Ανακοινώθηκε από τους διοργανωτές του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» το σύστημα των φετινών πλέι οφς του πρωταθλήματος. Όπως και πέρσι, με σκοπό την όσο δυνατόν μακρότερη συμμετοχή των ομάδων και τη διατήρηση του ενδιαφέροντος για όλους, στα πλέι οφς θα συμμετέχουν και οι 13 ομάδες. Αναλυτικά το σύστημα, που είναι διαφορετικό από το περσινό:

– Στα πλέι οφς προκρίνονται και οι 13 ομάδες του πρωταθλήματος.

– Τα πλέι οφς χωρίζονται σε 4 φάσεις: α φάση, προημιτελικά, ημιτελικά, τελικός.

Α Φάση

Με βάση την τελική κατάταξη της κανονικής περιόδου, στην Α φάση των πλέι οφς δεν συμμετέχουν ο 1ος, ο 2ος και ο 3ος του πρωταθλήματος (της κανονικής περιόδου), οι οποίοι προκρίνονται χωρίς αγώνα στην οκτάδα.

Οι υπόλοιποι 12 χωρίζονται σε 6 ζευγάρια με βάση της βαθμολογική τους θέση, ως εξής:

Ζευγάρι 1: 4ος – 13ος
Ζευγάρι 2: 5ος – 12ος
Ζευγάρι 3: 6ος – 11ος
Ζευγάρι 4: 7ος – 10ος
Ζευγάρι 5: 8ος – 9ος

Οι ομάδες αγωνίζονται στις δύο νίκες (best of 3), αλλά, αν μία από τις δύο έχει επικρατήσει με 2-0 της άλλης στην κανονική περίοδο, τότε ξεκινά με 1-0 στο σκορ (και επομένως χρειάζεται μία ακόμα νίκη για την πρόκριση). Αν το μεταξύ τους σκορ στην κανονική περίοδο είναι 1-1, τότε ξεκινούν από το 0-0.

Στα προημιτελικά προκρίνονται οι 5 ομάδες που θα φτάσουν πρώτες στις 2 νίκες από κάθε ζευγάρι.

Προημιτελικά

Τα προημιτελικά συνεχίζονται με τη συμμετοχή και των δύο πρώτων της βαθμολογίας, χιαστί με βάση τη βαθμολογική κατάταξη της κανονικής περιόδου. Η φάση ολοκληρώνεται στις 2 νίκες, best of 3 δηλαδή, με τις ομάδες να μη μεταφέρουν αποτελέσματα από την κανονική περίοδο. Στα ημιτελικά προκρίνονται οι 4 πρώτοι που θα συμπληρώσουν από 2 νίκες. Αναλυτικά:

Ζευγάρι 6: 1ος κανονικής περιόδου – Νικητής ζευγαριού 5
Ζευγάρι 7: 2ος κανονικής περιόδου – Νικητής ζευγαριού 4
Ζευγάρι 8: 3ος κανονικής περιόδου – Νικητής ζευγαριού 3
Ζευγάρι 9: Νικητής ζευγαριού 1 – Νικητής ζευγαριού 2

Ημιτελικά

Τα ημιτελικά θα διεξαχθούν σε έναν αγώνα. Στον τελικό προκρίνονται οι δύο νικητές. Αναλυτικά:

Ζευγάρι 10: Νικητής ζευγαριού 6 – Νικητής ζευγαριού 9
Ζευγάρι 11: Νικητής ζευγαριού 7 – Νικητής ζευγαριού 8

Τελικός

Ο τελικός θα διεξαχθεί σε έναν αγώνα. Πρωταθλήτρια ομάδα θα αναδειχτεί η νικήτρια του ματς. Αναλυτικά:

Ζευγάρι 12: Νικητής ζευγαριού 10 – Νικητής ζευγαριού 11

* Η διεξαγωγή ή μη μικρού τελικού, όπως επίσης και το σύστημα διεξαγωγής των ημιτελικών, βρίσκονται στην ευχέρεια των διοργανωτών.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …