Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Νίκη με απόλυτο έλεγχο ρυθμού

Νίκη με απόλυτο έλεγχο ρυθμού

Ο Ολυμπιακός μπήκε στη νέα χρονιά με νίκη και παράλληλα και στο Top-16 της Ευρωλίγκας με ροζ φύλλο, κερδίζοντας τη Μάλαγα στην Ισπανία με 61-69. Οι «ερυθρόλευκοι» έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα από το ξεκίνημα του ματς, πήραν το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου και δεν το έχασαν ξανά ως το τέλος του ματς, εγκλωβίζοντας τους Ισπανούς, ενώ με τον Χάντερ σε ημιάγρια κατάσταση και τον Σπανούλη να κάνει double-double δεν κινδύνευσαν και έφτασαν στο 1-0 στον όμιλο.

Η Μάλαγα ήθελε να τρέξει στο παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να της το επιτρέπει στο πρώτο τετράλεπτο μόνο. Στη συνέχεια οι Ισπανοί εγκλωβίστηκαν εντελώς από τους αντιπάλους τους, αφού η άμυνα του Ολυμπιακού έσπαγε κόκκαλα, ανάγκαζε την Ουνικάχα να κάνει μεγάλες επιθέσεις και της δημιουργούσε πολλά προβλήματα σε σετ επιθέσεις.

Οι Ισπανοί ουσιαστικά έμειναν στο ματς από τις άπειρες βολές που έριξαν στον αγώνα. Τα φάουλ ήταν 18-31 υπέρ της Μάλαγα, με τις βολές στο 36-12. Οι Ισπανοί σκόραραν 26 πόντους από βολές και 35 μόλις εντός παιδιάς σε όλο τον αγώνα, κατά μέσο όρο έβαζαν 4 σουτ εντός παιδιάς σε κάθε δεκάλεπτο. Όμως, παρά τη φθορά με φάουλ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα και να μην απειληθεί στο τέλος, η Μάλαγα δεν έφτασε σε απόσταση σουτ στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός σούταρε πολύ καλύτερα από τους Ισπανούς, 58% στα δίποντα και 28% στα τρίποντα, έναντι 33% και 18% αντίστοιχα, με τη Μάλαγα να έχει 16/57 σουτ στο ματς. Τα ριμπάουντ ήταν για τη Μάλαγα, 41-39 με 16-12 τα επιθετικά, οι ασίστ 12-17, τα λάθη 7-10.

Σε ατομικό επίπεδο ο Σπανούλης ήταν καταπληκτικός με 11 πόντους και 10 ασίστ σε 32 λεπτά, έκανε double double, με τον Χάντερ να είναι σε πολύ καλή κατάσταση, 18 πόντοι με 9/10 σουτ και ορισμένες πολύ δυνατές φάσεις στις δύο ρακέτες (4 επιθετικά ριμπάουντ). Ο Πετγουέι ήταν για άλλη μια φορά καλός σε άμυνα και επίθεση, ενώ ο Πρίντεζης με τον Λοτζέσκι και τον Λαφαγιέτ βοήθησαν αρκετά. Αυτό που είχαν όλοι στον Ολυμπιακό στο ματς ήταν στρατιωτική προσήλωση στο πλάνο της ομάδας, το οποίο και εγκλώβισε εντελώς τη Μάλαγα.

Οι Ισπανοί στηρίχτηκαν σε 4 παίκτες, οι οποίοι είχαν 21/26 βολές, με τον Βάσκες να έχει double double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, τον Γκρέιντζερ 15 πόντους με 5/9 σουτ (σε μια ομάδα που είχε 28% εντός παιδιάς) και τον Κουζμίνσας 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Η Μάλαγα είχε 5 παίκτες που δεν έβαλαν δίποντο, είχε 3/17 τρίποντα, είχε τον Σουάρεθ με 1/7 σουτ και τον Τούλσον με 2/10.

Στην πρώτη περίοδο η Μάλαγα μπήκε καλύτερα, με Βάσκες και Τούλσον προηγήθηκε με 7-2 και 10-4 λίγο μετά με τον Γκρέιντζερ, στο πεντάλεπτο. Από εκεί και πέρα έβαλε 51 πόντους σε 35 λεπτά στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό να ψαλιδίζει τη διαφορά με Πετγουέι και Λοτζέσκι για το 10-9, για να ισοφαρίσει με τρίποντο του Λοτζέσκι σε 12-12 και να προσπεράσει από ασίστ του Σπανούλη και κάρφωμα του Χάντερ στο τέλος της περιόδου με 12-14 και να μην ξαναχάσει το προβάδισμα ως το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Λαφαγιέτ με τον Χάντερ έφεραν στο ματς στο 12-17 και το 15-21 για να γράψει τρίποντο ο Λαφαγιέτ μετά από καλάθι του Βάσκες για το 17-24. Η Μάλαγα από τη γραμμή πλησίασε με Γκρέιντζερ και Τόμας, αλλά ο Σλούκας με τον Σπανούλη έστειλαν για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό στο +8 του 21-29. Ο Βάσκες με τον Κουζμίνσκας απάντησαν για το 27-29 με τον Βάσκες να φέρνει το ματς στο 29-30 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Όμως, με τον Πρίντεζη ο Ολυμπιακός απάντησε για να πάει με 29-32 στα αποδυτήρια, μην επιτρέποντας στη Μάλαγα να πάρει κεφάλι.

Η Μάλαγα έφτασε δύο φορές στον πόντο, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Χάντερ και τον Πρίντεζη για το 33-39. Ο Λοτζέσκι και ο Πρίντεζης έφεραν το ματς στο 36-43 για να απαντήσει η Μάλαγα με τον Τόμας για να πλησιάσει στο καλάθι. Για ακόμα μία φορά σε τέτοια περίσταση ο Ολυμπιακός είχε σωστή αντίδραση και με τρίποντο του Λαφαγιέτ έφτασε στο 41-46. Ο Τόμας απάντησε δυο φορές, για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 45-48 με τον Πετγουέι να ανοίγει την 4η περίοδο με κάρφωμα από ασίστ του Σπανούλη.

Ο Σλούκας έγραψε τρίποντο για το 45-53 με τον Λοτζέσκι να τον μιμείται για το +9 του Ολυμπιακού στο 47-56. Η Μάλαγα με τον Βάσκες μείωσε σε 50-56, για να απαντήσει ο Σπανούλης με τρίποντο για το 50-59 με 6:21 για το τέλος. Ξανά στους 9 με κάρφωμα του Χάντερ από επιθετικό ριμπάουντ, με τον Κουζμίνσκας να παλεύει, 55-61. Ο Λιθουανός είχε 7 μαζεμένους πόντους για το 59-64 με ένα απίστευτης δύναμης κάρφωμα του Χάντερ στο ενδιάμεσο από επιθετικό ριμπάουντ. Ξανά ο Χάντερ, από ασίστ του Σπανούλη, σκόραρε για το 59-66, με τον Γκρέιντζερ να μειώνει στους 5 πόντους. Ο Γκριν πέταξε δυο βολές στο λεπτό και μαζί τους την ευκαιρία να πλησιάσει η Μάλαγα περισσότερο με τον Σπανούλη στα 23 δευτερόλεπτα να γράφει από μακριά το τρίποντο που έκρινε οριστικά το ματς, 61-69.

Η συνέχεια στις 8 Ιανουαρίου λέει Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ για τον Ολυμπιακό, που πρέπει να πάρει αυτό το ματς, ενώ με 2 ακόμα νίκες (Φενέρ, Εφές, Νίζνι) στα τρία εκτός έδρας ματς του πρώτου γύρου θα μπορεί να μείνει σε τροχιά πρωτιάς στον όμιλο, εφόσον βέβαια πάρει και τα εντός έδρας (Αρμάνι, Λαμποράλ, ΤΣΣΚΑ) με πιο δύσκολο εκείνο με την ΤΣΣΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 29-32, 45-48, 61-69.

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Βασιλειάδης 3, Τούλσον 5 (1), Τόμας 11 (4ρ.), Σουάρεθ 3 (4ρ.), Γκρέιντζερ 15 (3ασ.), Βάσκες 11 (10ρ.), Κουζμίνσκας 12 (2τρ. 5ρ. 3ασ. 3κλ.), Στεφάνσον, Γκριν, Γκολούμποβιτς 1 (6ρ.).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πετγουέι 7 (1τρ. 6ρ.), Χάντερ 18 (7ρ.), Ντάνστον 1, Σπανούλης 11 (3τρ. 10ασ.), Σλούκας 5 (1τρ. 3ασ.), Πρίντεζης 8 (3ρ.), Μάντζαρης, Καββαδάς, Λαφαγιέτ 9 (2τρ. 3ρ.), Ντάρντεν, Λοτζέσκι 10 (2τρ. 3ρ.).