Home / Α1 / Ασταμάτητος ο Κολοσσός, ήττα Άρη στο Ρέθυμνο!

Ασταμάτητος ο Κολοσσός, ήττα Άρη στο Ρέθυμνο!

Ο Κολοσσός δεν καταλαβαίνει τίποτα φέτος, κέρδισε με 46-66 το Περιστέρι στην Αθήνα και πήγε στο 10-1, για να προετοιμαστεί για το… ντέρμπι κορυφής την Τετάρτη με τον Παναθηναϊκό, που επικράτησε με 89-69 του Πανιωνίου. Ο ΑΓΟΡ εκτέλεσε από το τρίποντο τον Άρη για το 88-83, ενώ ο Κώστας Χαραλαμπίδης έβαλε το νικητήριο καλάθι της ομάδας του στο 74-75 του ΚΑΟΔ στο Μαρούσι. Εύκολα ο Ολυμπιακός, 63-82 την Καβάλα, δύσκολα ο ΠΑΟΚ τον Ίκαρο, 81-76 χάνοντας διαφορά 20 πόντων. Ρεπό τη 12η αγωνιστική είχε ο Ηλυσιακός.

ΜΑΡΟΥΣΙ – ΚΑΟΔ 74-75
(38-31)

Γκαγκαλούδης 29π. 5ρ. 8ασ. 9κ.φ., Κόμματος 23π. 7ρ. 7κ.φ., Σακελλαρίου 11π. 4ρ., Έλεγκαρ 7π. 5ρ. 4κλ. 3κ. // Μονρό 20π. 4ασ. 6κ.φ., Χαντ 12π. 4ασ., Μίτσελ 6π. 4ρ., Κακαρούδης 11π. 3ρ. 3κ.φ.

Για ακόμα ένα ματς το Μαρούσι πλήρωσε το μικρό του ρόστερ, έφτασε πιο κοντά από κάθε άλλη φορά στη νίκη, αλλά του την πήρε μέσα από τα χέρια ο Κώστας Χαραλαμπίδης, που σκόραρε το νικητήριο καλάθι στην τελευταία επίθεση του ΚΑΟΔ, με τους Γκαγκαλούδη και Κόμματο να αστοχούν αμφότεροι σε σουτ νίκης στην εκπνοή.

Ο Γκαγκαλούδης ήταν απίστευτος με 29 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 9 κερδισμένα φάουλ με 11/23 σουτ, ενώ ο Κόμματος είχε 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ με 8/19. Απ’ την άλλη ο Μονρό έδειξε από το πρώτο του παιχνίδι πόσο πολύτιμη προσθήκη θα είναι για τον ΚΑΟΔ, είχε σε 29 λεπτά 20 πόντους με 7/9 σουτ, 4 ασίστ και 6 κερδισμένα φάουλ, ενώ ο Χαραλαμπίδης στο χειρότερο πιθανότατα φετινό του παιχνίδι κατάφερε να γίνει και πάλι πρωταγωνιστής σκοράροντας το νικητήριο καλάθι. Και όταν ο καλύτερός σου παίκτης στο χειρότερό του ματς βάζει το καλάθι της νίκης, τότε σίγουρα μπορεί να είσαι αισιόδοξος για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο ΚΑΟΔ έφτασε στο 4-7 και είναι μαζί με Ηλυσιακό και Άρη στην 9η θέση, ενώ το Μαρούσι έπεσε στο 0-11 και αν χάσει και από τον Ίκαρο μεσοβδόμαδα, τότε θα μείνει πολύ πίσω και θα είναι πολύ δύσκολο να επιστρέψει και να σώσει τη σεζόν στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο
, με το σκορ να πηγαίνει αρκετά ψηλά και τις δύο ομάδες να ανταλλάσουν καλάθια. Με Τσέρανιτς και Μπάβτσιτς ο ΚΑΟΔ πήγε στο 7-13 στο 4ο λεπτό, αλλά ο Γκαγκαλούδης και ο Κόμματος γρήγορα μείωσε σε 12-13 για να προσπεράσει το Μαρούσι με τον Γκαγκαλούδη (14-13) και να πάει στο +3 με τον Σακελλαρίου. Η περίοδος τελείωσε 22-21 με καλάθι του Μπάβτσιτς, αλλά το ματς είχε διαφορετική εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Το Μαρούσι ήταν καλύτερο και με 5 πόντους του Κόμματου πήγε στο 29-23 με τον Γκαγκαλούδη να κάνει το 31-23 στο 16ο λεπτό και τον Έλεγκαρ το 34-25 λίγο αργότερα. Η διαφορά πήγε στους 10 πόντους από το καλάθι και φάουλ του Γκαγκαλούδη (37-27), αλλά ο Χαραλαμπίδης με 4 πόντους μπόρεσε να μειώσει σε 38-31 για την ομάδα του στο τέλος του ημιχρόνου.

Τα δύο τρίποντα του Μονρό στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, έφεραν το ματς στους 3 πόντους, 45-42 στο 24ο λεπτό, με τον Χαραλαμπίδη να σκοράρει κι αυτός από μακριά και τον Μονρό να βάζει λέι απ για το 47-47 στο 25ο. Ο Κόμματος κράτησε την ομάδα του μπροστά (55-49), αλλά τα τρίποντα των Χαντ και Κακαρούδη έφεραν ξανά το ματς στα ίσα, με τον Χαντ να γράφει το 55-57 για το προβάδισμα του ΚΑΟΔ. Η 3η περίοδος έκλεισε με βολές του Μίτσελ για το 60-59 μετά από ένα τρομερό 22-28 στο δεκάλεπτο.

Ο Χαντ ήταν που έκανε το 60-61 στην αρχή της 4ης για τον ΚΑΟΔ, ενώ μετά από 2-3 καλάθια εκατέρωθεν ο Χαριτόπουλος και ο Γκαγκαλούδης στον αιφνιδιασμό έγραψαν το 68-63 για το Μαρούσι στο 35ο λεπτό. Ο ΚΑΟΔ συνέχισε να απαντά με τρίποντα, τα δύο από Χαντ και Αθηναίου έφεραν το ματς στο 70-69, αλλά με τον ίδιο τρόπο σκόραρε και ο Κόμματος (73-69). Μετά το καλάθι του Χαντ οι δυο ομάδες έμειναν άποντες για σχεδόν 2 λεπτά, με 2 άστοχα σουτ για κάθε πλευρά και τον Μονρό να ισοφαρίζει το ματς σε 73-73 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό.

Εκεί το άστοχο τρίποντο του Γκαγκαλούδη δεν κόστισε γιατί ο Κόμματος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, με τον πλέι μέικερ του Αμαρουσίου να παίρνει το φάουλ στη συνέχεια και να κάνει το 74-73 με 1/2 βολές. Ο ΚΑΟΔ πήρε τάιμ άουτ, ο Χαραλαμπίδης μετά την επαναφορά σκόραρε το καλάθι του αγώνα για το 74-75, ενώ Γκαγκαλούδης και Κόμματος (από το επιθετικό ριμπάουντ του Χαριτόπουλου) αστόχησαν στο τέλος στα σουτ που θα έδιναν τη νίκη στην ομάδα τους.

Ο ΚΑΟΔ είχε περισσότερες ασίστ (12-18), τα ριμπάουντ ήταν 30-27, τα λάθη 17-20 και τα κλεψίματα 11-10, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/18 τρίποντα, έναντι 5/21 του Αμαρουσίου και αυτό έκρινε ουσιαστικά τον αγώνα.

ΚΑΒΑΛΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 63-82
(26-40)

Σίμτσακ 17π. 6ρ. 3κ.φ., Κοστόφ 6π. 4ρ. 2ασ. 3κλ. 3κ.φ., Τέιλορ 7π. 3ρ. 3κ. 4κ.φ. // Χάινς 15π. 4ρ., Πρίντεζης 11π. 5ρ., Γκεσεβίτσιους 10π. 3ρ., Κέσελι 8π. 3ρ., Σλούκας 7π. 7ασ. 3κ.φ.

Εύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό στην Καβάλα
, με τους «ερυθρόλευκους», παρά τις απουσίες τους, να καθαρίζουν το ματς στη δεύτερη περίοδο, έχοντας μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση και παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Ο Ολυμπιακός είχε 9/20 τρίποντα, 45% (31% με 5/16 η Καβάλα), πήρε τα ριμπάουντ (29-32), έκανε λίγα λάθη (8-8 μόλις) είχε περισσότερες ασίστ (7-16) και δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να φύγει νικητής και να παραμείνει στην κορυφή της Α1 με Κολοσσό και Παναθηναϊκό. Η Καβάλα ακόμα… ταπώνει (9-1 οι τάπες στο ματς) αλλά αυτό το στατιστικό δεν τη βοήθησε ιδιαίτερα στο παιχνίδι.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις άμυνες των δύο ομάδων να έχουν τον πρώτο ρόλο. Ο Παπανικολάου έκανε το 4-5 για τον Ολυμπιακό με τρίποντο για να προσπεράσει η Καβάλα με 4 συνεχόμενους πόντους του Ο’ Μπράιαντ σε 8-7. Συνολικά στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε 3 ισοπαλίες και 5 εναλλαγές στο προβάδισμα με καμία ομάδα να μην ξεφεύγει με περισσότερους από 3 πόντους (4-7 ο Ολυμπιακός) και την περίοδο να τελειώνει με 13-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν την άμυνά τους στα ίδια πολύ καλά επίπεδα, αλλά κατάφεραν να απελευθερώσουν την επίθεσή τους παίρνοντας, μάλιστα, σκορ από 7 διαφορετικούς παίκτες στο δεκάλεπτο. Μετά το 19-20 από το τρίποντο του Τέιλορ, ο Ολυμπιακός ήλεγξε το ματς, έτρεξε ένα σερί 0-7 για να ξεφύγει με 19-27 με Χάινς και Γκεσεβίτσιους πρωταγωνιστές, ενώ το σερί του έφτασε ως το 3-15 με τη διαφορά να πηγαίνει στους 13 πόντους στο 17ο λεπτό, 22-35 και το ματς να απομακρύνεται αρκετά από τα χέρια της Καβάλας.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 9 πόντους
με τον Σίμτσακ, αλλά το τρίποντο του Πρίντεζη αποκατέστησε τις ισορροπίες για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο 26-40 από τον Χάινς και την Καβάλα να πετά στα σκουπίδια τις τελευταίες 4 επιθέσεις που έκανε.

Ο Ολυμπιακός ήλεγξε απόλυτα το δεύτερο ημίχρονο
με τη διαφορά των 14 πόντων με την οποία ξεκίνησε η επανάληψη να είναι και η μικρότερη στην οποία έπεσε το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο (στο 28-42 και το 30-44 μόνο). Οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν με ευκολία στην 3η περίοδο, έβαλαν 25 πόντους, είχαν και πάλι 7 διαφορετικούς σκόρερ στο δεκάλεπτο και πολύ γρήγορα η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους, 34-54 με το τρίποντο του Άντιτς.

Η Καβάλα μείωσε στους 15 με τον Σίμτσακ (39-54)
, αλλά ο Κέσελι και ο Σλούκας με 2 τρίποντα έκαναν το 43-63 για να κλείσει η περίοδος στο 45-65. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κοστόφ με τρίποντο μείωσε σε 50-65, αλλά αμέσως ο Λούκας και ο Κέσελι έκαναν το 50-70 με τη διαφορά να πέφτει λίγο στο 61-78 του Στεφανίδη στο 37ο λεπτό, αλλά τον Ολυμπιακό να κλείνει το ματς με τρίποντο του Πρίντεζη που έγραψε το τελικό 63-82.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στον αγώνα χωρίς τους Σπανούλη, Παπαδόπουλο, Μάντζαρη και Κατσίβελη, με 11 παίκτες, αλλά έπαιξαν όλοι (ο Χάουαρντ μόλις 3:24, οι άλλοι από 13 ως 27 λεπτά) και σκόραραν όλοι (7 παίκτες από 7 ως 15 πόντους) για να πάνε οι “ερυθρόλευκοι” στο 10-1.

ΠΑΟΚ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 81-76
(55-42)

Γκίντενς 28π. 7ρ. 4κ.φ., Καλαμπόκης 21π. 3ρ., Ντικούδης 10π. 6ρ. 3κ.φ., Καλλές 10π. 4ρ. 3κ.φ. // Μπέινς 23π. 8ρ. 9κ.φ., Μπάξτερ 15π. 6ρ. 3κλ. 3κ.φ., Μπεκ 13, Κουμπούρας 10π. 5ρ. 3ασ. 2κλ.

Σημαντική νίκη για τον ΠΑΟ
Κ, η 5η του στο πρωτάθλημα, με τον «δικέφαλο» να χάνει διαφορά 20 πόντων και τον Ίκαρο να έχει την ευκαιρία να πλησιάσει στους 3 στο τελευταίο λεπτό (αλλά να τη χάνει). Ο Γκίντενς ήταν… καλύτερα αυτή την εβδομάδα όσον αφορά στον τραυματισμό του και αυτό φάνηκε στα στατιστικά του, καθώς ο Αμερικανός ήταν απίστευτος με 12/17 σουτ (3/3 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, αλάνθαστος με 28 πόντους σε 38 λεπτά.

Ο ΠΑΟΚ ήλεγξε τα ριμπάουντ (35-29) είχε περισσότερες ασίστ (10-6) με τον Ίκαρο να έχει ελάχιστες, ενώ λάθη (15-13) και κλεψίματα (7-6) ήταν μοιρασμένα. Οι γηπεδούχοι σούταραν καλύτερα (53% έναντι 41% στα δίποντα και 46% έναντι 42% στα τρίποντα) και πήραν τη νίκη έστω κι αν δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά που είχαν απλοποιώντας το έργο τους.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο, στο οποίο είχαμε 7 εναλλαγές στο σκορ ως το 13-12 και 2 ισοπαλίες, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στο 17-12 με Καλαμπόκη και Καλλέ, στο 24-17 με τον Ντικούδη, για να κλείσει η περίοδος στο 26-20 από το καλάθι του Τσακαλέρη. Το τρίποντο του Γιαννακίδη στην αρχή της 2ης περιόδου πήγε το σκορ στο 29-20, ενώ ο Τσακαλέρης έκανε το 31-20 ολοκληρώνοντας ένα 7-0 του ΠΑΟΚ για την πρώτη διψήφια διαφορά του στο ματς.

Οι γηπεδούχοι φαινόταν να ελέγχουν πλήρως τον αγώνα, πήγαν στο 39-24 με 5 πόντους του Γκίντενς, στο 41-24 με τον Τσακαλέρη, στο 44-28 με τρίποντο του Καλαμπόκη στο 17ο λεπτό, ενώ Καλλές και Καλαμπόκης στο 19ο λεπτό έφεραν τον ΠΑΟΚ στο +20, 55-35. Όμως, το λάθος του Αλέξιτς και το άστοχο σουτ του Αράπη έδωσαν τη δυνατότητα στον Ίκαρο να μειώσει, με τον Κουμπούρα να πετυχαίνει τρίποντο στην εκπνοή για το 55-42, ολοκληρώνοντας ένα 0-7 μέσα σε περίπου ένα λεπτό για τον Ίκαρο.

Ο Ίκαρος χρησιμοποίησε το ξέσπασμα αυτό ως βάση για να χτίσει την ανατροπή του στην επανάληψη, μπήκε με την πρώτη επίθεση και ο Βασίλιεβιτς με τρίποντο μείωσε στους 10 φτάνοντας το σερί στο 0-10. Ο ΠΑΟΚ, με τον Γκίντενς κυρίως, κράτησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για 3-4 λεπτά, αλλά ήρθε ο Μπέινς για να μειώσει σε 60-51 στο 25ο λεπτό, όντας ασταμάτητος. Ο ίδιος ήταν που έκανε το 66-57 στο τέλος της 3ης περιόδου, με τον αγώνα να γίνεται πλέον ντέρμπι.

Ο ΠΑΟΚ ούτε κατά διάνοια δεν μπορούσε να σκοράρει όπως στο πρώτο μέρος
(από τους 26 και τους 29 πόντους, η επίθεσή του έπεσε στους 11 στην 3η περίοδο) αλλά πήγε στο 71-58 με τρίποντο του Καλαμπόκη στο 31ο λεπτό. Ο Βασίλιεβιτς απάντησε αμέσως, μην αφήνοντας τη διαφορά να ξεφύγει, αλλά ως το 35ο λεπτό ο ΠΑΟΚ ήλεγχε τον αγώνα, με τον Γκίντενς να σκοράρει από κοντά πήγε στο 77-66.

Ο Μπεκ σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις σκόραρε για τον Ίκαρο ρίχνοντας τη διαφορά στους 8 πόντους, ενώ ένα λάθος του Τσακαλέρη και 4/4 βολές του ασταμάτητου Μπέινς έφεραν το ματς στο 81-76. Όταν ο Ράιτ αστόχησε σε τρίποντο στην επόμενη επίθεση στο τελευταίο πια λεπτό, ο ΠΑΟΚ άρχισε… κι επισήμως να ανησυχεί. Ο Μπέινς κέρδισε κι άλλο φάουλ, αλλά, με 37 δευτερόλεπτα για το φινάλε, αστόχησε και στις 2 βολές, παρότι ως τότε είχε 11/12 για να κριθεί ουσιαστικά εκεί ο αγώνας. Ο ΠΑΟΚ πήρε το αμυντικό ριμπάουντ, μπορεί να μη σκόραρε, αλλά κέρδισε πολύτιμο χρόνο για να πάρει τη νίκη, με τον Μπάξτερ να αστοχεί σε τρίποντο λίγο πριν το τέλος για τον Ίκαρο.

Ο Ίκαρος πήγε στο 2-9 και έμεινε 2 νίκες πίσω από την 11η θέση, αλλά και 2 μπροστά από το Μαρούσι. Βέβαια, με τις κινήσεις που έχει κάνει, φαίνεται ότι η συνέχεια θα είναι πολύ καλύτερη. Επόμενο ματς, πολύ κρίσιμο, με το Μαρούσι μεσοβδόμαδα. Ο ΠΑΟΚ έχει ρεπό.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 46-66
(16-42)

Μανωλόπουλος 16π. 3ρ. 4κ.φ., Έντουαρντς 6π. 9ρ. 3κ., Μότσνικ 7π. 10κ.φ. // Τσάμης 15π. 3ρ. 4ασ. 3κ.φ., Χαρίσης 13π. 7ρ. 4κ.φ., Γεωργαλής 8π. 7ρ., Χόπσον 6π. 4ρ. 3ασ. 3κλ.

Περίπατο έκανε ο Κολοσσός στο Περιστέρι
για να ξεφύγει ακόμα περισσότερο από τους διώκτες του για την 3η θέση, πηγαίνοντας στο 10-1 στο πρωτάθλημα (7-4 ο 4ος Πανιώνιος). Οι Ροδίτες κυριάρχησαν απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο, εξαφάνισαν με την άμυνά τους τους αντιπάλους τους για να προηγηθούν με 26 πόντους διαφορά στο 20ο λεπτό και απλώς να περιμένουν… να τελειώσει ο αγώνας στη συνέχεια. Το Περιστέρι εγκλωβίστηκε πλήρως από τον Κολοσσό, δεν μπόρεσε να μπει στη λογική του αγώνα νωρίς και μετά ήταν πολύ αργά για οποιουδήποτε είδους αντίδραση.

Τα στατιστικά δείχνουν την τεράστια διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο ματς. Με τα λάθη να είναι 16-17 και τα κλεψίματα 8-8, ο Κολοσσός είχε προβάδισμα 27-43 στα ριμπάουντ (επιτρέποντας μόλις 4 επιθετικά στο Περιστέρι) και 7-18 στις ασίστ, ενώ σούταρε με 53% στα δίποντα (46% το Περιστέρι) και 30% στα τρίποντα (19% το Περιστέρι που έκανε πιο πολλά τρίποντα από δίποντα στο ματς, 27 έναντι 20).

Ο Κολοσσός μετά το 6-5 του Περιστερίου στο 3ο λεπτό έτρεξε ένα 2-16 ως το τέλος του δεκαλέπτου με τον Χαρίση και τον Χόπσον να είναι ασταμάτητοι και να σκοράρουν κατά βούληση. Την ίδια ώρα, το Περιστέρι στα τελευταία 7 λεπτά της πρώτης περιόδου είχε 1/8 σουτ και 3 λάθη, μην μπορώντας με τίποτα να βρει το δρόμο προς το καλάθι ως το 8-21 στο 10ο λεπτό.

Το Περιστέρι έκανε και 4 λεπτά στη 2η περίοδο για να σκοράρει (συνολικά 11 λεπτά με 2 πόντους δηλαδή) στα οποία είχε 0/4 σουτ και 3 λάθη (1/12 και 6 λάθη σε διάστημα 11 λεπτών). Μέχρι εκείνο το σημείο ο Κολοσσός είχε τρέξει ένα 0-10 (δηλαδή 2-26 στα 11 λεπτά καταστροφής για το Περιστέρι) έχοντας 4/5 σουτ με 4 ασίστ. Το σκορ είχε πάει στο 8-31 και το Περιστέρι δεν είχε πια ελπίδες.

Ο Τσάμης και ο Ασημακόπουλος έκαναν το 10-37
στο 17ο λεπτό, ενώ το τρίποντο του Τσάμη ανέβασε τη διαφορά στους 28 πόντους, 12-40, με το ημίχρονο να τελειώσει στο 16-42 και το +26 του Κολοσσού. Το Περιστέρι μπήκε με 8-0 στο δεύτερο ημίχρονο, μέσα σε λιγότερο από 3 λεπτά, μειώνοντας στο -18 του 24-42 με τον Μότσνικ και τον Σκοτ και δείχνοντας διάθεση να παλέψει.

Όμως, πολύ γρήγορα ο Κολοσσός ισορρόπησε τον αγώνα και έτρεξε ένα 0-11 για να πάει στο +29 του 24-53 και να βάλει οριστική ταφόπλακα στα όνειρα των γηπεδούχων για επική ανατροπή. Ασημακόπουλος και Χαρίσης ξεχώρισαν στο σερί, με τον Τσάμη να προσφέρει πολύτιμη βοήθεια. Το ματς μετά είχε τελειώσει ο Κολοσσός είχε χαλαρώσει με την 3η περίοδο να τελειώνει στο 30-53.

Ο Κολοσσός μπήκε δυνατά και στην 4η περίοδο, με σερί 0-9 πήγε στο +32 του 30-62 για να τελειώσει ο αγώνας με το Περιστέρι να συμμαζεύει λίγο την κατάσταση στο 46-66 (το -20 ήταν η πιο μικρή διαφορά της περιόδου) αλλά να μην μπορεί να απειλήσει, προφανώς μην μπορώντας να ξεπεράσει τις απουσίες των Μπόατενγκ και Ρόμπι.

Το Περιστέρι έπεσε στο 5-6
και βρίσκεται μαζί με την Καβάλα και τον ΠΑΟΚ στην 6η θέση της Α1, ενώ ο Κολοσσός θα παίξει την ερχόμενη αγωνιστική… ντέρμπι κορυφής (την Τετάρτη) με τον Παναθηναϊκό (Β. Φραγκιάς: «αν μου έλεγε κάποιος πριν την αρχή του πρωταθλήματος ότι θα παίζαμε ντέρμπι κορυφής με τον Παναθηναϊκό δεν θα στοιχημάτιζα ούτε ένα ευρώ»).

ΑΓΟΡ – ΑΡΗΣ 88-83
(39-40)

Πετγουέι 18π. 6ρ. 3κλ. 4κ.φ., Κρίστμας 16π. 5ρ. 4ασ. 5κ.φ., Λάτοβιτς 15π. 4ρ., Παπανικολάου 13π. 4ρ., Ράιτ 6π. 7ρ. 8ασ. 3κλ. 6κ.φ., Τσόχλας 10π. 3κ.φ. // Ντέιβις 19π. 3ρ. 3κ.φ., Κρούσιτς 12π. 6ρ. 6κ.φ., Ταπούτος 13π. 5ρ. 4κ.φ., Τζέιμς 14π. 3ασ. 3κλ. 7κ.φ.

Μεγάλη νίκη για τον ΑΓΟΡ
επί του Άρη στην Κρήτη, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 88-83, να ρίχνουν τον Άρη στο 4-7 και την 9η θέση (μαζί με ΚΑΟΔ και Ηλυσιακό) τη στιγμή που έδειχνε σημάδια ανόδου, για να ανέβουν οι ίδιοι στο 6-5 και την 5η θέση της Α1!

Ο Άρης έκανε πάρα πολλά λάθη (17-21), είχε λιγότερες ασίστ (21-17), τα ριμπάουντ ήταν ισορροπημένα (31-33 με τα επιθετικά στο 10-11), τα κλεψίματα 9-7, αλλά ο ΑΓΟΡ ήταν πολύ πιο εύστοχος σε δίποντα (62% έναντι 52%) και τρίποντα (45% έναντι 38%) για να καλύψει την αστοχία του στις βολές (10/20 έναντι 24/29 του Άρη). Μάλιστα, οι Κρητικοί σούταραν 31 τρίποντα στο ματς, βρίσκοντας 14 φορές το στόχο, 5 εκ των οποίων στην 4η περίοδο που έκριναν την αναμέτρηση.

Το ματς είχε αρκετές εναλλαγές στο σκορ, με τον Άρη να ξεφεύγει στην 3η περίοδο, αλλά γρήγορα να ισοφαρίζεται και στο τέλος να χάνει από τα τρίποντα των Κρητικών, σε ένα πολύ ωραίο από πλευράς θεάματος ματς. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν ως το 7-7 του 4ου λεπτού, αλλά Καλλινικίδης και Πετγουέι έκαναν το 12-7 για τον ΑΓΟΡ που προηγήθηκε με 16-10 λίγο αργότερα με τον Πετγουέι να καρφώνει για το 18-13 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Άρης ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με δύο τρίποντα του Βεργίνη για να ισοφαρίσει σε 19-19, ενώ από το τρίποντο του Ταπούτου προσπέρασε με 22-24 στο 13ο λεπτό. Ο Παπανικολάου απάντησε με 2 δικά του κολλητά τρίποντα για το 28-24 με τον Ντέιβις να σκοράρει κι αυτός για τρεις για να ισοφαρίσει σε 30-30! Με τον Ράιτ και το καλάθι και φάουλ του Κρούσιτς ο Άρης πήρε το προβάδισμα και πήγε στο +6 του 34-40 λίγο πριν το ημίχρονο, αλλά ο Λάτοβιτς με 5 συνεχόμενους πόντους (2 λάθη ο Άρης σε 2 επιθέσεις) βοήθησε τον ΑΓΟΡ να πλησιάσει σε 39-40 στην ανάπαυλα.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο στο δεύτερο μέρος, έλεγξαν τον αγώνα ως το 27ο λεπτό και πήραν το μεγαλύτερό τους προβάδισμα. Με τον Ντέιβις και τον Τζέιμς ο Άρης πήγε στο 44-51, ενώ ο Βεργίνης και ο Μάλντροου τον έφεραν στο 48-57 στο 27ο λεπτό, έχοντας κρατήσει τον ΑΓΟΡ στους 9 πόντους σε 7 λεπτά κι έχοντας σκοράρει 17.

Όμως, ένα άστοχο σουτ του Βεργίνη και δύο τρίποντα εκατέρωθέν του από Κρίστμας και Τσόχλα έφεραν το ματς στο 54-57 με τον Πετγουέι να κλέβει την μπάλα και να ολοκληρώνει ο Ράιτ στον αιφνιδιασμό για το 56-57 στο 28ο λεπτό, δείχνοντας πόσο λεπτές ήταν οι ισορροπίες στον αγώνα. Ο ΑΓΟΡ ισοφάρισε με το καλάθι και φάουλ του Πετγουέι σε 59-59 πριν βγει η 3η περίοδος, ο Τσόχλας έκανε με τρίποντο το 64-61 με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 64-64.

Ο Άρης πάλεψε για τη νίκη στην 4η περίοδο, αλλά τα 5 τρίποντα του ΑΓΟΡ ήταν καθοριστικά για το αποτέλεσμα: του Λάτοβιτς για το 67-64 στο 31ο λεπτό, του Τσόχλα για το 70-67 στο 32ο, του Κρίστμας για το προσπέρασμα (είχε προηγηθεί ο Άρης με τρίποντο του Ντέιβις και βολές του Ταπούτου για το 72-74) στο 75-74 στο 36ο, του Λάτοβιτς για το 80-77 στο 37ο και, τέλος, εκείνο που έκρινε το ματς, του Κρίστμας για το 87-81 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό.

Με το 5ο η διαφορά πήγε από τους 3 στους 6 και ο Άρης κυνηγούσε Χίμαιρες. Ο ΑΓΟΡ πήρε επιθετικό ριμπάουντ στην επόμενη επίθεση, ο Άρης έκανε λάθος στο τελευταίο μισό λεπτό με τη διαφορά στους 4 και μετά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι καλύτερο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 89-69
(50-37)

Μπατίστ 16π. 4ρ., Βουγιούκας 14π. 3ρ. 5κ.φ., Γιασικεβίτσιους 11π. 5ασ. 3κ.φ., Μάριτς 8π. 5ρ. 4κ.φ. // Νατζφέι 14, Στίβισον 13π. 4ρ. 7κ.φ., Ντίμπλερ 11π. 3ρ., Ξανθόπουλος 8π. 3ρ. 4ασ. 2κλ.

Εύκολα καθάρισε ο Παναθηναϊκός τον Πανιώνιο
, με τους «πρασίνους» να τρέχουν ένα σερί 12-0 στο τέλος της πρώτης και στις αρχές της δεύτερης περιόδου, για να πάρουν διψήφια διαφορά και να μην απειληθούν ως το φινάλε. Στο τέλος της 3ης περιόδου το σκορ πήγε στο +20 για τον πρωταθλητή και η 4η περίοδος ήταν διαδικαστική.

Ο Παναθηναϊκός ήλεγξε τα ριμπάουντ (32-25), είχε πιο πολλές ασίστ, (17-13) και λιγότερα λάθη (11-20), ενώ τα 1/12 τρίποντά του δεν μέτρησαν, καθώς είχε το απίστευτο 72% στα δίποντα (31/43) που έκαναν τη δουλειά του πολύ πιο εύκολη. Πάλεψε ο Πανιώνιος, αλλά το έργο του ήταν εκ προοιμίου πολύ δύσκολο, με την απουσία του Μπάρλου να το κάνει ακόμα δυσκολότερο.

Οι δύο ομάδες αντάλλασαν καλάθια στην πρώτη περίοδο, ο Πανιώνιος προηγήθηκε 6-9 με τον Στίβισον, αλλά ο Μπατίστ και ο Διαμαντίδης πήγαν τον Παναθηναϊκό στο 14-12. Συνολικά, μέχρι το 22-23 του 9ου λεπτού είχαμε 5 ισοπαλίες και 3 εναλλαγές στο προβάδισμα, ενώ καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των 3 πόντων.

Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνά του, κράτησε την επίθεσή του στα ίδια πολύ καλά επίπεδα και μέσα στα επόμενα 4 λεπτά είχε διψήφιο προβάδισμα (34-23) μετά από σερί 12-0. Ο Πανιώνιος είχε 0/5 σουτ και 3 λάθη στο διάστημα αυτό, ενώ ο Παναθηναϊκός 5/7 και 3 ασίστ.

Ο Πανιώνιος πάλεψε, αλλά μπόρεσε μόνο πρόσκαιρα να μειώσει στους 8 πόντους από το τρίποντο του Ξανθόπουλου, 36-28, με τον Παναθηναϊκό να κρατά άνετα τη διαφορά ως το ημίχρονο, βρίσκοντας σκορ όποτε το χρειαζόταν, για το 40-28 με τον Μπατίστ, το 46-32 με τον Περπέρογλου και το 50-37 με τον Βουγιούκα και τους Ντίμπλερ, Ξανθόπουλο και Νατζφέι να αστοχούν για τον Πανιώνιο στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο της 3ης περιόδου να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, παρότι μείωσε σε 50-40 με το καλάθι και φάουλ του Στίβισον και σε 52-42 με τον ίδιο. Ο Παναθηναϊκός πήρε τρίποντο από τον Τσαρτσαρή για το 55-42, πήγε στο 61-45 με τον Μάριτς, είδε τους Γιασικεβίτσιους και Διαμαντίδη να γράφουν το 65-47 και τον Σμιθ να κάνει λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου το 67-47 για το πρώτο +20 των «πρασίνων».

Αρκετά χαλαρά κύλησε η 4η περίοδος και χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις. Η διαφορά κυμάνθηκε από το +24 (πρώτη φορά στο 73-49 από τον Καϊμακόγλου) ως το +17 (στο 79-62 από τα τρίποντα των Νατζφέι και Ντίμπλερ) για τον Παναθηναϊκό, με το τελικό 89-69 να διαμορφώνει ο Παραγυιός στο φινάλε με 3 συνεχόμενους πόντους.

Για τον Παναθηναϊκό έπαιξαν και οι 12 που παρέταξε ο Ομπράντοβιτς, όλοι από 9 ως 21 λεπτά (Μάριτς και Καϊμακόγλου στα δύο άκρα αντίστοιχα), ενώ 7 παίκτες είχαν από 7 ως 8 πόντους και άλλοι 3 από 11 ως 16!

Η συνέχεια λέει «Ρόδος» για τον Παναθηναϊκό, σε αγώνα κορυφής με τον Κολοσσό την Τετάρτη, ενώ ο Πανιώνιος αγωνίζεται με την Καβάλα την ίδια ημέρα.