Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Νίκες για Zeppelin, Τιρινίνι

Νίκες για Zeppelin, Τιρινίνι

Στην 3η θέση ανέβηκε η Τιρινίνι μετά τη νίκη της με 68-53 επί της Αττικής σε αγώνα για την 22η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος “Πάνος Ζαχαρογιάννης”. Αυτό συνέβη σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα της νίκης με 73-62 των Zeppelin επί των Santa Barbara Rockets. Τέλος, οι εBEERοι επικράτησαν των Barcelioma με 70-58, σε ματς για την 21η αγωνιστική. Τέλος, οι Gastone κέρδισαν τα Σαπάκια με 62-58 για να σκαρφαλώσουν στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Η Τιρινίνι κέρδισε την Αττική με 68-53 σε εξ αναβολής αγώνα, με το ματς να ανοίγει στην 4η περίοδο. Στο ξεκίνημα οι νικητές μπήκαν καλύτερα και με τον Λεγάκη, τον Βλάσση και τον Κουσούλη Α. προηγήθηκαν με 7-2 και 12-5. Η Αττική αντέδρασε με τον Καραλή Α. και μείωσε σε 15-9, αλλά η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια τιμή ως το τέλος της περιόδου, με τον Γράψα και τον Κουσούλη Α. να κάνουν το 22-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μπέλλος σήμανε την αντεπίθεση για την Αττική, που όταν πήρε μπρος ο Σταυρόπουλος ανέτρεψε την κατάσταση. Ο Σταυρόπουλος είχε 8 συνεχόμενους πόντους με δύο τρίποντα, για να βοηθήσει την ομάδα του να προσπεράσει με 25-26 για πρώτη φορά στο ματς. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν ως το ημίχρονο, με το σκορ να κλείνει στο 34-31 για την Τιρινίνι από καλάθι του Αντωνόπουλου.

Στην 3η περίοδο η Τιρινίνι πήρε και πάλι μικρή διαφορά, πήγε στο 39-33 με τον Κουσούλη Α. και στο 43-37 με τον Γράψα. Η Αττική αντέδρασε και με τον Καραλή Α. και τον Σταυρόπουλο πλησίασε στο 45-44. Όμως, η 3η περίοδος έληξε με σερί 7-0 της Τιρινίνι από Λεγάκη και Κουσούλη Α., για το 52-44 στην εκπνοή. Στην τελευταία φάση της περιόδου τραυματίστηκε και ο Αναγνωστόπουλος Α. για την Αττική και μετά η ομάδα του δυσκολεύτηκε πολύ στις μάχες στη ρακέτα, με αποτέλεσμα στο 4ο δεκάλεπτο να κάνει 5 λεπτά να σκοράρει.

Στο διάστημα αυτό η διαφορά είχε φτάσει στους 15 πόντους, 59-44 με τον Γράψα και τον Βλάσση, ενώ ο Κουσούλης Α. έκανε το 62-46 με τρίποντο. Η διαφορά έφτασε και τους 18 πόντους (66-48) με το ματς να λήγει στο 68-53.

Για τους νικητές ο Κουσούλης Α. είχε 18 πόντους, ο Γράψας 17, ο Λεγάκης 14 , ο Βλάσσης 11 και ο Αντωνόπουλος 8. Από την Αττική ο Καραλής Α. είχε 17, ο Σταυρόπουλος 15 και ο Γαλάνης 10.

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Santa Barbara Rockets με 73-62 αναθερμαίνοντας τη μάχη για την οκτάδα του πρωταθλήματος. Οι Zeppelin μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και με τον Ρήγα και τον Παπαδάτο προηγήθηκαν με 10-5, για να αντιδράσουν οι Santa Barbara Rockets και να πάρουν σκορ από Τσατσάνη και Πέτρου για να πλησιάσουν στο 12-10. Οι νικητές έλεγξαν όμως την πρώτη περίοδο, ο Χριστόπουλος σκόραρε μαζεμένους πόντους, ο Ρήγας τον διαδέχθηκε και το σκορ πήγε στο 18-11, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 20-14.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Santa Barbara Rockets να μειώνουν σε 22-18 με τον Δημητρίου, αλλά να μην καταφέρνουν να πιάσουν τους αντιπάλους τους. Έτσι, 4 πόντοι του Παπαδάτου κι ένα τρίποντο του Ρήγα έγραψαν το 29-22, με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 8 πόντους, 33-25 από τον Πασσά και λίγο μετά να έχουμε τη μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου, 38-29 από το τρίποντο του Πασσά. Μετά το 40-32 του ημιχρόνου, οι Zeppelin κυριάρχησαν στο τρίτο δεκάλεπτο, έτρεξαν ένα σερί 9-2, το οποίο τους έδωσε διψήφιο προβάδισμα και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν.

Ο Ρήγας και ο Κωνσταντούλας έκαναν το 49-36 κλείνοντας το σερί των Zeppeliν, ενώ παρά τις προσπάθειες του Δημητρίου, που έβαλε 13 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά δεν έπεφτε. Ο Παπαδάτος με τρίποντο έγραψε το 55-40, ενώ ο Ρήγας με τον Τσάντζαλη έστειλαν τη διαφορά στους 17 πόντους, 59-42, για να φτάσουμε στη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα από τον Ρήγα στο 61-42 και το +19 για τους Zeppelin.

Η τρίτη περίοδος έληξε με 63-47, οι Zeppelin έφτασαν στο +18 με τον Τσάντζαλη στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά οι Santa Barbara Rockets προσπάθησαν να αντιδράσουν. Ο Δημητρίου και ο Τσατσάνης έβαλαν από 5 πόντους για το 67-57, ψαλιδίζοντας τη διαφορά στα μισά της, αλλά η άμυνα των Zeppelin τελείωσε τον αγώνα. Με 4:30 για το φινάλε το σκορ ήταν στο 69-57 και οι δυο ομάδες έμειναν χωρίς πόντο ως το 2:00, με τους Zeppelin να είναι αυτοί που έκαναν το 71-57 με τον Κουτσό για να τελειώσουν οριστικά την αναμέτρηση. Οι Santa Barbara Rockets απάντησαν με μικρό σερί 0-5 αλλά ήταν πια αργά για κάτι καλύτερο από το 71-62 λίγο πριν το φινάλε.

Για τους νικητές ο Ρήγας είχε 23 πόντους, ο Παπαδάτος 16, ο Τσάντζαλης 10 και ο Πασσάς 7. Από τους Santa Barbara Rockets ο Δημητρίου είχε 22 πόντους, ο Τσατσάνης 20 και ο Πέτρου 16 με 4 τρίποντα.

Οι Gastone κέρδισαν τα Σαπάκια με 62-58 για να τα ρίξουν εκτός οκτάδας και να ανέβουν στην 5η θέση. Οι Gastone ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, με τα Σαπάκια να πραγματοποιούν αντεπίθεση στην επανάληψη για να έχουμε ντέρμπι στο φινάλε. Η πρώτη περίοδος ανήκε στους νικητές, που με τον Τζουμέτζη, τον Πανδή και, κυρίως, τον Τάγκαλο που είχε 10 πόντους, προηγήθηκαν με 19-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Gastone έφτασαν σε διψήφια διαφορά, 24-13 με τον Τάγκαλο να σκοράρει άλλους 5 πόντους! Ο Κουμπούρας και ο Τσιχλιάς Σ. προσπαθούσαν να κρατήσουν την ομάδα τους κοντά και μόλις μπήκε ο Μπουντουβάς στο παρκέ (δεν έπαιξε στην πρώτη περίοδο) τα Σαπάκια μείωσαν σε 24-18, αλλά οι Gastone έλεγχαν τον αγώνα. Με σερί 13-2 πήγαν στο 37-20, με τον Τάγκαλο, τον Τζουμέτζη και τον Μαρίνη να σκοράρουν.

Η διαφορά δεν έπεσε ως το ημίχρονο, που έκλεισε στο 40-25 για τους Gastone από το τρίποντο του Μαρίνη. Τα Σαπάκια, όμως, δεν παράτησαν τον αγώνα και στην 3η περίοδο ήταν πολύ καλύτερα. Περιόρισαν τους αντιπάλους τους μόλις σε 7 πόντους, ενώ μετά το 42-26 άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά. Πέντε μαζεμένοι πόντοι του Κουμπούρα έφεραν το ματς στο 45-30, ενώ μετά ακολούθησε ένα σερί 0-8 από τα Σαπάκια, με πρωταγωνιστή τον Τσιχλιά Σ. που με 5 πόντους έγραψε το 45-38. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 47-41 από το τρίποντο του Δρακούλη στην εκπνοή και το ματς ήταν πια ντέρμπι.

Οι Gastone ξεπέρασαν το σοκ της τρίτης περιόδου και στο 4ο δεκάλεπτο σκόραραν καλύτερα, όμως το ματς ήταν πια κλειστό. Τα Σαπάκια με τον Ζαγγογιάννη μείωσαν σε 48-43 στο ξεκίνημα και μετά είχαν την ευκαιρία να προσπεράσουν, αλλά ενώ έβγαλαν τρεις συνεχόμενες άμυνες είχαν 0/4 βολές και άστοχο λέι απ στην επίθεση. Οι Gastone σκόραραν για το 50-43 με τον Τζουμέτζη για να απαντήσουν τα Σαπάκια με τον Μπουντουβά για το 50-45.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε από τα δύο τρομερά τρίποντα του Πανδή, το πρώτο για το 54-45, με τον Μαρίνη να σκοράρει για το 56-47 στην επόμενη επίθεση. Τα Σαπάκια μείωσαν με τον Κουμπούρα στους 7, αλλά ήρθε το δεύτερο τρίποντο του Πανδή για το 59-49 με 2:50 για να δώσει ξεκάθαρο προβάδισμα στους Gastone. Ο Ζαγγογιάννης μείωσε σε 59-52 με 1:50, ο Μπουντουβάς έκανε το 59-54 με 1:25 για το τέλος, αλλά τα Σαπάκια έχασαν ουσιαστικά την τελευταία τους ευκαιρία όταν έβγαλαν την άμυνα, έκλεψαν την μπάλα, αλλά έκαναν λάθος πάσα στην επίθεση χάνοντας την κατοχή.

Στη συνέχεια άρχισαν τα φάουλ, οι Gastone είχαν 0/6 βολές, αλλά στα δύο πρώτα ζευγάρια πήραν το επιθετικό ριμπάουντ για να κερδίσουν πολύτιμο χρόνο. Όταν τελικά τα Σαπάκια πήραν την μπάλα απέμεναν 35 δευτερόλεπτα, αλλά το τρίποντο που επιχείρησαν ήταν άστοχο και το ματς χάθηκε οριστικά από τις 2/2 βολές του Τάγκαλου για το 61-54.

Για τους νικητές ο Τάγκαλος είχε 23 πόντους, ο Τζουμέτζης 16, ο Πανδής 11 και ο Μαρίνης 8. Από τα Σαπάκια ο Κουμπούρας είχε 16 πόντους, ο Τσιχλιάς Σ. 12, ο Ζαγγογιάννης 11 και ο Μπουντουβάς 10.

Οι εBEERοι κέρδισαν τους Barcelioma με 70-58, καθαρίζοντας το ματς στην 4η περίοδο. Οι νικητές είχαν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Κορρέ να βάζει 12 πόντους στην περίοδο πήγαν στο 23-17, με τον Ταμβάκη και τον Μουχάκη να σκοράρουν για τους Barcelioma. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Μουχάκης και Ταμβάκης βρήκαν βοήθεια από τον Σκαλτσογιάννη, τα καλάθια του οποίου έφεραν μπροστά τους Barcelioma με 28-29 μετά το τρίποντο Μόντι για τους εBEERους. Οι εBEERοι ανέκτησαν αμέσως το προβάδισμα με τον Ζώτο, αλλά οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το ημίχρονο, το οποίο έληξε στο 35-35.

Οι Barcelioma προσπέρασαν ξανά με τον Μουχάκη στην αρχή της επανάληψης, κράτησαν τον πρώτο λόγο στο μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου, αλλά στο τέλος, 5 πόντοι από τον Μόντι και το καλάθι του Ρήγα έφεραν τους εBEERους μπροστά με 47-45. Παρότι Μουχάκης και Ταμβάκης συνέχιζαν να δημιουργούν προβλήματα (είχαν 11 και 10 πόντους αντίστοιχα στο δεύτερο ημίχρονο) οι εBEERοι δεν έχασαν το προβάδισμα ξανά ως το τέλος.

Με τον Γκούσκο Δ. και τον Κορρέ αύξησαν τη διαφορά, για να έρθει το τρίποντο του Μόντι στα μισά της περιόδου και να τους δώσει προβάδισμα 7 πόντων. Ο Κορρές στον αιφνιδιασμό ανέβασε κι άλλο την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες, ενώ οι Barcelioma δυσκολεύονταν πολύ στην επίθεση να τροφοδοτήσουν τους δυο πρωταγωνιστές τους. Ο Μόντι έκανε το 67-55 και το ματς είχε κριθεί ήδη, για να λήξει με δυο τρίποντα εκατέρωθεν από Μόντι και Ταμβάκη.

Από τους νικητές ο Κορρές είχε 23 πόντους, ο Μόντι 19 και ο Ζώτος 9. Για τους Barcelioma ο Μουχάκης είχε 26 πόντους και ο Ταμβάκης 18.

ΑΤΤΙΚΗ – ΤΙΡΙΝΙΝΙ 53-68
(12-22, 31-34, 44-52, 53-68)

Αττική
(Μπουργαζάς Β.): Μπέλλος Γ. 6, Καραλής Δ., Κοντός Γ. 3 (1), Γαλάνης Δ. 10, Καραλής Α. 17, Αντωνάκης Γ. 2, Σταυρόπουλος Α. 15 (3), Αναγνωστόπουλος Α..

Τιρινίνι
(Κουσούλης Ν.): Αντωνόπουλος Α. 8, Γράψας Α. 17 (1), Γαλανόπουλος Γ., Σταματέρης Ν., Κουσούλης Α. 18 (2), Λεγάκης Γ. 14 (3), Βλάσσης Γ. 11, Κουβαράς Α..

ZEPPELIN – SANTA BARBARA ROCKETS 73-62
(20-14, 40-32, 63-47, 73-62)

Zeppelin:
Παπαδάτος Χ. 16 (2), Ρήγας Γ. 23 (1), Χριστόπουλος Γ. 6, Κωνσταντούλας 5, Κουτσός Α. 6, Τσάντζαλης Θ. 10, Πασσάς Σ. 7 (1).

Santa Barbara Rockets:
Μιχαηλίδης Μ., Καλομπράτσος Χ., Καναρίδης Γ., Πέτρου Σ. 16 (4), Δημητρίου Α. 22, Γεωργαντής Α. 4, Τσατσάνης Γ. 20 (1).

ΣΑΠΑΚΙΑ – GASTONE 58-62
(11-19, 25-40, 41-47, 58-62)

Σαπάκια:
Μπουντουβάς Ν. 10, Κουμπούρας Δ. 16 (1), Τσέρτος Λ. 2, Δρακούλης Α. 3 (1), Τσίκας Ν. 4, Ζαγγογιάννης Σ. 11, Τσιχλιάς Σ. 12 (2).

Gastone:
Τάγκαλος Δ. 23 (2), Κουρμπέτης Γ. 4 (1), Μαρίνης Μ. 8 (2), Ροντογιάννης Α., Τζουμέτζης Π. 16, Μέγας Σ., Πανδής Γ. 11 (3), Σακελλαρόπουλος Ν..

εBEERοι – BARCELIOMA 70-58
(23-17, 35-35, 47-45, 70-58)

εBEERοι:
Γκούσκος Μ. 5 (1), Κορρές Γ. 23 (2), Χαντόπουλος Θ., Τσακίρης Θ., Γκούσκος Δ. 6, Μόντι Β. 19 (4), Ρήγας Χ. 6, Δουκλιάς Σ. 2, Ζώτος Χ. 9 (1), Αλεβίζος Δ..

Barcelioma:
Σκαλτσογιάννης Β. 6, Γκότσης Γ., Λιάνακης Ι. 2, Μενεξιάδης Σ. 6, Ταμβάκης Θ. 18 (2), Μουχάκης Ν. 26 (1).

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …