Home / Α1 / Τριάδα στην κορυφή, ο ΠΑΟΚ το… δώρο Χριστουγέννων!

Τριάδα στην κορυφή, ο ΠΑΟΚ το… δώρο Χριστουγέννων!

Το 2012 θα βρει τρεις ομάδες στην κορυφή της Α1, καθώς εκεί συγκατοικούν ο Ολυμπιακός (ρεπό), ο Παναθηναϊκός (72-77 τον ΑΓΟΡ) και ο Κολοσσός Ρόδου (60-85 το Μαρούσι). Ο ΠΑΟΚ, όμως, έκλεισε το 2011 καλύτερα απ’ όλους, καθώς το 92-87 επί του Άρη, μάλλον έμοιαζε με χριστουγεννιάτικο δώρο στον εαυτό του και τους οπαδούς του, με τον Άρη να έχει δικαιολογημένα παράπονα από τους διαιτητές.

Νίκη για τον Ηλυσιακό με 76-73 επί του ΚΑΟΔ, ενώ ο Πανιώνιος πέρασε από το Περιστέρι με 49-56 και βρίσκεται μια νίκη πίσω από την κορυφή. Τέλος, η Καβάλα επικράτησε με 81-67 του Ίκαρου Καλλιθέας.

ΑΓΟΡ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 72-77
(31-33)

Ράιτ 18π. 6ρ. 3κλ. 3ασ. 10κ.φ., Λάτοβιτς 14π. 3ρ., Πετγουέι 11π. 6ρ. // Μπατίστ 22π. 8ρ. 5κ.φ., Καϊμακόγλου 11π. 5ρ., Σάτο 10π. 4ρ., Ν. Καλάθη 9π. 6ρ. 3κλ. 3ασ. 6κ.φ.

Οριακή ήταν η νίκη του Παναθηναϊκού
στην Κρητή, νίκη που ουσιαστικά κρίθηκε στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα από ένα άστοχο σουτ του Πετγουέι, με τον ΑΓΟΡ να παλεύει ως το τέλος, να δείχνει μαχητικός και τον Ομπράντοβιτς να βρίσκει πολλούς λόγους για να… νευριάσει με τους παίκτες του.

Όπως το 58% του ΑΓΟΡ στα δίποντα
, με το ποσοστό να δείχνει εύγλωττα ότι ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να παίξει την άμυνα που ήθελε για να σταματήσει τον αντίπαλο. Οι Κρητικοί, όμως, πήγαν σε πολλά τρίποντα, 8/29, που μάλλον και τους καταδίκασαν, καθώς το 28% που είχαν δεν τους έδωσε την ώθηση που θα ήλπιζαν σε ένα ματς που πάλεψαν ως το τέλος του.

Ο Παναθηναϊκός είχε 11-15 ασίστ και 30-34 τα ριμπάουντ, αλλά τα λάθη ήταν 12-16. Οι «πράσινοι» ήταν αρκετά εύστοχοι, 53% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα, αλλά είχαν 58% στις βολές, με τον ΑΓΟΡ, πάντως, να είναι ακόμα χειρότερος, 52%.

Το ματς φαινόταν από την αρχή ότι θα είναι ντέρμπι, καθώς με Κρίστμας και Πετγουέι ο ΑΓΟΡ ήταν μπροστά στα 3,5 λεπτά από την έναρξη του αγώνα για να πάει στο 10-6 με τρίποντο του Κριστμας στο πεντάλεπτο, στο 15-9 με τον Ράιτ και από την ασίστ του Κρίστμας στο 20-17 με το κάρφωμα του Πετγουέι στο τέλος της 1ης περιόδου.

Οι Κρητικοί με τον Δορκοφίκη έκαναν το σκορ 24-18 στο 13ο λεπτό με τον Ράιτ και τον Τζόνσον να τους πηγαίνουν στο 31-24 στο 18ο λεπτό, την ώρα που ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν πολύ στην επίθεση, έκανε λάθη και δεν μπορούσε να ελέγξει τον αγώνα. Το τρίποντο του Καλάθη, το λάθος του Τζόνσον και τα δύο κολλητά τρίποντα από Καϊμακόγλου και Σάτο, χάρισαν ένα 0-9 στον Παναθηναϊκό για το 31-33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «πράσινοι» έβαλαν και 4ο συνεχόμενο τρίποντο με τον Γιασικεβίτσιους στην αρχή της επανάληψης, πήγαν το σερί τους στο 0-12 και το σκορ στο 31-36, αλλά δεν μπόρεσαν να ελέγξουν το ματς. Ο Πετγουέι με τρίποντο και ο Παπανικολάου ισοφάρισαν σε 38-38 και με τον Ράιτ ο ΑΓΟΡ προσπέρασε με 43-42 στο 24ο λεπτό. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Μπατίστ κι ένα τρίποντο του Διαμαντίδη μετά από το άστοχο του Τζόνσον, έδωσαν στον Παναθηναϊκό προβάδισμα με 45-53, και οι «πράσινοι» στο τέλος της 3ης περιόδου έδειξαν να καθαρίζουν το ματς.

Όμως, ο ΑΓΟΡ δεν τα παράτησε και αφού κράτησε τον Παναθηναϊκό χωρίς πόντο εντός παιδιάς στα 2 πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου μείωσε με τρίποντο του Κατσαρέ σε 54-60 με τον Λάτοβιτς να κάνει με τον ίδιο τρόπο στο 36 λεπτό το 61-65. Ο Τσόχλας τον μιμήθηκε για το 64-66 και φτάνοντας στο τελευταίο λεπτό ο Ράιτ με 2/2 βολές έγραψε το 68-70.

Ο Μπατίστ ήταν ασταμάτητος και με καλάθι και φάουλ έκανε το 68-73, Κατσαρές και Διαμαντίδης αντάλλαξαν καλάθια στα 45 δευτερόλεπτα για το 70-75 με τον Ράιτ να κάνει το 72-75 και τον Γιασικεβίτσιους να χάνει την μπάλα από τον Κατσαρέ στα 37 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Πετγουέι έκανε το τρίποντο της ισοφάρισης, αλλά ήταν άστοχο και ο Μπατίστ σκόραρε για το 72-77 που χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Ο Ομπράντοβιτς έπαιξε με 10 παίκτες ουσιαστικά, καθώς ο Μάριτς πάτησε παρκέ για 19 δευτερόλεπτα και ο Κυρίτσης για 3. Στα σημαντικά η επιστροφή του Τσαρτσαρή, που έπαιξε 9,5 λεπτά αλλά ήταν εμφανώς πολύ πίσω, ενώ ο Σμιθ έπαιξε μόλις 6,5 λεπτά και έκανε 1 σουτ.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΚΑΟΔ 76-73
(27-28)

Τόντιτς 19π. 8ρ. 4κ.φ., Αποστολίδης 16π. 3ρ. 6ασ., Κασελάκης 10 // Μπάβτσιτς 25π. 13ρ. 9κ.φ., Αθηναίου 11π. 3ρ. 6ασ. 7κ.φ., Καρύδας 13π. 5ασ.

Σκληρό ντέρμπι
στα Λιόσια με τον Ηλυσιακό να επικρατεί με 76-73 του ΚΑΟΔ, που έπαιξε χωρίς τον Κώστα Χαραλαμπίδη, ο οποίος ήταν τραυματίας. Σημαντική απουσία και για τους γηπεδούχους, καθώς δεν αγωνίστηκε ο Γκάρντενερ Χολ.

Το ματς ήταν κλειστό στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΚΑΟΔ να ελέγχει το ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, να κλείνει τους αντιπάλους του και να προηγείται με 10-13 στο 10ο λεπτό με πρωταγωνιστή τον Μπάβτσιτς, που είχε πάει την ομάδα του στο 6-11 και το 8-13 στο 7ο λεπτό.

Ο Ηλυσιακός ήταν καλύτερος στη 2η περίοδο και οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ ως το 20-20, με τους γηπεδούχους να γράφουν ένα 5-0 στη συνέχεια για το 25-20 μέχρι να έρθει ως απάντηση το τρίποντο του Μπάβτσιτς και το τρίποντο του Αθηναίου, που έκαναν το 27-28 στην ανάπαυλα.

Ο ΚΑΟΔ κράτησε τον αγώνα ως το 35-34 του 23ου λεπτού από το λέι απ του Καρύδα, αλλά η συνέχεια ανήκε στον Ηλυσιακό. Οι γηπεδούχοι με 7 πόντους του Αποστολίδη κι ένα τρίποντο του Τόντιτς πήγαν στο 49-38 μέσα σε 3 λεπτά, με σερί 14-4 και έδειξαν να καθαρίζουν το ματς, αν σκεφτεί κανείς ότι από τον ΚΑΟΔ έλειπε ο πρώτος σκόρερ και καλύτερος παίκτης της ομάδας.

Η διαφορά έφτασε και τους 14 πόντους στο 54-4
0, με το σερί των γηπεδούχων να πηγαίνει στο 19-6 και τον ΚΑΟΔ να μοιάζει να έχει παραδοθεί.

Όμως, τα τελευταία 11 λεπτά του αγώνα επεφύλασσαν εκπλήξεις στους γηπεδούχους, αφού ο ΚΑΟΔ έδειξε μαχητικότητα και με πολύ καλή επίθεση άρχισε να ψαλιδίζει τη διαφορά. Πήγε στο 56-48 λίγο πριν το τέλος της 3η περιόδου με τον Μπάβτσιτς να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ, μείωσε σε 60-54 με τον Ζάρα, ενώ μετά το τρίποντο του Τόντιτς και το καλάθι του Μάταλον για το 65-54, πήρε τρίποντα από Κακαρούδη και Καρύδα και 4 πόντους από τον Μπάβτσιτς για να μειώσει σε 67-64.

Ο Κακαρούδης ήταν που με νέο τρίποντο μείωσε σε 71-69 πλησιάζοντας στο τελευταίο λεπτό, ενώ μετά το καλάθι του Αποστολίδη, τη βολή του Αθηναίου και το άστοχο τρίποντο του Αποστολίδη, ο Καρύδας είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς με καλάθι και φάουλ, αλλά αστόχησε στην έξτρα βολή, μειώνοντας απλώς σε 73-72.

Αποστολίδης και Κασελάκης με 3/4 βολές έκαναν το 76-72 (με επιθετικό ριμπάουντ του Ηλυσιακού μετά την άστοχη 2η βολή του Αποστολίδη), αλλά ο Αθηναίου αστόχησε σε τρίποντο, ο Μπάβτσιτς πήρε επιθετικό ριμπάουντ και με 1/2 βολές μείωσε σε 76-73, για να κάνει επιθετικό φάουλ ο Νάνα και να έχει μια τελευταία ευκαιρία ο ΚΑΟΔ, αλλά το νέο τρίποντο του Αθηναίου ήταν επίσης άστοχο, για να πάρει το ριμπάουντ ο Τόντιτς και να τελειώσει το ματς.

Τα στατιστικά των δύο ομάδων ήταν μοιρασμένα, με το 59%-62% στα δίποντα να προκαλεί εντύπωση, αφού αμφότεροι σούταραν πολλά (27/46 και 23/37 αντίστοιχα). Ο Μπάβτσιτς με την παρουσία του στη ρακέτα του ΚΑΟΔ έδειξε ότι μπορεί να κάνει τη διαφορά στο ελληνικό πρωτάθλημα και με τον Χαραλαμπίδη στην ομάδα, ίσως ο ΚΑΟΔ κάνει περισσότερες νίκες στο μέλλον. Πάντως, ο Ηλυσιακός πήγε στο 4-6 τώρα, αφήνοντας τον τελευταίο αντίπαλό του 2 νίκες πιο κάτω προς το παρόν.

ΜΑΡΟΥΣΙ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 60-85
(30-42)

Γκαγκαλούδης 22π. 3ασ. 6κ.φ., Χαριτόπουλος 10π. 9ρ. 4ασ., Κόμματος 12π. 5ρ. 3ασ. 3κ.φ. // Χάτεν 18π. 3ρ., Μπόικιν 13π. 9ρ., Ασημακόπουλος 11π. 5ρ. 4ασ., Τσάμης 10π. 5ρ. 4ασ.

Ο Κολοσσός πέρασε εύκολα
από το Μαρούσι, κερδίζοντας με 60-85 τους γηπεδούχους και πηγαίνοντας στο 8-1 στο πρωτάθλημα, για να κάνει Πρωτοχρονιά από την 1η θέση της βαθμολογίας. Το ματς έγινε πολύ εύκολο μόλις οι ελάχιστοι παίκτες που διαθέτει το Μαρούσι κουράστηκαν, ενώ τα νέα μετεγγραφικά αποκτήματα παρακολούθησαν τον αγώνα από την εξέδρα, καθώς το θέμα με τον Χόμαν δεν έχει λυθεί ακόμα.

Χαρακτηριστικό είναι ότι για το Μαρούσι έπαιξαν 10 παίκτες, εκ των οποίων μόλις οι 8 έπαιξαν πάνω από 3 λεπτά, οι 6 έπαιξαν πάνω από 10 λεπτά και οι 5 πάνω από 15, με τον Γκαγκαλούδη να παίζει 40 και τον Χαριτόπουλο 38. Έτσι, μετά την πρώτη περίοδο, ο Κολοσσός μπόρεσε να ξεφύγει και κέρδισε χωρίς να πιεστεί στο τέλος. Μεγαλύτερη αξία είχαν οι δηλώσεις του Φραγκιά μετά το ματς, ο οποίος είπε ότι προκειμένου να αποφεύγονται αυτές οι καταστάσεις «ας συνεχιστεί το πρωτάθλημα με 6 και 8 ομάδες για να γίνει καλύτερο το πρωτάθλημα. Το μπάσκετ είναι χαρά και το έχουμε κάνει τα τελευταία δύο χρόνια να είναι μίζερο».

Ο Φραγκιάς είπε επίσης ότι «το παιχνίδι δεν αντέχει κριτικής» και όντως έτσι είναι. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο με το Μαρούσι να μένει μέσα στη διεκδίκηση της νίκης όσο ήταν ξεκούραστο. Προηγήθηκε μάλιστα με 15-11 με 6-0 σερί για να κάνουν ο Τσάμης και ο Λιακόπουλος το 17-17 στο τέλος του δεκαλέπτου. Η κούραση άρχισε μετά να κάνει την εμφάνισή της και τα 3/5 τρίποντα με τα οποία ξεκίνησε το Μαρούσι το ματς έγιναν 3/11 στο ημίχρονο, ενώ οι γηπεδούχοι σούταραν ακόμη περισσότερο στο δεύτερο μέρος, για να φτάσουν στα 6/25 στο τέλος του αγώνα.

Αυτό σε συνδυασμό με τα 24-36 ριμπάουντ και το γεγονός ότι αυτοί έκαναν μόλις 28 δίποντα, ενώ ο Κολοσσός 44 (σουτάροντας κιόλας με 61%) έκριναν το ματς πολύ εύκολα. Το τρίποντο του Γεωργαλή έκανε το 17-20, ενώ μετά την ισοφάριση του Αμαρουσίου ο Κολοσσός έτρεξε ένα 0-8 για να πάει στο 20-28.

Η διαφορά ανέβηκε πολύ γρήγορα στους 10 πόντους, 22-32, και έμεινε ουσιαστικά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όταν ο Λιακόπουλος έγραψε το 30-42. Το Μαρούσι δεν έκανε πολλά λάθη (μόλις 10 σε όλο το ματς) αλλά η άμυνά του είχε χαλαρώσει (λόγω της κούρασης) και ο Κολοσσός έβαλε 48 πόντους στα επόμενα 20 λεπτά.

Η τεχνική ποινή στον Χαρίση στις αρχές της επανάληψης αποσυντόνισε λίγο τον Κολοσσό και με τον Γκαγκαλούδη και τον Έλεγκαρ το Μαρούσι μείωσε σε 38-44 με τη διαφορά να διατηρείται κλειστή ως το 25ο λεπτό και το 46-52 με ένα 0-9 που ξεκίνησε από Ασημακόπουλο και Μπόικιν να κάνει το 46-61 και ουσιαστικά να κρίνει τον αγώνα, την ώρα που το Μαρούσι είχε στο διάστημα αυτό 4 συνεχόμενα άστοχα τρίποντα κι ένα λάθος.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου η διαφορά πήγε πάνω από τους 20 πόντους, 48-69 από τον Τσάμη στον αιφνιδιασμό, για να παραδοθεί απόλυτα το Μαρούσι και να πάει ο Κολοσσός λίγο αργότερα στο 51-78 και το +27, διαφορά που ήταν και η μεγαλύτερή του στον αγώνα.

Το Μαρούσι έπεσε στο 0-9
, παραμένει μόλις 1 νίκη απόσταση από τον Ίκαρο Καλλιθέας, αλλά ακόμα δεν έχει κερδίσει στο πρωτάθλημα και στενεύουν τα περιθώρια για ανάκαμψη. Ο Κολοσσός δείχνει φέτος πόσο εύκολα ένας οργανωμένος και σοβαρός σύλλογος μπορεί να κάνει πολύ καλή πορεία στην Α1 και σίγουρα είναι από τις οάσεις στο φετινό ελληνικό μπάσκετ.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 49-56
(23-25)

Μότσνικ 8π. 3ασ. 10κ.φ., Μπόατενγκ 12π. 4ρ. 4κ.φ., Σκοτ 11π. 3ρ. // Νατζφέι 10π. 4ρ., Κίς 9π. 6ασ., Ξανθόπουλος 8π. 3ρ. 3κλ., Γιάνκοβιτς 6π. 12ρ. 4κ.φ.

Πολύ δύσκολα πέρασε ο Πανιώνιος από το Περιστέρι, δείχνοντας χαρακτήρα ξανά στα τελευταία λεπτά και πηγαίνοντας στο 7-2 για να μείνει με 2 νίκες απόσταση από τον 5ο στην 4η θέση του πρωταθλήματος.

Ο Πανιώνιος ήλεγξε απόλυτα τα ριμπάουντ, 21-35, και αυτό που έδωσε πλεονέκτημα στον αγώνα, αλλά ο τελικός νικητής κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Οι «κυανέρυθροι» κέρδισαν, παρότι είχαν μόλις 4/8 βολές, ενώ το Περιστέρι 14/25.

Το σκορ της πρώτης περιόδου έδειξε ότι δεν θα ήταν καλό από πλευράς ποιότητας το ματς, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 12-10 με το Περιστέρι να ξεκινά με 7-0 στα πρώτα 4 λεπτά του ματς. Στη δεύτερη περίοδο, οι δυο ομάδες είχαν πετύχει 4 πόντους στα πρώτα 3 λεπτά, ενώ στο 19ο λεπτό ήταν ισόπαλες από το τρίποντο του Νατζφέι και το καλάθι του Σκοτ στο 22-22 για να βάλει τρίποντο ο Ντίμπλερ στην εκπνοή του ημιχρόνου για το 23-25 μετά από 2 επιθετικά ριμπάουντ του Πανιωνίου στην τελευταία φάση.

Το Περιστέρι μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με τρίποντο του Σκοτ, αλλά στα επόμενα 4,5 λεπτά έμεινε άποντο, με αποτέλεσμα τα 26-25 να μετατραπεί σε 27-36 για τον Πανιώνιο, που φαινόταν να ελέγχει πια το ματς μετά το τρίποντο του Γιάνκοβιτς. Μάλιστα, οι «κυανέρυθροι» με τρίποντα από Παραγιό και Κις πήγαν στο 35-44 με τον πρώτο να τους δίνει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο ματς, 35-46.

Το Περιστέρι απάντησε με σερί 7-0 στο πρώτο τρίλεπτο της 4ης περιόδου και 14-4 ως το 37ο λεπτό για να πλησιάσει στον πόντο 3 λεπτά πριν το τέλος με τον Καυκή. Ο Νατζφέι έβαλε 2 βολές, ο Γιαννόπουλος έχασε την επόμενη επίθεση και το καλάθι του Κις πήγε το ματς στο 49-54. Ο Παπαντωνίου έκανε λάθος, ο Ξανθόπουλος έκλεψε την μπάλα και σκόραρε για το 49-56 και παρά τα σουτ του Πέτρουλα, του Παπαντωνίου και του Γιαννόπουλου στο τελευταίο λεπτό, το Περιστέρι δεν μπόρεσε να σκοράρει και να μειώσει για να κλέψει τη νίκη.

ΠΑΟΚ – ΑΡΗΣ 92-87 (41-37)

Γκίντενς 18π. 10ρ. 6κ.φ., Καλαμπόκης 21π. 5ρ. 9κ.φ., Ντικούδης 19π. 3ρ. 6κ.φ., Γκόρι 11π. 8ρ. 4κ.φ., Ράιτ 16π. 3ασ. // Τζέιμς 28π. 6ρ. 4κλ. 4ασ. 10κ.φ., Ταπούτος 17π. 4ρ. 4κ.φ., Τσαλδάρης 17π. 4ρ. 7κ.φ., Μάλντροου 9π. 7ρ. 4κ.

Μετά από ένα ματς που έσπασε καρδιές
και ήταν διαφήμιση για το «φτωχό» μας πρωτάθλημα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Άρη με 92-87 έχοντας τους Καλαμπόκη, Ντικούδη, Γκόρι, Ράιτ και Γκίντενς πάρα πολύ καλούς στο ματς, ενώ απ’ την άλλη Ταπούτος, Τσαλδάρης και Τζέιμς ξεχώρισαν, με τον Τζέιμς να είναι πιθανότατα ο καλύτερος του γηπέδου, αλλά να μην μπορεί να πάρει τη νίκη για την ομάδα του και να βαφτίζεται και μοιραίος στο τέλος με το «έτσι θέλω» από τον διαιτητή, σε ένα σφύριγμα χωρίς κανένα νόημα.

Το παιχνίδι ήταν γεμάτο πάθος και ένταση και ως τα τελευταία 19 δευτερόλεπτα έμοιαζε ότι θα είναι το καλύτερο της φετινής χρονιάς, κρατώντας καθηλωμένους όλους τους μπασκετόφιλους που το είδαν. Μοναδική παραφωνία ως τότε οι γνωστοί ηλίθιοι των γηπέδων και τα αντικείμενα που πετούσαν στον πάγκο του Άρη.

Όμως, το φινάλε, δυστυχώς, έμελλε να μας ξενερώσει όλους, καθώς με το σκορ στο 87-85 και την μπάλα στο ΠΑΟΚ με 19 δευτερόλεπτα, οι διαιτητές χρέωσαν στην επαναφορά με αντιαθλητικό φάουλ τον Τζέιμς, ο οποίος προσπαθούσε να παίξει τον Καλαμπόκη άμυνα για να μην πάρει μπάλα. Η φάση δυστυχώς εκθέτει τους διαιτητές, καθώς ο Τζέιμς κάνει μεν καθαρό φάουλ στον Καλαμπόκη, αλλά για κανένα λόγο το φάουλ που του σφυρίζεται δεν είναι αντιαθλητικό. Ο Άρης είχε ούτως ή άλλως μειονέκτημα εκείνη την ώρα (πήγαινε για -4 αν το φάουλ δινόταν απλό) αλλά το -6 στο οποίο έφτασε η διαφορά, απλώς έδωσε πρόωρο τέλος στο ματς.

Ο Καλαμπόκης δεν έκανε λάθος στις βολές, 2/2 και 89-85, ενώ από την επαναφορά του ΠΑΟΚ πήρε την μπάλα ο Γιαννακίδης και με 2/2 βολές από το άμεσο φάουλ έκανε το 91-85 για τον «δικέφαλο». Ο Άρης έπαιξε τα ρέστα του σε ένα άστοχο τρίποντο του Τζέιμς, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ήταν πια αργά όταν ο Τζέιμς με 2/4 βολές (φάουλ σε σουτ και 1/2, ριμπάουντ του Καλαμπόκη, κλέψιμο του Αμερικανού, φάουλ σε λέι απ και ξανά 1/2) στα 5 δευτερόλεπτα μείωσε σε 91-87.

Οι διαιτητές επηρεάστηκαν πάρα πολύ από την ένταση στο παρκέ και τις εξέδρες, η γενική φετινή οδηγία για… να αφήνουν το παιχνίδι πήγε περίπατο και στην προσπάθειά τους να μην ακούνε γκρίνιες έδωσαν… 59 φάουλ με τις δύο ομάδες να εκτελούν 72 βολές (33 ο ΠΑΟΚ, 39 ο Άρης), πάρα, μα πάρα πολλές ακόμα και για έναν αγώνα με τέτοια ένταση και σκληρότητα. Λάθη έκαναν αρκετά, υπερβολές επίσης, αλλά αν έλειπε το τελευταίο σφύριγμα, θα ήταν μοιρασμένα και δεν θα επηρέαζαν το τελικό αποτέλεσμα.

Τα ριμπάουντ ήταν 36-30 για τον ΠΑΟΚ με τα επιθετικά 10-9, οι ασίστ 11-7, τα λάθη μόλις 9-10, νούμερο απίστευτα μικρό για τέτοιο ματς, τα κλεψίματα 4-7 και οι τάπες 0-5 ελέω Μάλντροου.

Στα… πρώτα 39:41 του αγώνα δεν είδαμε κάτι διαφορετικό από αυτό που οι δυο ομάδες μας έχουν δείξει ως τώρα φέτος. Και οι δύο είχαν διαστήματα στα οποία ήλεγξαν απόλυτα το ματς, αλλά και διαστήματα τα οποία ήταν εντελώς νεκρά, με τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση να φαίνονται και στη διακύμανση του σκορ μέσα στο σαραντάλεπτο.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στον αγώνα, προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο μετά το 11-6 με 13-18 τρέχοντας ένα 2-12 έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, ενώ όταν ο Καλαμπόκης ισοφάρισε σε 18-18 ο Άρης έτρεξε ένα 1-7 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 19-25 με το καλάθι του Κερούς. Το «κίτρινο» σερί πήγε στο 1-10 για το 19-28 δια χειρός Ταπούτου, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος στο υπόλοιπο της δεύτερης περιόδου και μέχρι το ημίχρονο, κάνοντας στα 9,5 λεπτά επιμέρους σκορ 22-9.

Ένα 11-0 των γηπεδούχων έφερε το ματς στο 15ο λεπτό στο 30-28 με τον Άρη να παίρνει 5 πόντους από τον Τσαλδάρη με απόσταση σχεδόν… 3 λεπτών (δίποντο και τρίποντο) για να μειώσει σε 34-33 και να κλείσει το ημίχρονο στο 41-37 για τον ΠΑΟΚ, με τις δύο ομάδες να έχουν ήδη σουτάρει πάρα πολλές βολές και να αρχίζουν να αντιμετωπίζουν προβλήματα με φάουλ.

Οι βολές του Καλαμπόκη, το κάρφωμα του Γκόρι και το καλάθι του Γκίντενς έφεραν τον ΠΑΟΚ στο 47-38 στο 22ο λεπτό, αλλά πολύ γρήγορα η ψαλίδα έκλεισε και το ματς έγινε οριακό ως το φινάλε του. Ο Άρης με Τζέιμς, Τσαλδάρη και Ταπούτο πλησίασε σε 51-50 (σερί 3-12) και από εκεί και στο εξής καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει περισσότερο από 2 σουτ από τον αντίπαλό της (5 πόντους ο ΠΑΟΚ, 3 ο Άρης).

Το 58-54 έγινε 58-57, το τρίποντο του Καλαμπόκη βρήκε απάντηση από τον Τζέιμς για το 66-64 και ο ίδιος ήταν που ισοφάρισε μετά σε 66-66 στην αρχή της 4ης περιόδου. Ο Ταπούτος με καλάθι και φάουλ έκανε το 66-69, αλλά ο Ράιτ ισοφάρισε στην αμέσως επόμενη επίθεση με τρίποντο. Το 69-72 από τον Ταπούτο βρήκε τον Γκίντενς να βάζει 4 μαζεμένους για το 73-72 στο 34ο λεπτό, ενώ το τρίποντο του Ράιτ για το 76-72 (σερί 7-0 για τον ΠΑΟΚ) με καλάθι και φάουλ του Τζέιμς έγινε 76-75 για να ισοφαρίσει σε 80-80 ο Ταπούτος.

Ο Άρης πήρε πλεονέκτημα (81-82) με τον Τζέιμς, ο Ράιτ απάντησε, αλλά ο Μάλντροου έκανε λάθος για να κάνει με 2/2 βολές ο Καλαμπόκης το 85-82 στο τελευταίο λεπτό. Ο Τσαλδάρης έχασε ευκαιρία με 1/2 βολές, ο Τσαϊρέλης αστόχησε στο 87-83 και ο Ντέιβις είχε 2/3 βολές για το 87-85 πριν φτάσουμε στα όσα λέγαμε στην αρχή.

Με τη νίκη του αυτή ο ΠΑΟΚ πήγε στο 4-6, ενώ ο Άρης ακολουθεί με 3-6, με τους δύο εκπροσώπους της Θεσσαλονίκης να έχουν κάνει μετριότατο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα και αμφότεροι να ελπίζουν το 2012 να είναι πολύ καλύτερη η πορεία τους και να έρθει η ανάκαμψη γρήγορα.

ΚΑΒΑΛΑ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 81-67
(43-32)

Καραποστόλου 22π. 5κ.φ., Κοστόφ 11, Ο’ Μπράιαντ 11π. 7ρ., Στεφανίδης 11π. 3ρ. 3ασ., Τέιλορ 10π. 5ρ. 5ασ. 4κ.φ. // Μπέινς 20π. 17ρ. 5κ.φ., Μήτσιαλος 17, Λιούμπιτσιτς 12π. 4κ.φ.

Στην 3η περίοδο καθάρισε η Καβάλα το ματς με τον Ίκαρο Καλλιθέας, που για ακόμη μία φορά είχε νεκρό διάστημα μέσα στον αγώνα τέτοιο που του στοίχισε τη νίκη. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στις επιτυχίες και έφτασαν στο 5-5 στο πρωτάθλημα.

Το ματς ήταν κλειστό στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Καβάλα να μπαίνει καλύτερα και να προηγείται με 12-6 και 16-8 για να ισοφαρίσει ο Ίκαρος με τον Μπέινς και να κλείσει η περίοδος με τρίποντο του Κοστόφ για το 22-19. Η Καβάλα παίρνοντας μαζεμένους πόντους από τον Καραποστόλου στο πρώτο μισό της 2ης περιόδου μπόρεσε να πάει σε διψήφια διαφορά, στο 34-24, ενώ το τρίποντο του Πάσαλιτς και το καλάθι του Καραποστόλου της έδωσαν την ευκαιρία να κλείσει το ημίχρονο στο 43-32.

Ο Ίκαρος μπόρεσε με τον Μπέινς και τον Πολυτάρχυ να μειώσει σε 49-43 στο 26ο λεπτό, αλλά μετά το ξέσπασμα της Καβάλας έκρινε οριστικά το ματς. Μέσα σε 5 λεπτά η Καβάλα έτρεξε ένα 20-2 σερί για να ανεβάσει τη διαφορά στους 24 πόντους του 69-45 και να μην κοιτάξει ξανά πίσω.

Στο διάστημα αυτό οι γηπεδούχοι είχαν 7/10 και 4 ασίστ, ενώ ο Ίκαρος, που στην άμυνα δεν μπόρεσε να αναχαιτίσει την αντίπαλό του, είχε 0/7 και 6 λάθη, επίδοση με την οποία προφανώς και δεν θα μπορούσε να έχει ελπίδες ότι θα πάρει τη νίκη στο ματς.

Η 4η περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν, οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να μειώσουν σε 71-55 και 76-61 για να πάνε στο 78-67 στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα. Η Καβάλα σούταρε με 42% στα τρίποντα, και με τις 15-10 ασίστ και τα 15-22 λάθη, αλλά κυρίως με τα 14-4 κλεψίματα που είχε, μπόρεσε να ρεφάρει τις 20/20 βολές του Ίκαρου στο ματς.