Home / Α1 / Πρώτη νίκη για Άρη, δύσκολα ο ΠΑΟΚ, περίπατο ο Πανιώνιος

Πρώτη νίκη για Άρη, δύσκολα ο ΠΑΟΚ, περίπατο ο Πανιώνιος

Χορταστικό ήταν το κυρίως πιάτο της 5ης αγωνιστικής της Α1, το οποίο περιλάμβανε 5 αγώνες, ενώ ελπίζουμε και το… επιδόρπιο με το ντέρμπι των «αιωνίων» την Κυριακή να είναι εξίσου καλό (και να μιλήσουμε μόνο για μπάσκετ μετά). Ο ΠΑΟΚ πέρασε στα τελευταία δευτερόλεπτα από το Μαρούσι, κερδίζοντας με 69-71, ενώ ο Άρης κέρδισε με 83-68 τον Ίκαρο Καλλιθέας, κάνοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Περίπατο έκανε ο Πανιώνιος με τον ΚΑΟΔ, 92-63, ενώ και το Περιστέρι κέρδισε εύκολα την Καβάλα, 78-67, με τον Γιαννόπουλο να πραγματοποιεί πολύ καλό παιχνίδι. Νίκη και για τον ΑΓΟΡ, 72-66 τον Ηλυσιακό, μετά από παιχνίδι στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημά του, αλλά δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Ρεπό είχε ο Κολοσσός.

ΑΓΟΡ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 72-66
(34-28)

Παπανικολάου 23π. 8ρ. 6κ.φ., Ράιτ 8π. 5ρ. 6ασ. 4κ.φ., Κρίστμας 10π. 4ασ. 5κ.φ. // Γκάρντενερ Χολ 29π. 9ρ. 6κ.φ., Τόμπσον 9π. 2ρ. 10ασ. 5κλ. 5κ.φ., Ενγκουεγιέρ 11π. 7ρ. 6κ.φ.

Ο ΑΓΟΡ πήγε πολύ σημαντική νίκη επί του Ηλυσιακού, στηριζόμενος στον Παπανικολάου τον Ράιτ και τον Κρίστμας, με τον Δορκοφίκη και τον Καλλινικίδη να βοηθούν αρκετά. Έτσι, μπόρεσε να ξεπεράσει τον απίστευτο οίστρο του Γκάρντενερ Χολ που είχε 29 πόντους με 11/15 εντός παιδιάς και 7/7 βολές, αλλά και το πολύ καλό και πλήρες παιχνίδι του Τόμπσον, που είχε 9 πόντους, 10 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Ο ΑΓΟΡ ξεκίνησε πολύ καλά στο ματς και έχασε το προβάδισμα μόλις μια φορά σε όλη την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 9-0 και 12-3, ενώ όταν φάνηκε πως ο Ηλυσιακός θα ισορροπήσει την αναμέτρηση (14-10 στο 9ο λεπτό), τα τρίποντα του Παπανικολάου και του Τζόνσον πήγαν τη διαφορά στους 10, για να συνεχίσουν Κρίστμας και Λάτοβιτς ως το 29-14 του ΑΓΟΡ, με σερί 15-4.

Όμως, ο Ηλυσιακός δεν παραιτήθηκε, αφού με Χατζή και Γκάρντενερ Χολ να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες, μπόρεσε να μειώσει σε 34-28 στο ημίχρονο. Γκάρντενερ Χολ και Κασελάκης έδωσαν το πρώτο και μοναδικό προβάδισμα στον Ηλυσιακό στον αγώνα (34-35 στο 22ο λεπτό), μετά από σερί 5-21 των φιλοξενούμενων.

Παπανικολάου και Κρίστμας
πήγαν τους γηπεδούχους στο 42-35 με 8-0 σερί αμέσως μετά και από εκεί και πέρα ο ΑΓΟΡ μπόρεσε να ελέγξει τον αγώνα, παρότι δεν πήρε μεγάλη διαφορά. Το καλάθι του Ράιτ έκανε το 46-37, ενώ στην εκπνοή του δεκαλέπτου ο Πετγουέι με κάρφωμα έγραψε το 54-49. Ο Παπανικολάου άνοιξε την 4η περίοδο με 5 μαζεμένους πόντους για το 59-49 του ΑΓΟΡ, που κράτησε τη διαφορά πάνω από τους 6 πόντους, πήγε στο 70-57 με 5 πόντους του Κατσαρέ και δεν κινδύνευσε ως το τέλος.

Ο ΑΓΟΡ είχε 68% στα δίποντα και 32% στα τρίποντα, με τα 2/19 τρίποντα του Ηλυσιακού να αποδεικνύονται πολλά για να μπορέσουν οι φιλοξενούμενοι να παλέψουν για τη νίκη, παρότι είχαν 25-33 τα ριμπάουντ και 16-20 τις ασίστ, με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη (20-23).

ΑΡΗΣ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 83-68
(45-32)

Τζέιμς 19π. 6ασ., Ταπούτος 19π. 6ρ., Μαυραειδής 9π. 4κλ., Τσαλδάρης 9π. 6ασ., Μάλντροου 9π. 4ρ. // Μπέινς 27π. 13ρ. 7κ.φ., Τζόνσον 13π. 7ρ.

Ανώτερος ήταν ο Άρη
ς από τον Ίκαρο στο ματς Αλεξανδρείου και κατάφερε με τον τρόπο αυτόν να κερδίσει εύκολα χωρίς ουσιαστικά να απειληθεί μετά το 15ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι είχαν ουσιαστικά μια απειλή να αντιμετωπίσουν, δεν τα κατάφεραν, αλλά ο Αυστραλός Άρον Μπέινς ήταν απίστευτα μόνος του για να μπορέσει να κερδίσει τον αγώνα.

Ο Μπέινς έπαιξε 38 λεπτά και είχε 27 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 κερδισμένα φάουλ με 11/16 δίποντα και 5/9 βολές για να τελειώσει τον αγώνα με 34 ranking, αλλά ουσιαστικά είχε βοήθεια μόνο από τον Τζόνσον, που ήταν απλώς καλός.

Ο Άρης δεν άργησε να πάρει κεφάλι στο ματς, αφού ήδη στην πρώτη περίοδο προηγήθηκε με 15-7 στο 6ο λεπτό για να πάει στο 24-18 στο δεκάλεπτο και το 29-25 στο 13ο λεπτό. Ως τότε ο Μπέινς και ο Τζόνσον κατάφερναν μόνοι τους να κρατήσουν τον Ίκαρο στον αγώνα, αλλά με τον Ταπούτο και τον Τζέιμς να αρχίζουν να σκοράρουν με συνέπεια μακριά από το καλάθι ο Άρης ξέφυγε με 38-25 στο 17ο λεπτό και 45-29 λίγο πριν το ημίχρονο.

Η διαφορά των 13 πόντων που υπήρχε στο ημίχρονο (45-32) μεγάλωσε ακόμα περισσότερο στην 3η περίοδο με τον Άρη να μπαίνει από τα αποδυτήρια με 5-0 και τον Ίκαρο να προσπαθεί με τον Μπέινς να μειώσει. Ο Αυστραλός σέντερ έκανε καταπληκτικά πράγματα, μείωσε σε 50-40 και 62-53 στο τέλος της 3ης περιόδου, αλλά τα τρίποντα του Ίκαρου δεν μπήκαν ποτέ και ο Άρης δεν δυσκολεύτηκε να ανεβάσει και πάλι την διαφορά όταν ο Ίκαρος άρχισε να χάνει επιθέσεις.

Ο Τσαλδάρης βρήκε το χέρι του, και ο Άρης στο 33ο λεπτό είχε 17 πόντους διαφορά (72-55) για να πάει στους 20 στο 37ο (78-58) και μετά οι «κίτρινοι» να χαλαρώσουν τελείως για να επιτρέψουν ένα 0-10 στον Ίκαρο και να τελειώσει το ματς με 83-68.

Ο Άρης είχε 11/25 τρίποντα, ενώ ο Ίκαρος 3/18 και σε αυτό το στοιχείο κρίθηκε το ματς μαζί με τις ασίστ, που ήταν 17-6 υπέρ των γηπεδούχων, με τον Άρη να έχει 11 κλεψίματα και τον Ίκαρο 5. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Άρη στην Α1, με τους «κίτρινους» να ελπίζουν σε σαφώς καλύτερη συνέχεια. Ο Ίκαρος πήγε στο 0-5 και πλέον το ματς με τον ΚΑΟΔ την ερχόμενη αγωνιστική αποκτά χαρακτήρα τελικού.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΚΑΟΔ 92-63
(50-26)

Γιάνκοβιτς 19π. 4ρ. 3κ.φ., Στίβισον 12π. 8ρ. 7κ.φ., Νατζφέι 13, Μπάρλος 10π. 3ασ., Αθανασούλας 11π. 4ρ., Ξανθόπουλος 0π. 3ρ. 10ασ. 5κ.φ. // Χαραλαμπίδης 19π. 4ρ. 3ασ. 7κ.φ., Σάντερς 7π. 9ρ. 3κ.φ., Φλάουερς 10π. 5ρ., Μπένας 10.

Περίπατος για τον Πανιώνιο
στο ματς με τον ΚΑΟΔ, με τους «κυανέρυθρους» να δείχνουν για ακόμα μία εβδομάδα πόσο δυνατοί είναι φέτος. Ο Πανιώνιος δεν απειλήθηκε καθόλου, σούταρε πάνω από 50% εντός παιδιάς στον αγώνα, ανάγκασε τον ΚΑΟΔ σε πάρα πολλά λάθη, μοίρασε πολλές ασίστ και είχε διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο και +24 στο ημίχρονο.

Από την αρχή φάνηκε πώς θα πάει το ματς με τον Πανιώνιο να προηγείται 7-0 με το τρίποντο του Κις. Μέχρι το 7ο λεπτό ο ΚΑΟΔ μπόρεσε να κρατήσει αυτή τη διαφορά, αλλά μετά σκόραρε μόλις 2 πόντους στα επόμενα 3 λεπτά, για να δεχτεί σερί 9-2 και να ανέβει η διαφορά στους 13 στην περίοδο. Το κάρφωμα του Στίβισον και το καλάθι του Σαρικόπουλου με λάθος του Χαραλαμπίδη στο ενδιάμεσο πήγαν το ματς στο 20-10, ενώ το τρίποντο του Ντίμπλερ έκανε το σκορ 25-12 στην περίοδο.

Ο ΚΑΟΔ δεν μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους και μετά το 29-19 ο Πανιώνιος έτρεξε νέο σερί 11-2 για να πάει στο +19 του 40-21, με τον ΚΑΟΔ να δυσκολεύεται πολύ να σκοράρει. Η διαφορά ανέβηκε ακόμα πιο πολύ ως το ημίχρονο, με το τρίποντο του Νατζφέι και τις βολές του Στίβισον να γράφουν το 50-24.

Από εκεί και πέρα το ματς ήταν αρκετά χαλαρό, αφού ο τελικός νικητής είχε κριθεί. Ο Πανιώνιος πρόσεξε όσο χρειαζόταν για να μην απειληθεί, επικράτησε 15-14 στην 3η περίοδο και 27-23 στην 4η με τη διαφορά να φτάνει στους 29 πόντους μία επίθεση πριν το τέλος και τον αγώνα να τελειώνει με 92-63.

Ο Πανιώνιος είχε 50% στα δίποντα και 52% στα τρίποντα, οι παίκτες του μοίρασαν 25 ασίστ (13 ο ΚΑΟΔ), είχαν 12 λάθη (22 ο ΚΑΟΔ παρότι ο Πανιώνιος είχε μόνος 3 κλεψίματα) και γενικά δεν απειλήθηκε καθόλου στο ματς, περνώντας ένα ευχάριστο απόγευμα. Πολύ καλός ο Γιάνκοβιτς, που έβαλε 19 πόντους με 7/9 εντός παιδιάς, ενώ ο Ξανθόπουλος έμεινε άποντος αλλά μοίρασε 10 ασίστ!

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΚΑΒΑΛΑ 78-67
(42-29)

Ρόμπι 20π. 4ρ., Σκοτ 18π. 11ρ. 3ασ., Γιαννόπουλος 16π. 3κ.φ., Πέτρουλας 4π. 6ρ. 8ασ., Μότσνικ 8π. 5ασ. 4κ.φ. // Τέιλορ 13π. 5ρ., Στεφανίδης 7π. 4ρ. 3κ.φ., Καραποστόλου 10π. 4ρ. 5κ.φ., Ο’ Μπράιαντ 10π. 4ρ., Αγγελόπουλος 8π. 4ρ. 3ασ.

Αρκετά εύκολα το Περιστέρι
κέρδισε την Καβάλα με 78-67, ελέγχοντας το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και καταφέρνοντας να αντισταθεί στην αντεπίθεση της Καβάλας στις αρχές της 4ης περιόδου. Το Περιστέρι έπαιξε καλύτερο μπάσκετ (οι 21-8 ασίστ το δείχνουν αυτό), είχε 69% στα δίποντα (20/29), 43% στα τρίποντα (10/23 έναντι 4/24 της Καβάλας), αλλά έκανε αρκετά λάθη (16-12) που ίσως συνέβαλαν στο να μην καθαρίσει νωρίτερα το ματς.

Τα δύο τρίποντα από Γιαννόπουλο και Σκοτ έφεραν το Περιστέρι μπροστά με 15-6 στο ξεκίνημα, με τη διαφορά στο 7ο λεπτό να ανεβαίνει πάνω από τους 10 πόντους (19-9 και 22-9 λίγο μετά). Η Καβάλα ήταν πολύ κακή στο ξεκίνημα, σε επίθεση και άμυνα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 36-21 στο 18ο λεπτό και να κλείνουν το ημίχρονο με 42-29 από το λέι απ του Παπαντωνίου.

Το Περιστέρι έφτασε στους 17 πόντους στο 26ο λεπτό, 59-42 από το καλάθι του Σκοτ, αλλά μετά μάλλον παραχαλάρωσε και η Καβάλα… έκανε την εμφάνισή της στο ματς για πρώτη φορά. Μπόρεσε μέσα σε 5,5 λεπτά να μειώσει σε 64-58 με σερί 5-16, σερί που την έφερε στο -6 στην αναμέτρηση. Το Περιστέρι είχε 2/6 σουτ, 3 λάθη και δέχτηκε μια τεχνική ποινή στο διάστημα αυτό, αλλά μετά σοβαρεύτηκε και φάνηκε ότι η Καβάλα δεν ήταν σε μέρα τέτοια ώστε να μπορέσει αν διεκδικήσει τη νίκη.

Ένα άστοχο σουτ του Σίμτσακ, με ένα καλάθι του Μπόατενγκ κι ένα τρίποντο του Σκοτ στις δύο φάσεις πριν και μετά, έκαναν το σκορ 69-58 και η Καβάλα δεν επέστρεψε ποτέ. Το νέο τρίποντο του Σκοτ έγραψε το 74-58 στο 36ο λεπτό και η Καβάλα παραδόθηκε πλήρως.

Πολύ καλός και πάλι ο Γιαννόπουλος που σε 22 λεπτά είχε 16 πόντους με 4/5 τρίποντα και δείχνει ότι φέτος και έχει δουλέψει και είναι έτοιμος για τις ευκαιρίες που παίρνει από τον Αργύρη Πεδουλάκη.

ΜΑΡΟΥΣΙ – ΠΑΟΚ
(36-35)

Έλεγκαρ 22π. 9ρ. 7κ.φ., Γκαγκαλούδης 18π. 5ασ. 6κ.φ., Κόμματος 10π. 5ρ., Κογιαντίνοβις 7π. 3ρ. // Γκίντενς 15π. 3ρ. 4ασ. 3κ., Ράιτ 17π. 5ρ. 5κ.φ., Γκόρι 10π. 5ρ., Καλαμπόκης 7π. 5ρ. 5κ.φ.

Όλα τα έδωσε το Μαρούσι
στο ματς με τον ΠΑΟΚ, πάλεψε σκληρά και μπόρεσε να φτάσει μια ανάσα από τη νίκη, αλλά στο φινάλε ο ΠΑΟΚ άντεξε και 2-3 λεπτομέρειες έκριναν το νικητή της αναμέτρησης. Μία… εύστοχη βολή του Γκαγκαλούδη, ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ από τον Κόμματο και το Μαρούσι πήγε στο 0-4.

Κλειστό ήταν το ματς από την αρχή καθώς είχαμε 5 εναλλαγές στο προβάδισμα και 4 ισοπαλίες στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσε 18-19. Ο ΠΑΟΚ είχε τον πρώτο λόγο ως το 15ο λεπτό στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε με 21-26 από το καλάθι και φάουλ του Γκόρι, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει. Με τον Έλεγκαρ να ελέγχει κάθε φάση κοντά στην μπασκέτα και τον Γκαγκαλούδη να σκοράρει το Μαρούσι προσπέρασε 31-28 στο 18ο λεπτό για να λήξει το ημίχρονο 36-35 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με το πρώτο καλάθι της 3ης περιόδου (36-37) και δεν έχασε το προβάδισμα από το σημείο αυτό ως και το τέλος του αγώνα, παρότι το ματς έπαιζε σε μια κλωστή. Μετά το 41-42 με Γκίντενς και Ράιτ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο 41-48 αλλά ως το τέλος της 3ης περιόδου το Μαρούσι είχε μειώσει σε 47-50 για να ισοφαρίσει ο Κόμματος με τρίποντο στην αρχή της 4ης περιόδου.

Το Μαρούσι δεν μπόρεσε να προσπεράσει, καθώς Γκόρι και Καλαμπόκης έφεραν τον ΠΑΟΚ στο 50-57, με τρομερό τρίποντο του δεύτερου στο 33ο λεπτό, την ώρα που ο Νικολαΐδης έχανε δυο επιθέσεις για το Μαρούσι. Ο Κόμματος μίλησε και πάλι από το τρίποντο, ενώ ο Έλεγκαρ μείωσε σε 55-57.

Ο Ράιτ έφερε τον ΠΑΟΚ στο 57-64 με τρίποντο με 3 λεπτά στο ρολόι, αλλά ο Γκαγκαλούδης είχε άλλα σχέδια και με δικό του τρίποντο μετά από καλάθι του Έλεγκαρ το Μαρούσι μείωσε σε 63-64. Το λέι απ του Γκαγκαλούδη μετά το κάρφωμα του Γκίντενς έφερε το ματς στο 67-68 στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Ράιτ πήρε φάουλ με 10 δευτερόλεπτα στο ρολόι, έβαλε 2/2 βολές για το 67-70 και ο ΠΑΟΚ στα 5 δευτερόλεπτα έκανε φάουλ στον Γκαγκαλούδη για να μην επιτρέψει στο Μαρούσι να σουτάρει τρίποντο. Εκείνος έβαλε την πρώτη βολή… προσπάθησε να χάσει τη δεύτερη αλλά δεν τα κατάφερε για το 69-70. Το Μαρούσι έκανε αμέσως φάουλ, ο Ράιτ έβαλε την πρώτη βολή, έχασε τη δεύτερη, αλλά ο Κόμματος έχασε το ριμπάουντ από τον Γκόρι που τελείωσε τον αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερα ριμπάουντ (32-35), λιγότερες ασίστ (10-9), περισσότερα λάθη (10-13), αλλά και περισσότερα κλεψίματα (4-6), σούταρε καλύτερα (52% στα δίποντα και 42% στα τρίποντα έναντι 42% στα δίποντα και 28% στα τρίποντα για το Μαρούσι), με τους γηπεδούχους να είναι πολύ πιο εύστοχοι στις βολές και να εκμεταλλεύονται αυτό το στοιχείο για να μείνουν στη διεκδίκηση της νίκης ως το τέλος. Αυτή ήταν η 2η νίκη του ΠΑΟΚ στην Α1.