Home / EUROCUP / Νίκη και (βάσιμες) ελπίδες!

Νίκη και (βάσιμες) ελπίδες!

Αίφνης οι ελπίδες του Άρη για πρόκριση στα προημιτελικά του Eurocup αναπτερώθηκαν μετά την εύκολη νίκη των «κιτρίνων» με 77-60 επί της Βιλερμπάν στη Θεσσαλονίκη. Ο Άρης ξέρει ότι πρέπει οπωσδήποτε να κερδίσει και μέσα στη Γαλλία, αλλά αν το κάνει, μετά θα μπορεί να παλέψει με την Ντόνετσκ για τη 2η θέση του ομίλου που οδηγεί στα νοκ άουτ.

Αν ο Άρης νικήσει τη Βιλερμπάν και στη Γαλλία (την ερχόμενη Τρίτη), τότε είναι πολύ πιθανό να μπορεί να προκριθεί αν κερδίσει τη Ντόνετσκ με 8 πόντους διαφορά την τελευταία αγωνιστική στο Αλεξάνδρειο. Βέβαια, προϋπόθεση είναι η Ντόνετσκ να μην πάρει και τα δύο παιχνίδια της ως τότε, αλλά το ένα είναι με τη Χίμκι (το άλλο με Βιλερμπάν) οπότε το πιο πιθανό είναι να ηττηθεί.

Το ματς για τον Άρη δεν ήταν τόσο εύκολο όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, με τους «κιτρίνους» να βλέπουν τη Βιλερμπάν να πλησιάζει στο -4 στην 4η περίοδο, αλλά με την άμυνά τους να τρέχουν ένα 14-4 για να καθαρίσουν τον αγώνα στο φινάλε. Ο Άρης ήταν πολύ εύστοχος, 52% στα δίποντα (48% η Βιλερμπάν) και 40% στα τρίποντα (23% η Βιλερμπάν), με τον Ντέιβις μάλιστα να έχει 1/7 τρίποντα (7/13 η υπόλοιπη ομάδα). Τα ριμπάουντ ήταν ισορροπημένα (36-37), οι ασίστ περισσότερες για τους Γάλλους (7-12, για ακόμα ένα ματς ο Άρης είχε θέμα στο συγκεκριμένο τομέα), τα κλεψίματα 11-9 και τα λάθη 13-17 υπέρ του Άρη.

Περίπου 7 λεπτά πήρε στον Άρη στο ξεκίνημα του αγώνα για να βρει τα πατήματά του (χωρίς Ταπούτο στο ματς) και να πάρει κεφάλι στο σκορ ελέγχοντας την αντίπαλό του. Μετά το 4-0 η Βιλερμπάν έτρεξε ένα 0-7 και κράτησε το προβάδισμα ως το 8ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Ντέιβις έγραψε το 13-11 φτάνοντας τους 10 πόντους με 5/5 σουτ ως τότε! Ο Ντέιβις πήγε τον Άρη στο 15-11, με τον Κερούς να αναλαμβάνει στη συνέχεια και με 5 μαζεμένους πόντους να γράφει το 20-14 για να τελειώσει η περίοδος με τον Τσαϊρέλη να έχει 2/2 βολές για το 22-14.

Όμως, ο Άρης δεν μπόρεσε να χτίσει πάνω στο καλό πρώτο δεκάλεπτο αλλά ούτε και στο 4-0 της αρχής του δευτέρου που τον έφερε στο 26-14 και το +12 για πρώτη φορά στο ματς. Η Βιλερμπάν ισορρόπησε το ματς και μετά το 31-19 άρχισε με τον Τόμπσον να ψαλιδίζει τη διαφορά για να γράψει ο Γκος ένα τρίποντο κι ένα δίποντο αμέσως μετά και να ολοκληρώσει ένα 0-13 που έφερε τη Βιλερμπάν μπροστά με 31-32 ανατρέποντας μέσα σε μόλις 3:30 λεπτά όλη την εικόνα του αγώνα. Ο Άρης στο διάστημα αυτό έψαχνε την καλή κυκλοφορία στην περιφέρεια (φάνηκε το κενό στον άσο από την αποχώρηση του Τζέιμς), ήταν αρκετά άστοχος και είχε 0/4 σουτ και 5 λάθη.

Με λέι απ του Μπόγρη έληξε το πρώτο ημίχρονο 35-34, με τον Μποχορίδη να γράφει τρίποντο στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου για το 42-36 του «αυτοκράτορα» που φαινόταν να παίρνει και πάλι τον έλεγχο του αγώνα. Το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για τον Άρη, από τον Βεργίνη, έστειλε τη διαφορά στους 9 πόντους (45-36) με τον ίδιο να κάνει το 50-40 με άλλο ένα τρίποντο ακριβώς στο πεντάλεπτο της 3ης περιόδου.

Η Βιλερμπάν προσπάθησε, αλλά ο Άρης ήλεγξε το ματς στην περίοδο και δεν της επέτρεψε να πλησιάσει πιο κοντά από το 54-48 με τον Τίλι, για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Βεργίνης με καλάθι για το 56-48, φτάνοντας τους 10 πόντους στην 3η περίοδο.

Η Βιλερμπάν πήγε πόντους από Τίλι και Λακόμπ στο πρώτο λεπτό της 4ης περιόδου με ένα λάθος του Τσαϊρέλη στο ενδιάμεσο για να μειώσει σε 56-52, αλλά η αντίδραση του Άρη έδειξε ότι… το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι της νίκης. Ο Ντέιβις έγραψε το μοναδικό τρίποντό του στον αγώνα για το 59-52, ο Μάλντροου σκόραρε από τη ρακέτα για το +9 με τον Μαυραειδή να καθαρίζει τον αγώνα με ένα τρίποντο (66-56), ένα κλέψιμο αμέσως μετά που κατέληξε σε κάρφωμα του Μάλντροου για το 68-56 του Άρη και άλλο ένα κλέψιμο για να πάρει φάουλ και να έχει 2/2 βολές για το 70-56.

Αυτό το ξέσπασμα του Μαυραειδή (5 πόντοι και 2 κλεψίματα σε 1:20) ολοκλήρωσε ένα 14-4 του Άρη που έκρινε τον αγώνα υπέρ της ελληνικής ομάδας. Οι πόντοι που χρειαζόταν ο Άρης για να μην κινδυνεύσει ήρθαν από τον Βεργίνη και τον Ντέιβις (73-58 στο δίλεπτο) και το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από Μαυραειδή και Μπόγρη για το 77-60 στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-34, 56-48, 77-60.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 18 (2τρ. 4κλ.), Κερούς 9 (2τρ. 5ρ.), Τσαϊρέλης 4 (5ρ. 3κ.φ.), Ντέιβις 19 (1τρ. 5ρ. 2ασ. 4κ.φ.), Κρούσιτς, Μποχορίδης 3 (1), Μπόγρης 7 (5ρ.), Μάλντροου 6 (11ρ. 2κ.), Βεργίνης 11 (2τρ. 2ασ. 2κλ.), Δήμας.

Βιλερμπάν (Βενσάν): Άρμστρονγκ 9 (11ρ. 4κλ. 6κ.φ.), Λακόμπ 7, Βέστερμαν, Ζαν-Σαρλ 1, Φοφανά 2, Τζάκσον 4 (1), Τόμπσον 10 (7ρ. 5ασ.), Τίλι 17 (6ρ. 6κ.φ.), Γκος 10 (2).

Συνεχίζουν αήττητοι οι δύο του Eurocup!

Χωρίς ήττα συνεχίζουν οι δύο εκπρόσωποί μας στο Eurocup, ΠΑΟΚ και Πανιώνιος διπλασίασαν τις νίκες …