Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Πύρρειος νίκη με Πέρο και 2η θέση!

Πύρρειος νίκη με Πέρο και 2η θέση!

Ο Ολυμπιακός πήγε «λαβωμένος» στη Γαλλία για να αντιμετωπίσει τη Νανσί ελπίζοντας σε καλύτερο πλασάρισμα στον όμιλό του. Τελικά, χωρίς Σπανούλη και Παπαδόπουλο μπόρεσε να κερδίσει με 74-79 τη Νανσί και να πάρει τη 2η θέση στον όμιλο. Όμως, όχι χωρίς συνέπειες, αφού ο Κέιλιν Λούκας και ο Βαγγέλης Μάντζαρης τραυματίστηκαν, προσθέτοντας έναν ακόμα πονοκέφαλο στον Ντούσαν Ίβκοβιτς.

Πάντως, ο Ολυμπιακός πηγαίνει στο Top-16 από το δεύτερο γκρουπ δυναμικότητας, ξέρει ότι «γλιτώνει» στην κλήρωση Μακάμπι, Παναθηναϊκό και Σιένα και ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία, ιδίως τώρα που απέδειξε ότι μπορεί να κερδίζει και χωρίς δύο βασικούς (και εγνωσμένης αξίας) παίκτες.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε το ματς χάρη σε ένα απίστευτο σερί 0-17 στο τέλος της 3ης και στην αρχή της 4ης περιόδου με το οποίο πήγαν από το -8 του 64-56 στο +9 του 64-73. Ως τότε, η Νανσί έμοιαζε να πατά καλύτερα στο παρκέ και είχε το προβάδισμα, προβάδισμα που ξεπέρασε και τους 10 πόντους.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 6-6 με το τρίποντο του Γκεσεβίτσιους. Μετά το 9-8 από το λέι απ του Πρίντεζη η Νανσί έτρεξε ένα 8-1 για να προηγηθεί με 17-10 φτάνοντας εύκολα στο καλάθι του Ολυμπιακού, αναγκάζοντας τον Ίβκοβιτς να βάλει τον Άντιτς στη θέση του Γλυνιαδάκη. Η κατάσταση δεν μεταβλήθηκε, αφού οι Γάλλοι κράτησαν τον πρώτο λόγο, πήγαν στο 25-17 και το 27-19 με τον Σαμνίκ για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 27-21.

Ο Γκεσεβίτσιους σκόραρε για τρεις πόντους στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου για να μειώσει σε 27-24, αλλά τα επόμενα 2 λεπτά ήταν άθλια για τον Ολυμπιακό, που δέχτηκε σερί 10-0 έχοντας 5 άστοχα σουτ και 1 λάθος, επιτρέποντας στους Γάλλους να τρέξουν και να σκοράρουν πολύ εύκολα. Αμαγκού και Μπαντιάν πήγαν το ματς στο 37-24 με τον Ολυμπιακό να μοιάζει ότι δεν μπορούσε να σκοράρει εύκολα, αλλά ταυτόχρονα να μην μπορεί να παίξει και καλή άμυνα.

Η επιστροφή του Γλυνιαδάκη και του Πρίντεζη στο παρκέ βοήθησαν πολύ στην ανατροπή του σκηνικού, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να γράψει ένα 0-8 από το 43-34 ως το 43-42 με τους δυο τους να βάζουν 8 συνεχόμενους πόντους ως το 44-45 μισό λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η χαμένη επίθεση από τον Γκρέγκορι έδωσε την ευκαιρία στον Σλούκα στο τέλος του ημιχρόνου να κάνει το 44-47.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο πρώτο λεπτό της 3ης περιόδου και με τον Σλούκα να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε και τον Άντιτς να φτάνει τους 12 πόντους, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο 44-51.

Τα επόμενα 7 λεπτά ήταν κάκιστα για τον Ολυμπιακό, που σκόραρε μόλις 5 πόντους, κάνοντας 3,5 λεπτά να σκοράρει και βάζοντας μόλις 1 καλάθι εντός παιδιάς, έχοντας 1/11 σουτ και 4 λάθη. Η Νανσί πήρε πλήρως τον έλεγχο του αγώνα, έτρεξε σερί 20-5 για να πάει από το -7 στο +8 του 64-56 με 1:50 για ο τέλος του δεκαλέπτου. Κάπου εκεί μίλησε ο Πέρο Άντιτς, που έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Ολυμπιακού ως τώρα.

Με 5 συνεχόμενους πόντους
ως το τέλος του δεκαλέπτου πήγε τον Ολυμπιακό στο 64-61. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταπληκτικοί στην 4η περίοδο, κρατώντας τη Νανσί χωρίς πόντο για 6,5 ολόκληρα λεπτά, με τους Γάλλους συνολικά να μένουν για σχεδόν 8,5 λεπτά χωρίς πόντο.

Στο διάστημα αυτό είχαν 0/8 σουτ και 1 λάθος
, δυσκολεύονταν πάρα πολύ να κάνουν σωστές επιθέσεις, η μπάλα κόλλαγε στην περιφέρεια και οι επιθέσεις γίνονταν με κακές προϋποθέσεις. Ο Ολυμπιακός ήλεγξε πλήρως το ρυθμό, έτρεχε όποτε ήθελε, πήγαινε αργά όποτε τον βόλευε και συνέχισε το σερί του, όχι με θεαματικά γρήγορους ρυθμούς, αλλά ακριβώς όσο χρειαζόταν για να τον κάνει να ελέγξει το ματς και να πάρει τη νίκη.

Πέτυχε τους πρώτους 12 πόντους της περιόδου, έφτασε το σερί του στο 0-17 και τελικά έφτασε στη νίκη. Το προβάδισμα ήρθε από το τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη στο 64-66 του 33ου λεπτού, με το τρίποντο του Άντιτς να κάνει το 64-71 και τον Σκοπιανό να οδηγεί τον Ολυμπιακό. Ο Πρίντεζης ολοκλήρωσε στον αιφνιδιασμό με λέι απ για το 64-73, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του Ολυμπιακού στο ματς μπαίνοντας στα τελευταία 4 λεπτά.

Το άστοχο σουτ του Σλούκα έδωσε την ευκαιρία σε Σαμνίκ και Μόρμαν να μειώσουν σε 68-73 με 2 λεπτά για το τέλος, με τον Χάινς να σκοράρει από κοντά από την ασίστ του Σλούκα, αλλά τον Μόρμαν να κάνει το 71-75 με τρίποντο 1:40 πριν το τέλος. Οι δυο ομάδες έμεναν χωρίς πόντο για ένα λεπτό, αφού ο Γκρέγκορι πέταξε την επόμενη επίθεση της Νανσί, για να πάρει φάουλ ο Σλούκας και να γράψει το 71-77 με βολές.

Η κακή άμυνα έφερε το τρίποντο του Γκραντ στα 36 δευτερόλεπτα για το 74-77 και οι παιδικές ασθένειες του Ολυμπιακού έκαναν την εμφάνισή τους στο λάθος του Σλούκα. Ο Γκραντ στα 19 δευτερόλεπτα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 77-77 αλλά αστόχησε υπό καλές προϋποθέσεις στο τρίποντο για να κάνουν φάουλ στον Πρίντεζη οι Γάλλοι. Εκείνος δεν λάθεψε, έγραψε το 74-79 και το ματς τελείωσε εκεί με τον Ολυμπιακό να παίρνει το διπλό.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 52% στα δίποντα, σούταραν όμως μόλις με 23% στα τρίποντα (6/26), σουτάροντας πάρα πολλά. Όμως, τη διαφορά στο ματς έκαναν τα ριμπάουντ, με τον Ολυμπιακό να έχει 43 (29 η Νανσί) εκ των οποίων τα 17 ήταν επιθετικά (μόλις 6 η Νανσί). Ελέγχοντας πλήρως τη ρακέτα έδωσε στον Ολυμπιακό την ευκαιρία για πολλές δεύτερες επιθέσεις, που του χάρισαν και τη νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν και πιο μυαλωμένα, έχοντας 19 ασίστ (10 οι Γάλλοι).

Σε ατομικό επίπεδο ο Πέρο Άντιτς έκανε το καλύτερό του ματς με τη φανέλα του Ολυμπιακού με 20 πόντους, 6/10 σουτ, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Πρίντεζης ήταν και πάλι πολύ καλός με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Χάινς κυριάρχησε στα ριμπάουντ με 7 επιθετικά. Πολύ καλοί στον έλεγχο του ματς οι Μάντζαρης και Σλούκας με μόλις 1 λάθος σε 40 (συνολικά) λεπτά συμμετοχής, ενώ καλοί ήταν ο Παπανικολάου και ο Πελεκάνος. Πλέον, ο Ολυμπιακός περιμένει την κλήρωση της 28ης Δεκεμβρίου για να μάθει τους αντιπάλους του στο Top-16.