Home / ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2011 / Τρελέτοβιτς και… Γερμαναράδες!

Τρελέτοβιτς και… Γερμαναράδες!

Ο Μίρζα Τελέτοβιτς πήρε το αίμα του πίσω για την άθλια εμφάνιση της πρεμιέρας, καθώς με 14 πόντους (με 5 σουτ) σε 3 λεπτά χάρισε τη νίκη στη Βοσνία επί του Μαυροβουνίου. Νίκη πήρε και η ΠΓΔΜ με καλάθι του Ιλιέφσκι 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος επί της Κροατίας στον όμιλο της εθνικής μας (που κέρδισε τη Φινλανδία).

Οι Γερμανοί αγγίζουν την πρόκριση μετά τη νίκη τους επί των Ιταλών με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ του Νοβίτσκι και 17-17 από τον Κάμαν. Οι Σέρβοι κέρδισαν εύκολα του Λετονούς, αφού πρώτα τους είδαν να επιστρέφουν από το -17, ενώ οι Γάλλοι επέτρεψαν στους Ισραηλινούς να γυρίσουν από το -14 στο +1 μόνο και μόνο για να τους τρέξουν ένα 18-0 στη συνέχεια και να κερδίσουν άνετα.

Οι Ισπανοί έκαναν περίπατο με την Πορτογαλία, αλλά και πάλι δεν ενθουσίασαν, οι Τούρκοι διέσυραν τη Μεγάλη Βρετανία, ενώ οι Λιθουανοί έβγαλαν τα συκώτια στο τρέξιμο των Πολωνών και τους εξάντλησαν.

Νίκη για τη Ρωσία επί της Γεωργίας, νίκη για τους Σλοβένους επί των Ουκρανών, χωρίς καμιά από τις νικήτριες να παίξει καλό μπάσκετ. Τέλος, οι Βούλγαροι κέρδισαν τους Βέλγους σε ένα ματς άθλιο ποιοτικά.

Α Όμιλος

Πορτογαλία – Ισπανία 73-87 (36-53)

Τάβαρες 17π. 3κλ., Μιράντα 13π. 4ρ., Αντράντε 11π. 7ρ. 3ασ. // Π. Γκασόλ 20π. 5ρ., Ναβάρο 17π. 5ασ. 3κλ., Ρέγιες 10π. 5ρ., Μ. Γκασόλ 10π. 9ρ., Ρούντι 9π. 3ρ. 6ασ.

Δεν δυσκολεύτηκε η Ισπανία απέναντι στην Πορτογαλία, την οποία και κέρδισε με 87-73. Η διαφορά των δύο ομάδες ήταν χαώδης, με τους Ισπανούς να βλέπουν το δίδυμο Γκασόλ-Ναβάρο να πετυχαίνει 37 από τους πρώτους 67 πόντους της ομάδας τους και μετά να κάθεται στον πάγκο ως το τέλος του ματς. Οι αναπληρωματικοί ήταν ξανά μέτριοι, η διαφορά έπεσε από τους 25 στους 14 στο τέλος με σερί 19-8 για την Πορτογαλία, κάτι που σίγουρα δεν άρεσε καθόλου στον Σκαριόλο.

Στο 18-26 ήταν το σκορ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά στη συνέχεια ο Παού έβαλε 10 πόντους ως το ημίχρονο για να πάει το ματς στους 17 πόντους. Γενικά οι Ισπανοί δεν πιέστηκαν, αλλά όσοι περίμεναν να δουν ξέσπασμα μετά τη χτεσινή μέτρια εμφάνιση, μάλλον θα περιμένουν κι άλλο. Ακολουθούν 3 δύσκολα ματς, με τα 2 τελευταία να είναι φωτιά. Εκεί θα δούμε πώς τα πάει η Ισπανία, καθώς ως τώρα με 2 παίκτες κερδίζει. Το θέμα είναι τι θα κάνει όταν θα χρειαστεί να βοηθήσουν και οι υπόλοιποι.

Η Πορτογαλία και πάλι πάλεψε, δεν παράτησε το ματς ως το τελευταίο δευτερόλεπτο, κάτι που είναι προς τιμήν της. Όμως, είναι ξεκάθαρα χαμηλής δυναμικότητας και δύσκολα θα μπορέσει να κοντράρει κάποιον αντίπαλο. Σημαδεύει το ματς με την Πολωνία και ελπίζει.

Μεγάλη Βρετανία – Τουρκία 61-90 (26-44)

Ντενγκ 22π. 8ρ., Τζόνσον 10, Φρίλαντ 7π. 4ρ., Μπόατενγκ 4π. 7ρ. // Πρέλντζιτς 15π. 6ρ., Ονάν 14π. 4ρ., Σαβάς 12π. 3ρ., Ασίκ 7π. 9ρ., Καντέρ 11π. 5ρ., Τούρκογλου 7π. 3ασ., Ιλιασόβα 4.

Πολύ νωρίς και πολύ εύκολα τελείωσε το ματς της Τουρκίας με τη Μεγάλη Βρετανία. Μετά από 6 λεπτά το σκορ ήταν 3-17 και ο αγώνας είχε ήδη κριθεί. Οι Τούρκοι μπήκαν πολύ δυνατά, έπαιζαν με πάθος και σκληρά τον Ντενγκ και οι υπόλοιποι Βρετανοί παραδόθηκαν άνευ όρων. Έτσι, μετά από 16 λεπτά αγώνα το σκορ ήταν 16-42 με το +26 των Τούρκων να δείχνει ότι το ματς θα ξέφευγε τελείως.

Τελικά, 6 πόντοι του Ντενγκ ως το ημίχρονο μείωσαν σε 26-44, αλλά οι Βρετανοί δεν μπορούσαν να μειώσουν κάτω από τους 18-20 πόντους. Παρότι Τούρκογλου και Ιλιασόβα δεν είχαν ιδιαίτερη όρεξη (έπαιξαν 16 και 19 λεπτά αντίστοιχα άλλωστε), ο Ακιόλ και ο Αρσλάν είχαν. Έξι συνεχόμενοι πόντοι του Ακιόλ έφεραν το ματς στο 51-82 με 4,5 λεπτά για το τέλος, αλλά οι Τούρκοι μετά έσβησαν τις μηχανές και το ματς τελείωσε και τυπικά χωρίς περισσότερο… πόνο για τη Βρετανία.

Η Τουρκία δείχνει ότι τα φιλικά ήταν… φιλικά, ενώ τώρα στα επίσημα παίζει πολύ καλά. Βέβαια, κρατάμε μια πισινή μέχρι το πρώτο πραγματικά δύσκολο ματς, όπως αυτό της Παρασκευής εναντίον της Λιθουανίας. Εκεί είναι το πρώτο τους τεστ.

Ο Βρετανοί θέλουν τώρα 3 νίκες με Πολωνία, Πορτογαλία και Ισπανία για την πρόκριση, αλλά… μπορεί και όχι.

Πολωνία – Λιθουανία 77-97 (38-53)

Κελάτι 16π. 4ρ., Μπερίσα 10, Στσέβτσικ 10, Λάπετα 8π. 6ρ. // Καλνιέτις 19π. 6ρ. 6ασ., Σονγκάιλ 14, Καουκένας 11, Πότσιους 10π. 3ρ. 4ασ., Λαβρίνοβιτς 6π. 9ρ. 3ασ., Γιασικεβίτσιους 8π. 4ασ.

Απλά τα πράγματα: όταν μια ομάδα είναι καλύτερη και πιο ταλαντούχα, παίζει στην έδρα της μπροστά στον κόσμο της, σουτάρει με 78% στα δίποντα και 47% στα τρίποντα και κερδίζει τα ριμπάουντ με 41-19 τότε το αποτέλεσμα είναι το 97-77 του αγώνα της Λιθουανίας με την Πολωνία.

Οι Πολωνοί το πάλεψαν, αλλά είχαν 13 ασίστ λιγότερες (11-24) και 22 ριμπάουντ λιγότερα, κάνοντας μόλις 6 λάθη (19 οι Λιθουανοί) και σουτάροντας 44% σε δίποντα και 35% σε τρίποντα. Οι 20 πόντοι είναι λογική διαφορά, μιας και οι Λιθουανοί έδωσαν φρενήρη ρυθμό στο ματς, κυνήγησαν το εξεζητημένο (εξ ου και τα 19 λάθη) και έτρεξαν όσο μπορούσαν και ήθελαν. Και οι 11 που έπαιξαν (εκτός Πετραβίτσιους) σκόραραν, ενώ από την αρχή το ματς ήταν δικό τους.

Το 16-13 υπέρ των Πολωνών στο 5ο λεπτό έγινε 16-22 και 22-35 με σερί 0-9 και 6-20. Κάπου εκεί τελείωσε ο αγώνας, με τον Καλνιέτις να έχει 12 πόντους χωρίς άστοχο σουτ στο πρώτο ημίχρονο (και 19 χωρίς άστοχο σουτ συνολικά). Οι Λιθουανοί συνέχισαν να σουτάρουν όπως ήθελαν με τρομερά ποσοστά (69% εντός παιδιάς) και από τα μισά της 3ης περιόδου η διαφορά ανέβηκε από τους 20 πόντους (47-68) και έμεινε σε αυτά τα ύψη ως το τέλος.

Το πρώτο πραγματικό τεστ για τους Λιθουανούς είναι την Παρασκευή εναντίον των Τούρκων, ενώ οι Πολωνοί μάλλον περιμένουν τα ματς με την Πορτογαλία (Παρασκευή) και τη Μ. Βρετανία για να παλέψουν για νίκη.

Β Όμιλος

Λετονία – Σερβία 77-92 (33-38)

Φραϊμάνις 19π. 8ρ., Μπλουμς 15, Κούκσικς 16π. 5ρ., Στρέλνιεκς 12π. 3ασ., Νταΐρ. Μπέρτανς 10 // Κρστιτς 23, Σαβάνοβιτς 19π. 5ρ., Τεόντοσιτς 9π. 9ασ., Πάουνιτς 10, Πέροβιτς 9π. 4ρ.

Όποιος είδε τα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα των Σέρβων με τους Λετονούς, μάλλον… άλλαξε κανάλι στη συνέχεια, καθώς το 2-17 υπέρ της ομάδας του Ίβκοβιτς έδειχνε ότι το ματς πήγαινε για… ρεκόρ. Μέχρι το δεκάλεπτο η κατάσταση συνεχίστηκε έτσι, 7-23 το σκορ στην πρώτη διακοπή, αλλά στη συνέχεια οι Σέρβοι είχαν και πάλι νεκρό διάστημα (όπως και στο ματς με τους Ιταλούς) με αποτέλεσμα με σερί 22-6 οι Λετονοί να ισοφαρίσουν σε 29-29.

Βέβαια, παρότι πάλεψαν δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τη Σερβία, η οποία έχει τρομερά plays στην επίθεση και σκοράρει με μεγάλη ευκολία. Παρά το νεκρό της διάστημα έβαλε ξανά πάνω από 80 πόντους, 92 αυτή τη φορά. Παίζει πολύ γρήγορο μπάσκετ και οι επιθέσεις της δεν κολλάνε καθόλου.

Το θέμα είναι πώς θα αντιδράσει αν έχει νεκρό διάστημα απέναντι σε καλή ομάδα και στο μεταξύ έχει μείνει πίσω στο σκορ. Στο ματς με τη Λετονία, ο Νενάντ Κρστιτς δεν είχε αντίπαλο και σε 22 λεπτά συμμετοχής έβαλε 23 πόντους με 7/10 δίποντα και 9/9 βολές. Από κοντά κι ο Σαβάνοβιτς, μαζί με το οργανωτικό και δημιουργικό μυαλό του Τεόντοσιτς.

Το αυριανό ματς για τους Σέρβους αναμένεται πολύ εύκολο (Ισραήλ), αλλά στη συνέχεια έχουν τα πιο δυνατά τεστ στον όμιλο. Οι Λετονοί είναι μαχητικοί και προφανώς θα σκέφτονται συνέχεια τι θα γινόταν αν η… δεκάδα παικτών που απουσιάζει ήταν κανονικά στο Ευρωμπάσκετ.

Ισραήλ – Γαλλία 68-85 (35-42)

Ελιάχου 15, Χαλπερίν 15, Μπλου 14, Μέκελ 9 // Πάρκερ 21π. 8ασ., Μπατούμ 15π. 6κλ., Ζελαμπάλ 13, Ντιο 6π. 8ρ., Νοά 9π. 9ρ.

Οι Γάλλοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, έτρεξαν και πήραν νωρίς διαφορά. Έτσι, προηγήθηκαν με 14-28 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Ο Κολέ είπε να ξεκουράσει τον Πάρκερ, αλλά το μετάνιωσε οικτρά, καθώς μέσα σε 3-4 λεπτά, το Ισραήλ έτρεξε ένα 13-0 για να πλησιάσει σε 27-28. Ισοφάρισε μετά σε 32-32 και προσπέρασε με τρίποντο του Μπλου για το 35-34.

Ο Πάρκερ ανέλαβε δράση, εκείνος έβαλε το 32-34 με λέι απ, ενώ το δικό του τρίποντο έγραψε το 35-37 που ήταν και η αρχή του σερί 0-18 της Γαλλίας ως το 35-52. Το ματς, λοιπόν, τελείωσε στα μισά της 3ης περιόδου, μιας και η διαφορά δεν έπεσε ξανά κάτω από τους 15 πόντους. Ο Μπατούμ με τρίποντο έκανε το 53-73 για το πρώτο +20 της Γαλλίας, ενώ ο Πάρκερ ήταν και πάλι ο μεγάλος πρωταγωνιστής των Γάλλων με 21 πόντους και 8 ασίστ. Το γιατί ο Σίβεκ άφησε τον Ελιάχου μόνο 15 λεπτά στο παρκέ κανείς δεν το κατάλαβε, ιδίως από τη στιγμή που ο Ισραηλινός φόργουορντ είχε 15 πόντους στο διάστημα αυτό.

Ιταλία – Γερμανία 62-76 (30-36)

Γκαλινάρι 17π. 11ρ., Μπελινέλι 15π. 5ρ. 4ασ., Μαντσινέλι 11π. 3ρ., Μπαρνιάνι 8π. 5ρ. // Νοβίτσκι 21π. 12ρ., Κάμαν 17π. 17ρ., Μπένζινχ 14, Σαφάρτζικ 11π. 3ρ. 5ασ.

Το πιο σκληρό ντέρμπι ως τώρα στο Ευρωμπάσκετ είδαμε ανάμεσα στη Γερμανία και την Ιταλία, με νικήτρια την ομάδα του Νοβίτσκι, που πήρε τις δύο μεγαλύτερες διαφορές της σε κάθε ημίχρονο… στην εκπνοή του. Ο Γερμανός υπερπαίχτης χρεώθηκε με 2ο προσωπικό φάουλ στο πεντάλεπτο του αγώνα, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε απ’ το να παίξει 35 λεπτά και να έχει 21 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Η διαιτησία ήταν η χειρότερη ως τώρα στο Ευρωμπάσκετ, με ακατανόητα σφυρίγματα εκατέρωθεν και με πολύ κακές αποφάσεις, χωρίς πάντως να αδικήσει μια από τις δύο πλευρές. Οι Γερμανοί ήταν χειρότεροι από την πρεμιέρα, Χάμαν και Σαφάρτζικ αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στο κατέβασμα και στο πώς να πασάρουν στον Νοβίτσκι, με τον Χάμαν να κάνει 6 λάθη στο ματς.

Όμως, δίπλα στον Ντιρκ υπήρχε ο Κάμαν, που καθάριζε όλα τα ριμπάουντ (17 σύνολο) και σκόραρε και 8 καθοριστικούς πόντους στο φινάλε, ενώ ο Μπένζινχ απέδειξε για ακόμη μια φορά ότι το ταλέντο του ξεχειλίζει από τα μπατζάκια.

Ο Μπάουερμαν ρίσκαρε δίνοντας εντολή να αφήνουν τον Μαντσινέλι να σουτάρει παντελώς μόνος του για τρίποντο, κάτι που έγινε στο ματς, με τον Ιταλό να έχει 1/5 (είχε 21% τη χρονιά που τελείωσε). Γενικά, οι Ιταλοί τα έσπασαν, καθώς 1/5 είχε και ο Μπαρνιάνι, 1/6 ο Μπελινέλι και 1/3 ο Χάκετ. Συνολικά 6/25 και 24%, έναντι 7/12 των Γερμανών.

Η ομάδα του Πιανιτζάνι ήταν αρκετά απείθαρχη στο παιχνίδι της ξανά, με την τριάδα να δείχνει ότι δεν μπορεί να συνεργαστεί, απλώς σουτάρει όποιος πάρει την μπάλα πρώτος μπροστά από το κέντρο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα διαγωνισμό λανθασμένων επιλογών και σκοτωμένων σουτ, τα οποία στο φινάλε εκμεταλλεύτηκε η Γερμανία.

Ο Νοβίτσκι έκανε το 55-58, ο Μπένζινχ το 55-60 και μετά ακολούθησαν 6 πόντοι του Κάμαν και ένα τρίποντο του Χέρμπερ από ασίστ του Κάμαν, που έκριναν το ματς. Το 60-62 έγινε 60-73 με 0-11 και οι Γερμανοί πήραν νίκη πρόκρισης. Ακόμη και σε μέτριο ματς ο Νοβίτσκι έδειξε ότι είναι αδύνατο να μαρκαριστεί, αφού οι Ιταλοί είχαν συνεχώς δυο παίκτες πάνω του και έπαιζαν με 3ο στη βοήθεια, αλλά δεν μπόρεσαν να τον περιορίσουν ή να του δυσκολέψουν την πάσα. Μπορεί την Πέμπτη να ήταν πιο δύσκολα τα πράγματα, αλλά η φετινή Γερμανία έδειξε ξανά ότι είναι για μεγάλα πράγματα.

Γ Όμιλος

Βοσνία – Μαυροβούνιο 94-86 (48-41)

Τελέτοβιτς 23π. 4ρ., Ντζέντοβιτς 19π. 5ρ. 5ασ., Γκόρντιτς 14π. 3ρ. 4ασ., Βασίλιεβιτς 9π. 6ρ. 4ασ. // Πέκοβιτς 16π. 6ρ., Ντάσιτς 14π. 11ρ. 7ασ., Κουκ 16π. 5ασ., Γερέτιν 12π. 4ασ.

Στο μακράν πιο ωραίο ματς ως τώρα στο Ευρωμπάσκετ, η Βοσνία κέρδισε το Μαυροβούνιο με 94-86 και πλησίασε πολύ στην πρόκριση στην επόμενη φάση, ιδίως αν κερδίσει την ΠΓΔΜ. Οι Μαυροβούνιοι θα πρέπει να ρεφάρουν με Ελλάδα ή Κροατία, πράγμα πολύ δύσκολο με το μπάσκετ που παίζουν.

Ο Ράντονγιτς δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί τα όπλα του καθόλου, ο Βράνιες σχεδόν δεν πατά παρκέ, τα συστήματα είναι μέτρια, ο Κουκ δεν μπορεί να παίξει pick ‘n’ roll με τον Πέκοβιτς, ο Βούτσεβιτς ανεβοκατεβαίνει σαν την άδικη κατάρα και μένει ο Πέκοβιτς από τα επιθετικά ριμπάουντ και τις πλάτες και το αστείρευτο ταλέντο του Ντάσιτς να παλεύουν μόνοι τους.

Ο Ντάσιτς έδωσε άλλη μια τρομερή παράσταση, πλησίασε το triple-double και το έχασε για 3 ασίστ, αλλά δεν έφτανε, αφού κάποια στιγμή ο Τελέτοβιτς «τρελάθηκε» και άλλαξε τελείως τον αγώνα, βγάζοντας όλη την πίεση που είχε μέσα του από χτες. Ο άσος της Λαμποράλ πέτυχε 14 μαζεμένους πόντους με 5 σουτ, 4/4 τρίποντα και 1/1 δίποντο μέσα σε λιγότερο από 3 λεπτά και το Μαυροβούνιο δεν μπορούσε να επανέλθει από αυτό.

Νωρίτερα, έβλεπε τη Βοσνία να είναι μπροστά με διψήφια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κατάφερε να τρέξει ένα φοβερό 0-17 στις δύο πλευρές της ανάπαυλας για να μετατρέψει το 48-37 σε 48-54. Οι Βόσνιοι, που τα είχαν χαμένα στο διάστημα αυτό, προσπέρασαν χάρη στον οίστρο του Ντζέντοβιτς με 64-59, αλλά η 3η περίοδος έληξε με 67-68 και το Μαυροβούνιο είχε το momentum.

Όλα αυτά μέχρι που άρχισε ο Τελέτοβιτς τον ανελέητο βομβαρδισμό του. Μετά, οι Μαυροβούνιοι πάλεψαν, οι δύο ομάδες αντάλλασσαν τρίποντα για αρκετή ώρα, αλλά δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν σε τέτοιο ρυθμό. Παραδόθηκαν και τώρα η πρόκριση απομακρύνθηκε πάρα πολύ. Τα λάθη του να βάζεις άπειρο προπονητή στην πρώτη παρουσία σου ποτέ σε Ευρωμπάσκετ πληρώνονται…

Φινλανδία – Ελλάδα 61-81 (31-42)

Το σχόλιο του Γιώργου Σκιά για την εθνική
Η περιγραφή του αγώνα

ΠΓΔΜ – Κροατία 78-76 (37-41)

ΜακΚάλεμπ 19π. 5ασ., Ιλιέφσκι 18π. 3ρ. 3ασ., Άντιτς 15π. 5ρ., Γκεσέφσκι 10π. 8ρ. // Ντρέιπερ 13π. 6ρ. 6ασ., Μάρκοτα 12, Σίμον 10, Μπογκντάνοβιτς 11, Τόμιτς 10π. 7ρ.

Άνω κάτω τα έκανε η Κροατία, που κατάφερε να χάσει από την ΠΓΔΜ και να τη βάλει στο παιχνίδι της πρόκρισης. Μάλιστα, οι Κροάτες θα έχουν και μείον μία νίκη στον επόμενο γύρο αν τελικά οι Σκοπιανοί προκριθούν. Εφόσον κερδίσουν του Βόσνιους, οι παίκτες του Βράνκοβιτς θα πρέπει να παρακαλάνε να κερδίσουν οι Βόσνιοι την ΠΓΔΜ για να την αποκλείσουν και να σβηστεί η ήττα τους.

Όλα αυτά την εθνική μας την αφήνουν ουσιαστικά αδιάφορη, αφού αν χάσει από την Κροατία δεν θα είναι πρώτη στον όμιλο, εφόσον οι Κροάτες πάρουν τα άλλα τους ματς. Ίσα ίσα που την κάνει να προσέχει περισσότερο τους Σκοπιανούς, που αν και βρέθηκαν πίσω με διψήφια διαφορά δεν παράτησαν το ματς και πάλεψαν ως το φινάλε, για να δικαιωθούν κερδίζοντας.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, αλλά στην αρχή της επανάληψης Μπογκντάνοβιτς και Μάρκοτα με τρίποντα έφεραν το ματς στο 37-47 και το +10 για τους Κροάτες. Όμως, η Κροατία ήταν ανήμπορη να καθαρίσει το ματς και την πάτησε οικτρά στο φινάλε. Ιλιέφσκι και ΜακΚάλεμπ συνέχισαν ακάθεκτοι και η ΠΓΔΜ άρχισε να ψαλιδίζει τη διαφορά ισοφαρίζοντας στο 60-60 και προσπερνώντας με 63-62, και τις δύο φορές με τον Ιλιέφσκι.

Μετά από αυτό οι Κροάτες πήραν δύο φορές προβάδισμα 3 πόντων για να ισοφαρίσουν οι Σκοπιανοί, οι οποίοι με τη σειρά τους πήραν δύο φορές προβάδισμα 2 πόντων για να ισοφαρίσουν οι Κροάτες. Ο ΜακΚάλεμπ έκανε μια ποικιλία με 40 δευτερόλεπτα στο ρολόι, ο Ντρέιπερ τον μιμήθηκε και μετά ο Ιλιέφσκι σκόραρε 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος το σουτ που έμελλε να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Βράνκοβιτς πήρε τάιμ άουτ, στον πάγκο αποφασίστηκε τρίποντο, ο Πόποβιτς δίστασε για να μην αφήσει χρόνο, ο Μάρκοτα δίστασε γιατί φοβήθηκε, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς δεν δίστασε και αστόχησε. Για να τα λέμε όλα, εφόσον ήθελαν τρίποντο οι Κροάτες, ο Μπογκντάνοβιτς είναι ο καλύτερος σουτέρ στην Ευρώπη και είχε και 3/3 ως εκείνη την ώρα και 9/11 στο Ευρωμπάσκετ. Σούταρε υπό καλές προϋποθέσεις, αλλά αστόχησε. Συμβαίνουν αυτά.

Οι Σκοπιανοί σούταραν χειρότερα από τους Κροάτες σε δίποντα και τρίποντα, είχαν λιγότερα ριμπάουντ και λιγότερες ασίστ, αλλά τα 12-16 λάθη και τα 7-1 κλεψίματα έκαναν τη διαφορά σε ένα οριακό παιχνίδι. Το γεγονός ότι οι Κροάτες δεν έπαιζαν σωστή άμυνα δεν φαίνεται μόνο από το 1 κλέψιμο, αλλά και από το γεγονός ότι με τα φάουλ να είναι 24-24 οι Σκοπιανοί έκαναν 28 βολές και οι Κροάτες 16.

Τώρα «τρέχει» η Κροατία που ούτε για πλάκα δεν πρέπει να χάσει το ματς με το Μαυροβούνιο το Σάββατο.

Δ Όμιλος

Βουλγαρία – Βέλγιο 68-65 (32-33)

Ρόουλαντ 22, Βιντένοφ 17π. 8ρ., Κ. Ιβάνοβιτς 8π. 3ρ. // Βαν Ρόσομ 17π. 4ρ., Βαν Ντεν Σπίγκελ 12π. 8ρ., Μπεζίν 13.

Οριακό ήταν το ματς της Βουλγαρίας με το Βέλγιο, με τις δύο ομάδες να μένουν πολύ χαμηλά, δείχνοντας το πόσο χαμηλής δυναμικότητας είναι. Τελικά, οι Βούλγαροι είχαν… καλύτερο ξένο και με τον Ρόουλαντ κέρδισαν και ελπίζουν σε πρόκριση, τουλάχιστον μέχρι το επόμενο παιχνίδι τους.

Άλλο… όνειρο από εκείνο που είχε δει στην πρεμιέρα είδε ο Κάστεελς, που τώρα χρησιμοποίησε Βαν Ρόσομ και Βαν Ντεν Σπίγκελ περισσότερο. Και πάλι, 25 και 24 λεπτά έπαιξαν, αλλά ήταν οι καλύτεροι παίκτες της ομάδας τους, παρότι ο Κάστεελς νομίζει ότι προπονεί την Dream-Team και κάνει συνεχές ροτέισον. Απ’ την άλλη, ο Μπένγκα-Ιλούνγκα έμεινε εκτός ρυθμού, καθώς φαίνεται ξεκάθαρα ότι ο Κάστεελς δεν μπορεί να διαχειριστεί σωστά το όποιο υλικό έχει.

Η Βουλγαρία το πάλεψε, αλλά με 17/37 δίποντα και 5/17 τρίποντα συν 16 λάθη δεν θα κέρδιζε καμία άλλη ομάδα.

Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν οι βολές, 19/23 η Βουλγαρία, 10/15 το Βέλγιο, ενώ στο τέλος, είχαν βαλθεί και οι δύο να κακοποιήσουν το μπάσκετ. Χαρακτηριστικό ότι το ματς ήθελε πάνω από 5 λεπτά με το σκορ στο 63-59 αλλά από τότε το επιμέρους ήταν 5-6 ως το τέλος. Καθοριστικό το καλάθι του Ιβάνοφ από την πάσα του Ρόουλαντ 1 λεπτό πριν το τέλος, ενώ ο Φέιζον έχασε το σουτ της ανατροπής με 45 δευτερόλεπτα και ο Βαν Ρόσομ την προσευχή παράτασης στην εκπνοή.

Γεωργία – Ρωσία 58-65 (27-40)

Μαρκοϊσβίλι 21π. 3ρ., Πατσούλια 11π. 5ρ., Σανικίτζε 10π. 8ρ. // Κιριλένκο 20π. 4ρ. 3κλ., Μόνια 12π. 4ρ., Σβεντ 7π. 5ρ. 3ασ., Χριάπα 1π. 6ρ. 7ασ.

Διπρόσωπη εμφανίστηκε η Ρωσία στο ματς με τη Γεωργία. Έχοντας τον Κιριλένκο σε πολύ καλή ημέρα ξέφυγε από την αρχή του αγώνα και είχε διψήφια διαφορά στο ημίχρονο. Όμως, οι Γεωργιανοί δεν τα παράτησαν και το ματς έγινε ντέρμπι στο δεύτερο μέρος.

Η επίθεση των Ρώσων που ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο… χειροτέρεψε, με αποτέλεσμα να σκοράρουν όλους κι όλους 25 πόντους στην επανάληψη. Αυτό έδωσε δικαίωμα στους αντιπάλους τους να μειώσουν από το -13 του ημιχρόνου και το -10 του 30ου λεπτού στο -2 του 50-52 με 7 λεπτά στο ρολόι. Αίφνης οι δύο ομάδες αποφάσισαν να πάρουν το ματς από την άμυνα και για τα επόμενα 4 σχεδόν λεπτά δεν μπήκε πόντος.

Βορόντσεβιτς και Κιριλένκο έτρεξαν ένα 0-6 για τη Ρωσία ως το 50-58 που την έβαλε για τα καλά στη θέση του οδηγού. Ο Κιριλένκο έβαλε ένα απίστευτο καλάθι και φάουλ για το 54-61, ενώ οι Ρώσοι είχαν 7/9 βολές στα τελευταία 4 λεπτά και δεν κινδύνευσαν.

Και πάλι απέδειξαν ότι δεν θα κερδίζουν θεαματικά και εύκολα τις μεσαίες ομάδες, αλλά ξεπέρασαν και τη Γεωργία και πια μένει ουσιαστικά μόνο η Σλοβενία μέχρι την πρωτιά στον όμιλο. Ο Κιριλένκο είναι τεράστια κλάση και αλλάζει τελείως την ομάδα του, ενώ η τριάδα Χριάπα-Κιριλένκο-Μόνια κάνει ό,τι θέλει στο παιχνίδι, ιδίως οι δυο πρώτοι είναι δίδυμο που δεν συναντάς εύκολα.

Ουκρανία – Σλοβενία 64-68 (20-41)

Μπαρτ 14π. 5ασ., Φεζένκο 11, Λίστσουκ 9π. 5ρ. // Μπέγκιτς 14π. 7ρ., Λόρμπεκ 12π. 3ρ., Λάκοβιτς 4π. 6ασ.

Συνολικά 70 λεπτά πήρε στην ομάδα του Φρατέλο να «μπει» στο Ευρωμπάσκετ. Σε αυτά είχε χάσει εύκολα από τους Ρώσους και έχανε με κατεβασμένα τα χέρια από τους Σλοβένους. Οι 20 πόντοι του πρώτου ημιχρόνου για την Ουκρανία ήταν ακόμη χειρότεροι από τους 24 της πρεμιέρας και φως στο τούνελ δεν φαινόταν.

Η Σλοβενία ήταν και πάλι μέτρια (αυτό φάνηκε στο 4ο δεκάλεπτο) αλλά έκανε την πλάκα της, καθώς δεν είχε αντίπαλο απέναντί της. Μέχρι και το 30ο λεπτό οι Ουκρανοί ήταν δεν ήταν στο γήπεδο, 38-57 τότε το σκορ. Και στην 4η περίοδο όλα άλλαξαν.

Άρχισαν να παίζουν παθιασμένα, να πιέζουν στην άμυνα, να έχουν λογικές επιλογές στην επίθεση, να μαρκάρουν, να κλέβουν μπάλες. Αποτέλεσμα; Οι Σλοβένοι έκαναν 9 λάθη και το +19 έγινε μέσα σε 6 λεπτά +3, 55-58.

Ο Φεζένκο έκανε αισθητή την παρουσία του, οι Σλοβένοι μοιάζουν με φάντασμα της ομάδας των περασμένων ετών, ο Μάλκοβιτς μάλλον κάτι δεν έχει πιάσει σωστά στην ομάδα και ο Φρατέλο έβλεπε το έπος να έρχεται. Το λάθος του Κολτσένκο στο 1 λεπτό και το 58-63 ήταν μάλλον η πιο καθοριστική φάση του αγώνα. Πάντως, ακόμη και μετά το -7, οι Ουκρανοί δεν τα παράτησαν και με Μπαρτ-Λουκάσοφ μείωσαν σε 62-65.

Ο Λουκάσοφ, όμως, μάλλον έκανε πατάτα, καθώς έκλεψε την μπάλα και έφτασε σε λέι απ με 10 δευτερόλεπτα να απομένουν. Αν είχε κάνει τρίποντο θα μείωνε στους 2 πόντους εφόσον ευστοχούσε και θα άγχωνε περισσότερο Λάκοβις και Όζμπολτ που έκαναν μετά τις βολές από τα φάουλ (3/4). Αν αστοχούσε, βέβαια, το ματς θα τελείωνε, αλλά αποδείχτηκε ότι δεν υπήρχε χρόνος για να ανατραπεί το 62-65 σε 10 δευτερόλεπτα και την μπάλα στη Σλοβενία. Βέβαια, κατόπιν εορτής κάνω τον έξυπνο, δεν ήταν και εύκολο να το σκεφτεί τότε με 150 παλμούς.

Ο Λάκοβιτς έβαλε μια βολή, ο Φρατέλο έβγαλε σύστημα για δίποντο, εκτελέστηκε στην εντέλεια μέσα σε 4 δευτερόλεπτα, αλλά μετά δεν υπήρχε χρόνος και όταν ο Όζμπολτ είχε 2/2 το ματς πήγε στους 4 και αντίο.

Η Ουκρανία, πάντως, στην ουσία δεν έχει χάσει τίποτα για την πρόκριση. Εξαρχής ήθελε Βέλγιο, Βουλγαρία, Γεωργία. Αυτά τα ματς της μένουν. Οι Σλοβένοι κουτσά στραβά κερδίζουν, αλλά μοιάζουν ξεκάθαρα χειρότεροι από άλλες χρονιές.

Κριτική, ξεκατίνιασμα και… ζαχαροπλαστική!

Μπορεί να τελείωσε το Ευρωμπάσκετ, αλλά όπως γίνεται κάθε φορά σε τέτοιες περιπτώσεις, όταν τελειώνει …