Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Νίκη για Προοδευτική επί του Ιωνικού

Νίκη για Προοδευτική επί του Ιωνικού

Η Προοδευτική κέρδισε με 50-35 τον Ιωνικό Νικαίας στους «1997» της Μπασκετούπολης, για να πάει στο 6-1 και να μείνει μόνη 2η στη βαθμολογία, στο ματς που έγινε αυτή την εβδομάδα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός μπήκε πολύ δυνατά, κράτησε την Προοδευτική στους 8 πόντους και προηγήθηκε με 8-15 με 8 πόντους του Μπένη. Το ματς άλλαξε τελείως στα επόμενα 20 λεπτά με την Προοδευτική να δέχεται μόλις 8 πόντους και να βάζει 29!

Ήδη είχε προσπεράσει από το ημίχρονο, αφού 8 πόντοι από τον Ιορδάνογλου της έδωσαν ώθηση για το 26-19, ενώ στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν 37-23 για την Προοδευτική, με τον Ιορδάνογλου να βάζει άλλους 7 πόντους και τον Σωτηράκη να είναι ο μόνος που σκοράρει στην 3η περίοδο (4 πόντοι) για τον Ιωνικό. Ο Σωτηράκης προσπάθησε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, έβαλε άλλους 6 πόντους, αλλά η ομάδα του δεν μπόρεσε να μειώσει ως το τελικό 50-35 για την Προοδευτική.

Από τους νικητές ο Ιορδάνογλου είχε 20 πόντους, οι Ντακοβάνος και Καπλάνης από 8 και ο Μπουλής 4. Από τον Ιωνικό ο Μπένης είχε 12 πόντους, ενώ ο Σωτηράκης 10 και ο Μαντούβαλος 4.

Α.Ο. Ιωνικός Νικαίας – Α.Ο. Προοδευτική Νεολαία 35-50
(15-8, 19-26, 23-37, 35-50)

Α.Ο. Ιωνικός Νικαίας (Μισιακός): Καγιαμανίδης Ν. 2, Σωτηράκης Κ. 10, Δανιάς Μ. 1, Αργυρόπουλος Μ. 1, Δανιάς Ε., Σκαφτούρος Δ. 3, Παπαγεωργίου Γ. 2, Μαντούβαλος Δ. 4, Παπαδάκης Γ., Μπένης Α. 12, Παρασκευόπουλος Β.

Α.Ο. Προοδευτική Νεολαία (Κλαδούχου): Χάλας Μ. 2, Μπουλής Γ. 4, Καλατζόγλου Κ., Καπλάνης Κ. 8, Ντακοβάνος Γ. 8, Συρίγος Η. 6, Ιορδάνογλου Ε. 20, Κουμούρογλου Κ. 2, Λαουτάρης Ν., Αθανασόπουλος Α., Μακαρατζής Μ.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …