Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Νίκες για Δραπετσώνα, Δ.Α.Ο.

Νίκες για Δραπετσώνα, Δ.Α.Ο.

Η Δραπετσώνα παρέμεινε αήττητη με 5-0 στους «1999» της Μπασκετούπολης, μετά τη νίκη της επί του Νικηφόρου με 52-26. Ο Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας κέρδισε με 23-19 την Ένωση Αμφιάλης και πήγε στο 4-2. Ρεπό είχε ο Διαγόρας Δρυοπιδέων.

Η Δραπετσώνα είχε τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα με τον Νικηφόρο κερδίζοντας με 20-7 την πρώτη περίοδο με 10 πόντους του Ραπτόπουλου. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 27-12 με τον Νικηφόρο να έχει πρόβλημα στην επίθεση, ενώ στο 30ο λεπτό το ματς ήταν στους 28 πόντους, 44-16, με τον Λυσικάτο να έχει 8 πόντους και τον Ραπτόπουλο να βάζει 7 στην 3η περίοδο. Με τον Χαραλαμπόπουλο να έχει όρεξη η Δραπετσώνα πήγε στο τελικό 52-26 στο τέλος του ματς.

Από τους νικητές ο Ραπτόπουλος έβαλε 21 πόντους, ο Χαραλαμπόπουλος 15 και ο Λυσικάτος 8 με τον Γεωργόπουλο να προσθέτει 5. Ο Καραμούζης είχε 7 πόντους για τον Νικηφόρο, ενώ οι Μοσχούτης και Τσέρσακ από 4.

Δύσκολη νίκη με ανατροπή για τον Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας επί της Ένωσης Αμφιάλης. Η Αμφιάλη κέρδιζε με 5-9 στο πρώτο δεκάλεπτο και 9-13 στο ημίχρονο ελέγχοντας το ματς και έχοντας 5 διαφορετικούς παίκτες να έχουν σκοράρει. Ίδια κατάσταση και στην 3η περίοδο, με το σκορ να είναι στο +5 για την Αμφιάλη, 11-16. Όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Δ.Α.Ο. έβαλε περισσότερους πόντους απ’ όσους είχε σε όλο το προηγούμενο ματς, κερδίζοντας την περίοδο με 12-3 για να ανατρέψει τελείως το σκορ και να κερδίσει με 23-19 με τον Ευαγγελινό και τον Μανωλάτο να βάζουν 6 και 5 πόντους αντίστοιχα στην περίοδο.

Για τους νικητές ο Ευαγγελινός είχε 6 πόντους, ο Μανωλάτος 5 και ο Συμεωνίδης 4. Από την Ένωση Αμφιάλης ο Χειράκης και ο Σταγιάς είχαν από 4 πόντους.

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας – Ένωση Αμφιάλης 23-19
(5-9, 9-13, 11-16, 23-19)

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας (Μαιχόσογλου): Γιανναράκης, Ευαγγελινός Ν. 6, Δημόπουλος Χ. 2, Κόντος Ν. 3, Μανωλάτος Α. 5, Ρουσάκης Π. 3, Συμεωνίδης 4, Πλαστήρας Ν., Ανδρεόπουλος Γ., Παπαδόπουλος Ξ.

Ένωση Αμφιάλης (Χασάπης): Χειράκης Π. 4, Συναδινός Π., Κωτσίδης Ε. 2, Παναγιωτακόπουλος Ι., Λούβαρης Γ., Πάλλας Α., Ξενάκης Σ. 2, Μπέλλος Σ. 2, Τσολάκογλου Κ. 1, Χειλαδάκης Δ. 2, Λιανός Ν., Παπαϊωάννου Η. 2, Τσάφος Α., Δρίβας Χ., Περιμένης Δ., Σταγιάς Θ. 4.

Ν.Ε.ΦΟ. Νικηφόρος – Δ.Α.Σ. Δραπετσώνα 26-52
(7-20, 12-27, 16-44, 26-52)

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος (Παπαναγόπουλος): Μοσχούτης Χ. 4, Κουρτζάς Α. 2, Φερεκιάδης Γ., Μολογιάννης Ο. 3, Μαράτος Μ. 2, Μουστάκας Χ., Φερεκιάδης Δ. 2, Τσέρσακ Ο. 4, Κυριακίδης Κ., Κατρίτσης Γ., Μαυρίκας Γ. 2, Καραμούζης Δ. 7.

Δ.Α.Σ. Δραπετσώνα (Πεταλάς): Παρλαβαντζάς 2, Λυσικάτος Θ. 8, Χαραλαμπόπουλος Σ. 15, Πράσινος Ν., Αμοιρίδης Β., Δάλλας Α. 1, Ραπτόπουλος Κ. 21, Θάνος Κ., Λυμπέρης, Σταυρίδης, Βρούδας Θ., Χαραλαμπόπουλος Δ., Γεωργόπουλος Κ. 5, Βουλγαράκης Κ.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …