Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Θεαματικές νίκες για Προοδευτική, Αμφιάλη, δύσκολα ο Νικηφόρος!

Θεαματικές νίκες για Προοδευτική, Αμφιάλη, δύσκολα ο Νικηφόρος!

Η Ένωση Αμφιάλης πέτυχε την πιο ευρεία νίκη στην 8η αγωνιστική των 2000 στην Μπασκετούπολη, επικρατώντας με 55-16 του Πήγασου Κορυδαλλού. Η Προοδευτική Νεολαία κέρδισε με 47-14 τον Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας, ενώ ο Νικηφόρος επικράτησε μετά από ντέρμπι της Ένωσης Ιλίου με 33-29. Ρεπό είχε ο Ιωνικός Νικαίας.

Η Αμφιάλη είχε από το ξεκίνημα τον έλεγχο στο ματς με τον Πήγασο Κορυδαλλού και δεν απειλήθηκε καμία στιγμή. Με τη διαφορά που έχτισε στην πρώτη περίοδο ουσιαστικά καθάρισε τον αγώνα, αφού στο 10ο λεπτό προηγούταν με 14-1 με τον Ξενάκη να έχει ήδη 10 πόντους. Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο με το επιμέρους σκορ να είναι στο 13-11 και τον Καλούδη να σκοράρει 10 πόντους για τον Πήγασο, αλλά με 8 πόντους του Τσολάκογλου η Αμφιάλη πήγε στο 39-16 στο 30 λεπτό για να κρατήσει άποντο τον Πήγασο στο τελευταίο δεκάλεπτο και να φτάσει τη διαφορά στους 39 πόντους, 55-16.

Από τους νικητές ο Ξενάκης είχε 12 πόντους, ο Τσολάκογλου10, οι Χειλαδάκης Δ. και Δρίβας από 6, ενώ οι Κορδάς, Ζαρίφης, Σταγιάς από 4. Για τον Πήγασο ο Καλούδης είχε 12 πόντους.

Εύκολη επικράτηση είχε και η Προοδευτική, σε έναν αγώνα που κρίθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το 6-2 του πρώτου δεκαλέπτου άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς, αλλά με 7 πόντους του Παπαμάρκου και 9 του Τζιλιάνου, η Προοδευτική έτρεξε ένα 20-4 στο δεύτερο δεκάλεπτο για να πάει τη διαφορά στους 20 πόντους (26-6). Διαδικαστικό ήταν το δεύτερο ημίχρονο με το σκορ να πηγαίνει στο 35-12 στο 30ο λεπτό και το ματς να κλείνει στο 47-14 με την Προοδευτική να έχει 6 διαφορετικούς σκόρερ στην επανάληψη.

Για τους νικητές ο Τζιλιάνος είχε 13 πόντους, ο Βαβούκης 11, ο Παπαμάρκος 9 και ο Λεβούκης 6. Από τον Δ.Α.Ο. ο Ρουσάκης είχε 6 πόντους και οι Δημόπουλος, Ευαγγελινός από 4.

Ντέρμπι ήταν το ματς του Νικηφόρου με την Ένωση Ιλίου, αλλά οι νικητές είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με 6-2 για τον Νικηφόρο για να πάει στο 14-11 στο ημίχρονο με τον Κατρίτση να πετυχαίνει τους τελευταίους 4 πόντους για τον Νικηφόρο στο διάστημα αυτό.

Στην 3η περίοδο ο Νικηφόρος έχτισε καλή διαφορά, καθώς το επιμέρους 14-7 τον έφερε στο 27-18 με τον Μαρκομιχάλη και τον Κατρίτση να έχουν από 4 πόντους. Ο Μπουλουγάρης προσπάθησε για την ανατροπή, σκόραρε αρκετά στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά ήταν τα καλάθια των Μοσχούτη και Γαβρίλη που έκριναν το νικητή, με 33-29 για τον Νικηφόρο.

Από τους νικητές ο Κατρίτσης είχε 8 πόντους, ο Μοσχούτης και ο Κουρτζάς από 6, ενώ ο Τέκος είχε 4. Για την Ένωση Ιλίου ο Μπουλουγάρης είχε 13 πόντους, ο Γιαννίτσης 7 και ο Αλφαντής 4.

Ένωση Ιλίου – Νικηφόρος 29-33
(2-6, 11-14, 18-27, 29-33)

Ένωση Ιλίου (Σκαλομένος): Μπουλουγάρης Γ. 13, Μαριόλης Χ., Τσιαγθής Μ., Βιττωράτος Α., Αλφαντής Λ. 4, Νταντάσιος Γ., Αναστασόπουλος Τ., Γιαννίτσης Β. 7, Φοντούλης Κ. 3, Ορφανάκης Δ., Φοντούλης Σ. 2, Διαμαντόπουλος Κ.

Νικηφόρος (Παπαναγόπουλος): Μοσχούτης Χ. 6, Σταμούλης Ν., Γαβρίλης Ε. 3, Μολογιάννης Ο. 2, Κουρτζάς Α. 6, Μαράτος Χ., Μαρκομιχάλης Σ. 2, Γκίνος Α., Τέκος Δ. 4, Κατρίτσης Γ. 8, Σάκκος Γ., Καραμούζης Δ. 2.

Ένωση Αμφιάλης – Πήγασος Κορυδαλλού 55-16
(14-1, 27-12, 39-16, 55-16)

Ένωση Αμφιάλης (Χασάπης): Πάλλας Α. 4, Λούβαρης Γ.Χειλαδάκης Ν. 1, Ξενάκης Σ. 12, Μπέλλος Σ., Τσολάκογλου Κ. 10, Χειλαδάκης Δ. 6, Ζαρίφης Γ. 4, Κορδάς Κ. 4, Τσάφος Α. 2, Δρίβας Χ. 6, Σαρδής Φ. 2, Σταγιάς Θ. 4,

Πήγασος Κορυδαλλού (Γρατσίας): Γκιόλβας Μ., Ζουριδάκης Α. 1, Παναγόπουλος Α., Παναγόπουλος Η., Γκαραγκουνούλης Π., Καλούδης Δ. 12, Κρητικός Μ., Παπούλης Α., Καλεβέας Π. 3, Καραβανάς Κ.

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας – Προοδευτική Νεολαία 14-47
(2-6, 6-26, 12-35, 14-47)

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας (Μαιχόσογλου): Ανδρεόπουλος Γ., Ευαγγελινός Ν. 4, Δημόπουλος Τ. 4, Δελής Χ., Χάλαρης Π., Ρουσάκης Π. 6, Στεφανής Γ., Δημητρόπουλος Σ., Συμεωνίδης Μ., Πλαστήρας Ν., Γιανναράκης Γ., Μιχελής Α.

Προοδευτική Νεολαία (Μισαιλα): Κουιμτζόγλου Α. 2, Λεβούκης Π. 6, Μαρνέλλος Ε. 2, Μπελεγρής Μ., Κοτσάκος Σ. 2, Παπαμάρκος Γ. 9, Βαβούκης Π. 11, Μαρίνης Χ., Τζιλιάνος Ν. 13, Καπνιάς Β., Μάνιος Ε. 2.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …