Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Λάμψη Σόφο στη βραδιά του Ναβάρο!

Λάμψη Σόφο στη βραδιά του Ναβάρο!

Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης έκανε τη διαφορά στο ματς της Μακάμπι Τελ Αβίβ με την Αρμάνι Μιλάνο, ρίχνοντας στο καναβάτσο τους Ιταλούς (85-76) με τους 28 πόντους του, ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα. Την ίδια ώρα, με ένα λέι απ στην 3η περίοδο του αγώνα της Μπαρτσελόνα με την Ολίμπια (72-46) ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο περνούσε 1ος στη λίστα των σκόρερ της Ευρωλίγκας (από το 2000 και μετά) ξεπερνώντας τον Μάρκους Μπράουν.

Οριακή νίκη της Νανσί (76-75) με παροιμιώδη γκάφα της Καντού στο τέλος, απίστευτο ματς του Σαν Εμετέριο για το 90-85 της Κάχα Λαμποράλ στην παράταση επί της Φενέρμπαχτσε. Δύσκολη νίκη με 93-89 για τη Ρεάλ Μαδρίτης επί της Σαρλερουά, στην παράταση με Ζάζα Πατσούλια πήρε η Γαλατασαράι (78-76) την Προκόμ που… αυτοκτόνησε. Τέλος, δεύτερη νίκη για την ΚΚ Ζάγκρεμπ, 86-74 επί της Μπαμπέργκ και οι Κροάτες μπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Α Όμιλος

Κάχα Λαμποράλ – Φενέρμπαχτσε 90-85
παρ.
(38-42, 73-73)

Σαν Εμετέριο 25π. 8ρ. 5κ.φ., Μ. Μπιέλιτσα 16π. 7ρ. 5κ.φ., Τελέτοβιτς 12π. 5ρ., Πριτζιόνι 11π. 4ρ. // Σεφολόσα 13π. 7ρ. 4ασ. 5κλ. 4κ.φ., Μπογκντάνοβιτς 19π. 6ρ., Σαβάς 14π. 4ρ. 3κ.φ., Τζέρελς 13π. 3ασ. 5κ.φ.

Δύσκολη νίκη για την Κάχα Λαμποράλ
επί της Φενέρμπαχτσε, νίκη που ήρθε στην παράταση, αφού στο τέλος της κανονικής διάρκειας του ματς ο Τελέτοβιτς αστόχησε στο τρίποντο της νίκης. Η Λαμποράλ με τη νίκη αυτή έμεινε μόνη πρώτη στον όμιλο με 4-2, ενώ 4 ομάδες ακολουθούν με 3-3 και η Μπιλμπάο είναι στο 2-4.

Η Λαμποράλ είχε τον έλεγχο στην αρχή του αγώνα και ως το 16ο λεπτό, προηγήθηκε με 14-8 και 16-12 για να πάει στο 26-19 στη 2η περίοδο. Η Φενέρ αντέδρασε και με τον Μπογκντάνοβιτς και τον Σεφόλοσα μείωσε σε 38-36 για να προσπεράσει με τρίποντο του Κροάτη και να βρεθεί μπροστά με 38-42 στο ημίχρονο.

Στη συνέχεια οι Τούρκοι κράτησαν τον έλεγχο του ματς σε όλη την 3η περίοδο, πηγαίνοντας στο 40-47, το 44-49 και το 54-60 στο 30ο λεπτό. Η Λαμποράλ με τρίποντο του Πριτζιόνι και καλάθι του Μ. Μπιέλιτσα προσπέρασε με 65-63, ενώ τα τρίποντα του Μπιέλιτσα και του Όλεσον πήγαν το ματς στο 71-65. Εκεί που φαινόταν ότι οι Βάσκοι θα έπαιρναν τη νίκη ήρθε το λέι απ του Ούκιτς, το λάθος του Μ. Μπιέλιτσα και οι βολέ του Τζέρελς για το 71-69 με 1:22 για το τέλος. Δύο ακόμα βολές του Τζέρελς μετά το καλάθι του Πριτζιόνι έκαναν το 73-71 με 47 δευτερόλεπτα στο ρολόι και η Λαμποράλ μετά έχασε την μπάλα (ο Μ. Μπιέλιτσα) για να ισοφαρίσει με βολές ο Σεφόλοσα. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα η Λαμποράλ έβγαλε καλό σύστημα για σουτ του Τελέτοβιτς, αλλά αυτό ήταν άστοχο στην εκπνοή.

Στην παράταση το ματς κρίθηκε από το τρίποντο του Σαν Εμετέριο, το καλάθι του μετά και το σουτ του Όλεσον (80-77) για να έρθει μετά το άστοχο τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς το καλάθι και φάουλ του Μίλκο Μπιέλιτσα, που έσβησε κάθε λάθος που είχε κάνει στην κανονική διάρκεια, και να δώσει τη νίκη στην Λαμποράλ (83-77). Οι Ισπανοί στο τέλος είχαν 5/6 βολές και δεν κινδύνεψαν.

Νανσί – Καντού 76-75
(45-33)

Αμαγκού 18π. 6κ.φ., Σούλερ 12π. 4ρ., Ακινγκμπαλά 7π. 10ρ. 5κ.φ., Σαμνίκ 11π. 3ρ. 2κ., Μπατούμ 3π. 5ρ. 3ασ. // Λέουνεν 18π. 9ρ. 5ασ., Μπαζίλε 10π. 6ασ. 4κ.φ., Μίτσοφ 14π. 3ρ. 5ασ. 3κλ., Μαρκοϊσβίλι 10π. 4κ.φ., Σερμανίντι 9π. 3ρ. 5κ.φ.

Τεράστια νίκη για τη Νανσί
επί της Καντού, με τους Γάλλους να φτάνουν Ολυμπιακό, Καντού και Φενέρ στο 3-3 σε μια βραδιά που ο Μπατούμ δεν μπορούσε να σκοράρει (μόλις 4 πόντοι σε 34 λεπτά). Η Νανσί είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά όλα τα λεφτά ήταν στο φινάλε, όπου η Καντού είχε την ευκαιρία για τη νίκη, όμως κανείς… δεν σκέφτηκε!

Η Νανσί προηγήθηκε με 45-33 στο ημίχρονο, αλλά ισοφαρίστηκε σε 45-45 με 0-12 της Καντού με 8 πόντους του Μίτσοφ και μετά οι Ιταλοί προσπέρασαν με 56-62. Στο τέλος η Νανσί έτρεξε ένα 10-2 για να προσπεράσει εκείνη με 70-68 και να πάει στο 74-68 λίγο μετά με 1:40 για το τέλος. Ο Λέουνεν με 5 πόντους μείωσε σε 74-73, ο Σούλερ είχε 2/2 βολές για τη Νανσί και στην τελευταία κατοχή η Καντού δεν πήγε για τρίποντο!

Ο Μπαζίλε ήταν στα 8 μέτρα, αλλά αντί να σουτάρει πάσαρε στη ρακέτα στον Λέουνεν, που βρέθηκε ανάμεσα σε 3 παίκτες, δεν έβγαλε στην περιφέρεια, αλλά έκανε προσποίηση, την οποία κι έφαγε ο αντίπαλός του, αλλά ο Αμερικανός παίκτης δεν σηκώθηκε πάνω στον αμυντικό μήπως πάρει καλάθι και φάουλ, αντ’ αυτού τον περίμενε να… κατέβει και έκανε αμαρκάριστο λέι απ για το… 76-75 και την ήττα της ομάδας του! Μετά τη λήξη του αγώνα οι 5 της Καντού που βρέθηκαν στο παρκέ στην τελευταία επίθεση… το συζητούσαν στο κέντρο του γηπέδου προσπαθώντας να καταλάβουν τι έκαναν!

Β Όμιλος

ΚΚ Ζάγκρεμπ – Μπαμπέργκ 86-74 (36-34)

Χέιτφελτ 25π. 12ρ., Σίμον 16π. 12ρ., Κασούν 15π. 11ρ., Φορντ 0π. 10ασ., Μέι 6π. 9ρ. // Σλότερ 16π. 10ρ. 4κλ. 3κ.φ., Τζέικομπσεν 19π. 4ασ. 5κ.φ., Γκάβελ 16π. 3ρ. 3ασ. 8κ.φ.

Μπορεί οι περισσότεροι να… γελούσαν με την εικόνα που παρουσίαζε η ΚΚ Ζάγκρεμπ στις πρώτες αγωνιστικές της Ευρωλίγκας, όμως τώρα κανείς δεν γελάει. Οι Κροάτες άρχισαν να παίζουν ως ομάδα, βελτιώνονται από αγώνα σε αγώνα, ενώ η παρουσία του ΤιΤζέι Φορντ σίγουρα τους ανεβάζει επίπεδο.

Ο Φορντ στο πρώτο του ματς κατάφερε να κάνει τη διαφορά, έπαιξε μόλις 13 λεπτά, είχε 0/4 σουτ, αλλά πρόλαβε να μοιράσει 10 ασίστ! Από κοντά ο Χέιτφελτ που έβαλε 7/13 τρίποντα στο ματς, ενώ ο Σίμον είχε 12 ριμπάουντ, ο Χέιτφελτ επίσης 12 και ο Κασούν 11 με τον Μέι 9, σε αγώνα που η ΚΚ Ζάγκρεμπ είχε 50 ριμπάουντ (37 η Μπαμπέργκ).

Η Ζάγκρεμπ μπήκε στο ματς με 18-10, αλλά στη συνέχεια ο αγώνας ισορρόπησε ως περίπου το τέλος της 3ης περιόδου. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο (36-34 έληξε το πρώτο μέρος), αλλά η Μπαμπέργκ προσπέρασε στην 3η περίοδο με 38-43 και 42-48. Με τον Χέιτφελτ να αρχίζει τον τρίποντο κατακλυσμό η Ζάγκρεμπ έκανε σερί 17-4 ως το 59-52.

Τελευταία αναλαμπή της Μπαμπέργκ στο 62-62 του 34ου λεπτού, αλλά μετά η Ζάγκρεμπ έτρεξε ένα 9-0 ως το 71-62 και καθάρισε τον αγώνα, αφού δεν επέτρεψε στην Μπαμπέργκ να ελπίσει σε ανατροπή στο τέλος.

Γ Όμιλος

Ρεάλ Μαδρίτης – Σπίρου Σαρλερουά 93-89
(48-46)

Πότσιους 20π. 4ρ. 6κ.φ., Ιμπάκα 12π. 9ρ. 5κ., Κάρολ 16π. 3ασ. 4ασ., Μίροτιτς 12π. 3κ.φ., Ρέγιες 8π. 9ρ. 7κ.φ. // Χιλ 18π. 4ρ. 4ασ., Γκριν 17π. 3κ.φ., Χάμιλτον 13π. 5ασ. 4κλ., Σενγκέλια 11π. 5ρ., Μπέζιν 9π. 5ρ. 5κ.φ.

Πολύ δύσκολη ήταν η νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης στο ματς με τη Σαρλερουά, με τους Ισπανούς να χρειάζεται να φτάσουν πάνω από τους 90 πόντους για να κάμψουν την αντίσταση των Βέλγων. Πολύ καλός ο Μαρτίνας Πότσιους, ενώ ο Ιμπάκα έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα της Ρεάλ, κάνοντας προσωπικό ρεκόρ πόντων (12), ριμπάουντ (9), ταπών (5) και ranking (24) στην Ευρωλίγκα!

Η Ρεάλ είδε τη Σαρλερουά να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο με 17-23 και 21-27, ενώ στη δεύτερη περίοδο και μέχρι να αρχίσει ο Κάρολ να σκοράρει το σκορ ήταν 31-37 για τους φιλοξενούμενους. Εντελώς κλειστό το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρέαλ πήγε στο 59-53, αλλά δέχτηκε 0-8 για το 59-61 της Σαρλερουά, που τελευταία φορά είχε το προβάδισμα στο 75-76 από το λέι απ του Μπεζίν.

Κάρολ και Πότσιους
πέτυχαν τους 12 από τους τελευταίους 16 πόντους της Ρεάλ, που προηγήθηκε με 81-76 και 89-80, αλλά είδε τους Βέλγους με Γκριν και Χάμιλτον να πλησιάζουν σε 91-89 με 10 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο Πότσιους κέρδισε φάουλ, έβαλε 2/2 βολές και καθάρισε τον αγώνα, με τον Γκριν να κάνει λάθος στην τελευταία επίθεση, που ούτως ή άλλως μικρή σημασία θα είχε και να την έβαζε.

Έτσι, η Ρεάλ πήγε στο 4-2, μια νίκη πίσω από τη Μακάμπι και μία πάνω από Εφές και Παρτιζάν.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Αρμάνι Μιλάνο 85-76
(52-38)

Φάρμαρ 21π. 6ρ. 5ασ., Σχορτσανίτης 28π. 6ρ. 8κ.φ. (9/12δ. 10/12β.), Χέντριξ 7π. 5ρ. 3κ., Σμιθ 8π. 5ρ. // Φώτσης 15π. 9ρ. (2/3δ. 3/9τρ. 2/2β.), Γκαλινάρι 24π. 3ασ. 11κ.φ., Κουκ 12π. 3ρ. 8ασ. 3κλ., Μπουρούσης 6π. 2ρ. 1κλ. 3κ.φ. (2/8δ. 0/1τρ. 2/2β.)

Με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι η Μακάμπι κέρδισε την Αρμάνι με 85-76 έχοντας τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, για να κάνει την 5η της νίκη και να παραμείνει μόνη πρώτη στον όμιλο. Προβλήματα για την Αρμάνι, που πρέπει επειγόντως να αρχίσει να κερδίζει, αλλιώς οι επενδύσεις του καλοκαιριού θα πεταχτούν στα σκουπίδια. Οι Ιταλοί είναι 5οι στον όμιλο με 2-4 μόλις. Ως το τέλος έχουν εντός Ρεάλ και Σαρλερουά και εκτός Εφές και Παρτιζάν. Αν κάνουν 2 ήττες είναι πολύ πιθανό να αποκλειστούν από τη συνέχεια, ιδίως αν χάσουν τα ματς από Εφές και Παρτιζάν…

Ο Σχορτσανίτης ήταν απίστευτος στο «ελληνικό» ντέρμπι του ομίλου με 28 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 κερδισμένα φάουλ σε 24 λεπτά με 9/12 δίποντα και 10/12 βολές, κάνοντας 29 ranking! Ο Σοφοκλής έκανε ρεκόρ πόντων στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα, ενώ αυτό ήταν το καλύτερο φετινό του ranking. Καλός ήταν ο Αντώνης Φώτσης για την Αρμάνι με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ (αλλά και 3/9 τρίποντα), ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν μέτριος με 6 πόντους και 2/9 σουτ. Από τον πάγκο παρακολούθησε όλο το ματς ο Θοδωρής Παπαλουκάς.

Η Μακάμπι πήρε από την αρχή το προβάδισμα, μετά το 7-7 πήγε στο 16-9 και γρήγορα η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους, 25-14 στο δεκάλεπτο με τον Σχορτσανίτη να έχει 12 πόντους σε 7 λεπτά. Στη δεύτερη περίοδο οι Ισραηλινοί έφτασαν ως και τους 16 πόντους (47-31), ο Γκαλινάρι φαινόταν να παλεύει μόνος, το ματς πήγε στο 52-38 στο ημίχρονο. Με τον Φώτση να βελτιώνεται πάρα πολύ στην 3η περίοδο, η Αρμάνι μείωσε με σερί 0-10 σε 52-48 και 54-51 λίγο μετά, αλλά δεν προσπέρασε και το τρίποντο του Φάρμαρ στο 31ο λεπτό (70-62) μαζί με τους 4 κολλητούς πόντους του ίδιου λίγο ματς για το 74-64 ουσιαστικά καθάρισαν το ματς.

Μέσα σε όλα, η Αρμάνι έχασε και τη διαφορά από τη Μακάμπι (είχε κερδίσει με 7 στο πρώτο ματς), όχι βέβαια ότι υπάρχει περίπτωση οι δυο ομάδες να ισοβαθμήσουν στο τέλος του ομίλου. Ο Μπλατ ωρυόταν για τη διαφορά στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά δικαιώθηκε πλήρως καθώς οι παίκτες του σκόραραν για το +9 στην εκπνοή!

Δ Όμιλος

Γαλατασαράι – Ασέκο Πρόκομ 78-76
παρ. (34-31, 70-70)

Πατσούλια 19π. 10ρ. 2κλ. 10κ.φ., Λούκας 12π. 5ρ. 3κλ., Σούμπερτ 13π. 7ρ., Σονγκάιλα 10π. 4ρ. // Λαφαγιέτ 18π. 4ασ. 4κλ. 8κ.φ., Μοτιεγιούνας 22π. 10ρ. 2ασ. 3κλ. 4κ. 8κ.φ., Ζαμοΐσκι 15, Μπλέσινγκεϊμ 3π. 5ρ. 8ασ. 5κ.φ.

Στον Ζάζα Πατσούλια στηρίχτηκε η Γαλατασαράι για να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη από την Προκόμ, με τον Γεωργιανό να παίζει 32 λεπτά και να δείχνει γιατί μάλλον πρέπει να θεωρείται αυτή τη στιγμή ο καλύτερος σέντερ στην Ευρωλίγκα κάνοντας άτυπο triple-double με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 κερδισμένα φάουλ.

Με τον Πατσούλια να οδηγεί τη Γαλατά στην ανατροπή πήγε χαμένος και ο οίστρος του Ντονάτας Μοτιεγιούνας, που έκανε απίστευτα πράγματα στο ματς, 22 πόντοι με 7/12 εντός παιδιάς, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 τάπες και 8 κερδισμένα φάουλ!

Η Προκόμ ήταν πολύ καλή στο ματς και είχε το προβάδισμα σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης, σε όλο σχεδόν το δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι έμειναν πίσω με 22-24 στη 2η περίοδο, αλλά ένα 6-0 τους πήγε στο 28-24 και κράτησαν το μικρό προβάδισμα ως το ημίχρονο (34-31). Όμως στην αρχή της επανάληψης ο Μοτιεγιούνας βοήθησε την Προκόμ σε ένα 0-13 για το 34-44 και οι Πολωνοί μετά από αυτό έμοιαζαν να πατούν καλύτερα στα πόδια τους. Έφτασαν μέχρι το 53-67 στο 35ο λεπτό, αλλά μετά άρχισε ο Πατσούλια και ο Σονγκάιλα με τον Λάκοβιτς να ανατρέπουν τη διαφορά για να πλησιάσει στο 65-69 η Γαλατά στο 38ο λεπτό και να ισοφαρίσει σε 70-70 μετά από 5-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι Πολωνοί «αυτοκτόνησαν» καθώς η Γαλατά τελείωσε το ματς με 11-1 σερί, με τον Λούκας να πυροβολεί για 3 πόντους για την ισοφάριση και την παράταση.

Το δεύτερο τρίποντο του Λούκας ήρθε στην αρχή της παράτασης για το 75-72, αλλά ο Μοτιεγιούνας και ο Λαφαγιέτ έκαναν το 75-76 για τους Πολωνούς στο 44ο λεπτό. Ο Πατσούλια πήρε το ματς πάνω του, σκόραρε για το 77-76 και μετά είχε 1/2 βολές για το 78-76 (αφού πρώτα είχε 0/2 ο Μοτιεγιούνας, 0/2 ο Πατσούλια και άστοχο τρίποντο ο Μοτιεγιούνας). Στην τελευταία επίθεση ο Λαφαγιέτ έτρεξε το γήπεδο και πήγε για το τρίποντο, αλλά ο Λούκας ήταν κολλημένος πάνω του και έκανε αδύνατο για τον παίκτη της Προκόμ να ευστοχήσει.

Μπαρτσελόνα – Ολίμπια Λιουμπλιάνας 72-46
(40-26)

Χουέρτας 12π. 3ασ. 3κ.φ., Ναβάρο 14π. 4κ.φ., Πέροβιτς 12π. 2κ. 3κ.φ., Έιντσον 5π. 3ρ. 5ασ. 3κλ. 4κ.φ., Μάικλ 8π. 4ρ. // Γκριν 10π. 5ρ., Τσάπιν 10π. 5κ.φ.

Άλλο ένα άθλιο ματς για την Ολίμπια, που δεν μπόρεσε να βάλει ούτε 50 πόντους στην Μπαρτσελόνα μετά τους 51 που έβαλε στην Ουνίκς την περασμένη αγωνιστική. Οι Σλοβένοι έχουν αναχθεί σε… καρπαζοεισπρέκτορες του ομίλου, με την Μπαρτσελόνα να παίζει στο ρελαντί και με το χειρόφρενο ξεχασμένο ανεβασμένο.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με 11-0 το ματς πήγε στο 19-8, η Ολίμπια μείωσε σε 23-16 στο δεκάλεπτο, αλλά δέχτηκε 7-0 για το 30-16 με το σκορ να διατηρείται στα επίπεδα αυτά ως την ανάπαυλα (40-26). Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε τη διαφορά στους 31 πόντους, αφού στο 3ο δεκάλεπτο η Ολίμπια έβαλε 6 πόντους όλους κι όλους (63-32).

Στο 25ο λεπτό ο Τσακ Έιντσον έκλεψε μια μπάλα και πάσαρε στο Ναβάρο που με λέι απ έγραψε το 48-30 σκοράροντας τον 2716ο πόντο του, για να περάσει στην κορυφή των σκόρερ στην ιστορία της νέας διοργάνωσης.

Η Μπαρτσελόνα πήγε στο 6-0, μαζί με την ΤΣΣΚΑ είναι οι δύο αήττητες ομάδες της διοργάνωσης, ενώ η Ολίμπια είναι στο 1-5 και απέχει 2 νίκες από την 4η Γαλατά.