Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Εύκολα η Σιένα, με ανατροπή η Ουνίκς!

Εύκολα η Σιένα, με ανατροπή η Ουνίκς!

Δύο παιχνίδια είχε το πρόγραμμα της πρώτης ημέρας του Top-16 εκτός από εκείνο του Ολυμπιακού. Η Φενέρμπαχτσε έκανε δυνατό ξεκίνημα στη Ρωσία, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο κατατροπώθηκε από την Ουνίκς Καζάν του Ντόμερκαντ, με τους Ρώσους να κερδίζουν 76-71 ανατρέποντας ένα -17 στην επανάληψη και κάνοντας την πρώτη «έκπληξη» στον όμιλο του Παναθηναϊκού. Η Σιένα χρησιμοποίησε ένα 17-0 στις δύο πλευρές του ημιχρόνου για να «τελειώσει» την Μπιλμπάο με 81-67, με πρωταγωνιστές τους Άντερσεν και ΜακΚάλεμπ.

Ούνικς Καζάν – Φενέρμπαχτσε 76-71 (24-41)

Βερεμεένκο 17π. 11ρ. 11κ.φ., Σαμοϊλένκο 16π. 10ασ. 3κ.φ., Ντόμερκαντ 16π. 3ρ. 3ασ. 8κ.φ., Λαϊντέι 16 // Μπογκντάνοβιτς 24π. 3κ.φ., Ονάν 12π. 4ρ. 3κ.φ., Σαβάς 7π. 6ρ. 4κ.φ., Τζιστ 8π. 4ρ. 3κ.φ.

Με την αυλαία του Top-16 η Ούνικς έδειξε ότι δεν πήγε απλώς για… να δει τι παίζει. Παρά το άθλιο ξεκίνημα στο ματς με τη Φενέρ, οι Ρώσοι έκαναν ένα απίστευτο δεύτερο ημίχρονο στο οποίο κατατρόπωσαν πλήρως την τουρκική ομάδα για να πάρουν τη νίκη απέναντι στην ομάδα που μπήκε στον όμιλο από την 1η θέση. Έτσι, η Ούνικς αποκτά αυτομάτως πολλές πιθανότητες πρόκρισης στα προημιτελικά και βάζει τη Φενέρ στις κλασσικές τουρκικές περιπέτειες του να βρει ποιος φταίει… που θα αποτύχει.

Όλα έμοιαζαν ιδανικά για τους Τούρκους στην αρχή. Μετά το 8-2 από τον Ουίλκινσον η Φενέρ πήρε τον πρώτο λόγο στο ματς, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 11-12 και κράτησε το προβάδισμα ως το ημίχρονο. Στο πρώτο δεκάλεπτο με βολές του Τζέρελς πήγε στο 15-18 για να κάνει ο Πρέλντζιτς με τρίποντο το 19-23 και μετά το 21-23 ήρθε η… έκρηξη Μπογκντάνοβιτς. Ο Κροάτης ήταν ασταμάτητος στο επόμενο πεντάλεπτο. Με την ομάδα του να παίζει πολύ καλή άμυνα, ο Μπογκντάνοβιτς έβαλε 13 πόντους για να κλείσει (μαζί με 2 πόντους του Πεκέρ) ένα τρομερό 0-15 για τη Φενέρ που πήγε το σκορ στο 21-38, κρατώντας την Ουνίκς στο μηδέν για 5 λεπτά!

Το -17 του ημιχρόνου έκανε τα πράγματα πολύ δύσκολα για τους Ρώσους, αλλά δεν φάνηκαν διατεθειμένοι να παρατήσουν την προσπάθεια. Ο Λαϊντέι και ο Σαμοϊλένκο μείωσαν στους 10 πόντους, ενώ πολύ γρήγορα η Ουνίκς ολοκλήρωσε ένα 13-4 για να μειώσει η Ουνίκς σε 47-51. Μετά το τρίποντο του Ονάν, ο Ντόμερκαντ έβγαλε άμυνα και σκόραρε μπροστά για να μειώσει σε 51-54 και να κάνει το ματς ο Λαϊντέι 53-54.

Στην αρχή της 4ης περιόδου η Ουνίκς πήρε και το προβάδισμα, με καλάθι του Ντόμερκαντ για το 58-56. Ο Ντόμερκαντ ήταν ασταμάτητος και με τρίποντο (συν καλάθι του Σαμοϊλένκο) έκανε το σκορ 66-60. Η Φενέρ δεν μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση και ο Βερεμεένκο έφερε την Ουνίκς στο 70-62. Όταν ο Μπογκντάνοβιτς και ο Ονάν μείωσαν στους 4 με 1:18 πριν το τέλος είδαν τον Βερεμεένκο να σκοράρει και να καθαρίζει το ματς, αφού ο Ατσούρ αμέσως μετά αστόχησε για τρεις.

Μοντεπάσκι Σιένα – Μπιλμπάο 81-67
(32-32)

ΜακΚάλεμπ 18π. 7κ.φ., Άντερσεν 18π. 7ρ. 3κ.φ., Θόρντον 8π. 4ρ. 4κ.φ., Στόουνρουκ 7π. 5ρ. 3ασ. 5κ.φ., Ζήσης 2π. 2ρ. 2ασ. (1/1δ.) // Βασιλειάδης 16π. 3ρ. 1κ. 2κ.φ. (2/5δ. 4/8τρ.), Γκριμάου 10π. 3ρ. 3κ.φ., Μπάνιτς 11π. 5ρ. 5κ.φ., Ερβέλ 9π. 6ρ. 3κ.φ., Μαυροειδής 0π. 4ρ. 2κ. 2κ.φ. (0/1δ.)

Μόνο μια περίοδο άντεξε η Μπιλμπάο
στην Ιταλία, καθώς από το 11ο λεπτό και μετά η Σιένα έλεγξε απόλυτα το ματς και με ένα σερί 17-0 στις παρυφές της ανάπαυλας καθάρισε την αντίπαλό της, που είχε τον Βασιλειάδη σε πολύ καλή μέρα. Η Σιένα έκανε μόλις 10 λάθη (16 η Μπιλμπάο), ευτύχησε να δει τον ΜακΚάλεμπ και τον Άντερσεν να κερδίζουν τις περισσότερες μονομαχίες στις οποίες ενεπλάκησαν και η Μπιλμπάο δεν είχε αντίδοτο.

Το ματς ξεκίνησε με τους Ισπανούς να προηγούνται με 2-8 και 4-11 από το τρίποντο του Τζ. Φίσερ. Ο Άντερσεν μείωσε σε 12-16 και ο ΜακΚάλεμπ σε 14-18 στο τέλος του δεκαλέπτου, με την Μπιλμπάο να παίρνει πόντους από Γκριμάου και Ερβέλ για το 16-24. Η Σιένα ανασκουμπώθηκε, έπαιξε πιο ώριμα με τον Ζήση στην πεντάδα και παρά τα τρίποντα του Βασιλειάδη (20-30), μπόρεσε να ισοφαρίσει τον αγώνα ως το ημίχρονο με τον ΜακΚάλεμπ και τον Άντερσεν να σκοράρουν κατά βούληση, 32-32.

Η Σιένα έκλεισε το πρώτο μέρος με σερί 8-0 και άνοιξε με τον ίδιο τρόπο το δεύτερο, κρατώντας για 3 λεπτά άποντη την Μπιλμπάο και τρέχοντας σερί 9-0 στο διάστημα αυτό για να κάνει το 24-32 πλέον 41-32 με 17-0. Κάπου εκεί κρίθηκε και ο αγώνας, καθώς οι Ιταλοί είναι πολύ έμπειροι για να επιτρέψουν ανατροπές όταν έχουν βρει ρυθμό. Πήγαν στο 45-34 για την πρώτη διψήφια διαφορά τους και το 51-39 λίγο αργότερα. Η Μπιλμπάο μπόρεσε να μειώσει στους 5 πόντους πριν το τέλος της 3ης περιόδου, αλλά Καραρέτο και Θόρντον αποκατέστησαν τις ισορροπίες πολύ γρήγορα.

Στο 35ο λεπτό η Σιένα ήταν στο 64-54, με τους 7 μαζεμένους πόντους του ΜακΚάλεμπ στο επόμενο δίλεπτο να καθαρίζουν τον αγώνα, 75-62. Το τελικό 81-67 διαμόρφωσε ο Μπάνιτς με βολή στο τέλος, μετά το τρίποντο του Άντερσεν. Η Σιένα μπήκε θετικά στο Top-16, ενώ η Μπιλμπάο θα πρέπει να κυνηγήσει αλλού την εκτός έδρας νίκη που θα της δώσει ελπίδες (μέχρι να χάσει εντός έδρας) για πρόκριση.