Home / EUROCUP / «Ζωντανός» στην παράταση ο Άρης!

«Ζωντανός» στην παράταση ο Άρης!

Οριακή πρόκριση για τον Άρη στους «16» του Europcup, με τους «κιτρίνους» να επικρατούν στην παράταση με 96-86 της Ρουντούπις και να παίρνουν τη 2η θέση του ομίλου. Έτσι, θα συνεχίσουν την πορεία τους στο Eurocup σε πολύ δύσκολο όμιλο με Χίμκι, Βιλερμπάν και Ντόνετσκ. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε τη φετινή ευρωπαϊκή του πορεία με ήττα 69-66 από τη Σολέ εκτός έδρας.

ΑΡΗΣ – ΡΟΥΝΤΟΥΠΙΣ 96-86παρ. (42-36, 78-78)

Τζέιμς 22π. 4ρ. 4ασ. 10κ.φ., Ταπούτος 18π. 11ρ. 4ασ. 3κ.φ., Ντέιβις 19, Τσαλδάρης 13π. 3ρ. 4κ.φ., Κερούς 13π. 8ρ., Μάλντροου 7π. 8ρ. 4κ. // Σαλένγκα 14π. 4ρ. 6κ.φ., Ουρμπούτις 20π. 5ρ., Γιούσκεβιτσιους 10π. 6ρ. 3κ.φ., Όρελικ 6π. 3ρ. 6ασ., Καντζιούλις 12.

Όλα τα είδε ο Άρης μέχρι να κερδίσει τη Ρουντούπις στο Αλεξάνδρειο και να περάσει στην επόμενη φάση του Eurocup. Οι Λιθουανοί ήρθαν στην Ελλάδα για να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους και παραλίγο να έχουμε δράματα, αλλά το σουτ του Μπουτερλεβίτσιους στην εκπνοή του σαραντάλεπτου ήταν άστοχο.

Ο Άρης είδε από την αρχή πόσο δύσκολο θα είναι το ματς, όταν η Ρουντούπις με τον Ζελιόνις προηγήθηκε με 9-12. Οι «κίτρινοι» προσπέρασαν με τους Τζέιμς και Ταπούτο σε 17-16, για να τελειώσει στο 20-20 η πρώτη περίοδος, αλλά η Ρουντούπις κράτησε τον Άρη χωρίς πόντο για 3 σχεδόν λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο 23-30 με το τρίποντο του Καντζιούλις. Εκείνη την ώρα ο Άρης έπρεπε να δείξει χαρακτήρα και το έκανε με τον καλύτερο τρόπο.

Στο επόμενο τρίλεπτο έτρεξε ένα 14-0 το οποίο τον έφερε μπροστά με 37-30 με τη Ρουντούπις να έχει 0/5 σουτ και 1 λάθος στο διάστημα αυτό και τον Άρη να παίρνει 4 συνεχόμενα τρίποντα, 2 από Τσαλδάρη και 2 από Ντέιβις.

Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα ως το 42-36 του ημιχρόνου με την 3η περίοδο να μοιάζει ιδανική για τον Άρη, αφού μετά το 46-44 του 23ου λεπτού από τον Ουρμπούτις, οι «κίτρινοι» έφτασαν στο 57-49 με το καλάθι και φάουλ του Τζέιμς, πήγαν με τον Κερούς τη διαφορά στους 10 πόντους για να προηγηθούν με 11, 63-52 από το κάρφωμα του Κερούς στο 29ο λεπτό.

Κι όμως, πολύ γρήγορα η Ρουντούπις μπόρεσε να τρέξει ένα σερί 0-8 για να πλησιάσει σε 63-60 πριν καν βγει το 3ο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες αντάλλασαν καλάθια στην 4η περίοδο με το σκορ να πηγαίνει στο 69-66 στο 36ο λεπτό και τη Ρουντούπις να ισοφαρίζει με λέι απ του Σαλένγκα 1:42 πριν το τέλος σε 74-74.

Μάλιστα, οι Λιθουανοί πήραν προβάδισμα αμέσως μετά με το τρίποντο του Σαλένγκα στα 54 δευτερόλεπτα (76-77) με τον Μπουτερλεβίτσιους να βάζει 1/2 βολές για το 76-78. Ο Τσαλδάρης έχασε λέι απ στα 32 δευτερόλεπτα αλλά ο Γιουσκεβίτσιους έκανε τη χάρη στον Άρη και αστόχησε κι αυτός στα 10 δευτερόλεπτα, με τους «κιτρίνους» να μένουν ζωντανοί. Ο Ντέιβις έβαλε λέι απ στα 5 δευτερόλεπτα για το 78-78, η Ρουντούπις πήρε τάιμ άουτ, αλλά ο Μπουτερλεβίτσιους αστόχησε σε τρίποντο νίκης στην εκπνοή.

Αφού τη γλίτωσε όπως τη γλίτωσε ο Άρης
στην κανονική διάρκεια του αγώνα, μετά τα πράγματα απλοποιήθηκαν στην παράταση. Μετά το 80-81 από το λέι απ του Καντζιούλις ο Άρης έτρεξε ένα 14-2 σε 3,5 λεπτά για να πάει στο 94-83, παίρνοντας από τον Τζέιμς πάρα πολλά στο διάστημα αυτό. Ο Αμερικανός κέρδισε 4 φάουλ στο διάστημα αυτό, έβαλε 6 πόντους (παρότι έπαιξε στα 2 από τα 3,5 αυτά λεπτά) και έδωσε στον Άρη την ώθηση που χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση.

Οι «κίτρινοι» σούταραν πολύ καλά εντός παιδιάς, 58% στα δίποντα και 38% στα τρίποντα, αλλά είχαν μόλις 58% στις βολές. Έλεγξαν τα ριμπάουντ (41-37) είχαν περισσότερα κλεψίματα (7-4) και μόλις 9 λάθη σε 45 λεπτά (14 η Ρουντούπις).

Η συνέχεια για τον Άρη λέει Χίμκι, Βιλερμπάν και Ντόνετσκ, σε έναν όμιλο βουνό. Βέβαια, εκτός από τη Χίμκι, οι άλλες δύο ομάδες είναι πάνω-κάτω στα μέτρα του Άρη και οι «κίτρινοι», αν και ξεκινούν ως αουτσάιντερ, έχουν πιθανότητες πρόκρισης στα προημιτελικά. Αν τα καταφέρουν θα διασταυρωθούν εκεί με μία από τις Άλμπα, Λιέτουβος, Μπενετόν και Λοκομοτίβ Κιουμπάν, αλλά αυτή η συζήτηση απέχει πολύ ακόμα. Αρχή στη δεύτερη φάση για τον Άρη στις 17 Ιανουαρίου.

ΣΟΛΕ – ΠΑΟΚ 69-66
(37-34)

Κοζέρ 27π. 4ασ. 3κλ. 9κ.φ., Κρίστοφερ 17π. 3ρ., Γκόμπερτ 6π. 6ρ. 4κ. 5κ.φ., Βεμπόμπ 5π. 8ρ. 3κλ. 4κ.φ. // Γκίντενς 17π. 6ρ. 2κλ. 4κ.φ., Καλαμπόκης 18π. 7ρ. 4κ.φ., Καλλές 13π. 7ρ. 6κ.φ.

Με ήττα αποχαιρέτησε ο ΠΑΟΚ το Eurocup
, τερματίζοντας 4ος στον όμιλο με 1-5. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου μπήκαν πολύ καλά στο ματς, αλλά δεν είχαν διάρκεια και τελικά ηττήθηκαν, παρότι είχαν διψήφια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο. Μετά το 5-5 ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 2-15 για να προηγηθεί 7-20 με Γκίντενς και Γιαννακίδη πρωταγωνιστές για να τελειώσει το δεκάλεπτο με 10-23.

Όμως, στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ δέχτηκε ένα επιμέρους 27-11 για να μείνει πίσω στην ανάπαυλα με 37-34. Ο ΠΑΟΚ κράτησε διψήφιο προβάδισμα ως το 18-28 του 15ου λεπτού, αλλά στη συνέχεια έβαλε μόλις 6 πόντους ως την ανάπαυλα, δέχτηκε 19 σε 5,5 λεπτά και μοιραία βρέθηκε πίσω, με τη Σολέ να ισοφαρίζει σε 30-30 και να προσπερνά στο 35-33 με τον Κοζέρ.

Οι Γάλλοι ξέφυγαν με 45-36 στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου με τον Κοζέρ, που έκανε μεγάλο ματς και είχε ήδη 15 πόντους από το πρώτο μέρος, πήγαν με τον Κρίστοφερ στους 11 πόντους του 51-40 στο 25ο λεπτό αλλά ο ΠΑΟΚ με Καλαμπόκη και Καλλέ να σκοράρουν έτρεξε ένα 0-11 για να ισοφαρίσει σε 51-51 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Το σερί του ΠΑΟΚ έφτασε στο 0-13 από τον Γκίντενς στην αρχή της 4ης, αλλά ο Κρίστοφερ και ο Γκόμπερτ σκόραραν 9 μαζεμένους πόντους για το 62-53 στο 11-0 της Σολέ. Η διαφορά από εκείνο το σημείο και μετά δεν έπεσε ξανά κάτω από τους 4 πόντους παρά μόνο στην εκπνοή με βολές του Γκίντενς, με τον ΠΑΟΚ να μην απειλεί άμεσα τη Σολέ με ήττα στο τελευταίο τρίλεπτο, αφού οι Γάλλοι έβρισκαν τρόπο να σκοράρουν και να ελέγχουν τον αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ αποχαιρέτησε την Ευρώπη για φέτος με 1-5, έχοντας καλή παρουσία, όμως, χάνοντας 4 από τα 5 ματς του με μονοψήφια διαφορά.

Συνεχίζουν αήττητοι οι δύο του Eurocup!

Χωρίς ήττα συνεχίζουν οι δύο εκπρόσωποί μας στο Eurocup, ΠΑΟΚ και Πανιώνιος διπλασίασαν τις νίκες …