Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Καλή αρχή με ντέρμπι!

Καλή αρχή με ντέρμπι!

Ξεκίνησε το Πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» του ΝΕΦΟ Νικηφόρου και η 1η αγωνιστική έδειξε ότι φέτος τα πράγματα θα είναι πολύ σκληρά για όλους! Στους 5 από τους 6 αγώνες που έγιναν (ο 6ος, Jets-Παλαίμαχοι Φιλίππου/Περιστερίου, είναι προγραμματισμένος για την Πέμπτη το βράδυ) κανείς δεν τελείωσε με διαφορά μεγαλύτερη των 12 πόντων, ενώ οι 3 έληξαν με μονοψήφια. Επίσης, οι περσινοί πρωταθλητές Santa Barbara Rockets ξεκίνησαν με ήττα, άλλο ένα δείγμα του πόσο ανεβασμένο θα είναι το επίπεδο φέτος. Καλή αρχή, λοιπόν, και μείνετε συντονισμένοι στο Age of Basketball για όλα τα νέα του πρωταθλήματος στο εξής. Το Σαββατοκύριακο 29-30/10 δεν θα γίνει αγωνιστική.

Προσοχή: Αν δείτε λάθη στα ονόματα, ενημερώστε μας με σχόλιο για να διορθωθεί. Οι ομάδες που έχουν δύο παίκτες με το ίδιο επίθετο (π.χ. Αττική, Θαλασσόλυκοι, Net, κτλ), παρακαλούνται να δηλώνουν και το αρχικό του μικρού ονόματος κάθε παίκτη σε κάθε ματς, ακόμα κι αν σε κάποιο παίξει μόνο ο ένας από τους δύο, για να μπουν τα στατιστικά του στον σωστό στις βάσεις δεδομένων.

ΔΕΙΤΕ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ! (Βρείτε τη όλη τη σεζόν ως το τέλος της χρονιάς στη δεξιά στήλη του site)

Οι Santa Barbara Rockets δεν μπόρεσαν να μπουν με νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, παρά τη μεγάλη εμφάνιση του MVP του περσινού τελικού, Γ. Τσατσάνη. Έχασαν με 71-66 από τους Θαλασσόλυκους, στο ματς με το υψηλότερο σκορ της 1ης αγωνιστικής. Στον αγώνα ξεκίνησαν καλύτερα από τους αντιπάλους τους, καθώς τρέχοντας αρκετά στο πρώτο δεκάλεπτο (και γενικά στο 1ο ημίχρονο) προηγήθηκαν με 15-20 και 32-39 στο ημίχρονο, με τη διαφορά να αγγίζει τους 10 πόντους υπέρ τους κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Όμως, η επανάληψη ήταν τελείως διαφορετική υπόθεση. Τεντόμας, Λέντζος Γ. και Λέντζος Φ. είχαν πάρει τα πάνω τους, βοήθησαν τον Γερμένη, που πάλευε στο πρώτο μέρος και η ανατροπή για τους Θαλασσόλυκους ήρθε.

Στην 3η περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 8-20 για τους νικητές, που έκλεισαν τους διαδρόμους, έπιασαν με double-team τον Τσατσάνη, δεν άφησαν τους Santa Barbara Rockets να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και προσπέρασαν με 52-47. Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Τεντόμα να σκοράρει 7 συνεχόμενους πόντους, ενώ τα τρίποντά του και του Λέντζου Γ. ήταν καθοριστικά. Οι Rockets προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση στην 4η περίοδο, αλλά δεν μπόρεσαν. Έμειναν 10 πόντους πίσω (62-52) και μετά έτρεχαν… χωρίς να φτάσουν. Ο Χριστόπουλος πάλεψε σκληρά, σκόραρε 9 πόντους στην 4η περίοδο, αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει το σκορ, καθώς το τρίποντο του Τεντόμα και οι 3/4 βολές του Λέντζου Φ. και Τεντόμα έκριναν τον αγώνα.

Ο Τεντόμας έβαλε 24 πόντους, ο Γερμένης 15, ο Λέντζος Γ. 14 και ο Λέντζος Φ. 11 για τους Θαλασσόλυκους, ενώ ο Τσατσάνης είχε 23, ο Χριστόπουλος 21 και ο Γεωργαντής 13 για τους Santa Barbara Rockets, που έπαιξαν χωρίς τον Δημητρίου, ο οποίος ήταν άρρωστος.

Σκληρό ντέρμπι είχαμε ανάμεσα στους Ρούκουνες και τους εBEERους, με τους πρώτους να φεύγουν νικητές με 58-56. Οι δύο ομάδες είχαν αρκετές απουσίες (5 οι Ρούκουνες, με 3 ψηλούς να λείπουν, 3 οι εBEERοι) με τους εBEERους να είναι αρκετά άτυχοι, καθώς έχασαν στο ζέσταμα από τραυματισμό τον Κανελίδη.

Η πρώτη περίοδος ανήκε στους Ρούκουνες, που προηγήθηκαν με 23-6 με τον Θεοδωρόπουλο να δίνει το στίγμα με 8 πόντους και τον Φράγκο να έχει 6. Πάντως, οι εBEERοι δεν παράτησαν τον αγώνα και άρχισαν την αντεπίθεσή τους από τη δεύτερη περίοδο. Τα λάθη των αντιπάλων τους, τους επέτρεψαν να μειώσουν σε 35-25 στο ημίχρονο, με Χριστοδουλάκη, Χαντόπουλο και Ρήγα να σκοράρουν αρκετά. Η 3η περίοδος ανήκε απόλυτα στους εBEERους, που έφτασαν το ματς στους 2 πόντους, επιστρέφοντας με σερί 21-36 από το -17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το 44-42 έδειχνε ότι η 4η περίοδος θα είναι γεμάτη πάθος και πράγματι έτσι ήταν. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα, τα καλάθια εναλλάσσονταν το ένα το άλλο, αλλά τότε μίλησε ο Ράλλιος, που με τρομερά τρίποντα πήρε τη σκυτάλη από τον Θεοδωρόπουλο και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη. Γκούσκος και Χαντόπουλος έβαλαν 16 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους (από το 37 ως το 53) αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή, καθώς στο τέλος το καλάθι του Θεοδωρόπουλου έκρινε οριστικά το ματς.

Για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος είχε 19 πόντους, ο Ράλλιος 17 και ο Χριστοδουλόπουλος 7, ενώ από τους εBEERους, ο Γκούσκος είχε 17, ο Χαντόπουλος 12, ο Ρήγας 11 και ο Χριστοδουλάκης 8.

Σκληρό ήταν το ματς και της Αττικής με τους Nothing But Net, με την Αττική να κερδίζει με 56-49, δύσκολα, παρότι οι νικητές είχαν μεγάλη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Το σκορ ήταν 20-8 στο δεκάλεπτο και 37-21 στο ημίχρονο, με την Αττική να παίρνει πολύ σκορ από Αναγνωστόπουλος Α. και τον πρώτο σκόρερ της πέρσι, Ζαχαρογιάννη, ο πρώτος έβαλε 8 πόντους και ο δεύτερος 11 στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ξερέα να προσθέτει 7 πόντους. Απ’ την άλλη, οι Nothing But Net δυσκολεύονταν αρκετά να σκοράρουν, αλλά εκμεταλλεύτηκαν τις βολές στο τέλος του ημιχρόνου και έβαλαν 21 πόντους.

Η επανάληψη, όμως, ήταν άλλο θέμα, καθώς οι Nothing But Net έκαναν την αντεπίθεσή τους, με αποτέλεσμα το ματς να φτάσει σε απόσταση ενός σουτ προς το τέλος του. Η διαφορά στο 30ο λεπτό ήταν στο +12 για την Αττική, αλλά το φινάλε ήταν δραματικό. Οι 6 πόντοι του Ξερέα στο τέλος, με το τρίποντο που έβαλε, αποδείχτηκαν καθοριστικοί, παρά την προσπάθεια των Nothing But Net, με την Αττική να παίρνει το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Ζαχαρογιάννης είχε 16 πόντους, ο Ξερέας 15 και οι Μπέλλος, Αναγνωστόπουλος Α. από 9 πόντους. Για τους Nothing But Net, ο Βαγιάνος Γ. και ο Κωνσταντίνου είχαν από 9 πόντους και ο Ζήσης Δ. 8, ενώ 6 παίκτες έβαλαν συνολικά 5-9 πόντους.

Πιο δεμένοι και έτοιμοι φάνηκαν οι Barcelioma στο ματς με τους Gastone, για να πάρουν τη νίκη με 56-46. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Gastone ήταν καλύτεροι και κέρδιζαν με 11-14, με τον Σπυρόπουλο να μπαίνει πολύ δυνατά στο ματς με 8 πόντους στην περίοδο. Οι Barcelioma, με τον Μουχάκη να αναλαμβάνει δράση για να φτάσει τους 15 πόντους στο ημίχρονο, ανέτρεψαν το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 30-28 στην ανάπαυλα.

Στην 3η περίοδο το ματς άνοιξε, καθώς οι Barcelioma εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους στη ρακέτα με Μουχάκη και Μενεξιάδη, για να πάρουν 10 πόντους διαφορά, 46-36, με τον Σπατιώτη να βοηθά πολύ από την περιφέρεια με 7 πόντους στο δεκάλεπτο. Οι Gastone προσπάθησαν να ανατρέψουν τη διαφορά στο τέλος, ο Τζουμέζης είχε 6 πόντους στην τελευταία περίοδο, αλλά η διαφορά δεν έπεσε ποτέ και η ανατροπή δεν ήρθε.

Για τους νικητές, ο Μουχάκης είχε 24 πόντους, ο Σπατιώτης 13 και ο Γκότσης 11, ενώ για τους Gastone, ο Τζουμέζης είχε 19 πόντους και ο Σπυρόπουλος 15.

Εύκολη ήταν η επικράτηση της Τιρινίνι επί των Zeppelin, με το σκορ να είναι 55-43, αλλά το ματς να έχει ανοίξει από νωρίς. Η Τιρινίνι μπήκε στην αγώνα πολύ δυνατά, προηγήθηκε με 10 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς και έκλεισε την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 21-8 και τον Ευθυμίου να βάζει 7 πόντους πρώτους 9 πόντους της ομάδας του. Γράψας και Τσουκνιδής έκλεισαν το δεκάλεπτο δυνατά, ενώ η διαφορά στη 2η περίοδο άγγιξε τους 20 πόντους, για να κλείσει το ημίχρονο με 34-18, με τον Αντωνιάδη να βάζει 6 πόντους και τον Πασσά 5 από τους Zeppelin.

Στην επανάληψη, οι νικητές έκαναν πολλές και συχνές αλλαγές, οι Zeppelin προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση με τον Θωμά να σκοράρει 7 μαζεμένους πόντους, αλλά η ανατροπή δεν ήρθε ποτέ, καθώς η Τιρινίνι ήλεγξε τον αγώνα. Η διαφορά ήταν στους 14 πόντους στην 3η περίοδο (43-29), με το ματς να τελειώνει 55-43.

Για την Τιρινίνι, ο Ευθυμίου είχε 10 πόντους, αλλά τραυματίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, ο Γράψας και ο Κουρτογιάννης είχαν από 9, ενώ Μυλωγιαννάκης και Αντωνόπουλος είχαν από 7. Για τους Zeppelin, που έπαιξαν μόλις με 6 παίκτες, ο Πασσάς και ο Αντωνιάδης είχαν από 11 πόντους και ο Θωμάς 9.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

1η αγωνιστική

Gastone – Barcelioma 46-56
(14-11, 28-30, 36-46, 46-56)

Gastone: Μαγαράκης 4, Παπαποστόλου 6, Γάλλος, Κυριαθόπουλος, Σακελαρόπουλος, Τζουμέζης 19, Σπυρόπουλος 15, Πανδής, Ροντογιάννης 2, Μέγας.

Barcelioma: Σπατιώτης 13, Σκαλτσογιάννης Β., Γκότσης Γ. 11, Αργαλιάς Μ. 4, Μενεξιάδης Σ. 2, Μουχάκης Ν. 24, Λιανάκης Ι. 2.

Αττική – Nothing But Net 56-49
(20-8, 37-21, 48-36, 56-49)

Αττική (Μπουργαζάς): Μπέλλος 9, Ξερέας 15, Βαρβάτος 2, Κόντος 2, Γαλάνης 1, Χριστόπουλος, Ζαχαρογιάννης 16, Κρητικός, Αναγνωστόπουλος Μ. 2, Αναγνωστόπουλος Α. 9.

Nothing But Net (Κοτσίφης): Ζήσης Γ., Βαγιάνος Γ. 9, Βαγιάνος Δ. 5, Κωνσταντίνου 9, Ζήσης Δ. 8, Παναγιωτόπουλος 6, Ουζουνίδης Θ. 2, Καραγεωργάκης 6, Κοτσίφης 4, Καραχάλιος.

Ρούκουνες – εBEERοι 58-56
(23-6, 35-25, 44-40, 58-56)

Ρούκουνες: Ράλλιος Π. 17, Πανόπουλος Α. 3, Παπαναστασίου Γ. 4, Τσερπές Η., Χριστοδουλόπουλος Μ. 7, Θεοδωρόπουλος 19, Φράγκος Α. 6, Τοπαλίδης Δ. 2.

εBEERοι (Ζώτος): Μοσχοβίτης Π. 2, Χαντόπουλος Θ. 12, Ρήγας Χ. 11, Ζώτος Χ. 4, Χριστοδουλάκης Β. 8, Γκούσκος Δ. 17, Τραντάς Γ. 2,

Santa Barbara Rockets – Θαλασσόλυκοι 66-71
(20-15, 39-32, 47-52, 66-71)

Santa Barbara Rockets: Παντελής Δ. 5, Μιχαηλίδης Μ. 2, Μακρής Σ., Καλομπράτσος Χ., Τσατσάνης Ι. 23, Καναρίδης Ι., Πέτρου Σ. 2, Γεωργαντής Α. 13, Χριστόπουλος Α. 21.

Θαλασσόλυκοι: Καραγιαννίδης Τ., Λέντζος Φ. 11, Γερμένης Χ. 15, Καραγιαννίδης Γ. 6, Τεντόμας Ν. 24, Ζώης 1, Λέντζος Γ. 14, Διαμαντίδης.

Τιρινίνι – Zeppelin 55-43
(21-8, 34-18, 43-29, 55-43)

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν.): Μυλωγιαννάκης Π. 7, Αντωνόπουλος Α. 7, Σταματέρης Ν., Γράψας Α. 9, Κουσούλης Ν., Τσουκνιδής Δ. 6, Κουσούλης Α. 6, Κουρτογιάννης Χ. 9, Λεγάκης Γ., Ευθυμίου Θ. 10, Μπόικου Β., Γαλανόπουλος Γ. 1.

Zeppelin: Σταθόπουλος Κ. 3, Κουτρούλης Γ. 3, Αντωνιάδης 11, Κουτσος Α. 6, Θωμάς Θ. 9, Πασσάς Σ. 11.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …