Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Εύκολα το Περιστέρι!

Εύκολα το Περιστέρι!

Το Περιστέρι κέρδισε την Προοδευτική Νεολαία με 40-24 στην 9η εβδομάδα των “1997″ στην Μπασκετούπολη και παρέμεινε μόνο πρώτο και αήττητο με 7-0, ρίχνοντας την Προοδευτική στο 6-2.

Το ματς κρίθηκε πολύ γρήγορα, στην πρώτη κιόλας περίοδο, αφού η Προοδευτική χωρίς τον Ιορδάνογλου στην πεντάδα δεν μπόρεσε να σκοράρει. Το Περιστέρι ήταν καταιγιστικό και έκλεισε την πρώτη περίοδο με 17-0 παίρνοντας 10 πόντους από τον Χαραλαμπόπουλο.

Η είσοδος του Ιορδάνογλου στο δεύτερο δεκάλεπτο ισορρόπησε το ματς, ο πρώτος σκόρερ του τουρνουά έβαλε 7 πόντους και στο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν στο 25-8. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους ως το τέλος της 3ης περιόδου, 35-14, με τον Χαραλαμπόπουλο να βάζει άλλους 7 πόντους. Στην 4η περίοδο η Προοδευτική με 6 πόντους του Ιορδάνογλου μείωσε σχετικά, αλλά δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική ως το τελικό 40-24.

Για τους νικητές ο Χαραλαμπόπουλος είχε 17 πόντους, ο Αξαμπανόπουλος 6, ο Σκουλίδας 5 και οι Ξυπνητός Φ. και Σαραντόπουλος από 4. Για την Προοδευτική ο Ιορδάνογλου είχε 16 πόντους.

Α.Ο. Προοδευτική Νεολαία – Γ.Σ. Περιστερίου 24-40
(0-17, 8-25, 14-35, 24-40)

Α.Ο. Προοδευτική Νεολαία (Κλαδούχου): Χάλας Μ., Μπουλής Γ., Καλατζόγλου Κ., Καπλάνης Κ. 2, Χατζόβουλος Η., Ντακοβάνος Γ. 2, Συρίγος Η. 3, Ιορδάνογλου Ε. 16, Κουμούρογλου Κ., Λαουτάρης Ν. 1, Ισάρης Γ., Μακαρατζής Μ.

Γ.Σ. Περιστερίου (Γλυκός): Αξαμπανόπουλος Ζ. 6, Χαραλαμπόπουλος Χ. 17, Παπαδόπουλος Α., Ψαριανός Κ., Γαλάνης Δ., Σαραντόπουλος Χ. 4, Τζαμκουράνης Ν. 3, Τζίβας Μ., Σκουλίδας Δ. 5, Ξυπνητός Χ. 1, Ξυπνητός Φ. 4, Μπελεσιώτης Κ.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …