Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Νίκες για Δραπετσώνα, Διαγόρα!

Νίκες για Δραπετσώνα, Διαγόρα!

Η Δραπετσώνα κέρδισε πολύ εύκολα τον Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας με 61-22 για να φτάσει στο 6-0 στου «1999» της Μπασκετούπολης, παραμένοντας μόνη πρώτη κι αήττητη. Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων κέρδισε και πάλι την Ένωση Αμφιάλης, με 23-20 αυτή τη φορά για να πάει στο 2-4. Ρεπό είχε ο Νικηφόρος.

Μόνο στη δεύτερη περίοδο δυσκολεύτηκε η Δραπετσώνα στο ματς με τον Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 21-6 για τους νικητές που είχαν 5 διαφορετικούς σκόρερ και τον Καζάκου να βάζει 6 πόντους όσους και ο Νερσισιάν.

Στη δεύτερη περίοδο ο Δ.Α.Ο. έλεγξε το ματς και μπόρεσε να πλησιάσει λίγο στο 29-16 παίρνοντας 4 πόντους από τον Ευαγγελινό. Όμως, στο 3ο δεκάλεπτο η Δραπετσώνα ανέβασε πολύ τη διαφορά, αφού κράτησε τον αντίπαλό της στους 2 πόντους (2 βολές του Ευαγγελινού) και σκόραρε 17 για το 46-18 του 30ου λεπτού με τον Σταυρίδη να βάζει 8 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και το ματς πήγε στο 61-22 και το +39 πολύ εύκολα για τη Δραπετσώνα.

Από τους νικητές οι Γεωργόπουλος, Σταυρίδης, Νερσισιάν, Καζάκου και Τιγκίρης είχαν από 8 πόντους, ο Ραπτόπουλος έβαλε 6 και ο Χαραλαμπόπουλος 5 με τον Αμοιρίδη και τον Δάλλα να φτάνουν τους 4. Για τον Δ.Α.Ο. ο Ευαγγελινός είχε 8 πόντους, ο Κόντος 5 και ο Ανδρεόπουλος 4.

Δύσκολη ήταν η νίκη για τον Διαγόρα Δρυοπιδέων με 23-20 επί της Ένωσης Αμφιάλης στο άλλο ματς της εβδομάδας. Το σκορ ήταν 5-3 στο δεκάλεπτο για τους νικητές και 9-8 στο ημίχρονο με τον Ιορδανίδη να έχει 4 πόντους από πλευράς Διαγόρα. Ο Διαγόρας ξέφυγε με 17-12 στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Ιερεμία να βάζει τους 4 τελευταίους πόντους της περιόδου, και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 23-20 με τα καθοριστικά καλάθια του Γιαννόπουλου στο τέλος του αγώνα.

Από τους νικητές ο Ιορδανίδης είχε 8 πόντους και οι Γιαννόπουλος, Ιερεμίας από 5. Για την ένωση Αμφιάλης ο Κορδάς είχε 6 πόντους και ο Συναδινός με τον Κωτσίδη από 5.

Ένωση Αμφιάλης – Διαγόρας Δρυοπιδέων 20-23
(3-5, 8-9, 12-17, 20-23)

Ένωση Αμφιάλης (Χασάπης): Κορδάς Κ. 6, Τσάφος Α., Ξενάκης Σ., Σταγιάς Θ. 2, Λούβαρης Γ., Πάλλας Α., Παναγιωτακόπουλος Ι., Μπέλλος Σ. 2, Χειλαδάκης Δ., Λιανός Ν., Παπαϊωάννου Η., Συναδινός Π. 5, Δρίβας Χ., Περιμένης Δ., Κωτσίδης Ε. 5.

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σταθάκης): Γιαννόπουλος Σ. 5, Ιερεμίας Ν. 5, Μελαχροινίδης Ν., Βρανάς Δ. 2, Μπούκουρας Χ., Καλλίλας Ε. 2, Λελούδας Ι., Ιορδανίδης Κ. 8, Μαραγκάκης Ι., Λελούδας Γ. 1.

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας – Δραπετσώνα Δ.Α.Σ. 22-61
(6-21, 16-29, 18-46, 22-61)

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας (Μαιχόσογλου): Γιανναράκης, Ανδρεόπουλος Γ. 4, Ευαγγελινός Ν. 8, Δημόπουλος Χ. 2, Κόντος Ν. 5, Μανωλάτος Α., Ρουσάκης Π. 2, Μαρόπουλος, Συμεωνίδης, Μαράση Α. 1, Πλαστήρας Ν., Παπαδόπουλος Ξ., Μιχελής Α.

Δραπετσώνα (Πεταλάς): Τιγκίρης Γ. 8, Καζάκου 8, Ραπτόπουλος Κ. 6, Μπελλής Α., Χαραλαμπόπουλος Σ. 5, Παρλαβαντζάς, Νερσισιάν Α. 8, Αμοιρίδης Β. 4, Θάνος Κ., Δάλλας Α. 4, Σταυρίδης Π. 8, Βουλγαράκης Κ. 2, Ρούσσης Θ., Γεωργόπουλος Κ. 8, Πράσινος Ν.

* Στο φύλλο αγώνα 3 παίκτες της Δραπετσώνας αναφέρονται με το νούμερο 8 (Τιγκίρης, Ραπτόπουλος, Αμοιρίδης). Αν οι πόντοι τους είναι λάθος, παρακαλούμε ενημερώστε μας για να διορθωθούν.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …