Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / «Έδειξε γιατί είναι πρωταθλητής Ευρώπης»

«Έδειξε γιατί είναι πρωταθλητής Ευρώπης»

Ο Ολυμπιακός έπαιξε στο Μιλάνο μεγαλοπρεπώς, ως πρωταθλητής Ευρώπης, στην 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και το αποτέλεσμα ήταν ένα πειστικότατο διπλό με 71-84 επί της Αρμάνι Μιλάνο, διπλό που (σχεδόν) ρεφάρει την ήττα στο ΣΕΦ από τη Ζαλγκίρις. Οι «ερυθρόλευκοι» κυνήγησαν κάθε φάση στην άμυνα, έβγαλαν τεράστια ενέργεια, ευτύχησαν να έχουν Σπανούλη, Μαυροειδή και Παπανικολάου σε καταπληκτική βραδιά και έφτασαν στη νίκη ευκολότερα απ’ ότι θα περίμενε κανείς, εγκλωβίζοντας πλήρως την Αρμάνι και ανεβαίνοντας στο 3-2.

Έτσι, πλέον βρίσκονται μία νίκη πάνω από την Αρμάνι (2-3 οι Ιταλοί) και έχουν και το εκτός έδρας +13 για να προστατεύσουν στο ΣΕΦ για την περίπτωση που οι δυο ομάδες θα ισοβαθμήσουν. Η Αρμάνι, παρά το λαμπερό ρόστερ, έγινε ξανά το πρώτο φαβορί για αποκλεισμό από τον όμιλο, αφού πια μετράει ήδη δύο εντός έδρας ήττες και βρισκόμαστε ακόμη στου δρόμου τα μισά στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης.

Ένα πεντάλεπτο ουσιαστικά στη δεύτερη περίοδο ήταν το μόνο διάστημα που ο Ολυμπιακός δεν ήλεγξε το ματς. Σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια οι «ερυθρόλευκοι» έλεγξαν τον αγώνα, έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, ιδιαίτερα επιθετική, με τους Ιταλούς να δυσκολεύονται πολύ να σκοράρουν (41% στα δίποντα, 31% στα τρίποντα). Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στις ασίστ 11-20, που δείχνουν πιο σωστά επιτέθηκε (9 ο Σπανούλης), ενώ είχε και 13/26 τρίποντα, με τον Σπανούλη και τον Παπανικολάου να γράφουν 10/14!

Το πάρτι του Σπανούλη
ξεκίνησε από πολύ νωρίς, μετά το 2-0 του Λάνγκφορντ, ο Σπανούλης έβγαλε την ασίστ στην Μαυροειδή για την ισοφάριση, έγραψε τρίποντο για το 4-5 και έκανε ντράιβ για το 6-7 της ομάδας του. Μετά το καλάθι του Μαυροειδή ο Σπανούλης και πάλι έδωσε ασίστ για το κάρφωμα του Παπανικολάου, 6-11 ο Ολυμπιακός σε λιγότερο από 4 λεπτά στο ματς. Ο Πρίντεζης ανέβασε κι άλλο τη διαφορά για τον Ολυμπιακό (6-13), για να απαντήσουν ο Μπουρούσης με τον Λάνγκφορντ, ουσιαστικά οι μόνες σταθερές απειλές της Αρμάνι στο ματς, 14-13. Η Αρμάνι ξαναπήρε προβάδισμα με το καλάθι και φάουλ του Χέντριξ, 17-15, για να απαντήσει με τρίποντο ο Σπανούλης και να φέρει ο Άντιτς με 4/4 βολές τον Ολυμπιακό στο 17-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η έκρηξη του Μπουρούση
στην αρχή της δεύτερης περιόδου και το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός δεν είχε απάντηση στην άμυνα για να τον σταματήσει, έφεραν την Αρμάνι ξανά κοντά στο σκορ. Με δικό του καλάθι και φάουλ το ματς πήγε στο 20-24, ενώ ο Κουκ με τρίποντο έγραψε το 23-24. Ο Άντιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο, αλλά ο Μπουρούσης πήρε άλλα δύο φάουλ, 3/4 βολές και 26-27. Η Αρμάνι πήρε και το προβάδισμα, όταν με 2/4 βολές από Κουκ και Κιότι έγραψε το 28-27, αλλά η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση.

Και πάλι όταν η μπάλα ήταν βαριά μίλησε ο Σπανούλης, πάρα πολύ δύσκολο λέι απ για το 28-29, ασίστ στον Παπανικολάου για το πρώτο τρίποντό του, 28-32. Ο Μαυροειδής άρχισε να νιώθει πιο άνετα στο παρκέ και έβαλε 2/2 βολές, ο Παπανικολάου έβαλε δεύτερο τρίποντο για το 30-37 του Ολυμπιακού, ενώ το 2-13 σερί έκλεισε ο Πρίντεζης με δικό του τρίποντο για το 30-40, σε λιγότερο από 3:30 για τον Ολυμπιακό!

Η Αρμάνι, πάντως, με δύο τρίποντα, ένα του Κουκ κι ένα του Χέρστον, μείωσε σε 36-41 στην ανάπαυλα, απαντώντας με το ίδιο νόμισμα στον Ολυμπιακό, αν και όχι στο ίδιο… μέγεθος.

Παπανικολάου και Μαυροειδής
στην αρχή της 4ης περιόδου έφεραν τον Ολυμπιακό ξανά με διψήφια διαφορά μπροστά, 36-46, με τον Μαυροειδή να κάνει το 38-50 λίγο αργότερα, γράφοντας 4/4 δίποντα. Στο καλάθι και φάουλ του Λάνγκφορντ απάντησε ο Χάινς για το 43-52, ενώ ο ίδιος με καλάθι και φάουλ μετά από δύο λεπτά χωρίς πόντο για τις δύο ομάδες έγραψε το 43-55. Ο Ολυμπιακός ήλεγχε το ματς ως το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Λο και ο Μαυροειδής τον πήγαν στο 48-59, για να μειώσει με βολές ο Μέλι στο φινάλε, από αχρείαστο φάουλ του Άντιτς.

Η Αρμάνι φάνηκε να βρίσκει ζωή στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, όταν ο Περπέρογλου αστόχησε σε σουτ δύο πόντων και στην άμυνα έκανε καλάθι και φάουλ στον Χέρστον, που μείωσε σε 53-59. Ο Μπαρτζώκας πέρασε στο ματς τον Σπανούλη, ο οποίος άμεσα καθάρισε την Αρμάνι και χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό με τη βοήθεια του Χάινς και του Παπανικολάου.

Ασίστ του Σπανούλη
για το 53-61 από τον Χάινς, τρίποντο του Σπανούλη για το 53-64 και την αποκατάσταση της διψήφιας διαφοράς, ενώ μετά το καλάθι του Κουκ ο Παπανικολάου με το 4ο του τρίποντο έγραψε το 55-67, για να ταπώσει ο Χάινς τον Χέρστον στην άμυνα και να γράψει κι άλλο τρίποντο ο Σπανούλης για το 55-70 με 5:52 για το τέλος, στο οριστικό «αντίο» της Αρμάνι στη νίκη.

Το 5ο τρίποντο του Σπανούλη
έκανε το σκορ 57-74, ο Λάνγκφορντ απάντησε με τον ίδιο τρόπο, ενώ μετά το λάθος του Λο ο ίδιος έκανε το 62-74. Ο Σπανούλης έδωσε ασίστ στον Παπανικολάου για το 62-77 σε μια χαμένη ουσιαστικά επίθεση και μετά ολοκλήρωσε την παράστασή του γράφοντας από τα 4 μέτρα το 64-79 μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο. Κερασάκι στην τούρτα η 9η ασίστ για το 65-82 από τον Μάντζαρη, με το ματς να τελειώνει με όλο το γήπεδο να χειροκροτεί τον Σπανούλη και τον Λάνγκφορντ να γράφει το τελικό 71-84.

Ο Σπανούλης έπαιξε 29 λεπτά και έγραψε 23 πόντους και 9 ασίστ με 5/8 τρίποντα, ο Παπανικολάου έπαιξε 30 λεπτά και είχε 17 πόντους με 5/6 τρίποντα, ο Χάινς έδωσε πάρα πολλές μάχες, τις περισσότερες νικηφόρες, ενώ ο Μαυροειδής είχε 13 πόντους με 4/4 εντός παιδιάς και 7 ριμπάουντ. «Αφανής» ήρωας ο Μάντζαρης με 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 0 λάθη σε 23 λεπτά, μαζί με πολλή ενέργεια στην άμυνα.

Το ματς σήμανε το ντεμπούτο του Πάουελ με τον Ολυμπιακό (έπαιξε 1:23), αλλά πάνω απ’ όλα έδειξε ότι οι παίκτες του πρωταθλητή Ευρώπης είχαν πληγωθεί από τα όσα άκουσαν και έβγαλαν τρομερή ενέργεια, πάθος και διάθεση στο παρκέ, αναγκάζοντας τον Σκαριόλο στο τέλος να πει «ο Ολυμπιακός μάς έδειξε γιατί είναι πρωταθλητής Ευρώπης».

Συνέχεια για τον Ολυμπιακό την ερχόμενη Παρασκευή στη Βιτόρια απέναντι στη Λαμποράλ.