Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Οριακή νίκη για Τιρινίνι

Οριακή νίκη για Τιρινίνι

Η Τιρινίνι έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά με τα Σαπάκια κερδίζοντας το πρώτο ματς με 71-67, στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος. Η Τιρινίνι θέλει μία ακόμα νίκη για την τετράδα, ενώ τα Σαπάκια βρίσκονται πλέον με την πλάτη στον τοίχο, χρειάζονται δύο νίκες στα δύο επόμενα παιχνίδια για να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο ματς της σειράς ήταν οριακό και κλειστό σε όλη τη διάρκειά του, με καμιά από τις δύο ομάδες να μην ξεφεύγει περισσότερους από 7 πόντους, ενώ μετά την αρχή της 2ης περιόδου η διαφορά δεν πέρασε ποτέ τους 4 πόντους για κανέναν από τους δύο αντιπάλους.

Τα Σαπάκια μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς και στο ξεκίνημα με τον Κουμπούρα, τον Ράπτη και τον Τσιχλιά Σ. πήγαν στο 2-8. Η Τιρινίνι αντέδρασε και με σερί 6-0 από Κουσούλη Α., Βλάσση και Λεγάκη ισοφάρισε τον αγώνα, αλλά το τρίποντο του Κουμπούρα έδωσε πάλι προβάδισμα στην ομάδα του. Τέσσερα τρίποντα έβαλαν τα Σαπάκια στο πρώτο δεκάλεπτο, αποτέλεσμα των οποίων ήταν να πάρουν μια καλή διαφορά, με τον Ράπτη έκαναν το 10-16 και το 12-19, ενώ ο Κουμπούρας έγραψε το 15-22 στο τέλος του δεκαλέπτου, με τον Κουσούλη Α. απ’ την άλλη να έχει 7 πόντους στην περίοδο.

Τσουκνιδής και Κουσούλης Α. μπήκαν καλά για την Τιρινίνι στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα τους να μειώνει σε 19-22 και 23-24 με 8 δικούς τους πόντους. Από το καλάθι του Κουσούλη Α. η Τιρινίνι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο ματς 26-25, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου. Από αυτό το σημείο ως και το τέλος του αγώνα είχαμε το απίστευτο νούμερο των 15 εναλλαγών στο προβάδισμα μαζί με 10 ισοπαλίες.

Η Τιρινίνι πήγε στο 30-27 με τον Τσουκνιδή, αλλά τα Σαπάκια με τον Μπουντουβά και τον Κουμπούρα προσπέρασαν με 30-31, με το ημίχρονο να λήγει στο 36-36 από τον Τσιχλιά Σ. και τον Κουσούλη Α.. Η 3η περίοδος είδε τις δύο ομάδες να μην μπορούν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, η Τιρινίνι μετά το 39-41 έτρεξε ένα 7-1 σερί με τον Γράψα και τον Βλάσση για να πάρει διφαορά 4 πόντων, 46-42, αλλά γρήγορα τα Σαπάκια αντέδρασαν, με τον Τσίκα και τον Ράπτη πήγαν στο 47-49, ενώ το τρίποντο του Δρακούλη τα έφερε στο 49-52 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο τα Σαπάκια με τον Τσιχλιά Σ. ανέβασαν τη διαφορά στους 4 πόντους, 50-54, αλλά η Τιρινίνι με τον Βλάσση και τον Γράψα ισοφάρισε σε 56-56. Ο Κουσούλης Α. έκανε το 58-58, αλλά τα Σαπάκια με τον Ράπτη και το καλάθι και φάουλ του Μπουντουβά πήγαν στο 60-63. Ο Βλάσσης μετά από επιθετικό ριμπάουντ και ο Κουσούλης Α. έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους, 64-63, ο Λεγάκης έκανε το 66-64, αλλά τα Σαπάκια με 2/2 βολές του Μπουντουβά ισοφάρισαν και πάλι, 66-66.

Ο Κουσούλης Α. έβαλε πολύ κρίσιμο καλάθι για το 68-66 της ομάδας του, ο Λεγάκης από κλέψιμο έκανε το 70-66 για να κρίνει ουσιαστικά το ματς, με τον Ράπτη να έχει 1/2 βολές αλλά την Τιρινίνι να παίρνει ένα πόντο από τον Γράψα για το 71-67 και να καθιστά την τελευταία επίθεση του αγώνα τυπική.

Για τους νικητές ο Κουσούλης Α. είχε 21 πόντους, ο Βλάσσης 17, ο Γράψας 14, ο Λεγάκης 9 και ο Τσουκνιδής 7. Για τα Σαπάκια ο Ράπτης είχε 21 πόντους, ο Μπουντουβάς 14, ο Τσιχλιάς Σ. 13 και ο Κουμπούρας 10.

ΣΑΠΑΚΙΑ – ΤΙΡΙΝΙΝΙ 67-71

(22-15, 36-36, 52-49, 67-71)

Σαπάκια:
Αθανασόπουλος Δ., Μπουντουβάς Ν. 14, Κουμπούρας Δ. 10 (2), Τσέρτος Λ., Δρακούλης Α. 3 (1), Ράπτης Β. 21 (4), Τσίκας Ν. 6, Τσιχλιάς Σ. 13.

Τιρινίνι
(Κουσούλης Ν., Κουβαράς Α.): Αντωνόπουλος Α., Γράψας Α. 14 (2), Γαλανόπουλος Γ., Τσουκνιδής Δ. 7, Κουσούλης Α. 21 (1), Κουρτογιάννης Χ. 2, Λεγάκης Γ. 9, Κουσούλης Ν. 1, Σταματέρης Ν., Βλάσσης Γ. 17.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …