Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Ξανά νίκη για Τιρινίνι, προελαύνουν οι Rockets!

Ξανά νίκη για Τιρινίνι, προελαύνουν οι Rockets!

Οι Santa Barbara Rockets κέρδισαν τους Θαλασσόλυκους με 71-62, για να πετύχουν την 8η συνεχόμενη νίκη τους στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης», στο οποίο μπήκαμε στον δεύτερο γύρο με τη 14η αγωνιστική. Η Τιρινίνι επέστρεψε στις νίκες παίρνοντας το ροζ φύλλο με 62-53 επί των Zeppelin, ενώ οι Jets κέρδισαν τους Παλαίμαχους Φιλίππου με 48-33. Σε αγώνα για την 3η αγωνιστική οι Gastone επικράτησαν των Tsunami με 80-47.

Οι Santa Barbara Rockets κέρδισαν με 71-62 τους Θαλασσόλυκους χάρη στο απίθανο ματς του Δημητρίου, που έμεινε ήρεμος και σκόραρε κατά βούληση όταν η ομάδα του έχασε την ψυχραιμία της και απώλεσε προβάδισμα 15 πόντων για να πλησιάσουν οι Θαλασσόλυκοι στο 63-60.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε απόλυτα στους Santa Barbara Rockets, που μπήκαν στο ματς με 9-4 με τον Δημητρίου, τον Τσατσάνη και τον Παντελή σε μεγάλα κέφια για να προηγηθούν με 11-6 και 21-10, με τον Λέντζο Γ. να είναι ο μόνος που απειλούσε από τους Θαλασσόλυκους. Η περίοδος έληξε στο 26-12 από το τρίποντο του Δημητρίου, ο οποίος συνέχισε σε τρομερούς ρυθμούς και ολοκληρώνοντας δύο προσωπικές ενέργειες έστειλε το σκορ στο 30-18. Ο Τεντόμας σκόραρε 9 πόντους στη 2η περίοδο και βοήθησε την ομάδα του να ισορροπήσει το ματς, αλλά το τρίποντο του Χριστόπουλου έκανε το 38-25 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Santa Barbara Rockets πήγαν με τον Παντελή και τον Πέτρου στο 46-31 για τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, αλλά κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση των Θαλασσόλυκων. Με 5 διαφορετικούς σκόρερ έκλεισαν την 3η περίοδο στο 50-38, ενώ εκμεταλλεύτηκαν απόλυτα την αναμπουμπούλα στον πάγκο των Santa Barbara Rockets και μπόρεσαν μετά το 61-48 στις αρχές της 4ης περιόδου να τρέξουν σερί 2-12 για να πλησιάσουν σε 63-60. Ο Τεντόμας και ο Λέντζος Γ. έριξαν τη διαφορά από τους 10 πόντους, 61-52, ο Καραγιαννίδης Γ. έβαλε 5 πόντους για το 63-57 και ο Λέντζος Γ. σκόραρε τρίποντο για το 63-60. Εκεί μίλησε ο Δημητρίου, που στην 4η περίοδο έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ βάζοντας 13 πόντους και πηγαίνοντας την ομάδα του στο 67-60 για να κάνει ο Χριστόπουλος το 69-60 με 2/2 βολές. Ανατροπή δεν υπήρχε χρόνος για να γίνει πια και οι Santa Barbara Rockets έφυγαν νικητές με 71-62, παίρνοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα (είχαν χάσει με 5 πόντους).

Για τους νικητές ο Δημητρίου είχε 28 πόντους, ο Παντελής και ο Χριστόπουλος από 12 και ο Τσατσάνης 7. Για τους Θαλασσόλυκους ο Λέντζος Γ. είχε 19 πόντους, ο Τεντόμας 18, ο Καραγιαννίδης Γ. 14 και ο Λέντζος Φ. 8.

Η Τιρινίνι επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας τους Zeppelin με 62-53, διακόπτοντας το σερί νικών των τελευταίων. Οι νικητές μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, με τον Κουσούλη Α. να έχει τους 9 από τους πρώτους 13 πόντους και τον Αντωνόπουλο τους υπόλοιπους 4, η Τιρινίνι πήγε στο 13-0 στην αρχή του αγώνα. Οι Zeppelin αντέδρασαν και με τον Τσάτζαλη και τον Παπαδάτο μπόρεσαν να μειώσουν σε 16-8 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Θωμάς ήταν πολύ καλός στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κουτσός δημιούργησε κι αυτός ρήγματα στη ρακέτα, με αποτέλεσμα οι Zeppelin μετά το 23-14 από τον Γράψα και τον Κουσούλη Α. να πλησιάσουν σε 24-18 και 25-22 για να λήξει το ημίχρονο στο 27-22 για την Τιρινίνι. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Τσάτζαλης και ο Παπαδάτος βοήθησαν την ομάδα τους να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής, 31-30, αλλά η Τιρινίνι απάντησε με τον Λεγάκη και τον Βλάσση για να πάει στο 36-30 και στο 45-34 στο τέλος της περιόδου με Κουσούλη Α. και Μπόικου να βάζουν 5 και 4 πόντους αντίστοιχα.

Στην 4η περίοδο η Τιρινίνι έφτασε στους 16 πόντους τη διαφορά, 52-36 με τον Γαλανόπουλο και τον Κουσούλη, για να χαλαρώσει στη συνέχεια και μετά το 61-46 οι Zeppelin να καταφέρουν να πλησιάσουν στο τελικό 62-53.

Για τους νικητές ο Κουσούλης Α. είχε 23 πόντους και οι Γαλανόπουλος, Βλάσσης και Λεγάκης από 7. Από τους Zeppelin ο Τσάτζαλης είχε 19 πόντους, ο Παπαδάτος 13 και ο Κουτσός 10.

Οι Jets κέρδισαν τους Παλαίμαχους Φιλίππου με 48-33 έχοντας το προβάδισμα σε όλο σχεδόν το ματς (από το 6-5 και μετά). Στην αρχή του αγώνα ο Φλούδας και ο Μυλωνάς με τρίποντο κράτησαν το ματς στον πόντο για τους Παλαίμαχους Φιλίππου, αλλά ο Μάρκος έδωσε προβάδισμα στους Jets και ο Μπουρδανιώτης Π. με τρίποντο έκανε το 9-5. Στην πρώτη περίοδο το σκορ ήταν 11-9 για τους Jets, που έφτασαν στο 19-13 με το τρίποντο του Παναγιωτόπουλου Π., ενώ ο Καλογρίδης και ο Μπουρδανιώτης Π. έκλεισαν το ημίχρονο στο 23-15 για τους νικητές.

Η άμυνα των Παλαίμαχων κράτησε χαμηλά τους Jets και στην 3η περίοδο, αλλά στην επίθεση αντιμετώπιζαν πολλά προβλήματα με τους Jets να τους έχουν εγκλωβίσει. Στην 3η περίοδο πήραν σκορ μόλις από 2 παίκτες, με τους Jets να ξεφεύγουν γρήγορα. Το 28-23 έγινε από τον Βαμβακά και τον Κουστένη για τους Παλαίμαχους Φιλίππου, αλλά ο Μάρκος και δύο τρίποντα του Τριανταφύλλου έφεραν τους Jets στο 34-24 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο οι Παλαίμαχοι μείωσαν σε 36-30 με το τρίποντο του Μυλωνά και τον Κολοβό Φ., αλλά ήρθε η απάντηση από τον Μπουρδανιώτη Π. που έβαλε 6 συνεχόμενους πόντους στην αρχή του δεκαλέπτου, για να κάνει ο Σίσκος το 42-30 στο τελευταίο τρίλεπτο. Το ματς δεν γύρισε και οι Jets πήραν την 4η τους νίκη με 48-33.

Για τους νικητές ο Μπουρδανιώτης Π. είχε 13 πόντους, ο Τριανταφύλλλου 8 και οι Μπουρδανιώτης Α. και Μάρκος από 7. Από τους Παλαίμαχους Φιλίππου ο Βαμβακάς είχε 8 πόντους, ενώ 5 παίκτες έβαλαν 3-6.

Οι Gastone κέρδισαν τους Tsunami με 80-47, κυριαρχώντας απόλυτα στο δεύτερο ημίχρονο, μετά από ένα πρώτο μέρος που… μύριζε ντέρμπι. Τζουμέζης και Πλευριάς στο πρώτο δεκάλεπτο σκόραραν για τους Gastone που, όμως, από τα δύο τρίποντα του Αντωνιάδη και τους 4 πόντους του Σταθόπουλου βρέθηκαν πίσω με 8-10.

Το δεκάλεπτο έληξε με 14-10 για τους νικητές, που πήγαν στο 18-10 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τον Μαρίνη. Οι Tsunami απάντησαν με σερί 0-8 με 4 διαφορετικούς σκόρερ και μπόρεσαν να ισοφαρίσουν τον αγώνα στο 18-18. Μάλιστα, με τον τρίποντο οίστρο τους προς το τέλος του ημιχρόνου, προηγήθηκαν με 21-24 με τον Αντωνίου, για να πάνε στο 27-27 και να λήξει το ημίχρονο στο 29-27.

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά, μετά το 29-29 από τον Ζαΐμη, οι Gastone πήραν 7 μαζεμένους πόντους από τον Τάγκαλο, και προηγήθηκαν με 38-31 και 40-33, για να πάνε στο 48-34 και το 55-36 στο τέλος της 3ης περιόδου, στην οποία έβαλαν 26 πόντους και δέχτηκαν μόλις 9.

Οι Tsunami δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν στο 4ο δεκάλεπτο, ο Τζουμέζης, ο Μαρίνης και ο Τάγκαλος πήγαν το ματς στο 66-41, με το σκορ να πηγαίνει από 9 συνεχόμενους πόντους του Τάγκαλου πάνω από τους 30 πόντους, 75-43 για να λήξει ο αγώνας στο 80-47 για τους Gastone.

Για τους νικητές ο Τάγκαλος είχε 29 πόντους, ο Τζουμέζης 19, ο Μαρίνης 16 και ο Πλευριάς 10. Από τους Tsunami ο Ζαΐμης είχε 16 πόντους, ενώ ο Αντωνίου και ο Αντωνιάδης από 10.

SANTA BARBARA ROCKETS – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 71-62
(26-12, 38-25, 50-38, 71-62)

Santa Barbara Rockets:
Παντελής 12, Μιχαηλίδης 2, Μακρής 3 (1), Καναρίδης 2, Πέτρου 5, Δημητρίου 28 (1), Χριστόπουλος 12 (2), Τσατσάνης 7.

Θαλασσόλυκοι:
Καραγιαννίδης Τ. 2, Λέντζος Φ. 8, Γερμενής Χ., Καραγιαννίδης Γ. 14 (2), Τεντόμας Ν. 18 (2), Λέντζος Γ. 19 (2), Βελέντζας 1, Μανάι.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – ZEPPELIN 62-53
(16-8, 27-22, 45-34, 62-53)

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν.): Μυλωγιαννάκης Π., Αντωνόπουλος Α. 4, Γράψας Α. 6, Γαλανόπουλος Γ. 7 (1), Σταματέρης Ν. 4, Κουσούλης Α. 23 (2), Κουρτογιάννης Χ., Λεγάκης Γ. 7, Βλάσσης Γ. 7, Μπόικου Β. 4, Κουβαράς Α..

Zeppelin: Παπαδάτος Χ. 13 (1), Κουτρούλης Γ. 2, Κωνσταντούλας Δ., Κουτσός Α. 10, Θωμάς Θ. 8, Χριστόπουλος Γ. 1, Τσάτζαλης Θ. 19, Πασσάς Σ..

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ – JETS 33-48
(9-11, 15-23, 24-34, 33-48)

Παλαίμαχοι Φιλίππου: Παλαιοπάνος Κ., Βαμβακάς Μ. 8, Σταθόπουλος Π. 4, Τούσης Ν., Κουστένης Δ. 3, Καρκούλιας Μ. 3, Κολοβός Φ. 5, Κολοβός Η., Μυλωνάς Γ. 6 (2), Κολτσίδας Κ. 2, Κουμούλης Γ., Φλούδας Π. 2.

Jets (Μητσάκης): Μπουρδανιώτης Π. 13 (1), Μπουρδανιώτης Α. 7, Τζιούρης Δ., Τριανταφύλλου Γ. 8 (2), Σίσκος Α. 4, Μάρκος Η. 7, Παναγιωτόπουλος Π. 5 (1), Παναγιωτόπουλος Κ., Καλογρίδης Π. 4.

TSUNAMI – GASTONE 47-80
(10-14, 27-29, 36-55, 47-80)

Tsunami: Αντωνίου Τ. 10 (2), Ζαΐμης Α. 16 (2), Αντωνιάδης Π. 10 (2), Παπαδόπουλος Σ. 4, Σκουρλέτης Γ. 1, Σταθόπουλος Κ. 4, Κατσιφλώρος Χ., Γακόπουλος Ν. 2.

Gastone: Τάγκαλος 29 (3), Μαρίνης 16, Ροντογιάννης 2, Τζουμέζης 19 (1), Πλευριάς 10, Πανδής 4, Μέγας.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …