Home / ΙΤΑΛΙΑ / Πρωτιά για Σιένα, εκτός πλέι οφς η Ρόμα!

Πρωτιά για Σιένα, εκτός πλέι οφς η Ρόμα!

Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος στη LegaBasket με τη Σιένα να είναι με διαφορά πρώτη και την Καντού να τερματίζει , κάτι που σημαίνει ότι θα έχει το πλεονέκτημα έδρας στα ημιτελικά εφόσον προκριθεί εκεί. Στα σημαντικά το γεγονός ότι Ρόμα ολοκλήρωσε μια καταστροφική χρονιά μένοντας εκτός πλέι οφς στο πρωτάθλημα, καθώς τερμάτισε 9η, μετά την ήττα της από τη Σιένα την τελευταία αγωνιστική. Μπρίντιζι και Τέραμο υποβιβάστηκαν, αφού τερμάτισαν στις δύο τελευταίες θέσεις. MVP ο Ομάρ Τόμας της Αβελίνο.

Τα ζευγάρια των πλέι οφς: 1) Σιένα-Κανάντιαν Σόλαρ Μπολόνια, 2) Καντού-Βαρέζε, 3) Αρμάνι Μιλάνο-Ντινάμο Σασάρι, 4) Αβελίνο-Μπενετόν Τρεβίζο. Στα ημιτελικά τα ζευγάρια είναι 1-4, 2-3.

Μια… χαρά τα κατάφερε η Ρόμα φέτος, αφού τελικά δεν μπόρεσε ούτε στα πλέι οφς να προκριθεί. Το άδοξο τέλος σε μια πολύ κακή σεζόν ήρθε στο ματς με τη Σιένα, όπου οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 83-73. Στο πρώτο ημίχρονο η Ρόμα ήταν αρκετά καλή, το σκορ ήταν ισόπαλο στο 42-42 και είχε ελπίδες. Όμως, στην επανάληψη «αποφάσισε» να δείξει το γνωστό άθλιο πρόσωπό της κι έτσι έβαλε 31 πόντους σε 20 λεπτά για να χάσει. Η άμυνα της Σιένα ήταν πολύ σκληρή και η Ρόμα παραδόθηκε αποχαιρετώντας τη χρονιά. Το ματς πήγε ντέρμπι ως το 69-69 αλλά μετά η Σιένα έτρεξε ένα 8-0 για να καθαρίσει τον αγώνα και να μην κινδυνεύσει στο τελευταίο τρίλεπτο.

Καλά είχαν πάει για ένα ημίχρονο τα πράγματα για την Αρμάνι στην έδρα της Σκαβολίνι, αλλά στην 3η περίοδο το θέμα… στράβωσε. Από το +3 η Αρμάνι πήγε στο -7 και μετά δεν μπόρεσε να επιστρέψει για να πάρει το ματς, μένοντας 3η στο πρωτάθλημα. Ντίαζ και Μέλι είχαν 17 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο, η Σκαβολίνι ήταν αλάνθαστη και έκανε 5 κλεψίματα, ενώ σούταρε 9/12 δίποντα. Η Αρμάνι είχε 1/6 τρίποντα, δεν έκανε ούτε ένα κλέψιμο, ενώ έχασε και τα ριμπάουντ. Σε όλο το 4ο δεκάλεπτο η Αρμάνι μπόρεσε μόνο για μια στιγμή να πλησιάσει στους 4 πόντους, 68-64, αλλά παραδόθηκε πολύ εύκολα ως το 82-71.

Η Καντού μπόρεσε και ανέκαμψε από το άθλιο ξεκίνημα που έκανε στον αγώνα, ώστε να κερδίσει τη Βαρέζε με 75-66. Το σκορ ήταν 7-22 στο πρώτο δεκάλεπτο με την Καντού να έχει 3/12 σουτ και 6 λάθη, ενώ η Βαρέζε έλεγξε τα ριμπάουντ και είχε 7/10 δίποντα. Η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική, η Καντού είχε 53 πόντους στα επόμενα δύο δεκάλεπτα με αποτέλεσμα να προσπεράσει στο σκορ πριν την 4η περίοδο, έχοντας 8/12 δίποντα στη 2η περίοδο και 4/7 τρίποντα στην 3η. Στο 4ο δεκάλεπτο έλεγξε απόλυτα το ματς και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη, αφού η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 5 στα τελευταία 5 λεπτά.

Η Μπενετόν Τρεβίζο κέρδισε εκτός έδρας την Καζέρτα για να προλάβει την 5η θέση στο πρωτάθλημα και να συγκρουστεί με την Αβελίνο στο πρώτο γύρο των πλέι οφς. Η Μπρίντιζι αποχαιρέτησε την Legabasket με πολύ βαριά ήττα, χάνοντας εντός έδρας 68-112 από την Αβελίνο με τον Τόμας να έχει 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 4 ασίστ γιορτάζοντας με 32 ranking το βραβείο του MVP της Legabasket που κέρδισε!

Ο Ομάρ Τόμας τελείωσε τη χρονιά με 18.0 πόντους, 6.2 ριμπάουντ, 2.7 κλεψίματα, 1.7 ασίστ και 21.8 ranking ανά αγώνα σε 35.1 λεπτά συμμετοχής σε 30 αγώνες.