Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Στο τέλος οι Barcelioma, εύκολα οι Θαλασσόλυκοι!

Στο τέλος οι Barcelioma, εύκολα οι Θαλασσόλυκοι!

Σε εξ αναβολής αγώνα για την 5η αγωνιστική, οι Barcelioma κέρδισαν τα Σαπάκια με 68-65 μετά από σκληρό ντέρμπι που κρίθηκε με άστοχα σουτ στην τελευταία επίθεση. Σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική, οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν με 68-34 τους Παλαίμαχους Φιλίππου, χωρίς να αντιμετωπίσουν πρόβλημα μετά την πρώτη περίοδο.

Εύκολα πέρασαν οι Θαλασσόλυκοι από τον αγώνα με τους Παλαίμαχους Φιλίππου, αφού μετά την πρώτη περίοδο έσφιξαν την άμυνά τους, έτρεξαν σωστά στον αιφνιδιασμό και έβαλαν πολλούς εύκολους πόντους. Το παιχνίδι ήταν κλειστό στην αρχή με τον Λέντζο Φ. να οδηγεί την ομάδα του, αλλά τον Τούση να απαντά για τους Παλαίμαχους Φιλίππου, οι οποίοι έμεναν κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο, που έκλεισε στο 18-15 για τους νικητές.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κυλούσε ανάλογα στα πρώτα του λεπτά, με τον Κουρκουλέα να σκοράρει 4 πόντους για να κρατήσει τους Παλαίμαχους Φιλίππου στο -6, 26-20. Όμως, Λέντζος Γ. και Τεντόμας πάτησαν το πόδι στο γκάζι, για να πάει το σκορ στο 30-20 και να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 32-22 για τους Θαλασσόλυκους.

Το ματς κρίθηκε στην 3η περίοδο, όταν οι Παλαίμαχοι Φιλίππου σκόραραν μόλις 2 πόντους (με τον Κουρκουλέα) και δέχτηκαν 12, οι περισσότεροι εκ των οποίων στον αιφνιδιασμό, από τους Θαλασσόλυκους που είχαν 5 διαφορετικούς σκόρερ στα 6 καλάθια τους στην περίοδο ως το 44-24 του 30ου λεπτού! Στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, η διαφορά ανέβαινε συνεχώς, πήγε στους 25 από Τεντόμα και Λέντζο Φ., 55-30, ανέβηκε στους 30 λίγο αργότερα (60-30), για να σκοράρει 8 πόντους ο Λέντζος Φ. στο τέλος συν ένα τρίποντο ο Γερμενής για το τελικό 68-34 και το +34 για τους Θαλασσόλυκους, που πέτυχαν μια από τις ευρύτερες νίκες στην ιστορία του πρωταθλήματος.

Για τους νικητές ο Λέντζος Φ. είχε 20 πόντους, ο Τεντόμας 15 και ο Λέντζος Γ. 10. Από τους Παλαίμαχους Φιλίππου, ο Τούσης είχε 12 πόντους και ο Κουρκουλέας 9.

Σκληρό ντέρμπι ήταν ο αγώνας ανάμεσα στους Barcelioma και τα Σαπάκια, με τους πρώτους να φεύγουν νικητές με 68-65. Από την αρχή το ματς έδειχνε κλειστό, με τα Σαπάκια να ξεφεύγουν με 2-7 με τρίποντο του Κουμπούρα, να πηγαίνουν στο 8-13 με Τσίκα και Μπουντουβά, αλλά ο Τσιαμούρης και ο Σπατιώτης ως το τέλος του δεκαλέπτου είχαν φέρει το ματς στο 12-13 για να προσπεράσουν οι Barcelioma στην πρώτη επίθεση της 2ης περιόδου με τον Αργαλιά.

Μετά το 16-16 τα Σαπάκια πήραν πόντους από Μπουντουβά και Τσίκα ξανά για να πάμε στο 16-20, με τη διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα ως το 21-25, όταν κι ένα μίνι ξέσπασμα με καλάθια από τον Μπουντουβά και τον Κουμπούρα, τους πήγε στο 21-29 και τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα. Οι Barcelioma αντέδρασαν αμέσως, ο Σπατιώτης και ο Ταμβάκης ανέλαβαν δράση, το σκορ έγινε 28-29 για να ισοφαρίσουν με τρίποντο του Σπατιώτη σε 31-31.

Τα Σαπάκια κράτησαν το προβάδισμα ως το ημίχρονο, ο Μπουντουβάς το έκλεισε με καλάθι για το 33-38. Όμως, ο Σπατιώτης είχε βρει πλέον ρυθμό, σκόραρε 5 συνεχόμενους πόντους στην αρχή της επανάληψης ως το 38-38, με τον Ταμβάκη να δίνει προβάδισμα με 41-40 στους Barcelioma, προβάδισμα το οποίο πήγε από τον Αργαλιά στο +3, 44-41. Κάπως έτσι κύλησε η 3η περίοδος, με τις δυο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια και τα Σαπάκια να προσπερνούν στο τέλος της με 50-51.

Μάλιστα, το καλάθι και φάουλ του Μπουντουβά στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου, τα έφερε στο 50-54, όμως ο Τσιαμούρης και ο Ταμβάκης γρήγορα ισοφάρισαν σε 54-54. Τα Σαπάκια έμοιαζαν να πατάνε καλύτερα στο παρκέ όταν ο Κουπούρας και ο Τσέρτος έγραψαν το 56-60 με 4 λεπτά για το φινάλε, αλλά η απάντηση του Σπατιώτη με τρίποντο ήταν άμεση και ανέβασε την ψυχολογία της ομάδας του. Το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για τους Barcelioma ήρθε μετά το 59-62 από τον Τσίκα, το έβαλε ο Μαρκάκης, ισοφαρίζοντας το ματς σε 62-62 με 3 λεπτά για τη λήξη.

Τα Σαπάκια έχασαν την επίθεση, ο Μαρκάκης με βολές έγραψε το 64-62 στα 2:30 λεπτά, με τα Σαπάκια να αστοχούν ξανά και τον Τσιαμούρη να κάνει το 65-62 μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο. Τα Σαπάκια δυσκολεύονταν πολύ να σκοράρουν και ο Σπατιώτης βρήκε την ευκαιρία 1 λεπτό πριν το τέλος να γράψει το 67-62, δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του. Όμως, εκεί μίλησε ο Καραμανής, έγραψε τρίποντο στα 40 δευτερόλεπτα για το 67-65, με τα Σαπάκια να μην κάνουν φάουλ, τους Barcelioma να χάνουν την επίθεση, αλλά να παίρνουν το επιθετικό ριμπάουντ και με 1/2 βολές του Μαρκάκη να γράφουν το 68-65.

Η δεύτερη βολή ήταν άστοχη, αλλά ο Σπατιώτης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, με τους Barcelioma να κάνουν λάθος και τα Σαπάκια να έχουν την ευκαιρία για την παράταση, όμως τα δύο τρίποντα που επιχείρησαν μετά το τάιμ άουτ ήταν άστοχα και οι Barcelioma έφυγαν νικητές.

Για τους νικητές ο Σπατιώτης είχε 19 πόντους, ο Ταμβάκης 17, ο Τσιαμούρης 11 και ο Μαρκάκης 10. Από τα Σαπάκια ο Κουμπούρας είχε 19 πόντους, ο Μπουντουβάς 16 και ο Τσίκας 11.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

BARCELIOMA – ΣΑΠΑΚΙΑ 68-65
(12-13, 33-38, 50-51, 68-65)

Barcelioma: Σπατιώτης Π. 19 (2), Τσιαμούρης Π. 11, Σκαλτσογιάννης Β., Γκότσης Γ., Λιανάκης Ι., Μενεξιάδης Σ. 4, Αργαλιάς Μ. 7, Μαρκάκης Γ. 10 (1), Ταμβάκης Θ. 17 (1).

Σαπάκια: Μπουντουβάς Ν. 16, Κουμπούρας Δ. 19 (1), Τσέρτος 5, Δρακούλης Α. 2, Καραμανής Α. 3 (1), Τσιχλιάς Γ. 2, Τσίκας Ν. 11, Ζαγγογιάννης Σ. 4, Τσιχλιάς Σ. 3.

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 34-68

(15-18, 22-32, 24-44, 34-68)

Παλαίμαχοι Φιλίππου: Μυλωνάς 2, Παλαιοπάνος Κ. 2, Τούσης Ν. 12, Πυλόστομος Λ. 3, Κολτσίδας Κ., Κολοβός Φ. 2, Κολοβός Η., Κουρκουλέας Κ. 9, Κουμούλης Γ., Κοντογιώργης Γ. 4.

Θαλασσόλυκοι: Καραγιαννίδης Τ. 6, Λέντζος Φ. 20, Γερμενής 5 (1), Καραγιαννίδης Γ. 6, Τεντόμας Ν. 15, Λέντζος Γ. 10, Μανάι Δ. 2, Λύρας Γ. 4.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …