αμφιάλη!

Στο 4-0 Ιωνικός, Αμφιάλη!

Ο Ιωνικός κέρδισε με 36-35 τον Νικηφόρο και έμεινε στην κορυφή με 4-0 μετά την 5η αγωνιστική της Μπασκετούπολης στην κατηγορία των «2000». Μαζί του στην κορυφή βρίσκεται και η Ένωση Αμφιάλης, που κέρδισε με 25-19 την Προοδευτική Νεολαία. Η Ένωση Ιλίου έκανε την πρώτη της νίκη κερδίζοντας τον Πήγασο Κορυδαλλού με 33-21. Ρεπό είχε ο Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας.

Ο Ιωνικός είχε τον έλεγχο στην αρχή του αγώνα με τον Νικηφόρο και προηγήθηκε με 14-6 στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Γαζή να έχει 9 πόντους. Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο, η οποία πήγε σε αρκετά υψηλό σκορ, με τη διαφορά να είναι στο +6 στο ημίχρονο για τον Ιωνικό (25-19). Με άλλους 6 πόντους του Γαζή στην 3η περίοδο ο Ιωνικός πήγε στο 35-25 και έδειξε ότι θα είναι ο νικητής.

Όμως, ο Νικηφόρος τον εγκλώβισε τελείως στο 4ο δεκάλεπτο, κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 10-1 και να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής από τη νίκη. Τελικά, η μία και μόνη βολή που έβαλε ο Ιωνικός στην 4η περίοδο (μοναδικός πόντος της ομάδας) ήταν καθοριστική με τον πόντο του Χατζηκυριάκου να φτάνει στην ομάδα του για να κερδίσει.

Από τους νικητές ο Γαζής είχε 15 πόντους, ενώ ο Παπαγιαννίδης 8 και ο Μανίνας 4. Για τον Νικηφόρο ο Κουρτζάς είχε 10 πόντους, ο Σάκκος 6, ο Μοσχούτης 5 και ο Κατρίτσης με τον Καραμούζη από 4.

Η Ένωση Αμφιάλης κέρδισε την Προοδευτική Νεολαία με 25-19 έχοντας το προβάδισμα σε όλο το ματς. Προηγήθηκε με 8-5 στο πρώτο δεκάλεπτο και 16-9 στο ημίχρονο με 5 παίκτες να έχουν σκοράρει και τους Χειλαδάκη Δ. και Σαρδή να έχουν από 4 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η Αμφιάλη κράτησε τον έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο, κράτησε την Προοδευτική στο μηδέν στην περίοδο και προηγήθηκε με 22-9 για να καθαρίσει το ματς. Η Προοδευτική μπόρεσε να μειώσει στην τελευταία περίοδο ρίχνοντας τη διαφορά στους 6 πόντους, αλλά δεν μπόρεσε να γυρίσει το ματς.

Για τους νικητές ο Χειλαδάκης Δ. είχε 6 πόντους, ο Σταγιάς 5 και ο Σαρδής 4. Από την Προοδευτική, ο Παπαμάρκος είχε 6 πόντους, όσους και ο Λεβούκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο κρίθηκε το ματς της Ένωση Ιλίου με τον Πήγασο Κορυδαλλού. Το ματς ήταν στο 5-5 στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 11-9 στην ανάπαυλα με τον Γιαννίτση να έχει 5 πόντους για το Ίλιο και τον Καλούδη 6 για τον Πήγασο.

Η Ένωση Ιλίου ήταν αρκετά καλύτερη στην 3η περίοδο, έβαλε 14 πόντους και προηγήθηκε με 25-19 με τον Νταντάσιο να βάζει 6 πόντους. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο στην 4η περίοδο, με τον Πήγασο να βάζει 11 πόντους σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και το ματς να τελειώνει στο 33-21.

Για τους νικητές ο Γιαννίτσης είχε 7 πόντους, ο Αναστασόπουλος 6, ο Νταντάσιος είχε επίσης 6 και ο Φοντούλης Κ. 4. Από τον Πήγασο ο Καλούδης είχε 10 πόντους και ο Καλιβάκης 4.

Ένωση Ιλίου – Πήγασος Κορυδαλλού 33-21
(5-5, 11-9, 25-16, 33-21)

Ένωση Ιλίου (Μπαρμπέρης): Γιαννίτσης Β. 7, Μαριόλης Χ. 2, Τσιαγθής Μ. 3, Μπουλουγάρης Γ. 2, Αλφαντής Λ., Καλλιντέρης Α., Νταντάσιος Γ. 6, Χριστόπουλος Δ. 2, Φοντούλης Σ., Ορφανάκης Δ. 1, Αναστασόπουλος Τ. 6, Φοντούλης Κ. 4.

Πήγασος Κορυδαλλού (Γρατσίας): Γκιόλβας Μ., Ζουριδάκης Α. 3, Παναγόπουλος Α., Παναγόπουλος Η., Γκαραγκουνούλης Π., Καλιβάκης Π. 4, Καλούδης Δ. 10, Κρητικός Μ., Παπούλης Α. 3, Καλεβέας Π. 1, Καραβανάς Κ.

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος – Ιωνικός Νικαίας 35-36
(6-14, 19-25, 25-35, 35-36)

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος (Παπαναγόπουλος): Μοσχούτης Χ. 5, Σταμούλης Ν. 2, Γαβρίλης Ε., Μαρκομιχάλης Σ., Κουρτζάς Α. 10, Μαράτος Χ., Κυριακίδης Κ. 2, Καραγκιοζόγλου Π., Τέκος Δ. 2, Κατρίτσης Γ. 4, Σάκκος Γ. 6, Καραμούζης Δ. 4.

Ιωνικός Νικαίας (Μαιχόσογλου): Χατζηκυριάκος Γ. 1, Μουστρούφας Μ., Σαμνιώτης Λ., Παπαϊωάννου Ι., Λυμπέρης Π. 4, Παπαγιαννίδης Δ. 8, Παπάζογλου Π. 1, Μανίνας Ν. 4, Κανέλλης Σ., Γαζής Γ. 15, Γιατρούδης Β. 3.

Ένωση Αμφιάλης – Προοδευτική Νεολαία 25-19
(8-5, 16-9, 22-9, 25-19)

Ένωση Αμφιάλης (Χασάπης): Λούβαρης Γ. 2, Χειλαδάκης Ν., Ξενάκης Σ. 3, Μπέλλος Σ. 2, Τσολάκογλου Κ., Χειλαδάκης Δ. 6, Ζαρίφης Γ., Κορδάς Κ. 1, Τσάφος Α., Πάλλας Α. 2, Σαρδής Φ. 4, Σταγιάς Θ. 5.

Προοδευτική Νεολαία (Μισαιλα): Κουιμτζόγλου Α., Λεβούκης Π. 6, Καπνιάς Β., Μαρνέλλος Ε., Μπελεγρής Μ., Παπαμάρκος Γ. 6, Βαβουλής Π. 3, Μαρίνης Χ., Γοζαδινός Ν., Τζιλιάνος Ν. 3, Κοτσάκος Σ., Μάνιος Ε. 1.

3-ΟΝ-3 GIANTS

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ, TRAINING CAMP ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ, DJ’S ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΑΜΑΞΟΣΤΑΣΙΟ ΤΟΥ Ο.Σ.Υ …