Home / ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΠΑΣΚΕΤ / Τριάδα στην κορυφή!

Τριάδα στην κορυφή!

Σε τρεις μειώθηκαν οι αήττητες ομάδες της Α1 γυναικών 2011-12 μετά την ήττα του Αστέρα Εξαρχείων από τον Άρη εκτός έδρας. Ο Αθηναϊκός δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με τον Πανιώνιο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε σχετικά δύσκολα της ΦΕΑ Νέας Χαλκηδόνας, ενώ οι Εσπερίδες κέρδισαν και αυτές εκτός έδρας (όπως και οι άλλοι δύο αήττητοι) τον Απόλλωνα Καλαμαριάς με νέο απίστευτο ματς της Ουίλιαμς. Νίκες για τον ΔΑΣ Α.Λ. και τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας επί του ΠΑΟΚ και του Κρόνου αντίστοιχα.

Δυσκολεύτηκε ο Αθηναϊκός με τον Πανιώνιο, καθώς λίγο η χαλαρότητα των παικτριών του πρωταθλητή, λίγο ο τραυματισμός της Χατζηνικολάου στο πρώτο δεκάλεπτο (κάκωση στο γοφό) και το σκορ μετά την πρώτη περίοδο ήταν 14-14 για τον Πανιώνιο! Ο Πανιώνιος συνέχισε να τα πηγαίνει περίφημα ως το ημίχρονο, με την Τζόνσον κύρια αιχμή του δόρατος. Το σκορ τότε ήταν 31-31, αλλά από εκεί και πέρα ο Αθηναϊκός είχε τον πρώτο λόγο στο ματς. Χάντι, Τσέστερ, Σωτηρίου και Κοτσόπουλος ήταν ασταμάτητες και η διαφορά στο 30ο λεπτό ήταν ήδη διψήφια, 47-60, για να μην αλλάξει κάτι στην 4η περίοδο. Πάρα πολύ καλή η Κατερίνα Σωτηρίου με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, με 21 ranking, ενώ και η Μέι Κοτσόπουλος βοήθησε με 14 πόντους, με την Χάντι να βάζει 17 με 7 ριμπάουντ. Ο Αθηναϊκός κέρδισε 23-34 τα ριμπάουντ, ενώ ο Πανιώνιος είχε μόλις 6 ασίστ και 16 λάθη.

Εναλλαγές είχε το ματς της ΦΕΑ με τον Παναθηναϊκό. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 38-36, για να έρθει η αντίδραση του Παναθηναϊκού, που με Κοσμά, Ντέλβα και Σλούκα πήγε στο 47-58 και το 51-68 (+17) λίγο μετά. Όμως, το ματς δεν τελείωσε, καθώς η ΦΕΑ δεν το παράτησε. Ακολούθησε ένα 20-6 σερί για να πάμε στο 71-74 με 33 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Το λάθος της Κοχ στοίχισε στην ομάδα της, ενώ τα επιθετικά ριμπάουντ της Ντέλβα έδωσαν τη νίκη στον Παναθηναϊκό. Η Ντέιβις και πάλι δεν μπόρεσε να προσφέρει τη ΦΕΑ, καθώς μοιάζει πίσω σε κατάσταση, ενώ αυτή τη φορά, Κοσμά και Ντέλβα είχαν την Σλούκα και τη Σπαθάρη άξιους συμπαραστάτες στη νίκη.

Κακό ήταν το ματς στην Καλαμαριά με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε 54 λάθη, νούμερο αδιανόητο! Απ’ την άλλη, είχαμε τρομερό αμυντικό θέαμα, καθώς τα κλεψίματα έδιναν κι έπαιρναν, 17 οι Εσπερίδες, 14 ο Απόλλων, εκ των οποίων τα 10 η Νικολαΐδου. Πάντως, οι Εσπερίδες ήταν καλύτερες σε όλο το ματς, προηγήθηκαν νωρίς με διψήφια διαφορά (14-26 το δεκάλεπτο) και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν καθόλου. Το τελικό 58-74 ήρθε φυσιολογικά, με την Λατόγια Ουίλιαμς να κάνει άλλο ένα απίστευτο ματς με 28 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 4 τάπες, 13/21 σουτ και 43 ranking, με μόλις 1 λάθος σε 39 λεπτά (σε ματς που η ομάδα της έκανε 26 λάθη)!

Πολύ καλύτερος από τις προηγούμενες αγωνιστικές εμφανίστηκε ο Άρης και κέρδισε εύκολα τον Αστέρα Εξαρχείων με 61-44. Το αν η εικόνα του Αστέρα αποδίδεται σε… υπεροψία μετά από 2 νίκες είναι συζητήσιμο, αλλά το θέμα είναι ότι οι φιλοξενούμενες δεν έπαιξαν καθόλου καλά. Τα στατιστικά είναι αδυσώπητα, 15/52 εντός παιδιάς για τον Αστέρα, 22 λάθη, μόλις 7 ασίστ και 13/21 βολές. Με τέτοια ποσοστά δεν κερδίζεις κανέναν κάτι που επιβεβαιώθηκε στο δεύτερο μέρος του ματς, όταν ο Άρης κυριάρχησε απόλυτα και κέρδισε με επιμέρους 41-22. Χατζάκου και Σκιαδοπούλου οι καλύτερες, για τον Άρη που παίζει χωρίς ξένες.

Ντέρμπι το ματς του ΠΑΟΚ με τον ΔΑΣΑΛ με τα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα να κρίνονται σε λιγότερο από 3 πόντους διαφορά. Το ματς ήταν ντέρμπι, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτή την υπεροχή του στα ριμπάουντ, που ήταν 44-33. Οι φιλοξενούμενες παρότι σούταραν με 20/60 σουτ (17/57 ο ΠΑΟΚ) πήραν τη νίκη κυρίως χάρη στην τριπλέτα Πλανέτα, Κένεντι και Δίελα.

Τέλος, τις 2 νίκες έφτασε ο Απόλλων Πτολεμαΐδας, ενώ ο Κρόνος έμεινε στο 0-3 μετά το 44-59 στο μεταξύ τους παιχνίδι για τις φιλοξενούμενες. Στο τελευταίο δεκάλεπτο καθάρισε ο αγώνας, εκεί που ο Απόλλων περιόρισε τις αντιπάλους του στους 9 πόντους και έβαλε 20. Ο Κρόνος είχε 18/59 σουτ, με τις Έβανς και Ντ’ Αμίκο να κάνουν τη διαφορά για την Πτολεμαΐδα. Μαζί είχαν 37 πόντους και 34 ριμπάουντ, νούμερα καταλυτικά για το ματς, παρά τα 16 λάθη που έκαναν (11 η Έβανς). Η Πτολεμαΐδα είχε 27 λάθη, αλλά η Ζικυρίδου ήταν πολύ μόνη της για τον Κρόνο, καθώς Γκοτζή και Νταή είχαν 7/24.