Home / ΔΙΑΦΟΡΑ / Νίκες για Περιστέρι, Νικηφόρο

Νίκες για Περιστέρι, Νικηφόρο

Το Περιστέρι συνέχισε την αήττητη πορεία του μετά από 6 αγώνες στους «1997» της Μπασκετούπολης, αφού επικράτησε με 52-37 του Ιωνικού Νικαίας. Ο Νικηφόρος κέρδισε την Ένωση Αμφιάλης με 42-38 και την έπιασε στη βαθμολογία, στο 2-5.

Στην 4η περίοδο κρίθηκε το ματς του Περιστερίου με τον Ιωνικό Νικαίας. Ως τότε ο Ιωνικός είχε το προβάδισμα και έλεγχε το ματς, κάτι που άλλαξε ολοκληρωτικά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 7-8 ήταν το ματς μετά από 10 λεπτά, ενώ ο Ιωνικός κέρδιζε στο ημίχρονο με 19-22, με τον Μαντούβαλο να βάζει 6 πόντους στη 2η περίοδο. Και στο 3ο δεκάλεπτο ο Ιωνικός κέρδιζε, φτάνοντας στο 30ο λεπτό με προβάδισμα 4 πόντων, 26-30, κρατώντας πολύ χαμηλά το Περιστέρι στην επίθεση.

Όλα άλλαξαν στο 4ο δεκάλεπτο με το Περιστέρι να βάζει όσους πόντους είχε σε όλο το προηγούμενο παιχνίδι και να πηγαίνει από το -4 στο +15 μέσα σε 10 λεπτά, αφού κέρδισε με το επιμέρους 26-7. Ο Χαραλαμπόπουλος πέτυχε 8 πόντους και ο Σκουλίδας είχε 12 στο διάστημα αυτό, αλλάζοντας τελείως τη μορφή του αγώνα.

Από τους νικητές ο Σκουλίδας είχε 16 πόντους, ο Χαραλαμπόπουλος 12, ενώ ο Ξυπνητός Φ. 8 και ο Σαραντόπουλος, Ξυπνητός Χ. από 4. Για τον Ιωνικό ο Σωτηράκης είχε 8 πόντους, ο Καγιαμανίδης, ο Παπαγεωργίου και ο Μαντούβαλος από 7 με τον Σκαφτούρο να βάζει 5.

Ο Νικηφόρος κέρδισε με 42-38 την Ένωση Αμφιάλης, με τον Μπλόντζο να είναι πάρα πολύ καλός και να πετυχαίνει 17 πόντους στο ματς σκοράροντας 9 από τους τελευταίους 22 πόντους της ομάδας του. Ο Αυγερινός είχε 9 πόντους, ο Χρονόπουλος 8 και ο Κουφοκώστας 4 για τους νικητές.

Από την Ένωση Αμφιάλης ο Παπατζίκος είχε 10 πόντους, ο Χιολός 9, ο Χαλκιαδάκης 6, ο Ανταραχάς επίσης 6 και ο Δημόπουλος 5 πόντους.

Γ.Σ. Περιστερίου – Α.Ο. Ιωνικός Νικαίας 52-37
(7-8, 19-22, 26-30, 52-37)

Γ.Σ. Περιστερίου (Γλυκός): Αξαμπανόπουλος Ζ. 2, Χαραλαμπόπουλος Χ. 12, Φωτό Ν., Ψαριανός Κ. 2, Γαλάνης Δ., Σαραντόπουλος Χ. 4, Τζαμκουράνης Ν. 2, Πάρδας Μ. 2, Σκουλίδας Δ. 16, Ξυπνητός Χ. 4, Ξυπνητός Φ. 8, Μπελεσιώτης Κ.

Α.Ο. Ιωνικός Νικαίας (Μισιακός): Καγιαμανίδης Ν. 7, Σωτηράκης Κ. 8, Δανιάς Μ., Αργυρόπουλος Μ. 1, Δανιάς Ε., Σκαφτούρος Δ. 5, Παπαγεωργίου Γ. 7, Στεργίου Μ., Μαντούβαλος Δ. 7, Παπαδάκης Γ., Μπένης Α. 2, Τσαπάρας Ρ.

Ένωση Αμφιάλης – Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος 38-42

Ένωση Αμφιάλης (Λαρόζας): Τσουλφάς Γ., Εγγλέζος Γ., Χαλκιαδάκης Ν. 6, Χιολός Β. 9, Παπατζίκος Ν. 10, Ανταραχάς Μ. 6, Ζιαβράς Κ., Μουρκάκος Γ. 2, Τζανός Κ., Δημόπουλος Ι. 5.

Ν.Ε.Φ.Ο. Νικηφόρος (Γράψας): Μπλόντζος Θ. 17, Αυγερινός Α. 9, Χαρτουλάρης Λ., Αλεξόπουλος Β. 2, Κουφοκώστας Β. 4, Λάμπρου Χ. 2, Μιχαηλίδης Θ., Φραντζής Α., Χρονόπουλος Ν. 8.

Αποχαιρετώντας το Ρίο

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Ρίο ολοκληρώθηκαν και στις δύο εβδομάδες τους ζήσαμε αρκετές συγκινήσεις και …