Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ούτε καν περίπατος…

Ούτε καν περίπατος…

Πιο εύκολο βράδυ δεν θα μπορούσε να φανταστεί ότι θα έχει ο Παναθηναϊκός εκτός έδρας στην Ευρωλίγκα από αυτό που είχε στην Κροατία. Οι «πράσινοι» σκόρπισαν την ΚΚ Ζάγκρεμπ με 62-81 και έφτασαν πολύ απλά στο 2-0 στον όμιλό τους. Πολλά κέφια οι Καλάθης-Σάτο, καλός ο Διαμαντίδης, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 7 παίκτες που έβαλαν πάνω από 5 πόντους στο ματς. Η ΚΚ Ζάγκρεμπ δεν μπόρεσε ούτε σαν σάκος του μποξ να λειτουργήσει, σε έναν αγώνα που είχε κριθεί από το… πεντάλεπτο.

Η καλή μέρα από την αρχή φαίνεται και ο Παναθηναϊκός ήταν στο… νταμπλ σκορ στα πρώτα 7 λεπτά του αγώνα: 3-6, 6-12, 8-16 και μετά το 14-18 και την τελευταία αναλαμπή της Ζάγκρεμπ 14-24 στο δεκάλεπτο με τον Καλάθη να κλέβει μπάλες και να σκοράρει στον αιφνιδιασμό.

Το ματς είχε ήδη κριθεί ήδη, αλλά το… επιβεβαιώσαμε ότι ήταν έτσι μόλις είδαμε την ΚΚ Ζάγκρεμπ να βάζει 8 πόντους στα επόμενα 15 αγωνιστικά λεπτά! Όσο καλός κι αν ήταν ο Παναθηναϊκός, δεν θα μπορούσε… να ήταν τόσο καλός. Απλώς, μια καλοστημένη ομάδα έπαιζε με μια «παιδική χαρά» που, ναι, ήταν τόσο κακή.

Η δεύτερη περίοδος είδε την ΚΚ Ζάγκρεμπ να βάζει όλους κι όλους 8 πόντους, να σκοράρει όλα κι όλα 3 σουτ εντός παιδιάς (2 δίποντα, 1 τρίποντο και μια βολή σε όλο το δεκάλεπτο) και να έχει στην περίοδο 3/13 σουτ εντός παιδιάς και 3 λάθη. Η διαφορά πήγε από τους 10 στους 19 πολύ γρήγορα, 19-37 στο 17ο λεπτό με τον Παναθηναϊκό να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ.

Το τρίποντο του Σάτο λίγο πριν το ημίχρονο ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, 22-43, ενώ ο Τσαρτσαρής μετά από ακόμη μία αδιανόητα κακή άμυνα των Κροατών έγραψε το 22-45 για το +23 του ημιχρόνου των «πρασίνων». Τα πρώτα 5,5 λεπτά της 3ης περιόδου η ΚΚ Ζάγκρεμπ δεν έβαλε ούτε έναν πόντο, με το σκορ να έχει πάει πια στο 22-52 και το +30 για τους «πρασίνους» που δεν είχαν αντίπαλο στο παρκέ.

Οι Κροάτες είχαν 0/6 σουτ στο διάστημα αυτό, αλλά και 7 λάθη δείχνοντας ότι αυτή τη στιγμή είναι ξεκάθαρα η χειρότερη ομάδα της διοργάνωσης, χωρίς αρχή και τέλος, χωρίς σκοπό μέσα στον αγώνα, ομάδα που κουράζει την μπάλα χωρίς λόγο. Ο Παναθηναϊκός δεν πιέστηκε καθόλου και μετά το +30 απλώς συνέχισε για 10 περίπου λεπτά να παίζει σχετικά καλά.

Η διαφορά πήγε στους 33 πόντους από το καλάθι του Γιασικεβίτσιους (26-59), με τον Παναθηναϊκό να αρχίζει να χαλαρώνει μετά (και ύστερα από το 33ο λεπτό να σβήνει τελείως τις μηχανές), ώστε η ΚΚ Ζάγκρεμπ να καταφέρει να περιορίσει την ήττα της σε λογικά επίπεδα. Το τελικό 62-81 (και το 60-79 λίγο πριν) ήταν η πιο μικρή διαφορά από το 22-43 και μετά.

Ο Παναθηναϊκός τελείωσε το ματς με 27/50 δίποντα, ενώ οι αντίπαλοί του είχαν 16/33 δίποντα και 7/27 τρίποντα, σουτάροντας χωρίς λογική σε κάθε επίθεση. Τα ριμπάουντ ήταν μοιρασμένα (35-38) αλλά από εκεί και πέρα… το χάος: 7-17 τα κλεψίματα, 21-13 τα λάθη και 9-16 οι ασίστ, το δε συνολικό ranking των δύο ομάδων 49-99 .

Από την ΚΚ Ζαγκρεμπ διασώθηκε ουσιαστικά μόνο ο Σον Μέι με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Μουλαομέροβιτς ήταν καλούτσικος με 15 πόντους και 3 ασίστ (αλλά και 5 λάθη).

Από τον Παναθηναϊκό ο Καλάθης είχε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Σάτο 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μπατίστ 10 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Διαμαντίδης μόλις 2 πόντους, αλλά και 8 ασίστ και 3 κλεψίματα. Και οι 12 παίκτες έπαιξαν τουλάχιστον 10 λεπτά στο ματς, ενώ κανείς δεν έπαιξε περισσότερα από 25.

Το ματς ήταν τόσο εύκολο, ίσως πιο εύκολο απ’ όσο θα έπρεπε, με τον Παναθηναϊκό να ανταποκρίνεται πολύ καλά και να κερδίζει εύκολα. Την επόμενη εβδομάδα αντιμετωπίζει τη Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ, για να έρθει μετά το ντέρμπι με την ΤΣΣΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 22-45, 33-61, 62-81.

ΚΚ Ζάγκρεμπ (Άντροϊτς): Μουλαομέροβιτς 15 (3), Σίμον 5 (2/10 σουτ), Κασούν 5 (5ρ.), Μέι 23 (9ρ.), Γκάρετ, Ράντσιτς 6 (2), Όσμπολτ 3 (1), Σάριτς 3 (5ρ.), Χέιτφελτ 2.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 4 (3ρ.), Μπατίστ 10 (3ρ.), Λόγκαν 8 (1), Σάτο 13 (1τρ. 7ρ.), Τσαρτσαρής 4 (5ρ.), Διαμαντίδης 2 (8ασ. 3κλ.), Βουγιούκας 3 (4ρ.), Καλάθης 12 (6ρ.), Κυρίτσης 5 (1), Σμιθ 12 (1τρ. 3ρ.), Καϊμακόγλου, Γιασικεβίτσιους 8.