Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / «Σφαλιάρα» της Μπιλμπάο στη Ρεάλ!

«Σφαλιάρα» της Μπιλμπάο στη Ρεάλ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης έμαθε πολύ νωρίς ότι η χρονιά δεν θα είναι καθόλου εύκολη, παρά το γαλαξία αστέρων που έχει μαζέψει στο ρόστερ της. Μια ψυχωμένη Μπιλμπάο (χωρίς Μαυροειδή) με τον Βασιλειάδη να είναι πολύ καλός, κατάφερε να την κερδίσει και να της… χαρίσει πολύ νωρίς την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Η πρώτη αντίπαλος του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα (την ερχόμενη Παρασκευή) έδειξε από νωρίς τα δόντια της φέτος και οι «ερυθρόλευκοι» οφείλουν πια να πάνε υποψιασμένοι στην Ισπανία.

Περίπατος για την Μπαρτσελόνα που σκόρπισε με 46 πόντους διαφορά την Εστουντιάντες μπροστά στο κοινό της, ενώ με νίκες συνέχισαν η Κάχα Λαμποράλ και η Μάλαγα. Νίκη και για τη Βαλένθια, πρώτη στο πρωτάθλημα φέτος.

Η Μπιλμπάο ήταν τρομερή στο πρώτο ημίχρονο με τη Ρεάλ, με τους Μαδριλένους να μην ξέρουν τι τους χτύπησε. Το 24-14 του πρώτου δεκαλέπτου έγινε 46-33 στο ημίχρονο και η Ρεάλ είχε βουνό μπροστά της για την επανάληψη, βουνό που έπρεπε να ανέβει μπροστά σε 8.500 χιλιάδες οπαδούς της Μπιλμπάο. Και βουνό που δεν κατάφερε να ανέβει. Όλα αυτά παρότι είχε τρεις παίκτες (Ρέγιες, Ρούντι, Τόμιτς) που μαζί είχαν 52 πόντους, 17 ριμπάουντ και 62 ranking!

Το 14-0 της Μπιλμπάο στην αρχή πήγε το ματς στο 19-4 και αποδείχτηκε ότι από εκεί δεν υπήρχε επιστροφή. Η Ρεάλ μείωσε στους 10, αλλά ως το ημίχρονο η διαφορά ήταν διψήφια, 43-26 στο 18ο λεπτό. Οι Μαδριλένοι ως το 26ο λεπτό έμοιαζαν υπνωτισμένοι, βρέθηκαν πίσω με 19, 62-43, αλλά με 2-19 μπόρεσαν να μειώσουν σε 64-62 και να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης. Με 22 δευτερόλεπτα για το φινάλε το σκορ ήταν 80-79, αλλά στο τέλος η Μπιλμπάο άντεξε και πανηγύρισε μια νίκη που ελάχιστες ομάδες θα πάρουν φέτος στην Ισπανία, στέλνοντας παράλληλα κι ένα μήνυμα στον Ολυμπιακό για το πόσο δυνατή είναι.

Στο ματς με τη Ρεάλ η Μπιλμπάο είχε 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, 6 με διψήφιο ranking. Ο Κώστας Βασιλειάδης είχε 18 πόντους με 15 ranking σε 21 λεπτά.

Η δεύτερη περίοδος ήταν εκείνη στην οποία η Κάχα Λαμποράλ ξεχώρισε και κέρδισε την Γκραν Κανάρια. Μετά τα ισόπαλα πρώτα 12 λεπτά, η Λαμποράλ προηγήθηκε με 20-31 στην 2η περίοδο, βρέθηκε στο +4 πιο μετά και έκλεισε το ημίχρονο στο +9. Ως το τέλος του ματς μπόρεσε να κρατήσει αυτή τη διαφορά ασφαλείας πάνω από τους 5 πόντους, για να πάρει τη νίκη, με τον Τελέτοβιτς να έχει 24 πόντους.

Σαρωτική ήταν η Μπαρτσελόνα στο ματς με την Εστουντιάντες, βάζοντας και όσους πόντους δεν είχε… βάλει την πρώτη αγωνιστική. Οι Καταλανοί ξεμπούκωσαν κερδίζοντας με 12 πόντους την πρώτη περίοδο, 17 την 3η και άλλους 17 την 4η. Το τελικό 97-51 δείχνει εύγλωττα το μαρτύριο της Εστουντιάντες, που ήθελε αλλά δεν μπορούσε.

Όλα τα ρεκόρ πήγε να σπάσει ο Αντουάν Ράιτ, νέος Αμερικανός της Εστουντιάντες, που έκανε… -19 ranking: 0 πόντοι με 0/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 0 ριμπάουντ, 0 ασίστ, 5 λάθη, 5 φάουλ σε 26 λεπτά! Τώρα γιατί έπρεπε να μείνει 26 λεπτά στο παρκέ σε τέτοια βραδιά μόνο ο Πέπου Ερνάντεζ το ξέρει…

Η Εστουντιάντες μπήκε στο ματς με 4-8 και… ξύπνησε την Μπαρτσελόνα, δέχτηκε ένα 20-4 σερί και δεν συνήλθε ποτέ. Άλλο ένα 20-5 στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου πήγε τη διαφορά στους 27 πόντους, ενώ στο 30ο λεπτό το ματς ήταν στο 75-46. Η Μπαρτσελόνα δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, με το 13-0 στην 4η περίοδο πήγε στο 88-46 για να κλείσει το ματς στο 97-51 μπροστά σε 5.000 οπαδούς της. Η Εστουντιάντες έβαλε 5 πόντους στην τελευταία περίοδο, σούταρε με 36% στα δίποντα, έχασε 41-22 τα ριμπάουντ, έκανε 17 λάθη, ενώ η Μπαρτσελόνα είχε 75% στα δίποντα (30/40!) και 30 ασίστ!

Νίκη για τη Βαλένθια, που μπήκε δυνατά, 22-11 στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με 17 πόντους στο ημίχρονο για να μην ανησυχήσει ποτέ με αντίπαλο τη Σαραγόσα.

Νίκη και για τη Μάλαγα, που δείχνει πιο δυνατή από πέρσι, αλλά θα κριθεί στην Ευρωλίγκα. Η πρώτη αντίπαλος του Παναθηναϊκού δεν ήταν θεαματική, αλλά έπιασε ένα 20λεπτο πολύ καλό, σκοράροντας 50 πόντους στο διάστημα από το 11ο ως το 30ο λεπτό. Φρίλαντ, Φιτς ξεχώρισαν, αλλά το ρόστερ της Μάλαγα φέτος είναι σαφώς πιο γεμάτο από πέρσι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

2η αγωνιστική

Κάχασολ – Λουσέντουμ Αλικάντε 86-61
(53-26)
Ίνγκλις 25π. 4ρ., Ντέιβις 12π. 8ρ., Σατοράνσκι 11π. 3ρ. 3κλ., Ούρτασουν 11 // Μπαρνς 13π. 7ρ., Σίνγκλερ 12

Γκράν Κανάρια – Κάχα Λαμποράλ 68-77
(31-40)
Νέλσον 20π. 5ρ., Χάινς 18π. 5ασ. // Τελέτοβιτς 24. 8ρ., Ρίμπας 11, Όλεσον 11π. 3ρ.

Μπανταλόνα – Ούκαμ Μούρθια 71-65
(29-27)
Τζέτερ 13π. 3ασ., Ουίλιαμς 8π. 11ρ., Όλιβερ 10π. 3ρ. 4ασ. // Σέκουλιτς 20π. 6ρ., Όγκουστιν 15π. 10ρ.

Βαλένθια – Σαραγόσα 82-66
(44-27)
Ότζιλβι 14π. 4ρ., Λίστσουκ 13π. 5ρ., Κλαβέρ 11π. 7ρ., Μαρτίνεθ 14 // Χετσχάιμερ 21π. 7ρ., Ράιτ 15

Μπαρτσελόνα – Εστουντιάντες 97-51
(47-35)
Εντόνγκ 21π. 8ρ., Λόρμπεκ 15π. 3ρ. 5ασ., Ουάλας 10π. 7ρ., Έιντσον 10 // Γκάμπριελ 19π. 3ρ.

Φουενλαμπράντα – Ασίνια Μανρέσα 73-79
(29-39)
Μαϊνολντί 22π. 16ρ., Πένι 19 // Άσελιν 14π. 3ρ., Ροντρίγκεθ 7π. 4ρ. 7ασ. 3κλ., Ντόλμαν 16π. 8ρ., Χάνγκα 14π. 3ρ.

Μπλούσενς Μόνμπους Ομπραντόιρο – Ουνικάχα Μάλαγα 71-78
(42-44)
Κένταλ 12π. 5ρ., Ουάσινγκτον 11π. 8ρ., Λάσμε 10 // Φρίλαντ 20π. 5ρ., Φιτς 15, Γκαρμπαχόσα 12π. 3ρ., Ντάρντεν 10π. 9ρ.

Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ – Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) 89-86παρ.
(42-30, 74-74)
Σιράιτ 17π. 6ρ., Ρόμπινσον 10π. 9ρ., Ντούμας 11π. 4ρ. 8ασ., Τουρέ 14π. 8ρ., Μαρτίν 10π. 11ρ., Γκαρσία 17 // Πάνκο 18π. 11ρ. 4ασ., Βιδάλ 18, Μπάρον 14π. 3ρ.

Μπισκάια Μπιλμπάο – Ρεάλ Μαδρίτης 86-82
(46-33)
Μπάνιτς 13π. 6ρ., Βασιλειάδης 18π. 2ρ. (3/4δ. 2/4τρ. 6/6β.), Φίσερ 10π. 7ρ. 4ασ., Μουμπρού 15π. 4ρ., Τζάκσον 12π. 4ρ. 3ασ. // Ρούντι 17π. 5ρ., Τόμιτς 17π. 5ρ., Ρέγιες 18π. 7ρ., Λοιυλ 10π. 2ρ. 3ασ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …