Home / ΙΤΑΛΙΑ / Δύσκολα η Σιένα, εύκολα η Καντού, νίκη για Κακιούζη!

Δύσκολα η Σιένα, εύκολα η Καντού, νίκη για Κακιούζη!

Η Αρμάνι Μιλάνο είχε ρεπό στην 7η αγωνιστική της Ιταλίας, ενώ η Σιένα κέρδισε με 79-74 τη Βαρέζε. Νίκη και για την Καντού, που επικράτησε 86-75 της Καζέρτα. Η Ρόμα έχασε εκτός έδρας, ενώ η Κρεμόνα του Μιχάλη Κακιούζη πήρε δύσκολη εκτός έδρας νίκη με 72-74 επί της Τέραμο, στο ντεμπούτο του Έλληνα παίκτη.

Ουσιαστικά στην 4η περίοδο καθάρισε το ματς με τη Βαρέζε η Σιένα. Οι πρωταθλητές έδειξαν στο ημίχρονο ότι θα ξεκολλήσουν από την αντίπαλό τους, προηγήθηκαν με 38-31 στην ανάπαυλα, αλλά αυτό δεν συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο, όπου η Σιένα ήταν τραγική. Μπορεί να έβαλε 17 πόντους, αλλά δέχτηκε 29, χάνοντας τελείως το ρυθμό του αγώνα.

Ο Πιανιτζάνι τα δοκίμασε όλα, έβαλε 10 παίκτες συνολικά στο δεκάλεπτο, αλλά η ομάδα του δεν μπορούσε να σταματήσει την αιμορραγία με τίποτα. Η Σιένα έκανε 8 λάθη στην περίοδο, ενώ η Βαρέζε είχε 0 λάθη, 4 κλεψίματα και 5/8 τρίποντα!

Το 49-42 της Σιένα έγινε 51-57 με σερί 2-15, αλλά γρήγορα οι πρωταθλητές έκαναν δικό τους σερί 13-4 για να προσπεράσουν με 64-61 με πρωταγωνιστές τον ΜακΚάλεμπ και τον Ρες. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη συνέχεια, ως το 71-70 από τον Ντιαβαρά, με τον Μος να αποδεικνύεται καθοριστικός στο φινάλε, καθώς έκανε το 74-70 με δίποντο, αλλά και το 79-74 με καλάθι και φάουλ, αφού πρώτα ο Στίπτσεβιτς είχε χάσει τρίποντο στο 76-74 για την Βαρέζε.

Σαφώς καλύτερη από την Καζέρτα ήταν στο δεύτερο ημίχρονο η Καντού και πήρε τη νίκη χωρίς να πιεστεί στο τέλος, παρότι στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ. Ο Μπαζίλε είχε 23 πόντους με 4/5 τρίποντα, ενώ ο Λάιτι έκανε πολύ καλό ματς με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ για τους νικητές. Στο ημίχρονο η Καντού ήταν πίσω στο σκορ, αλλά με Ματσαρίνο και Σερμαντίνι προσπέρασε στο ξεκίνημα της επανάληψης και τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ματσαρίνο και του Λάιτι την πήγαν στο 53-45. Από εκεί δεν υπήρχε επιστροφή για την Καζέρτα, με τον Μπαζίλε να κοπανά δύο κολλητά τρίποντα για να κάνει το 62-56 γρήγορα 68-56 και να καθαρίσει τον αγώνα στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου.

Πίσω με 11 πόντους έμεινε στην 1η περίοδο η Μπενετόν και δεν μπόρεσε να επιστρέψει και να διεκδικήσει τη νίκη στο ματς με τη Σκαβολίνι. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι νικητές είχαν 8 κλεψίματα και η Μπενετόν αντίστοιχα λάθη, ενώ τα 0/6 τρίποντά της την καταδίκασαν.

Ντεμπούτο με νίκη για τον Μιχάλη Κακιούζη στην LegaBasket, με τον Έλληνα παίκτη να έχει 13 πόντους με 5/8 δίποντα και 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ στο ματς της Βανόλι Κρεμόνα με την Τέραμο. Η Κρεμόνα πέτυχε μεγάλη ανατροπή, καθώς στη δεύτερη περίοδο βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά, διαφορά την οποία και ανέτρεψε στο δεύτερο ημίχρονο.

Το καλάθι του Κακιούζη ισοφάρισε το ματς 62-62 στην 4η περίοδο, ενώ το τρίποντο του Ντ’ Ερκόλ μετά έδωσε 3 πόντους προβάδισμα στην Κρεμόνα. Στο τελευταίο λεπτό ανέλαβε ο Ουέιφερ να καθαρίσει την μπουγάδα και πήγε με 4 πόντους το ματς στο 68-74 για να μην μπορέσει η Τέραμο να επιστρέψει παρά το τρίποντο του Μπράουν (71-74). Στην τελευταία επίθεση ο Μπράουν αστόχησε σε τρίποντο, ο Πολονάρα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά του έγινε φάουλ και απλώς μπόρεσε με 1 βολή να μειώσει.

Με τρίποντο του Πούλεν μετά τις βολές του Στσέβτσικ μπόρεσε να ισοφαρίσει η Μπιέλα τη Βενέτσια σε 72-72 στην εκπνοή του αγώνα οδηγώντας το ματς σε παράταση. Εκεί, ο Πούλεν με 1/2 βολές έκανε το 87-88, αλλά ο Ροσέλι ήταν εύστοχος σε 2 βολές για τη Βενέτσια και ο Πούλεν έκανε λάθος στην τελευταία επίθεση, για να πάρει η Βενέτσια τη νίκη με 87-91.