Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Πάλεψε αλλά λύγισε απ’ το τρίποντο

Πάλεψε αλλά λύγισε απ’ το τρίποντο

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κερδίσει στη Βρκελώνη παρά την προσπάθεια που κατέβαλε απέναντι στην Μπαρτσελόνα, η οποία με 78-69 πήρε τη νίκη για να αφήσει τους «πρασίνους» στο 3-2 και τη 2η θέση στον όμιλο (μαζί με τη Φενέρ). Ο Παναθηναϊκός ήλεγξε το ρυθμό του αγώνα στα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα, αλλά προδόθηκε από το γεγονός ότι σούταρε με 2/20 τρίποντα στο ματς, αλλά και από το ότι δεν είδε έστω έναν παίκτη του να βρίσκεται σε μεγάλη μέρα στην επίθεση.

Παρότι πήρε σκορ από 10 παίκτες (και τους 10 που αγωνίστηκαν στο ματς) μόνο ο Μπατίστα έβαλε διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ όλοι οι υπόλοιποι κυμάνθηκαν χαμηλότερα. Σίγουρα τα τρίποντα ήταν το μεγάλο θέμα, σε ένα ματς που η διαφορά ήταν γύρω στους 10 πόντους στο μεγαλύτερο διάστημα, το να έχεις 2/20 τρίποντα είναι καταδικαστικό.

Πιο κοντά στην μπασκέτα ο Παναθηναϊκός πήγαινε υπέροχα, 60% στα δίποντα είχε στο ματς. Η Μπαρτσελόνα είχε 62% στα δίποντα και 30% στα τρίποντα. Τα ριμπάουντ ήταν ισορροπημένα, 34-31 με 10-10 τα επιθετικά, ενώ οι ασίστ ήταν 18-9 και τα κλεψίματα 4-12 με τα λάθη 15-11. Οι αριθμοί, δηλαδή, ήταν μοιρασμένοι για τις δύο ομάδες.

Ο Μπατίστα ήταν ο καλύτερος του Παναθηναϊκού με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Διαμαντίδης είχε 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Καλός και ο Γκιστ με 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Παππάς είχε 8 πόντους, με τον Φώτση και τον Γιάνκοβιτς να ακολουθούν σε απόδοση. Δεν μπόρεσε να βοηθήσει ο Σλότερ, φαινόταν ανέτοιμος λόγω του τραυματισμού του, ενώ και ο Μπλουμς δεν κατάφερε να κάνει ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του.

Απ’ την άλλη τα περισσότερα προβλήματα τα δημιούργησε ο Τόμιτς, που είχε 16 πόντους με 8/8 δίποντα και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Λάμπε ακολούθησε με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ. Καλός και ο Ναβάρο με επίσης 12 πόντους και 4 ασίστ, ενώ στους 12 έφτασε και ο Όλεσον. Γενικά η Μπαρτσελόνα πήρε σκορ από αρκετούς παίκτες (συνολικά 6 είχαν 8 πόντους και πάνω) και αν σε αυτό συνυπολογίσουμε την κακή βραδιά του Παναθηναϊκού από μακριά, φαίνεται το πού κρίθηκε το ματς.

Τι κρατάει ο Παναθηναϊκός από αυτό το ματς; Σίγουρα το γεγονός ότι πάλεψε μέσα στη Βαρκελώνη έναν αγώνα στον οποίο δεν μπορεί κάποιος να πει ότι του βγήκαν τα όσα σχεδίαζε. Για μια ομάδα που στηρίζεται αρκετά στο μακρινό σουτ να καταφέρει να χάνει με 5 πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο από την Μπαρτσελόνα ενώ έχει 10% στα τρίποντα στο παιχνίδι, είναι σίγουρα επιτυχία. Το παιχνίδι χάθηκε, αυτή είναι η ουσία του θέματος, αλλά ήταν η πιο «δικαιολογημένη» ήττα στον όμιλο αυτή για τον Παναθηναϊκό και ξεκάθαρα η πιο ανώδυνη απέναντι σε μια ομάδα που είναι αήττητη.

Το ματς ξεκίνησε με 4-4 από τον Μπατίστα για να ξεφύγει η Μπαρτσελόνα με 8-4 και 10-6 με τον Τόμιτς. Διαμαντίδης και Μπατίστα απάντησαν για το 10-11, ενώ ο Σλότερ έγραψε το 12-14 για τον Παναθηναϊκό. Σατοράνσκι και Φώτσης έφεραν το ματς στο 16-16, νέα ισοπαλία από τον Μπλουμς στο 18-18 στο τέλος της περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το μόνο που οι «πράσινοι» έχασαν τον έλεγχο, η Μπαρτσελόνα έτρεξε πάρα πολύ, σκόραρε 29 πόντους και ξέφυγε με 9 στο ημίχρονο. Ο Όλεσον και ο Λάμπε την έφεραν στο 24-20 με τον Μαυροκεφαλίδη και τον Γκιστ να απαντούν για το 26-25, με τον Γκιστ και τον Παππά να φέρνουν τον Παναθηναϊκό μπροστά με 28-30 στο 15ο λεπτό. Ξανά απάντηση από τον Γκιστ στο τρίποντο του Όλεσον λίγο αργότερα, 34-33, αλλά κάπου εκεί η Μπαρτσελόνα ξέφυγε εκμεταλλευόμενη 6 συνεχόμενα άστοχα σουτ κι ένα λάθος από τον Παναθηναϊκό. Ο Τόμιτς με τον Ντόλμαν έτρεξαν ένα 9-0 για το 43-33 της Μπαρτσελόνα που παγίωσε αυτή την κατάσταση ως το τέλος του ματς, με τον Φώτση να απαντά με τρίποντο για το 44-38 αλλά τον Ναβάρο να κλείνει το ημίχρονο με δικό του τρίποντο, 47-38.

Η 3η περίοδος ήταν απόλυτα ισορροπημένη και χωρίς σκαμπανεβάσματα, είναι χαρακτηριστικό ότι σε 10 λεπτά η διαφορά κυμάνθηκε από τους 7 ως τους 13 πόντους. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 7 με το ξεκίνημα, αλλά δύο τρίποντα του Χουέρτας σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις έφεραν την Μπαρτσελόνα στο 55-42 και τη μεγαλύτερη διαφορά που πήρε στον αγώνα. Διαμαντίδης και Σλότερ απάντησαν για το 55-46, ο Παππάς έφερε το ματς στο 59-50, ο Μαυροκεφαλίδης στο 61-52, για να γράψει ο τελευταίος και το 64-56 στο τέλος της περιόδου μετά το καλάθι του Ναβάρο.

Δύο λεπτά χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα για να σκοράρει στο 4ο δεκάλεπτο, τρίποντο με τον Ναβάρο για το 67-56, τρία λεπτά χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός, απάντηση από τον Διαμαντίδη για το 67-58. Δύο συνεχόμενα κλεψίματα από Γιάνκοβιτς και Παππά έφεραν το ματς στο 67-60 με τον Αμπρίνες να δείχνει την απειρία του στη συνέχεια, διπλή τεχνική ποινή, αποβολή από το ματς, 2 βολές και επίθεση για τον Παναθηναϊκό. Ο Παππάς έγραψε τις βολές, 67-62 με σερί 0-6 για τους «πρασίνους», ο Παναθηναϊκός είχε διπλή ευκαιρία στη συνέχεια σε δύο επιθέσεις, αλλά ο Μπατίστα και ο Γκιστ έκαναν λάθος (3 δευτερόλεπτα και βήματα) για να στείλει ο Χουέρτας το ματς στο 69-62.

Τρία χαμένα σουτ
από τον Παναθηναϊκό (τα 2 από το τρίποντο) έφεραν το ματς στο 72-62 με τρίποντο του Λάμπε, ενώ μετά ο Μπλουμς πέτυχε το 2ο τρίποντο των πρωταθλητών Ελλάδας για το 72-65. Χρόνος υπήρχε, ο Παναθηναϊκός έβγαλε την επόμενη άμυνα, αλλά έχασε ξανά τρίποντο στην επίθεση, ενώ μετά το 74-65 από τον Ναβάρο έκανε και λάθος με τον Τόμιτς να γράφει το 76-65 καθαρίζοντας οριστικά το ματς. Στο τελευταίο λεπτό ο Μπατίστα μείωσε στους 9 δύο φορές, το 78-69 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η συνέχεια λέει ταξίδι στην Πολωνία για αγώνα με την Τούροβ για τον Παναθηναϊκό και τα δυο επόμενα ματς, Τούροβ έξω και Μπάγερν μέσα, είναι ιδιαίτερα κρίσιμα. Οι «πράσινοι» θέλουν και τις δύο νίκες για να ενισχύσουν τη θέση τους στην πρώτη τριάδα του ομίλου και να μην έχουν λόγους να ανησυχούν στη συνέχεια (ακολουθούν δύο συνεχόμενα εκτός και η Μπαρτσελόνα). Αρχή από το ματς με την Τούροβ που είναι στο 1-4 αλλά απέχει μια νίκη από την 4η θέση πρόκρισης άρα στην έδρα της θα κυνηγήσει το ροζ φύλλο και δεν θα εμφανιστεί αδιάφορη σε ένα ματς που ο Παναθηναϊκός θέλει οπωσδήποτε τη νίκη.