Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Δύο νίκες για Δραπετσώνα, νίκη για Νικηφόρο!

Δύο νίκες για Δραπετσώνα, νίκη για Νικηφόρο!

Στην αγωνιστική που έκλεισε την Μπασκετούπολη για τους «1999» η Δραπετσώνα κέρδισε τον Νικηφόρο με 43-16 και τον Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας με 46-19 και τερμάτισε πρώτη με 8-0 στον όμιλο. Ο Νικηφόρος κέρδισε τον Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας με 42-18 για να βγει 2ος.

Η Δραπετσώνα καθάρισε εύκολα το ματς με τον Νικηφόρο, αφού προηγήθηκε με 11-3 στην πρώτη περίοδο και έκλεισε το ημίχρονο επιτρέποντας μόλις 1 πόντο στη δεύτερη περίοδο στον αντίπαλό της για να πάει στο 21-4. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 30 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, 39-8, με τον Χαραλαμπόπουλο να έχει 11 πόντους, για να κερδίσει ο Νικηφόρος την τελευταία περίοδο και να μειώσει στο τελικό 43-16.

Για τους νικητές ο Χαραλαμπόπουλος είχε 20 πόντους, ο Καζάκου 8 και οι Γεωργόπουλος, Τιγκίρης, Δάλλας από 4. Από τον Νικηφόρο ο Κουρτζάς είχε 7 πόντους.

Εύκολη ήταν η νίκη για τη Δραπετσώνα και στο ματς με τον Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας. Ήδη από την πρώτη περίοδο η διαφορά είχε ανέβει πάρα πολύ με τη Δραπετσώνα να έχει 20 πόντους και να κερδίζει 20-4 παίρνοντας 6 πόντους από τον Καζάκου. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 27-11 για τους νικητές, ενώ στην 3η περίοδο το ματς πήγε στο 36-17 για να ανέβει πολύ η διαφορά στην τελευταία περίοδο, όταν ο Δ.Α.Ο. πέτυχε μόλις 2 πόντους ως το τελικό 46-19.

Για τους νικητές ο Καζάκου είχε 17 πόντους, ο Ραπτόπουλος 8, οι Χαραλαμπόπουλος και Νερσισιάν από 6 και ο Βρούδας 4. Για τον Δ.Α.Ο. ο Ευαγγελινός είχε 4 πόντους.

Ο Νικηφόρος κέρδισε εύκολα τον Δ.Α.Ο. σε ένα ματς που κρίθηκε στην 3η περίοδο. Η πρώτη έληξε 8-8, ενώ ο Νικηφόρος στη δεύτερη ξέφυγε με 17-10, αφού περιόρισε τον αντίπαλό του στους 2 πόντους. Στην 3η η διαφορά ανέβηκε πάρα πολύ, αφού ο Δ.Α.Ο. έβαλε μόνο 4 πόντους και δέχτηκε 16 για το 33-14 με τον Τσέρσακ να βάζει 8 πόντους. Το τελικό 42-18 ήρθε με τον Ευαγγελινό να πετυχαίνει όλους τους πόντους του Δ.Α.Ο. στην τελευταία περίοδο.

Για τους νικητές ο Τσέρσακ είχε 12 πόντους, ο Μαράτος 8, ο Κουρτζάς 5 και ο Φερεκιάδης 4. Από τον Δ.Α.Ο. ο Ευαγγελινός είχε 8 πόντους και οι Μανωλάτος, Συμεωνίδης από 4.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος – Δραπετσώνα Δ.Α.Σ. 16-43
(3-11, 4-21, 8-39, 16-43)

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος (Παπαναγόπουλος): Φερεκιάδης Δ., Μοσχούτης Χ., Κουρτζάς Α. 7, Γαβρίλης Β., Μαυρίκας Γ. 1, Μαράτος Μ. 2, Μουστάκας Χ., Κυριακίδης Κ., Τσέρσακ Ο. 3, Φερεκιάδης Γ. 1, Κατρίτσης Γ., Σάκκος Γ. 2, Καραμούζης Δ.

Δ.Α.Σ. Δραπετσώνα (Πεταλάς): Γεωργόπουλος Κ. 4, Βουλγαράκης Κ., Καζάκου 8, Χαραλαμπόπουλος Σ. 20, Παρλαβαντζάς, Νερσισιάν Α. 2, Τιγκίρης Γ. 4, Θάνος Κ., Δάλλας Α. 4, Σταυρίδης Π., Βρούδας Θ., Παρασκευόπουλος Κ. 1, Ρούσσης Θ., Καραγιαννίδης Χ.

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας – Δραπετσώνα Δ.Α.Σ. 19-46
(4-20, 11-27, 17-36, 19-46)

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας (Μαιχόσογλου): Γιανναράκης, Ευαγγελινός Ν. 4, Δημόπουλος Χ. 2, Κόντος Ν. 3, Μανωλάτος Α., Ρουσάκης Π. 2, Συμεωνίδης, Μαράση Α. 4, Πλαστήρας Ν. 2, Παπαδόπουλος Ξ. 2.

Δ.Α.Σ. Δραπετσώνα (Πεταλάς): Πράσινος, Βουλγαράκης Κ. 2, Καρράς, Μπελλής Α., Χαραλαμπόπουλος Σ. 6, Καζάκου 17, Νερσισιάν Α. 6, Ραπτόπουλος Κ. 8, Λυσικάτος Θ., Τιγκίρης Γ., Σταυρίδης Π. 3, Βρούδας Θ. 4, Αμοιρίδης Β., Ρούσσης Θ., Δάλλας Α.

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος – Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας 42-18
(8-8, 17-10, 33-14, 42-18)

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος (Παπαναγόπουλος): Γκίνος 2, Κουρτζάς Α. 5, Φερεκιάδης Δ. 4, Μαράτος Μ. 8, Μουστάκας Χ., Φερεκιάδης Γ. 4, Τσέρσακ Ο. 12, Τέκος Δ. 3, Κατρίτσης Γ., Μαυρίκας Γ. 2, Κυριακίδης Κ. 2.

Δ.Α.Ο. Αγίας Βαρβάρας (Μαιχόσογλου): Γιανναράκης, Ευαγγελινός Ν. 8, Δημόπουλος Χ., Κόντος Ν. 2, Μανωλάτος Α. 4, Ρουσάκης Π., Στέφανος, Συμεωνίδης 4, Μαράση Α., Πλαστήρας Ν., Ανδρεόπουλος Γ., Παπαδόπουλος Ξ.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …