Home / Α1 / Θρίλερ και ένταση στο Αλεξάνδρειο, ακάθεκτοι Κολοσσός, Πανιώνιος!

Θρίλερ και ένταση στο Αλεξάνδρειο, ακάθεκτοι Κολοσσός, Πανιώνιος!

Εντάσεις, ωραία παιχνίδια, διαφωνίες, ενστάσεις, όλα τα είχε η 7η αγωνιστική της Α1. Ο Ολυμπιακός πέρασε από το Αλεξάνδρειο με τρίποντο του Σπανούλη για το 70-71 επί του Άρη μόλις 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά «όλα τα λεφτά» ήταν η τελευταία φάση στην οποία χρησιμοποιήθηκε instant replay για να φανεί αν υπήρχε παράβαση. Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε εύκολα το σκόπελο του Ηλυσιακού, 84-58, ο Πανιώνιος κέρδισε τον Ίκαρο με 78-64 και συνέχισε την καταπληκτική πορεία του, ενώ και ο Κολοσσός κέρδισε την Καβάλα με 83-55 και παρέμεινε πολύ ψηλά στη βαθμολογία. Οι τέσσερις τους συνθέτουν την τετράδα της κορυφής, τις ομάδες με μόλις 1 ήττα μετά από 7 αγωνιστικές.

Ο ΠΑΟΚ έχασε στο Περιστέρι με 73-63, ενώ ο ΑΓΟΡ επικράτησε του Αμαρουσίου με 79-64, για να φτάσει στο 3-3, παίρνοντας διαφορά από τους 4 τελευταίους και αφήνοντας το Μαρούσι ακόμα χωρίς νίκη.

ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 70-71
(43-44)

Μάλντροου 14π. 6ρ. 4κλ. 2κ., Τζέιμς 14π. 3ρ. 4ασ. 6κ.φ., Ταπούτος 12π. 5ρ. 5κ.φ., Κρούσιτς 8π. 5ρ. // Σπανούλης 29π. 5ασ. 4κ.φ., Σλούκας 10π. 3ρ., Πρίντεζης 7π. 6ρ., Γκεσεβίτσιους 8π. 5κ.φ., Χάινς 9π. 2ρ.

Τρομερό ματς έγινε στο Αλεξάνδρειο
, με τον Ολυμπιακό να φεύγει με τη νίκη χάρη στην τεράστια κλάση του Βασίλη Σπανούλη και το timing στο άλμα του Κάιλ Χάινς στην τελευταία φάση. Ο Άρης έφερε τον Ολυμπιακός τα όριά του και σίγουρα θα μπορούσε να έχει πάρει το ροζ φύλλο, χωρίς καν να έχει κάνει κάτι πιο πολύ στο ματς, μόνο… τις βολές στο τελευταίο λεπτό αν έβαζε.

Το τελευταίο λεπτό ήταν όλο το ματς ουσιαστικά, με τον Άρη να χάνει βολές και μαζί με αυτές και τον πρώτο λόγο στο ματς. Στο 68-68 ο Μάλντροου πήρε φάουλ αλλά έβαλε 1/2 βολές, ο Ολυμπιακός πέταξε την επίθεση στα σκουπίδια, αφού το 24άρι τελείωσε και η μπάλα του έμεινε στα χέρια με 21 δευτερόλεπτα, ο Ταπούτος πήρε κατευθείαν φάουλ, αλλά κι αυτός έβαλε 1/2 βολές, για να πάμε στις δύο τελευταίες φοβερές φάσεις.

Ο Αλεξανδρής έβγαλε όλους τους βαρείς παίκτες από το παρκέ για να κάνει αλλαγές σε όλα τα σκριν, εκτός από τον Μάλντροου, που θα φυλούσε τη ρακέτα, ο Ίβκοβιτς στόχευσε αυτόν και έστειλε τον Χάινς για σκριν στον Σπανούλη, ο Μάλντροου άλλαξε στο σκριν και μετά ο Σπανούλης είχε περίπου 1,5 μέτρο απόσταση από τον παίκτη του Άρη έξω από το τρίποντο, αφού ο ψηλός φοβόταν τα αργά του πόδια και πρόσεχε το ντράιβ. Έτσι, ο Σπανούλης σηκώθηκε για τρεις από τα 7 μέτρα και έγραψε το 70-71 για τον Ολυμπιακό με 5 δευτερόλεπτα.

Ο Άρης πήρε τάιμ άουτ και μετά ο Τζέιμς έκανε ντράιβ για να δεχτεί τάπα από τον Χάινς, στην καλύτερη φάση ως τώρα της χρονιάς στην Α1. Η φάση ήταν οριακή και οι διαιτητές σωστά ζήτησαν να δουν το instant replay, καθώς έκρινε τον αγώνα. Επίσης, ακόμη σωστότερα θεώρησαν την τάπα κανονική, καθώς η μπάλα δεν είναι στην κάθοδο. Τέλος, σωστά δεν έδωσαν φάουλ υπέρ του Τζέιμς αφού δεν έγινε, η όποια επαφή ανάμεσα σε Τζέιμς και Χάινς γίνεται μετά την τάπα, που ποτέ δεν σφυρίζεται φάουλ (και σωστά). Καθαρή η φάση, αν και πολύ δύσκολη. Στα θετικά το γεγονός ότι χρησιμοποιήθηκε το instant replay, είδαμε και κάτι καινούργιο στην Α1, που μόνο καλό μπορεί να κάνει.

Νωρίτερα, ο Άρης είχε μπει καλύτερα στο ματς και μετά το 2-7 από το τρίποντο του Σπανούλη πήρε την πρωτοβουλία στο ματς. Ισοφάρισε σε 7-7, προσπέρασε και πήγε στο 18-12 για να κλείσει το δεκάλεπτο με τον Ταπούτο να κάνει το 23-15. Με καλάθι του Τσαϊρέλη ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, με τον Άρη να πηγαίνει στο +10, 25-15, τη μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς.

Ο Ολυμπιακός, όμως, ανέστρεψε το κλίμα στα επόμενα 7 λεπτά, εξαφάνισε τη διαφορά ως το 18ο λεπτό και μπόρεσε και να προσπεράσει. Χάινς και Γκεσεβίτσιους (με 6 μαζεμένους πόντους) πήγαν τους «ερυθρόλευκους» στο 26-23 με σερί 1-8, ενώ μετά ανέλαβε ο Σπανούλης και είχε 4/4 βολές και ένα τρίποντο για το προσπέρασμα του Ολυμπιακού με 34-35. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 36-42, αλλά το καλάθι και φάουλ του Τζέιμς και το κάρφωμα της χρονιάς από τον Κερούς έγραψαν το 43-44 του ημιχρόνου.

Κάπου εκεί οι δυο ομάδες έκαναν στροφή προς την άμυνά τους, με αποτέλεσμα το σκορ στα επόμενα 19 λεπτά του αγώνα να είναι… 15-14. Πολύ σκληρό μπάσκετ παίχτηκε στο δεύτερο μέρος, με τις δύο άμυνες να σπάνε κόκκαλα και τις δύο επιθέσεις να είναι μέτριες. Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα, πήγε με τον Χάινς στο 47-52 στο 25ο λεπτό, αλλά και πάλι, στο τέλος της, ο Κερούς και ο Μάλντροου μείωσαν σε 53-54. Οι δυο τους είχαν ως τότε 8/8 δίποντα στον αγώνα!

Ο Άρης πήρε το προβάδισμα για δεύτερη φορά στο δεύτερο ημίχρονο με το καλάθι του Τσαϊρέλη στο 55-54, αλλά ο Άντιτς απάντησε με τρίποντο και ο Ολυμπιακός έμεινε μπροστά ως το 35ο λεπτό. Το τρίποντο του Τζέιμς και το καλάθι του Ταπούτου έφεραν τον Άρη στο 64-61 στο 37ο λεπτό για να ισοφαρίσει ο Σπανούλης με τρίποντο και να πάνε οι δυο ομάδες στο τελευταίο λεπτό με 68-68 από τα καλάθια του Ντέιβις και του Σλούκα, για να μας προσφέρουν εκεί το συγκλονιστικό φινάλε.

Ο Άρης ήταν λίγο καλύτερος στο ματς, κάτι που επιβεβαιώνει και η στατιστική, τα ριμπάουντ ήταν 36-28 (17-6 τα επιθετικά, τεράστια η «ερυθρόλευκη» τρύπα στη ρακέτα χωρίς τον Παπαδόπουλο), 7-10 οι ασίστ, 12-18 τα λάθη και 9-4 τα κλεψίματα. Όμως, ο Ολυμπιακός ήταν πιο εύστοχος σε όλες τις κατηγορίες και αυτό μέτρησε, 45%-57% στα δίποντα, 15%-35% στα τρίποντα (μόλις 2/13 ο Άρης), 67%-84% στις βολές.

Και, βεβαίως, ο Άρης δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τον απίστευτο οίστρο του Σπανούλη, που είχε 5/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 4/5 βολές. Πολύ καλός και ο Σλούκας, που πήρε 19 λεπτά συμμετοχής και εξέθεσε τον Ίβκοβιτς που δεν τον έβαζε ως τώρα. Απ’ την άλλη καλύτερος ήταν ο Μάλντροου, αλλά θα μπορούσε να έχει παίξει περισσότερο, ενώ καλοί ήταν οι Ταπούτος και Τζέιμς. Ο Άρης φωνάζει για την τελευταία φάση, αλλά το βίντεο δεν του δίνει δίκιο.

Ο Άρης είναι στο 1-5
και μπορεί όλοι να θεωρούμε πλασματική τη θέση του στο βαθμολογικό πίνακα, αλλά έχουν περάσει 7 αγωνιστικές και πρέπει να αρχίσει να κερδίζει επειγόντως…

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 83-55
(45-22)

Λόγκαν 14π. 3κ.φ., Π. Καλάθης 11π. 3ρ., Διαμαντίδης 11π. 3ασ., Βουγιούκας 19π. 4ρ. 3κ.φ., Μάριτς 7π. 7ρ., Γιασικεβίτσιους 9π. 2ρ. // Τόντιτς 23π. 4ρ. 3κ.φ., Γκάρντενερ Χολ 14π. 5ρ. 8κ.φ.

Πολύ νωρίς και πολύ εύκολα
καθάρισε ο Παναθηναϊκός το ματς με τον Ηλυσιακό, καθώς από την πρώτη περίοδο είχε διψήφια διαφορά, ενώ επέτρεψε μόλις 22 πόντους στον αντίπαλό του στο πρώτο ημίχρονο. Το απόγευμα αποδείχτηκε πολύ εύκολο για τους «πράσινους» που δεν «ένιωσαν» καν τον αντίπαλό τους, αφού το ματς έφυγε χωρίς πίεση. Στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στο 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε, έκανε αρκετά λάθη και ο Ηλυσιακός μπόρεσε να περιορίσει σχετικά τη διαφορά.

Το ματς ξεκίνησε με 7-0 από τον Παναθηναϊκό, 10-2 από το τρίποντο του Λόγκαν, με τη διψήφια διαφορά να έρχεται μετά από μόλις 3 λεπτά αγώνα, 12-2 ξανά από τον Λόγκαν. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, πήγε στο 20-4 με το τρίποντο του Διαμαντίδη, με τον Ηλυσιακό να μειώνει προσωρινά με τον Νάνα και τον Γκάρντενερ Χολ σε 20-11, αλλά την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 26-13, νταμπλ σκορ.

Χωρίς διαφορές η 2η περίοδος, ο Γιασικεβίτσιους πήγε το ματς στο 33-18 με τρίποντο και το καλάθι αυτό ξεκίνησε ένα 13-0 του Παναθηναϊκού, που στο 17ο λεπτό είχε φτάσει στο 43-18 και το +25. Το ημίχρονο έκλεισε στο 45-22, με τους γηπεδούχους να χαλαρώνουν αρκετά στην επανάληψη. Η διαφορά, πάντως, συνέχισε να ανεβαίνει στην 3η περίοδο, για να φτάσει στους 30 πόντους, τη μεγαλύτερη τιμή της ως τότε, στην εκπνοή από το τρίποντο του Ν. Καλάθη, 66-36.

Το τρίποντο του αδερφού του έγραψε το 69-38, με το 75-41 τους 35ου λεπτού δια χειρός Γιασικεβίτσιους να είναι η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ του Παναθηναϊκού στο ματς. Μετά, οι «πράσινοι» χαλάρωσαν, έσβησαν τις μηχανές και τα τελευταία 5 λεπτά έληξαν 9-17 υπέρ του Ηλυσιακού, που έριξε τη διαφορά στους 26 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός έλεγξε τα ριμπάουντ (36-29), είχε 19 ασίστ (9 ο Ηλυσιακός), αλλά τα λάθη ήταν ισορροπημένα (16-17) απόρροια της χαλαρότητας του αγώνα (4 έκανε ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο πεντάλεπτο). Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς σούταραν με 56% στα δίποντα (42% ο Ηλυσιακός) και 52% στα τρίποντα με 12/23 (26% ο Ηλυσιακός).

Κανείς δεν έπαιξε πάνω από τα 22,5 λεπτά του Πατ Καλάθη και κανείς λιγότερα από τα 8 του Ζούμπου, ενώ και οι 12 σκόραραν με τον Λόγκαν να είναι 1ος σκόρερ της ομάδας και άλλους 3 να έχουν πάνω από 10 πόντους.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 78-64
(43-36)

Στίβισον 19π. 11ρ. 3ασ. 4κ.φ., Ντίμπλερ 13π. 3ρ. 4κ.φ., Ξανθόπουλος 12π. 4κ.φ., Κις 12π. 5ασ. // Κινγκ 11π. 3κ.φ., Κουμπούρας 11π. 3ασ., Μπέινς 15π. 6ρ. 5κ.φ., Λιούμπιτσιτς 8π. 4ρ. 3ασ. 7κ.φ.

Στη 2η και 3η περίοδο καθάρισε ο Πανιώνιος
το ματς με τον Ίκαρο Καλλιθέας, χάρη στον οίστρο του Στίβισον, που και πάλι ήταν ασταμάτητος. Ο Αμερικανός είχε 19 πόντους με 9/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες, αλάνθαστος με 4 κερδισμένα φάουλ σε 30 λεπτά, για να φτάσει το 30 ranking.

Ο Ίκαρος κατάφερε να ελέγξει την πρώτη περίοδο, παρότι το σκορ πήγε ψηλά. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 10-6 από το τρίποντο του Ξανθόπουλου, αλλά ο Κουμπούρας απάντησε με ένα 0-5 και οι δύο ομάδες ουσιαστικά αντάλλασσαν καλάθια ως το 23-22 του 10ου λεπτού.

Πρώτο ξέσπασμα του Πανιωνίου στην αρχή της 2ης περιόδου, όταν το 23-24 έγινε 32-24 με σερί 8-0 από τα τρίποντα του Ιωάννου και του Αθανασούλα. Οι «κυανέρυθροι» κράτησαν τη διαφορά και την ανέβασαν στους 10 πόντους στο 40-30 από τον Ντίμπλερ στο 19ο λεπτό. Το ημίχρονο τελείωσε 43-36 με καλάθι του Κινγκ.

Στίβισον και Ξανθόπουλος έφτασαν γρήγορα τη διαφορά στους 10 πόντους στην 3η περίοδο, 50-40 στο 23ο λεπτό με το τρίποντο του Κις να κάνει το 61-48 προς το τέλος της περιόδου και το δεκάλεπτο να τελειώνει στους 13 πόντους, 63-50.

Ο Ίκαρος δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικός στην 4η περίοδο, σε κανένα σημείο δεν μείωσε κάτω από τους 9 πόντους του 71-62 για να φτάσει ο Πανιώνιος εύκολα στη νίκη, αφού σε όλη την περίοδο είχε διαφορά ασφαλείας και έβρισκε σκορ όποτε χρειαζόταν με Ντίμπλερ και Στίβισον, παρά τις προσπάθειες του Μπέινς.

Ο Πανιώνιος είχε 50% στα δίποντα (49% ο Ίκαρος), αλλά η διαφορά των δύο ομάδες ήρθε από το τρίποντο, όπου οι «κυανέρυθροι» είχαν 63% με 12/19, ενώ ο Ίκαρος 3/13 και 23%. Τα ριμπάουντ τα ήλεγξε ο Πανιώνιος (36-27) και οι ασίστ ήταν 16-12.

Ο Πανιώνιος έφτασε στο 6-1
και μοιράζεται την 1η θέση του πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό, έχοντας χάσει μόνο την 1η αγωνιστική από τον Κολοσσό στη Ρόδο.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ – ΚΑΒΑΛΑ 83-55
(39-29)

Τσάμης 18π. 7ρ. 3κ.φ., Χαρίσης 16π. 8ρ., Λιακόπουλος 8π. 3ασ. 3κ.φ., Χάτεν 11π. 3ασ. 4κ.φ. // Τέιλορ 16π. 4ρ. 5κ.φ., Καραποστόλου 14, Σίμτσακ 8π. 4ρ. 5κ.φ.

Πολύ εύκολο ήταν το ματς με την Καβάλα για τον Κολοσσό,
αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του ματς να βρουν ρυθμό στην επίθεση, τα «έσπασαν» και από τις βολές και δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον Κολοσσό, που σκόραρε όποτε ήθελε στο ματς, έπαιξε όμορφα στην επίθεση και καθάρισε πολύ απλά τον αγώνα.

Ο Κολοσσός ξέφυγε με 11-4
στην αρχή του αγώνα και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στα 40 λεπτά της αναμέτρησης. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με 19-14 για τους γηπεδούχους, με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 10 πόντους στο ημίχρονο, 39-29, αφού ο Κολοσσός ήλεγξε τη δεύτερη περίοδο, με δύο τρίποντα από Λιακόπουλο και Γεωργαλή πήγε στο 25-14 στο ξεκίνημά της και παρότι η Καβάλα μείωσε σε 27-21 με τον Σίμτσακ, δεν μπόρεσε να ανατρέψει τη ροή του αγώνα.

Έτσι, Χαρίσης και Μπόικιν έγραψαν το 34-24,
με τη διαφορά να φτάνει στους 14 πόντους λίγο μετά, αφού ο Κολοσσός πήγε στο 38-24 κρατώντας την Καβάλα 2 λεπτά χωρίς πόντο και βρίσκοντας ο ίδιος σκορ από κοντά.

Το ματς τελείωσε οριστικά στην 3η περίοδο, όταν η Καβάλα μπόρεσε να σκοράρει μόλις 12 πόντους, αλλά δέχτηκε 24. Η Καβάλα είχε 4/12 σουτ και 4 λάθη στην περίοδο, μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο με 0/4 και 2 λάθη. Έτσι, ο Κολοσσός μπόρεσε να ξεφύγει με 46-29 με το τρίποντο του Χάτεν, 51-33 με το τρίποντο του Λιακόπουλου με τη διαφορά να ανεβαίνει αμέσως μετά στους 20 πόντους, 53-33, για να πάει στο 57-33 με 4 μαζεμένους πόντους του Τσάμη, τρέχοντας ένα 14-4 στα πρώτα 8 λεπτά της περιόδου, με τον Κολοσσό να έχει 4 επιθετικά ριμπάουντ στο δεκάλεπτο.

Το δεκάλεπτο τελείωσε στο 63-41
, με την Καβάλα να μην μπορεί ούτε στην 4η περίοδο να γυρίσει το σκορ. Τα δύο κολλητά τρίποντα του Τσάμη πήγαν το ματς στο 75-46 και το +29 στο 36ο λεπτό, ενώ ο Πάνος λίγο αργότερα έγραψε το +30 για τους γηπεδούχους και το +31, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, ήρθε από τον Χόπσον στο 81-50.

Προφανώς, η Καβάλα με 12/26 βολές και 11/27 δίποντα δεν θα μπορούσε να έχει βλέψεις για τη νίκη, ιδίως αν δούμε το 61% του Κολοσσού στα δίποντα, τα 37-28 ριμπάουντ, τα 10-16 λάθη και τις 17-6 ασίστ.

Ο Κολοσσός είναι στο 5-1 και πάει πάρα πολύ καλά στο πρωτάθλημα,
δείχνοντας ότι θα παλέψει και φέτος για την τετράδα. Μάλιστα, μοναδική του ήττα ως τώρα είναι αυτή από τον Ολυμπιακό, έχοντας με 5-0 με τις ομάδες πλην «αιωνίων».

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΠΑΟΚ 73-63
(40-25)

Ρόμπι 24π. 8ρ. 5κ.φ., Παπαντωνίου 18π. 3ρ. 3κ.φ., Σκοτ 12π. 8ρ. 3ασ., Μότσνικ 11π. 5ρ. 5ασ. 9κ.φ. // Καλαμπόκης 15π. 4κ.φ., Γκόρι 10π. 11ρ. 4κ.φ., Ντικούδης 11π. 8κ.φ.

Το Περιστέρι κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 73-63
, χάρη σε ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο, από το οποίο ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ρόμπι και ο Παπαντωνίου ήταν πολύ καλοί, ενώ η διαφορά στα ριμπάουντ και τα 3/21 τρίποντα του ΠΑΟΚ μέτρησαν αρκετά για το τελικό αποτέλεσμα.

Με 8-3 μπήκε το Περιστέρι στο ματς, για να πάει στο 18-7 στη συνέχεια με τον Ρόμπι να είναι ασταμάτητος, 5/6 δίποντα στα πρώτα 7 λεπτά του αγώνα. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 21-17 από τον Καλαμπόκη, που πάλευε για την ομάδα. Ο ΠΑΟΚ είχε μόλις 3/12 σουτ και 3 λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο, μπαίνοντας με 2/8, για να μείνει αρκετά πίσω. Η διαφορά πήγε στους 10 πόντους από τον Παπαντωνίου, 33-23 με 12-6 του Περιστερίου, που έκανε αρκετά λάθη, αλλά έπαιζε δυνατή άμυνα. Ο Παπαντωνίου με τρίποντο έγραψε το 36-23, ενώ ο ίδιος ήταν που στο τέλος του ημιχρόνου με δύο βολές έδωσε στο Περιστέρι τη μεγαλύτερη διαφορά του ως τότε, 40-25 και +15.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με ένα 0-6
στο δεύτερο ημίχρονο για το 40-31, αλλά ο Σκοτ κράτησε το Περιστέρι. Στ 27ο λεπτό ο Γκόρι και ο Γιαννακίδης εκμεταλλεύτηκαν λάθη και αστοχία Περιστερίου για να βοηθήσουν τον ΠΑΟΚ να πλησιάσει στο 44-40. Ο Παπαντωνίου μίλησε και πάλι, αφού το δικό του τρίποντο ήταν καθοριστικό για το 47-40, ενώ εκείνος ήταν που έκανε το 50-44 στη συνέχεια. Η τεχνική ποινή στον Καλαμπόκη για διαμαρτυρία στο τέλος του δεκαλέπτου, χάρισε 4/4 βολές στον Μότσνικ, που από την επαναφορά σκόραρε και το Περιστέρι πήγε στο 56-44 στο 30ο λεπτό και τον ΠΑΟΚ να καταστρέφει μέσα σε 20 δευτερόλεπτα όλα όσα έχτιζε στο 3ο δεκάλεπτο.

Ο Σκοτ έκανε το 58-44 στην αρχή της 4ης περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να είναι ξεκάθαρα εκνευρισμένος και αποδιοργανωμένος και να έχει 2 λάθη, 3 άστοχα σουτ και άλλη μία εις βάρος του τεχνική ποινή στα πρώτα 3,5 λεπτά για να πάει το ματς στο 60-44 και να κριθεί οριστικά. Ο ΠΑΟΚ όταν συνήλθε ψυχολογικά μπόρεσε να μειώσει στους 10 πόντους (68-58), αλλά ήταν πια πολύ αργά, καθώς το ματς έμπαινε στο τελευταίο λεπτό.

Το Περιστέρι έλεγξε τα ριμπάουντ (38-29), οι ασίστ ήταν 10-7, τα λάθη 15-10, ενώ οι γηπεδούχοι σούταραν 58% στα δίποντα, με τον ΠΑΟΚ να έχει 12/18 βολές και 3/21 τρίποντα.

ΑΓΟΡ – ΜΑΡΟΥΣΙ 79-64
(38-34)

Ράιτ 21π. 3ρ. 5ασ. 3κ.φ., Κρίστμας 17π. 4ρ. 4ασ. 5κ.φ., Πετγουέι 12π. 4ρ. 3κ.φ., Τζόνσον 9π. 5ρ. // Κόμματος 22π. 4ρ. 6κ.φ., Χαριτόπουλος 12π. 10ρ. 4κ.φ., Γκαγκαλούδης 11π. 5ασ. 4κ.φ., Δεμερτζής 6π. 3ρ. 3ασ.

Πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ
καθάρισε ο ΑΓΟΡ το ματς με το μαχητικό Μαρούσι. Δυο φορές οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά, δύο φορές επέστρεψε το Μαρούσι στο σκορ. Όμως… η 3η ήταν και η φαρμακερή, αφού το ματς κρίθηκε στο νέο ξέσπασμα του ΑΓΟΡ στην 4η περίοδο.

Ο ΑΓΟΡ μπήκε με 6-1
στο ματς, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν ως το 15-13 του 6ου λεπτού και μετά τους γηπεδούχους να κάνουν το πρώτο ξέσπασμά τους, 28-16 στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, μετά από σερί 13-3. Το Μαρούσι δεν πτοήθηκε και με καλάθια του Γκαγκαλούδη και του Δεμερτζή άρχισε να μειώνει, για να ισοφαρίσει ο Τζιγκάνοβιτς σε 34-34 στο 20ο λεπτό μετά από σερί 5-18 στα 9 πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου.

Τα επόμενα 4 λεπτά στις δύο πλευρές της ανάπαυλας ανήκαν ολοκληρωτικά στον ΑΓΟΡ, ο οποίος πήγε στο 48-34 με σερί 14-0, κατά τη διάρκεια του οποίου ήλεγξε πλήρως την άμυνά του με τον Καλλινικίδη να δίνει απλόχερα τις γνωστές του αμυντικές ικανότητες στην ομάδα του και να τη βοηθά να ξεφύγει και πάλι στο σκορ. Η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους, 52-36, με το Μαρούσι και πάλι να καταφέρνει να επιστρέψει, αφού ένα 0-10 με 2 τρίποντα μείωσε σε 52-46.

Πάντως, η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους ως το τέλος της 3ης περιόδου, 58-48, με το Μαρούσι να καταφέρνει να μειώσει με το τρίποντο του Κόμματου σε 63-58, αλλά Κρίστμας και Ράιτ έκαναν το 75-62 για να καθαρίσουν το ματς.

Οι γηπεδούχοι είχαν 55% στα δίποντα (53% το Μαρούσι) και 36% στα τρίποντα (23% το Μαρούσι), αλλά ριμπάουντ (32-34) και ασίστ (15-14) ήταν μοιρασμένα. Η διαφορά ήταν στα λάθη (10-16) και προήλθε από τα 10-4 κλεψίματα. Ράιτ και Κρίστμας έκαναν τη διαφορά στο ματς, με τον Ράιτ να έχει 10/13 δίποντα.

Το Μαρούσι ακόμα κυνηγά την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα
, αλλά δεν έχει μείνει πολύ πίσω ακόμα, αφού 4 ομάδες είναι στη 1 νίκη μετά από 7 αγώνες.