Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Νίκες για Ιωνικό, Προοδευτική, Ένωση Ιλίου

Νίκες για Ιωνικό, Προοδευτική, Ένωση Ιλίου

Στην 9η αγωνιστική των «2000» στην Μπασκετούπολη ο Ιωνικός Νικαίας παρέμεινε αήττητος κερδίζοντας την Ένωση Αμφιάλης με 33-28. Η Προοδευτική Νεολαία κέρδισε τον Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας με 28-25 και έφτασε στο 4-4, ενώ η Ένωση Ιλίου επικράτησε του Πήγασου Κορυδαλλού με 33-16.

Στην 3η περίοδο κρίθηκε το ματς του Ιωνικού Νικαίας με την Ένωση Αμφιάλης. Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 8-8, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με τον Ιωνικό να έχει προβάδισμα μιας ανάσας με 13-12. Με 7 πόντους του Γιατρούδη στην 3η περίοδο, ο Ιωνικός πήρε προβάδισμα με 25-16 κρατώντας χαμηλά την Αμφιάλη. Στο 4ο δεκάλεπτο η Αμφιάλη ξεκίνησε αντεπίθεση, πλησίασε αλλά δεν μπόρεσε να γυρίσει τούμπα το ματς, χάνοντας με 33-28.

Για τους νικητές ο Γιατρούδης είχε 16 πόντους, ο Γαζής 6 και ο Τζερμπατζίδης 4. Από την Αμφιάλη ο Χειλαδάκης Δ. είχε 7 πόντους και ο Σταγιάς 5.

Η Προοδευτική κέρδισε τον Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας, ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα από το 11ο ως το 30ο λεπτό, με επιμέρους σκορ 19-5. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Δ.Α.Ο. κέρδιζε με 5-8 με 4 πόντους του Δημόπουλου. Στη συνέχεια η Προοδευτική είχε 8 διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν ως το 30ο λεπτό για να ανατρέψει το σκορ κρατώντας τον αντίπαλό της στους 2 πόντους στη 2η περίοδο (13-10) και να φτάσει στο 24-13 στο 30ο λεπτό. Ο Δ.Α.Ο. δεν παράτησε τον αγώνα, έσφιξε την άμυνά του, πλησίασε με τους Πλαστήρα και Ευαγγελινό, αλλά έχασε με 28-25, μην μπορώντας να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Για τους νικητές οι Βαβούκης, Κουμτζόγλου, Λεβούκης είχαν από 5 πόντους, ενώ ο Παπαμάρκος είχε 4. Από τον Δ.Α.Ο. ο Ευαγγελινός είχε 8, ο Δημόπουλος 6, ενώ ο Πλαστήρας 4.

Η Ένωση Ιλίου κέρδισε εύκολα τον Πήγασο Κορυδαλλού αφού καθάρισε το ματς στο 2ο δεκάλεπτο. Στο πρώτο το σκορ ήταν 6-4 για τους νικητές, που κέρδισαν με επιμέρους 14-4 τη δεύτερη περίοδο παίρνοντας σκορ από 5 παίκτες. Η διαφορά μεγάλωσε περισσότερο στο τρίτο δεκάλεπτο κι έφτασε στο 29-13 για να τελειώσει το ματς στο 33-16, παρά τις προσπάθειες του Καλούδη από πλευράς Πήγασου, που είχε περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Γιαννίτσης είχε 8 πόντους, ο Μπουλουγάρης 6, ο Χριστόπουλος 5 ενώ ο Ορφανάκης 4. Από τον Πήγασο ο Καλούδης είχε 9 πόντους.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

Ιωνικός Νικαίας – Ένωση Αμφιάλης 33-28
(8-8, 13-12, 25-16, 33-28)

Ιωνικός Νικαίας (Μαιχόσογλου): Χατζηκυριάκος Γ., Μουστρούφας Μ., Σαμνιώτης Λ., Δημακόπουλος Κ., Τζερμπατζίδης Δ. 4, Λυμπέρης Π. 1, Παπαγιαννίδης Δ. 3, Παπάζογλου Π. 3, Μανίνας Ν., Κανέλλης Σ., Γαζής Γ. 6, Γιατρούδης Β. 16.

Ένωση Αμφιάλης (Χασάπης): Πάλλας Α. 2, Λούβαρης Γ., Χειλαδάκης Ν. 2, Ξενάκης Σ. 2, Μπέλλος Σ. 3, Τσολάκογλου Κ. 2, Χειλαδάκης Δ. 7, Ζαρίφης Γ., Κορδάς Κ. 2, Τσάφος Α., Δρίβας Χ. 1, Σαρδής Φ. 2, Σταγιάς Θ. 5.

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας – Προοδευτική Νεολαία 25-28
(8-5, 10-13, 13-24, 25-28)

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας (Μαιχόσογλου): Ανδρεόπουλος Γ., Ευαγγελινός Ν. 8, Δημόπουλος Τ. 6, Δελής Χ. 1, Ρουσάκης Π. 3, Στεφανής Γ., Δημητρόπουλος Σ., Συμεωνίδης Μ. 3, Πλαστήρας Ν. 4, Γιανναράκης Γ., Μιχελής Α.

Προοδευτική Νεολαία (Μισαιλα): Κουιμτζόγλου Α. 5, Λεβούκης Π. 5, Μαρνέλλος Ε., Μπελεγρής Μ. 2, Παπαμάρκος Γ. 4, Βαβούκης Π. 5, Μαρίνης Χ. 2, Γοζαδινός Ν. 2, Τζιλιάνος Ν. 2, Μάνιος Ε. 1.

Πήγασος Κορυδαλλού – Ένωση Ιλίου 16-33
(4-6, 8-20, 13-29, 16-33)

Πήγασος Κορυδαλλού (Γρατσίας): Παναγόπουλος Α., Παναγόπουλος Η., Γκαραγκουνούλης Π. 2, Καλιβάκης Π. 3, Καλούδης Δ. 9, Παπούλης Α., Καλεβέας Π. 2, Καραβανάς Κ.

Ένωση Ιλίου (Σκαλομένος): Αναστασόπουλος Τ., Μαριόλης Χ. 2, Τσιαγθής Μ. 3, Νταντάσιος Γ. 1, Βιττωράτος Α., Καλλιντέρης Α., Γιαννίτσης Β. 8, Χριστόπουλος Δ. 5, Μπουλουγάρης Γ. 6, Ορφανάκης Δ. 4, Φοντούλης Σ. 2, Φοντούλης Κ. 2.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …