Home / Α1 / Το παρέσυρε το (πράσινο) κύμα!

Το παρέσυρε το (πράσινο) κύμα!

Η 11η αγωνιστική ολοκληρώθηκε με τον αγώνα του Παναθηναϊκού με το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» μπήκαν στη νέα χρονιά άκρως θεαματικά, καθώς συνέτριψαν τον αντίπαλό τους με 104-69, κάνοντας εκκωφαντικό ξεκίνημα στο ματς. Στα σημαντικά του αγώνα η επιστροφή του Στράτου Περπέρογλου μετά από περισσότερους από 5 μήνες απραξίας, λόγω της περιπέτειας που πέρασε με την υγεία του. Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε, με τη νίκη αυτή, στην πρώτη θέση με Ολυμπιακό και Κολοσσό Ρόδου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 104-69 (49-26)

Μάριτς 13π. 7ρ. 3ασ. 2κλ. 5κ.φ., Λόγκαν 12π. 3ρ. 4κλ. 3κ.φ., Βουγιούκας 18π. 3ρ., Διαμαντίδης 10π. 5ασ., Περπέρογλου 9π. 3ασ. 3κλ. // Σκοτ 15π. 8ρ., Έντουαρντς 15π. 3ρ. 3κ.φ., Γιαννόπουλος 11π. 4ρ., Μότσνικ 8π. 6ασ. 11κ.φ.

Το Περιστέρι δεν μπόρεσε να αντισταθεί
στον Παναθηναϊκό ούτε για 5 λεπτά και μοιραία πήρε ρόλο κομπάρσου στο «πράσινο» έργο από το ξεκίνημα. Ο Παναθηναϊκός έβγαζε φωτιές στην επίθεση σε όλο το ματς, ενώ στην άμυνα ήταν πολύ καλός μέχρι την 4η περίοδο, όταν και χαλάρωσε αρκετά.

Τα νούμερα της στατιστικής δείχνουν ξεκάθαρα πώς ήταν η κατάσταση στο παρκέ. Κρατηθείτε: 25-16 οι ασίστ, 10-26 τα λάθη και 17-2 τα κλεψίματα. Επίσης, τα ριμπάουντ ήταν 34-28, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 64% στα δίποντα με 35/55 σουτ (το ίδιο και το Περιστέρι, αλλά με 21/33)!

Το ματς ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει… φουριόζος στο 2012 γράφοντας ένα 10-0 στο πρώτο δίλεπτο του ματς μέχρι να καταλάβει το Περιστέρι τι γίνεται. Λόγκαν και Διαμαντίδης έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, αλλά απάντηση δεν ήρθε με τον Σάτο και τον Διαμαντίδη να γράφουν το 18-4 στο πεντάλεπτο του ματς.

Ο Παπαντωνίου και ο Γιαννόπουλος ήταν αυτοί που έδειξαν ότι το Περιστέρι έχει πνοή, μείωσαν σε 18-12, αλλά γρήγορα Καλάθης και Βουγιούκας έκαναν το 26-12 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Γιαννόπουλος μείωσε σε 26-15 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν έλεγε να αφήσει το πόδι από το γκάζι και με το πρώτο καλάθι του Περπέρογλου μετά την επιστροφή του πήγε στο +19 του 36-17. Το Περιστέρι με τον Έντουαρντς κράτησε τη διαφορά στους 14-16 πόντους ως το 18ο λεπτό, αλλά τότε ο Σμιθ και ο Μάριτς έγραψαν το 46-24 με σερί 8-0.

Στους 23 πόντους διαφορά τελείωσε το πρώτο ημίχρονο
από το λέι απ του Μάριτς μετά από επιθετικό ριμπάουντ (49-26), αλλά ο Παναθηναϊκός συνέχισε το ίδιο δυνατά και στην 3η περίοδο. Ο Περπέρογλου άνοιξε το σκορ στο δεύτερο μέρος με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στο +27 με τον Γιασικεβίτσιους (56-29). Ο Σκοτ σκόραρε για να μειώσει προσωρινά, αλλά ο Μπατίστ και ο Διαμαντίδης έκαναν το 63-33 για το πρώτο +30 του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι στο 25ο λεπτό.

Ο Σάτο πήγε το ματς στο 69-35 με το Περιστέρι να μην μπορεί να σκοράρει συχνά και τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να παίζει πολύ επιθετικά στην άμυνα, κλέβοντας πάρα πολλές μπάλες που οδηγούσαν σε γρήγορες επιθέσεις και εύκολα καλάθια. Το 3ο δεκάλεπτο έληξε στο 75-43 και μόνο τότε άρχισε να χαλαρώνει ο Παναθηναϊκός στην άμυνα, με το Περιστέρι να σκοράρει στο 4ο δεκάλεπτο όσους πόντους έβαλε σε όλο το πρώτο ημίχρονο!

Ο Σκοτ μείωσε σε 75-46 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, όμως ο Παναθηναϊκός γρήγορα πήγε στο 81-46 με τον Σάτο. Καϊμακόγλου και Μάριτς έγραψαν το 88-51 στο 35ο λεπτό για τη μεγαλύτερη διαφορά του Παναθηναϊκού στο ματς, +37, για να απαντήσουν Μότσνικ και Έντουαρντς, αφού οι άμυνες είχαν πια χαλαρώσει (88-57). Το Περιστέρι με τον Ψαρόπουλο μείωσε σε 95-54 λίγο πριν το τέλος, αλλά ο Μάριτς και ο Περπέρογλου ανέβασαν τη διαφορά στο τελικό +35 του 104-69.

Από τον Παναθηναϊκό έπαιξαν και οι 12, σκόραραν και οι 12, αγωνίστηκαν όλοι από τα 11,5 λεπτά των Τσαρτσαρή και Μπατίστ, ως τα 24 του Καλάθη. Ο Περπέρογλου, στην επιστροφή του, έπαιξε 18,5 λεπτά και έδειξε ότι αν και θέλει, προφανώς, χρόνο, είναι ξεκάθαρα υπερπολύτιμη προσθήκη στο ρόστερ των «πρασίνων». Μάριτς, Λόγκαν και Βουγιούκας οι καλύτεροι για τον Παναθηναϊκό.