Home / ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ / Τέσσερις αήττητες, μαγική Ουίλιαμς!

Τέσσερις αήττητες, μαγική Ουίλιαμς!

Ξεκίνησε η Α1 γυναικών το προηγούμενο Σαββατοκύριακο και το Age of Basketball φέτος θα καλύπτει το πρωτάθλημα με βαθμολογίες και περιγραφή από τους αγώνες, αλλά και πλήρη στατιστικά για τις πρώτες κάθε κατηγορίας σε μια προσπάθεια να έρθουμε κοντά στο γυναικείο μπάσκετ, να το γνωρίσουμε καλύτερα και να το στηρίξουμε. Γιατί το αξίζει.

Στη δεύτερη αγωνιστική ο Αστέρας Εξαρχείων έκανε την πιο μεγάλη νίκη, παίρνοντας στην παράταση τη ΦΕΑ Νέας Χαλκηδόνας με 72-68. Ο Αθηναϊκός έφτασε τις 76 συνεχόμενες νίκες στην Α1 διαλύοντας τον Άρη με 37-72 εκτός έδρας, ενώ με νίκες προχώρησαν Παναθηναϊκός (63-40 τον Κρόνο) και Εσπερίδες (67-50 τον ΠΑΟΚ με τρομερή εμφάνιση από την Ουίλιαμς), συνθέτοντας έτσι το αήττητο κουαρτέτο της κορυφής.

Νίκη και για τον Πανιώνιο επί του ΔΑΣΑΛ εκτός έδρας (58-63), ενώ στο τελευταίο ματς ο Απόλλων Πτολεμαΐδας κέρδισε τον… συνονόματο της Καλαμαριάς με 65-52.

Άνετα κέρδισαν οι Εσπερίδες τον ΠΑΟΚ με 67-50, αφού πήραν από την πρώτη περίοδο πολύ μεγάλη διαφορά (27-10 το δεκάλεπτο). Έτσι, δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου, έχοντας διψήφια διαφορά ως το τέλος. Στο ματς ξεχώρισε η αδιανόητη εμφάνιση της Λατόγια Ουίλιαμς που τελείωσε τον αγώνα με 33 πόντους και 20 ριμπάουντ, έχοντας 12/15 δίποντα και 9/11 βολές, με 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες, κάνοντας 48 ranking! Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε η 16χρονη διεθνής Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου.

Σταθερά είχε το προβάδισμα ο Παναθηναϊκός με τον Κρόνο, κράτησε τον αντίπαλό του στους 6 πόντους στη δεύτερη περίοδο, για να προηγηθεί με 16 πόντους στο ημίχρονο και να καθαρίσει το ματς από τότε. Τυπική διαδικασία το δεύτερο μέρος, με την Ντιάνα Ντέλβα να τελειώνει το ματς με 19 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ η Αφροδίτη Κοσμά ήταν επίσης τρομερή με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ!

Ο πρωταθλητής Αθηναϊκός δεν βρήκε καμία αντίσταση απέναντι στον Άρη, κέρδιζε 8 πόντους στο δεκάλεπτο και 19 στο ημίχρονο, αλλά στην 3η περίοδο ήταν που έκανε το μεγάλο ξέσπασμά το, το επιμέρους 7-22 έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, καθώς η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 34 πόντους! Η Τσέστερ είχε 22 πόντους και 10 ριμπάουντ με 30 ranking, ενώ η Σωτηρίου 13 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 16 λεπτά, για τον υπερπλήρη Αθηναϊκό, που έχει πάρα πολλές λύσεις σε κάθε θέση.

Πάλεψε ο ΔΑΣΑΛ στην έδρα του απέναντι στον Πανιώνιο, κέρδιζε με ένα πόντο στο 30ο λεπτό, ανατρέποντας την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου (-5 ως τότε), αλλά ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος στην 4η περίοδο και κέρδισε τον αγώνα, βάζοντας 20 πόντους. Η Παπαμιχαήλ με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ και η Αξιοπούλου με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα ήταν οι καλύτερες για τους νικητές.

Πολύ δύσκολη νίκη για τον Αστέρα Εξαρχείων απέναντι στη ΦΕΑ, νίκη που ήρθε στην παράταση μετά το 58-58 της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Ο αγώνας είχε ανατροπές και σκαμπανεβάσματα, με τον Αστέρα να προηγείται στο πρώτο μέρος, αλλά να δέχεται ένα 7-14 στην 3η περίοδο και να μένει πίσω στο σκορ. Τελικά, Μελνίκα και Ρίστιτς μαζί με τη Χαϊκάλη καθάρισαν, πετυχαίνοντας 59 πόντους για την ομάδα τους.

Ο Απόλλων Πτολεμαΐδας κέρδισε άνετα τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ, πράγμα που του έδωσε μεγάλη ώθηση. Τα ριμπάουντ ήταν 44-28 για τους νικητές και το σκορ 17-8 στο πρώτο δεκάλεπτο και 41-21 στο ημίχρονο, για ένα ματς που είχε ήδη τελειώσει. Η Ντ’ Αμίκο είχε 15 πόντους, 18 ριμπάουντ και 4 τάπες, ενώ η Έβανς πρόσθεσε 17 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα για τους νικητές.