Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Πρώτη ήττα για Τιρινίνι – πρωτιά για Αττική!

Πρώτη ήττα για Τιρινίνι – πρωτιά για Αττική!

Η 7η αγωνιστική του Ερασιτεχνικού Πρωταθλήματος “Πάνος Ζαχαρογιάννης” επεφύλασσε την πρώτη ήττα για την Τιρινίνι, που έχασε από τους Nothing But Net με 40-41 μετά από παιχνίδι με άγρια ομορφιά. Έτσι, η Αττική πέρασε στην πρώτη θέση μετά το 61-26 επί των Barcelioma. Ήττα και για τους Santa Barbara Rockets που έχασαν με 43-48 από τα Σαπάκια που πήγαν στο 4-1. Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν με 63-46 τους Zeppelin, ενώ οι Gastone επικράτησαν με 66-47 των Jets. Τέλος, οι εBEERοι κέρδισαν τους Παλαίμαχους Φιλίππου με 58-48. Ρεπό είχαν οι Ρούκουνες.

Οι Nothing But Net κέρδισαν την Τιρινίνι μετά από σκληρό ντέρμπι με 41-40, σε έναν αγώνα όπου καμία ομάδα δεν ξέφυγε με περισσότερους από 4 πόντους της άλλης στη διάρκεια του σαραντάλεπτου. Ο αγώνας ήταν πολύ σκληρός με τις μάχες στις ρακέτες να κλέβουν την παράσταση, αφού και οι δύο ομάδες προσανατολίστηκαν εκεί. Με τον Γαλανόπουλο και τον Γράψα να μπαίνουν καλά στο ματς η Τιρινίνι προηγήθηκε στο ξεκίνημα, για να απαντήσει ο Καραγεωργάκης και ο Ουζουνίδης για το 9-8 της πρώτης περιόδου.

Η Τιρινίνι βρήκε σκορ από τον Γράψα τη δεύτερη περίοδο και μπόρεσε στο ημίχρονο να βρεθεί μπροστά με 15-17. Με τον Μπαμπάκο και τον Παναγιωτόπουλο να έχουν τον πρώτο λόγο, αλλά και τον Καραγεωργάκη να κατεβάζει επιθετικά ριμπάουντ, οι Nothing But Net ισοφάρισαν στο 30ο λεπτό σε 27-27, παρά τους 5 πόντους στην περίοδο από τον Ασημακόπουλο.

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν πολύ σκληρό, οι δυο ομάδες σκόραραν μόλις 3 δίποντα (2 η Τιρινίνι και 1 οι Nothing But Net) και συνολικά 21 βολές! Η Τιρινίνι προηγήθηκε με 33-34 με τον Γράψα, αλλά οι νικητές απάντηαν με τον Μπαμπάκο για το 38-37. Η Τιρινίνι έχασε δύο βολές μετά για να κάνει ο Βαγιάνος Δ. το 40-37 με 26 δευτερόλεπτα για το τέλος. Η Τιρινίνι είχε δυο ευκαιρίες για παράταση, αστόχησε όμως και στα δύο τρίποντα, για να κάνει ο Βαγιάνος Δ. με 1/2 βολές το 41-37 με 6 δευτερόλεπτα, καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς. Σε νεκρό χρόνο ο Κουσούλης Α. με 3/3 βολές μείωσε σε 41-40.

Για τους νικητές ο Μπαμπάκος είχε 11 πόντους, ο Παναγιωτόπουλος 8 και ο Καραγεωργάκης 7 με τρομερή παρουσία στα επιθετικά ριμπάουντ. Από την Τιρινίνι, ο Γράψας είχε 17 πόντους και ο Βλάσσης 7.

Ήττα για τους περσινούς πρωταθλητές, Santa Barbara Rockets, από τα Σαπάκια με 48-43, με τους Santa Barbara Rockets να παρατάσσονται στο ματς χωρίς τους δύο ψηλούς τους (και πρώτους τους σκόρερ), Τσατσάνη και Δημητρίου.

Καλύτερα ήταν τα Σαπάκια στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Τσιχλιά Σ. να μπαίνει δυνατά στο ματς και τον Μπουντουβά να σκοράρει από το τρίποντο προηγήθηκαν με 8-13, με τον Γεωργαντή να έχει βάλει 6 πόντους για τους Santa Barbara Rockets ως τότε. Στη 2η περίοδο το ματς ισορρόπησε, παρά τους 7 συνεχόμενους πόντους του Τσίγκα για τα Σαπάκια. Τα συνεχόμενα τρίποντα από Χριστόπουλο (2) και Πέτρου έφεραν το ματς στο 20-20 για να προσπεράσουν οι Santa Barbara Rockets με τον Χριστόπουλο στο τέλος του ημιχρόνου με 24-22.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Γεωργαντή οι Santa Barbara Rockets πήγαν στο 27-22 και το 30-24 με τρίποντο του Χριστόπουλου για να ανέβει η διαφορά στους 7 από το τρίποντο του Πέτρου (33-26).

Όμως, μετά ακολούθησε ένα σερί 3-13 από τα Σαπάκια, που βρήκαν σκορ από τη ρακέτα, πήραν τρίποντο από τον Δρακούλη και μείωσαν σε 36-35 στο 30ο λεπτό για να προσπεράσουν με 36-39 μετά με τον Μπουντουβά να σκοράρει 9 συνεχόμενους πόντους.

Οι Santa Barbara Rockets ισοφάρισαν με τρίποντο του Πέτρου, προσπέρασαν με τρίποντο του Χριστόπουλου για το 42-40 στο 36ο λεπτό, αλλά μετά δέχτηκαν καλάθια από Μπουντουβά και Αθανασόπουλο για το 42-44 με τον Τσιχλιά Σ. να σκοράρει για 3 πόντους γράφοντας το 42-47 που έκρινε το ματς μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό. Στα 30 δευτερόλεπτα η διαφορά ήταν στους 4 πόντους, αλλά οι Santa Barbara Rockets δεν μπόρεσαν να μειώσουν περισσότερο.

Για τους νικητές ο Τσίγκας είχε 13 πόντους, ο Μπουντουβάς 12 και ο Τσιχλιάς Σ. 7. Από τους Santa Barbara Rockets ο Χριστόπουλος είχε 15 πόντους, ο Πέτρου επίσης 15 και ο Γεωργαντής 13, χωρίς να σκοράρει άλλος.

Εύκολο βράδυ είχε η Αττική το Σάββατο με τους Barcelioma, τους οποίους κέρδισε με 61-26. Οι Barcelioma εμφανίστηκαν μόλις 6, χωρίς τους δύο πρώτους τους σκόρερ, και άντεξαν μόλις ένα ημίχρονο. Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 11-9 και στο ημίχρονο 19-16 με τον αγώνα να είναι ντέρμπι στο πρώτο μέρος και τις δύο ομάδες να μην μπορούν να φτάσουν εύκολα στο καλάθι. Όμως, αυτό άλλαξε στο δεύτερο μέρος, καθώς οι Barcelioma έμοιαζαν πολύ κουρασμένοι, είχαν αρχίσει και τα προβλήματα με φάουλ, για να μπορέσει η Αττική με επιμέρους σκορ στην 3η περίοδο 20-4 να πάει στο 39-20, για να κάνει 22-6 στην 4η περίοδο ως το 61-26 και το +35 του τελικού σκορ.

Από την Αττική ο Ζαχαρογιάννης είχε 21 πόντους, ο Αναγνωστόπουλος Α. 15 και ο Μπέλλος 7. Από τους Barcelioma ο Σκαλτσογιάννης είχε 10 πόντους.

Νίκη για τους Gastone επί των Jets με 66-47, παρά το γεγονός ότι παρατάχτηκαν μόλις με 5 άτομα στο ματς. Βέβαια, ο αγώνας ήταν πολύ πιο κλειστός απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ, με ένταση και κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο. Οι Gastone μπήκαν καλύτερα στο ματς και με τον Τζουμέζη και τον Πανδή να σκοράρουν έφτασαν στο 19-8 στο τέλος της πρώτης περιόδου, μέχρι οι Jets να μπορέσουν να ελέγξουν το ματς.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ισορροπημένη, με τον Μπουρδανιώτης Α. να σκοράρει 6 συνεχόμενους πόντους, απαντώντας στους 6 του Τζουμέζη στο δεκάλεπτο για να πάμε στο 31-19 στο ημίχρονο. Ο Μπουρδανιώτης Π. μπήκε δυνατά στην 3η περίοδο, σκόραρε 5 πόντους στο ξεκίνημα, με τον Μπουρδανιώτη Α. να βάζει κι αυτός 5 για να μειωθεί το σκορ σε 41-31. Οι Gastone απάντησαν με τρίποντο του Παπαποστόλου, αλλά φαίνονταν πια κουρασμένοι.

Έτσι, λίγο πριν το 35ο λεπτό οι Jets μείωσαν σε 52-43 με τους αντιπάλους τους να σουτάρουν ως επί το πλείστον από το τρίποντο σε στατικές επιθέσεις. Όμως, ο Μέγας έβαλε 2 τρίποντα και ο Ροντογιάννης ένα για να μείνουν μπροστά οι Gastone πηγαίνοντας από τα 6,75 στο 57-45. Τότε ο Μπελαλής δέχτηκε 3 τεχνικές ποινές και με 3 βολές συν την επίθεση, οι Gastone έφτασαν στο 62-45 με 2,5 λεπτά για το τέλος και όλα είχαν πια τελειώσει. Τα άσχημα νέα για τους Jets είχαν έρθει λίγο νωρίτερα, όταν ο Μπουρδανιώτης Π. είχε τραυματιστεί και αποχωρούσε.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 18 πόντους, όσους και ο Τζουμέζης, ο Παπαποστόλου 12, ο Ροντογιάννης 10 και ο Μέγας 8. Από τους Jets ο Μπουρδανιώτης Π. είχε 17 πόντους, ο Μπουρδανιώτης Α. 15 και ο Μπελαλής 7.

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν τους Zeppelin με 63-46 εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι μπόρεσαν να τρέξουν όσο και όποτε ήθελαν στο ματς. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κλειστό, με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 15-15 στο τέλος τους με τον Λέντζο Γ. να έχει 7 πόντους και τον Τσάτζαλη με τον Θωμά από 4 για τους Zeppelin.

Στη δεύτερη περίοδο, το τρίποντο του Γερμενή πήγε το ματς στο 18-15, με τους Θαλασσόλυκους να κυριαρχούν ως το 15ο λεπτό, τρέχοντας ένα σερί 15-0 σε 5 λεπτά από το 15-15 ως το 30-15 με τον Λέντζο Φ. να έχει 6 πόντους! Με τον ίδιο τρόπο απάντησαν, όμως και οι Zeppelin στα επόμενα 5 λεπτά, αφού έκαναν δικό τους σερί 1-8 για να μειώσουν στο 31-23 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με νέο σερί των Θαλασσόλυκων με αιφνιδιασμούς για το 41-23 μετά από 10-0, αλλά οι Zeppelin δεν παράτησαν το ματς και με τον Αντωνιάδη και τον Θωμά μείωσαν σε 41-31 μετά από 0-8. Η διαφορά με το καλάθι του Θωμά στο 32ο λεπτό έπεσε στους 9 πόντους, 44-35, αλλά τότε το τρίποντο του Καραγιαννίδη Γ. και τα δυο καλάθια του Τεντόμα στον αιφνιδιασμό έκαναν το 51-35 για να κρίνουν το ματς. Στη συνέχεια οι Θαλασσόλυκοι έφτασαν τη διαφορά και στους 21 πόντους του 61-40, για να λήξει ο αγώνας με 63-46.

Για τους νικητές ο Τεντόμας είχε 15 πόντους, ο Λέντζος Φ. επίσης 15, ο Λέντζος Γ. 11 και οι Γερμενής και Καραγιαννίδης Γ. από 9.

Νίκη για τους εBEERους με 58-48 επί των Παλαίμαχων Φιλίππου, μετά από ένα αρκετά δύσκολο ματς, όμως. Οι εBEERοι μπήκαν στον αγώνα με 7-0 με τον Αλεβίζο να έχει κέφια, αλλά γρήγορα έμειναν πίσω από τον Κολοβό Φ. και το τρίποντο του Κολτσίδα (7-8). Ο Γκούσκος Δ. βοήθησε τους εBEERους σε σερί 8-0 ως το 15-8 με το δεκάλεπτο να λήγει με 17-11.

Το ματς έγινε ακόμα πιο κλειστό στη 2η περίοδο, με τους εBEERους να πηγαίνουν στο 23-17 με τον Ρήγα, αλλά να δέχονται 6 πόντους από τον Κουρκουλέα για να κλείσει το ημίχρονο στο 26-23. Στην 3η περίοδο οι εBEERοι ήταν καλύτεροι, σκόραραν πιο εύκολα και με τον Αλεβίζο να έχει 8 πόντους και τον Ζώτο 6, το ματς πήγε στο 40-29 με τα δύο τρίποντα των εBEERων στο τέλος της 3ης και την αρχή της 4ης περιόδου να κάνουν το ματς 48-35.

Όμως, από την τεχνική ποινή στον Χαντόπουλο οι Παλαίμαχοι Φιλίππου μπόρεσαν με τον Κολοβό Φ. και τον Τούση να μειώσουν σε 48-41 για να πάει το ματς στο 52-43 μετά και να υπάρχει αγωνία στο φινάλε. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην υπάρχει σκορ για δύο λεπτά, ως το τελευταίο δίλεπτο, όταν ο Κολοβός Η. με τρίποντο μείωσε σε 52-46. Τότε μίλησαν ο Χαντόπουλος και ο Αλεβίζος με 3/4 βολές για το 55-46 καθαρίζοντας το ματς, για να μειώσει σε 55-48 στο τέλος ο Κολοβός Φ. και να γράψει το τελικό σκορ στην εκπνοή ο Αλεβίζος με τρίποντο.

Για τους νικητές ο Αλεβίζος είχε 21 πόντους, ο Χαντόπουλος 9, ο Γκούσκος Δ. 7 και ο Ρήγας 8. Από τους Παλαίμαχους Φιλίππου ο Κολοβός Φ. είχε 12 πόντους, ο Κουρκουλέας είχε 10 και ο Κολοβός Η. 7.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές της 7ης αγωνιστικής:

NOTHING BUT NET – ΤΙΡΙΝΙΝΙ 41-40

(9-8, 15-17, 27-27, 41-40)

Nothing But Net:
Βαγιάνος Γ. 4, Βαγιάνος Δ. 5, Κωνσταντίνου Α. 4, Ζήσης Γ., Παναγιωτόπουλος Κ. 8, Κοτσίφης Β., Μπαμπάκος Κ. 11, Ζήσης Δ., Ουζουνίδης Θ. 2, Καραγεωργάκης Μ. 7.

Τιρινίνι
(Κουσούλης Ν.): Ασημακόπουλος Π. 5, Βλάσσης Γ. 7, Γράψας Α. 17, Γαλανόπουλος Γ. 2, Τσουκνιδής Δ., Κουσούλης Α. 4, Κουρτογιάννης Χ., Λεγάκης Γ. 4, Ευθυμίου Θ. 1, Μπόικου Β., Σταματέρης Ν.

SANTA BARBARA ROCKETS – ΣΑΠΑΚΙΑ 43-48

(8-13, 24-22, 36-35, 43-48)

Santa Barbara Rockets:
Μιχαηλίδης Μ., Καλομπράτσος, Καναρίδης, Πέτρου 15 (3), Γεωργαντής 13 (1), Χριστόπουλος 15 (4).

Σαπάκια:
Αθανασόπουλος Δ. 2, Μπουντουβάς Ν. 12 (1), Κουμπούρας Δ. 5, Τσέρτος Λ., Δρακούλης Α. 5 (1), Τσιχλιάς Γ. 2, Τσίγκας Ν. 13, Ζαγκογιάννης Σ. 2, Τσιχλιάς Σ. 7 (1).

ΑΤΤΙΚΗ – BARCELIOMA 61-26

(11-9, 19-16, 39-20, 61-26)

Αττική:
Μπέλλος 7, Κοντός 5 (1), Γαλάνης 1, Σταυρόπουλος 2, Καραλής Α. 6, Ζαχαρογιάννης 21, Καραλής Δ. 4, Αναγνωστόπουλος Α. 15.

Barcelioma:
Σκαλτσογιάννης 10 (2), Γκότσης 5, Λιανάκης 1, Μενεξιάδης 2, Αργαλιάς 4, Τουμπακάρης 4.

JETS – GASTONE 47-66

(8-19, 19-31, 35-44, 47-66)

Jets
(Μητσάκης): Μπουρδανιώτης Σ. 15, Τζώτζος Κ. 2, Μπελαλής Ν. 7 (1), Παναγιωτόπουλος Π. 2, Παναγιωτόπουλος Κ., Τζώτζος Α., Ονουφρίου Π. 4, Μπουρδανιώτης Π. 17, Μάρκος Η.

Gastone:
Παπαποστόλου Κ. 12 (1), Μέγας Σ. 8 (2), Τζουμέζης Π. 18, Πανδής Γ. 18 (1), Ροντογιάννης Α.10 (1).

ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ – ZEPPELIN 63-46

(15-15, 31-23, 44-32, 63-46)

Θαλασσόλυκοι:
Καραγιαννίδης Τ. 2, Λέντζος Φ. 15, Γερμενής Χ. 9 (1), Καραγιαννίδης Γ. 9 (1), Τεντόμας Ν. 15, Ζώης Θ. 2, Λέντζος Γ. 11 (1).

Zeppelin:
Σταθόπουλος Κ., Κατσιφλώρος Χ 3 (1), Κουτρούλης Γ., Αντωνιάδης Π. 14 (1), Κουτσός Α. 2, Θωμάς Θ. 13, Τσάτζαλης Θ. 6, Πασσάς Σ. 8.

εBEERοι – ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ 58-48

(17-11, 26-23, 45-35, 58-48)

εBEERοι:
Γκούσκος Μ. 3 (1), Χαντόπουλος Θ. 9 (1), Χριστοδουλάκης Β. 2, Γκούσκος Δ. 7 (1), Πανόπουλος Γ., Αλεβίζος Δ. 21 (2), Δουκλιάς Σ. 2, Μοσχοβίτης Π., Ρήγας Χ. 8, Ζώτος Χ. 6.

Παλαίμαχοι Φιλίππου:
Τούσης Ν. 5 (1), Πυλόστομος Λ. 6, Κολτσίδας Κ. 6 (2), Κολοβός Φ. 12 (1), Κολοβός Η. 7 (1), Κουρκουλέας Κ. 10, Μυλωνάς 2.

Τελικός για Gastone!

Οι Gastone πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …