Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Την παρέσυρε το… ρέμα!

Την παρέσυρε το… ρέμα!

Ο Παναθηναϊκός διέσυρε τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 59-94 στην 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, αφού πρώτα εξέθεσε κάθε αδυναμία της λιθουανικής ομάδας στη 2η περίοδο σκορπίζοντας την ομάδα του Τριφούνοβιτς με σερί 29-3 σε 10 λεπτά! Έτσι, οι «πράσινοι» έφτασαν στο 6-2, κλείδωσαν τη 2η θέση του ομίλου και περιμένουν τα δύο τελευταία τους ματς περισσότερο ως δείγμα προπόνησης ή δουλειάς στον τομέα της ψυχολογίας.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη Ζαλγκίρις να μένει κοντά και τίποτα να μην προδικάζει αυτό που είδαμε στη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 4-0 και πήγαν στο 11-6 στη συνέχεια με το τρίποντο του Πόποβιτς και το λέι απ του Γιανκούνας. Ο Παναθηναϊκός απάντησε γρήγορα με Διαμαντίδη και Βουγιούκα, αλλά πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 14-15 στο τέλος της περιόδου.

Μετά από 40 δευτερόλεπτα στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Καλνιέτις έκανε το 16-15 για τη Ζαλγκίρις… για να τελειώσει κάπου εκεί το παιχνίδι. Στα υπόλοιπα 9:22 ως το ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα 3-26, σκορπίζοντας τη Ζαλγκίρις, που όταν καταλάγιασε ο κουρνιαχτός της «πράσινης» επέλασης δεν είχε καν καταλάβει τι τη χτύπησε.

Στα 9:22 αυτά λεπτά οι Λιθουανοί είχαν 1/11 σουτ εντός παιδιάς, 1/4 βολές και 6 λάθη, παραπαίοντας κάθε φορά που έπιαναν την μπάλα στα χέρια τους. Κατάφεραν να πάρουν 6 ριμπάουντ σε όλο το δεκάλεπτο, μόλις 1 στα τελευταία 4,5 λεπτά, ενώ ο Τριφούνοβιτς πήρε όλα τα τάιμ άουτ του και έκανε 9 αλλαγές, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει σκορ από κανέναν παίκτη του. Το μοναδικό καλάθι της Ζαλγκίρις ως το ημίχρονο έβαλε ο Σόνι Ουίμς 33 δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα. Δηλαδή, οι Λιθουανοί έμειναν 9 λεπτά με 1 πόντο στο ματς!

Απ’ την άλλη μπορείτε να καταλάβετε ότι η εικόνα ήταν ακριβώς αντίθετη. Ο Παναθηναϊκός σε αυτά τα 9:22 είχε 12/17 σουτ εντός παιδιάς, 6 κλεψίματα και 6 ασίστ, χωρίς ούτε ένα λάθος! Συνολικά το σερί των «πρασίνων» έφτασε στο 3-29 με το τρίποντο του Σμιθ στο ξεκίνημα της επανάληψης, τρίποντο που έκανε το σκορ 19-44 και έδωσε 25 πόντους διαφορά στον Παναθηναϊκό.

Προφανώς και το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικό με τη Ζαλγκίρις να καταφέρνει να μειώσει μέχρι τους… 21 πόντους και τη διαφορά να φτάνει και τους 32 στο 31-63 από το λέι απ του Λόγκαν. Ίδια εικόνα και στην 4η περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να μην αφήνει το πόδι από το γκάζι, να σκοράρει 29 πόντους και τη Ζαλγκίρις να μην… ξέρει πού να κρυφτεί.

Το μαρτύριο των Λιθουανών τελείωσε στο -35
, αφού πρώτα είχαν μειώσει ξανά στους 21 πόντους, 50-71 με καλάθι του Γιαφτόκας (που δεν πήρε ούτε ένα ριμπάουντ στο ματς!), για να δουν τον Παναθηναϊκό να απαντά με 3-14 ως το 53-85 και το +32 του 37ου λεπτού. Το τελικό 59-94 που διαμορφώθηκε από τρίποντο του Καϊμακόγλου ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα, διαφορά την οποία είχε πιάσει ξανά ο Παναθηναϊκός λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα στο 56-91 με το μοναδικό καλάθι του Πατ Καλάθη στο ματς.

Η στατιστική προκαλεί… γέλια, με τον Παναθηναϊκό να έχει μόλις 4 λάθη σε όλο το ματς, σαν να έπαιζε δηλαδή με παιδοεφηβική ομάδα που δεν μπορούσε καν να τον ματσάρει (15 λάθη η Ζαλγκίρις). Οι «πράσινοι» είχαν 34/51 δίποντα, δηλαδή 67%, αλλά και 7/18 τρίποντα, ενώ οι Λιθουανοί χωρίς καμία ψυχολογία είχαν 18% στα τρίποντα και 52% στις βολές (3/17 και 12/23 αντίστοιχα). Τα ριμπάουντ ήταν 32-37, οι ασίστ 11-21, τα κλεψίματα 2-10 στο πιο εύκολο παιχνίδι του Παναθηναϊκού φέτος, πιο εύκολο κι από εκείνο με τη Ζάγκρεμπ στην Κροατία, αφού μετά το 11ο λεπτό δεν υπήρχε Ζαλγκίρις στο γήπεδο.

Σε ατομικό επίπεδο, πολλά κέφια είχαν ο Στίβεν Σμιθ και ο Νικ Καλάθης που βρίσκονταν στο στοιχείο τους, ενώ καλοί ήταν και ο Σάτο με τον Μπατίστ. Έπαιξαν και οι 12, σκόραραν οι 11 (πλην Κυρίτση), 4 λεπτά έπαιξε ο Κυρίτσης, 8 ο Μάριτς, πάνω από 10 οι υπόλοιποι για τον Ομπράντοβιτς που προφανώς και δεν περίμενε τέτοια βραδιά για την ομάδα του, όσο καλά κι αν έπαιξε ο Παναθηναϊκός και όσο κι αν εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες της Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 19-41, 38-65, 59-94.

Ζαλγκίρις Κάουνας
(Τριφούνοβιτς): Πόποβιτς 14 (2τρ. 3ασ. 5κ.φ.), Λιπκεβίτσιους, Καλνιέτις 8 (3ασ.), Ντελινινκάιτις (3ρ. 3ασ.), Ράκοβιτς 3, Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 4 (6ρ.), Μπουτκεβίτσιους, Γιαφτόκας 8, Κουζμίνσκας 6 (1), Ουίμς 16 (12ρ. 7κ.φ.).

Παναθηναϊκός
(Ομπράντοβιτς): Μάριτς 6, Μπατίστ 13 (5ρ. 3κλ.), Λόγκαν 6 (1τρ. 4κ.φ.), Σάτο 7 (8ρ.), Π. Καλάθης 2 (3ρ.), Διαμαντίδης 5 (1τρ. 4ασ.), Βουγιούκας 8 (3ρ.), Ν. Καλάθης 17 (1τρ. 4ασ. 3κ.φ.), Κυρίτσης, Σμιθ 17 (3τρ. 5ρ. 3ασ.), Καϊμακόγλου 7 (1τρ. 3ρ.), Γιασικεβίτσιους 6 (3ρ.).