Home / Α1 / Κολοσσός όνομα και πράγμα και… Merry Christmas για ΑΓΟΡ!

Κολοσσός όνομα και πράγμα και… Merry Christmas για ΑΓΟΡ!

Ιδανικά Χριστούγεννα θα κάνει ο Κολοσσός Ρόδου, που κέρδισε και τον ΠΑΟΚ με 76-67 και έφτασε στο 7-1 στο πρωτάθλημα, για να έχει… κατσικωθεί μαζί με τους «αιώνιους» στην κορυφή της Α1. Ο Ολύμπιακός κέρδισε 57-105 τον Ίκαρο Καλλιθέας, ενώ ο Παναθηναϊκός τη Δευτέρα επικράτησε με 93-84 του Αμαρουσίου, παρά τον απίστευτο οίστρο του Νέστορα Κόμματου, που σταμάτησε στο 43 ranking.

Νίκη για τον Άρη με 83-67 επί του Ηλυσιακού, ενώ και ο ΚΑΟΔ κέρδισε την Καβάλα με 81-58. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον ΑΓΟΡ, εκτός έδρας με 62-75 επί του Περιστερίου με φοβερό Ντιόντε Κρίστμας. Επόμενη αγωνιστική μεσοβδόμαδα ανάμεσα σε Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ – ΠΑΟΚ 76-67
(34-39)

Τσάμης 16π. 9ρ. 5ασ. 6κ.φ., Χόπσον 17π. 3ρ., Χαρίσης 8π. 6ρ. 8κ.φ., Χάτεν 11π. 5ρ. 3ασ., Μπόικιν 10. 7ρ. // Ντικούδης 21π. 4ρ. 6κ.φ., Γκόρι 12π. 10ρ. 4κ.φ., Καλαμπόκης 14π. 5κ.φ.

Έχει βρει τον τρόπο να φεύγει νικητής από κάθε αγώνα ο Κολοσσός, που αποδίδει καλό μπάσκετ και είναι στην κορυφή της Α1 μαζί με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό, όντας η μόνη ομάδα πλην «αιωνίων» που έχει μόλις 1 ήττα ως τώρα. Το ματς με τον ΠΑΟΚ κρίθηκε ουσιαστικά στην 3η περίοδο για τους Ροδίτες, όταν και επικράτησαν απόλυτα με επιμέρους σκορ 29-11.

Κλειστό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο
, με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να ελέγξει τον αγώνα και να βρίσκεται πολύ κοντά στο σκορ με τον Κολοσσό. Μετά το 0-4 το ματς πήγε στο 8-8, ενώ με τον Τσάμη και τον Χαρίση, ο Κολοσσός πήγε στο 15-8 στο 7ο λεπτό. Γρήγορη η απάντηση του ΠΑΟΚ, που είδε Ντικούδη και Γκόρι να τον πηγαίνουν στο 15-17 για να λήξει με 20-19 η πρώτη περίοδος.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο 2ο δεκάλεπτο και είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα σε όλη τη διάρκειά του. Το καλάθι του Γκόρι στο 14ο λεπτό τον έφερε στο 25-30, ενώ ο Καλαμπόκης με 4/4 βολές έγραψε το 27-34 για να πάει ο ΠΑΟΚ λίγο πριν το ημίχρονο με το καλάθι και φάουλ του Ντικούδη στο +9 του 30-39.

Όμως, η 3η περίοδος ανήκε απόλυτα στον Κολοσσό, που έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ. Το δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Ράιτ για το 34-42, αλλά μετά ήρθε ένα 10-1 από τους Ροδίτες, το οποίο έκανε το σκορ 43-43 μέσα σε 2,5 λεπτά, ενώ μετά το 48-48 ο Κολοσσός έγραψε δεύτερο σερί, 15-0, για να πάει στο 63-48 στο 29ο λεπτό.

Στο διάστημα του δεύτερου σερί ο ΠΑΟΚ είχε 0/5 και 1 λάθος, ενώ ο Κολοσσός 4/5 δίποντα και 5/6 βολές, εκμεταλλευόμενος το επιθετικό μπλοκάρισμα του αντιπάλου του. Στην 4η περίοδο, όσο κι αν προσπάθησε ο ΠΑΟΚ η διαφορά δεν έπεσε σε κανένα σημείο κάτω από τους 10 πόντους, με τον Κολοσσό να σκοράρει και τις τρεις φορές μετά που ο ΠΑΟΚ πλησίασε στους 11, ενώ το τελικό 76-67 γράφτηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα από βολές του Καλαμπόκη.

Ο Κολοσσός είχε 6/15 τρίποντα, ενώ ο ΠΑΟΚ 5/20, τα ριμπάουντ ήταν μοιρασμένα 35-32, ενώ οι ασίστ 14-8 και τα λάθη 14-12. Πολύ καλοί οι Τσάμης, Χόπσον και Χαρίσης για τον Κολοσσό.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΑΓΟΡ 62-75
(28-36)

Έντουαρντς 14π. 8ρ. 4κ.φ., Σκοτ 11π. 8ρ., Μπόατενγκ 11π. 5ρ. 4κ.φ., Μότσνικ 9π. 4ασ. 5κ.φ. // Κρίστμας 24π. 6ρ. 4κλ. 7κ.φ., Πετγουέι 21π. 5ρ., Ράιτ 13π. 6κλ. 3ασ.

Πολύ σημαντική νίκη για τον ΑΓΟΡ
, ο οποίος πήγε στο 5-3 και έφτασε το Περιστέρι στην 6η θέση της Α1 (5η ουσιαστικά όταν αποφασίσει ο ΕΣΑΚΕ να ανεβάσει βαθμολογία νικών-ηττών και όχι βαθμών). Οι Κρητικοί ήταν πολύ καλοί για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα, με τον Ντιόντε Κρίστμας να… χαρίζει πρόωρα Χριστούγεννα στους συμπαίκτες του με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 κερδισμένα φάουλ, 4 κλεψίματα και 2 ασίστ, 9/16 σουτ εντός παιδιάς και 31 ranking.

Καλύτερος ήταν ο ΑΓΟΡ από το πρώτο δεκάλεπτο, με το τρίποντο του Πετγουέι πήγε στο 7-9, ενώ ο Αμερικανός είχε 4/4 βολές ως το 9-15 στη συνέχεια. Ο Λάτοβιτς πήγε την ομάδα του στο 11-18 από την ασίστ του Καλλινικίδη με τον Πετγουέι να μοιάζει ασταμάτητος και με 5 μαζεμένους πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο να γράφει το 18-25. Το Περιστέρι έμενε κοντά, αλλά δεν μπορούσε να προσπεράσει.

Η άμυνα του ΑΓΟΡ ήταν απίστευτη
, προκάλεσε τρομερά προβλήματα στους γηπεδούχους, οι οποίοι σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσαν να ελέγξουν τους αντιπάλους τους και το ρυθμό του αγώνα. Όταν Σκοτ και Έντουαρντς έδωσαν προβάδισμα στο Περιστέρι με 26-25 στο 15ο λεπτό ο ΑΓΟΡ απάντησε με τον Κρίστμας για να πάει στο 28-36 του ημιχρόνου, κλείνοντας το πρώτο μέρος με σερί 0-8 κρατώντας χωρίς πόντο στα τελευταία 3,5 λεπτά τους αντιπάλους του.

Ίδια εικόνα και στην 3η περίοδο, με τον ΑΓΟΡ να σκοράρει εύκολα στην επίθεση, να πηγαίνει με Κρίστμας και Ράιτ στο 42-52 στο 28ο λεπτό για να πάει από το τρίποντο του Τζόνσον στο 32ο λεπτό στο 48-62. Το Περιστέρι προσπάθησε, μείωσε σε 59-64, αλλά δέχτηκε 5 συνεχόμενους πόντους από τον Πετγουέι, για να αστοχήσει ο Σκοτ σε τρίποντο στη συνέχεια, να έρθει ο Κρίστμας και με 2 δικά του τρίποντα να γράψει το 59-75 και να τελειώσει οριστικά το ματς με σερί 0-11.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην ευστοχία του ΑΓΟΡ στο τρίποντο, 12/30, αλλά βασικά στα κλεψίματα και τα λάθη, ο ΑΓΟΡ είχε 16 κλεψίματα και μόλις 10 λάθη, ενώ το Περιστέρι 21 λάθη και μόλις 1 κλέψιμο.

ΑΡΗΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 83-67
(46-34)

Κερούς 16π. 8ρ., Ταπούτος 17π. 5ρ., Τσαλδάρης 8π. 3ρ. 2κλ. 6ασ., Τζέιμς 8π. 5ασ. 3κ.φ., Κρούσιτς 6π. 6ρ. 5κ.φ. // Ενγκουάιρ 17π. 7ρ. 6κ.φ., Κασελάκης 14π. 4ρ., Γκάρντενερ Χολ 7π. 4ρ. 4κ.φ.

Πολύ απλά και εύκολα ο Άρης
κέρδισε τον Ηλυσιακό, δείχνοντας το καλό του πρόσωπο, για πρώτη, ίσως, φορά στο φετινό πρωτάθλημα. Οι «κίτρινοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά στα πρώτα λεπτά και δεν απειλήθηκαν ποτέ στο υπόλοιπο του αγώνα.

Ο Άρης μπήκε στο ματς με 13-0
με Ταπούτο και Ντέιβις να έχουν 7 και 6 πόντους αντίστοιχα και μέχρι να καταλάβει ο Ηλυσιακός τι γίνεται… είχε χάσει τον αγώνα. Το τρίποντο του Τόμπσον έριξε τη διαφορά στο -9 του 15-6, αλλά ο Ηλυσιακός δεν μπόρεσε να πλησιάσει πιο κοντά από το 17-10, με τους Τζέιμς και Τσαλδάρη να σκοράρουν από το τρίποντο για το 25-11.

Οι δυο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια στη δεύτερη περίοδο, με τη διαφορά να μην πέφτει σε κανένα σημείο κάτω από τους 8 πόντους, αλλά και να μην ανεβαίνει πάνω από τους 13 για 10 ολόκληρα λεπτά, με τον Άρη, προφανώς όπως δείχνει και η διακύμανση, να ελέγχει πλήρως τον αγώνα.

Μετά το 52-40 στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης έκανε το δεύτερο σερί του για να πάει στο 27ο λεπτό στο 64-44 μετά από ένα 12-4 και να φτάσει στο +20. Προφανώς και η 4η περίοδος ήταν τυπική, το ματς χαλάρωσε, ο Άρης πήγε με τον Κερούς στο 76-53 και μετά χαλάρωσε τελείως για να δεχτεί στα τελευταία 7 λεπτά του ματς και αφότου το παιχνίδι, βεβαίως, είχε κριθεί 7-14 σερί από τον Ηλυσιακό, που δεν παράτησε τον αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε και να απειλήσει.

Οι «κίτρινοι» είχαν 55% στα δίποντα και 41% στα τρίποντα, ήλεγξαν απόλυτα τα ριμπάουντ (39-28), είχαν πάρα πολλές ασίστ (19-8), αλλά και 17-11 στα λάθη.

ΚΑΟΔ – ΚΑΒΑΛΑ 81-58
(44-35)

Χαραλαμπίδης 25π. 3ασ. 3κ.φ., Μπάβτσιτς 13π. 8ρ. 3κ.φ., Τσέρανιτς 13π. 6κ.φ., Κακαρούδης 9π. 7ρ. // Τέιλορ 20π. 4ρ. 2κλ. 6κ.φ., Στεφανίδης 8π. 4ρ. 6κ.φ., Ο’ Μπράιαντ 11π. 4ρ. 3κλ. 3κ.φ., Κοστόφ 12.

Φοβερός ήταν ο Κώστας Χαραλαμπίδης
στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα του ΚΑΟΔ με την Καβάλα και οδηγούσε τους συμπαίκτες του εκ του ασφαλούς στη νίκη. Με 25 πόντους με 4/6 δίποντα και 4/4 τρίποντα σε 21 λεπτά ο Χαραλαμπίδης είχε 25 από τους 55 πόντους της ομάδας του ως το σημείο εκείνο. Ο τραυματισμός που υπέστη τον κράτησε εκτός αγώνα ως το τέλος του ματς, αλλά παρά τις προσπάθειες της Καβάλας, ο ΚΑΟΔ πήρε τη νίκη πολύ εύκολα.

Η Καβάλα ήλεγχε τον αγώνα στα πρώτα 12 λεπτά, προηγήθηκε με 9-10 μετά το 9-5 των γηπεδούχων, με τον ΚΑΟΔ να πηγαίνει στο 20-19 στο δεκάλεπτο και τον Χαραλαμπίδη να έχει ήδη 13 πόντους! Στη δεύτερη περίοδο η Καβάλα πήγε στο 22-26 από το τρίποντο του Τέιλορ στο 13ο λεπτό, αλλά μετά ακολούθησε καταιγίδα από τον ΚΑΟΔ.

Ο Τσέρανιτς εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία του για 7 συνεχόμενους πόντους,
ενώ ύστερα ήρθε το τρίποντο και φάουλ του Χαραλαμπίδη για το 33-26 και το 11-0 του ΚΑΟΔ. Το ματς πήγε στο 44-32 από το τρίποντο του Καρύδα, αλλά με τον ίδιο τρόπο ο Τέιλορ έκανε το 44-35 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 25ο λεπτό και τον τραυματισμό του Χαραλαμπίδη το σκορ ήταν 55-44 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μετά ξεπέρασαν γρήγορα το σοκ του τραυματισμού του καλύτερού τους παίκτη, καθώς μετά το 55-49 έλεγξαν τον αγώνα και πάλι.

Έτρεξαν ένα 5-0 για να πάνε στο 60-49 και η Καβάλα δεν μπόρεσε να γυρίσει στο ματς. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι κατέρρευσαν τελείως στο 4ο δεκάλεπτο, μην μπορώντας να σκοράρουν, έχοντας 0/13 σουτ και 3 λάθη στα πρώτα 9,5 λεπτά της περιόδου για να βάλουν το πρώτο τους καλάθι εντός παιδιάς στο τελευταίο λεπτό (ως τότε είχαν 5 βολές).

Τα ριμπάουντ ήταν 35-29, οι ασίστ 19-9, τα λάθη 13-11, με τον ΚΑΟΔ να έχει 61% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 57-105
(31-53)

Μπέινς 16π. 9ρ. 6κ.φ., Κουμπούρας 12π. 3ρ. // Χάουαρντ 13π. 4κ.φ., Γκεσεβίτσιους 17π. 4κ.φ., Παπανικολάου 7π. 8ρ. 3κ., Κέσελι 10π. 3ρ. 3ασ., Λούκας 15π. 3ρ. 4ασ., Χάινς 6π. 4ρ. 6ασ.

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στη δεύτερη και τέταρτη περίοδο, με τους «ερυθρολεύκους» να ξεφεύγουν μετά το αρχικό 15-13 των γηπεδούχων με σερί 1-13. Το καλάθι και φάουλ του Άντιτς και το τρίποντο του Σλούκα πήγαν το ματς στο 16-25.

Η δεύτερη περίοδος μετά το 20-25 από τον Πολυτάρχου ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό, που πήγε στο 20-34 με 0-9, και με ένα 2-10 μετά το 25-40 ως το 27-52 με Λούκας και Κέσελι, τρέχοντας αρκετά, βγάζοντας αιφνιδιασμούς και ελέγχοντας πλήρως τους αντιπάλους.

Η διαφορά ήταν στους 22 στο ημίχρονο (31-53) και έφτασε στους 30 μέχρι το 27ο λεπτό, όταν ο Γκεσεβίτσιους και ο Μάντζαρης πήγαν τον Ολυμπιακό στο 39-69 για να κλείσει η περίοδος με 47-78 από τις βολές του Χάουαρντ. Ο Ολυμπιακός δεν χαλάρωσε ούτε στο 4ο δεκάλεπτο, σκόραρε και σε αυτό πάνω από 25 πόντους, έτρεξε πάρα πολύ και μετά το 49-80 έτρεξε ένα 0-11 για να πάει στο +42 του 49-91. Το τρίποντο του Χάουαρντ έδωσε στον Ολυμπιακό τη μεγαλύτερη διαφορά του ως τότε στο ματς, +47, στο 37ο λεπτό, 51-98 για να τελειώσει ο αγώνας με +48 από το φόλοου του Παπανικολάου στην εκπνοή.

Τα ριμπάουντ ήταν 31-43, οι ασίστ 7-24, τα λάθη 17-8, τα κλεψίματα 5-11, με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα εκρηκτικό 40λεπτο, έχοντας 58% στα δίποντα και 56% στα τρίποντα. Εννιά παίκτες του Ολυμπιακού είχαν διψήφιο ranking, ενώ και οι 12 έπαιξαν από τα 9 λεπτά του Άντιτς, ως τα 24 του Λούκας. Εκτός έμεινε ο Σπανούλης για να ξεκουραστεί. Μόνο ο Κουμπούρας και ο Μπέινς διασώθηκαν από τον Ίκαρο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΜΑΡΟΥΣΙ 93-84
(46-41)

Σμιθ 18π. 4ρ. 5ασ., Ν. Καλάθης 15π. 4κ.φ., Μπατίστ 8π. 3ρ. 3κ.φ., Καϊμακόγλου 8π. 5ρ. 4ασ., Σάτο 9π. 5ρ., Διαμαντίδης 5π. 5ασ. // Γκαγκαλούδης 16π. 9ασ. 5κ.φ., Κόμματος 36π. 8ρ. 4κλ. 3ασ. 4κ.φ., Χαριτόπουλος 19π. 6ρ. Έλεγκαρ 10.

Κακός ήταν ο Παναθηναϊκός
στο ΟΑΚΑ με το Μαρούσι, δεν ήλεγξε τον αντίπαλό του, δεν έπαιξε καλή άμυνα και ίδρωσε για να κερδίσει. Οι «πράσινοι» δεν κινδύνεψαν στο φινάλε, αλλά δεν είχαν και ξένοιαστο απόγευμα, καθώς ο Νέστορας Κόμματος έκανε αδιανόητα πράγματα στο παρκέ. Ο Κόμματος είχε 36 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 ασίστ, 4 κερδισμένα φάουλ με 8/8 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 2/3 βολές, για να σταματήσει στο 43 ranking και να εκθέσει την άμυνα του Παναθηναϊκού, που ξεκίνησε ράθυμα και μετά δεν μπορούσε να συμμαζευτεί με τίποτα.

Το Μάρούσι βρέθηκε στο 6-10 στο ξεκίνημα, με τον Παναθηναϊκό να απαντά με ένα 8-0 για να πάει στο 14-10 και να φτάνει μέχρι το 20-12 με τον Κυρίτση (σερί 14-2). Όμως, ο Κόμματος απάντησε με τρίποντο και παρότι ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος της περιόδου (27-19 λίγο πριν τη λήξη) και στο 11ο λεπτό βρέθηκε στο 29-23, δεν μπόρεσε να ξεφύγει.

Αντιθέτως, το Μαρούσι εκμεταλλευόμενο τον οίστρο Κόμματου και Γκαγκαλούδη και με τους δυο τους να βάζουν 11 πόντους, έτρεξε ένα 0-13 για να προσπεράσει και 3 λεπτά αργότερα να βρεθεί αυτό μπροστά με 29-36. Ο Παναθηναϊκός στο διάστημα αυτό είχε 0/4 και 1 λάθος, για να επιτρέψει στον αντίπαλό του να πάρει πλήρως τα ηνία του αγώνα.

Άμεση ήταν η αντίδραση του Παναθηναϊκού και με Καϊμακόγλου και Βουγιούκα μπόρεσε να τρέξει ένα 10-0 για να πάει στο 39-36. Οι «πράσινοι» κράτησαν το προβάδισμα ως το ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με 46-41. Ο επιθετικός οίστρος των δύο ομάδων συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει καλύτερα απ’ τα αποδυτήρια.

Οι «πράσινοι» μετά το 48-44 έδειξαν να καθαρίζουν τον αγώνα, όταν κράτησαν το Μαρούσι χωρίς πόντο για 2,5 λεπτά και με δικό τους 9-0 προηγήθηκαν με 13 πόντους, 57-44. Όμως, οι φιλοξενούμενοι, παρά τα προβλήματά τους, αποδείχτηκαν σκληρό καρύδι. Ο Σμιθ έγραψε το 62-46 με τρίποντο στο 25ο λεπτό, αλλά μετά ήταν ώρα Κόμματου, Χαριτόπουλου και Γκαγκαλούδη!

Οι τρεις Έλληνες παίκτες βοήθησαν την ομάδα τους σε ένα 5-15 με το οποίο το Μαρούσι μείωσε σε 67-61 στο 28ο λεπτό, αναγκάζοντας τον Ομπράντοβιτς σε τάιμ άουτ. Το τάιμ άουτ δεν λειτούργησε, όμως, καθώς η διαφορά έπεσε ακόμα περισσότερο, καθώς το τρίποντο του Κόμματου στο τέλος του δεκαλέπτου έγραψε το 71-66 για το Μαρούσι που έδειχνε να μην έχει διάθεση να παραδοθεί.

Κόμματος και Έλεγκαρ έφεραν το Μαρούσι στο 71-70
με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να αντέχουν ως το 35ο λεπτό, όταν το λέι απ του Κόμματου έκανε το ματς 77-76! Ο Σμιθ πήγε τον Παναθηναϊκό ως το 84-76 με προσωπικές ενέργειες, ενώ το τρίποντο του Ν. Καλάθη έκανε το 87-79 για να έρθουν τα άστοχα τρίποντα από Γκαγκαλούδη και Δεμερτζή, για να δώσουν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να κάνει το 92-79 με Ν. Καλάθη και Σμιθ και να καθαρίσει το ματς στο 38ο λεπτό.

Πόσο χαλαρές ήταν οι άμυνες
στον αγώνα φαίνεται ξεκάθαρα από το 73% στα δίποντα του Παναθηναϊκού (33/45) και το 65% του Αμαρουσίου (22/34), με το Μαρούσι να έχει και 45% στα τρίποντα. Οι δυο ομάδες είχαν 15/15 αιφνιδιασμούς, οι ασίστ ήταν 23-15, τα λάθη 13-17 και τα ριμπάουντ 31-27.

Για τον Παναθηναϊκό ο Ν. Καλάθης έπαιξε 32 λεπτά, ο Σμιθ 28 και οι υπόλοιποι 10 ανάμεσα στα 9 του Γιασικεβίτσιους και τα 17,5 του Καϊμακόγλου.