Home / Α1 / Ασταμάτητοι οι Κολοσσός-Πανιώνιος, νίκη για Άρη!

Ασταμάτητοι οι Κολοσσός-Πανιώνιος, νίκη για Άρη!

Στη 17η αγωνιστική της Α1, ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει με 55-87 του Περιστερίου και να πάει ισόβαθμος με τον Παναθηναϊκό στο μεταξύ τους παιχνίδι της ερχόμενης εβδομάδας. Ο Άρης κέρδισε τον ΚΑΟΔ δύσκολα με 77-70, για να ανέβει λίγο στον βαθμολογικό πίνακα, ενώ ο Ηλυσιακός κέρδισε το Μαρούσι με 81-89 με τον Νίκο Λινάρδο και τον Βασίλη Κωνσταντίνου να ανακοινώνουν την ουσιαστική διάλυση της ομάδας.

Ο Κολοσσός συνεχίζει την καταπληκτική πορεία του, 78-64 τον Ίκαρο και παραμένει 3ος, καταδιώκεται όμως από τον Πανιώνιο, που κέρδισε με 69-59 τον ΠΑΟΚ και είναι μόλις μια νίκη πίσω. Τέλος, η Καβάλα πήρε σημαντική νίκη επί του ΑΓΟΡ, 80-83 στην Κρήτη. Ρεπό είχε ο Παναθηναϊκός.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 78-64 (35-30)

Χόπσον 20π. 6ρ. 3κ.φ., Χάτεν 13π. 4ρ. 5ασ. 6κλ. 4κ.φ., Τσάμης 11π. 4ρ. 5ασ. 3κ.φ., Λιακόπουλος 11π. 3ασ. 3κ.φ. // Μπέινς 17π. 12ρ. 5κ.φ., Μπάξτερ 16π. 4ρ. 4κλ. 3κ.φ., Καράμπουλας 10

Ο Κολοσσός καθάρισε εύκολα τον Ίκαρο
και συνέχισε την τρελή του κούρσα στη φετινή Α1 παραμένοντας 3ος στη βαθμολογία με 13-3. Ο Ίκαρος άντεξε ως την 3η περίοδο, μετά ο Κολοσσός έλεγξε τον αγώνα και κέρδισε χωρίς πρόβλημα στο τέλος, για να φτάσει στο 7-0 στο Βενετόκλειο με όλες τις ομάδες πλην «αιωνίων» ως τώρα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 62% στα δίποντα (40% ο Ίκαρος) και 825 στις βολές (59% ο Ίκαρος), με τα ριμπάουντ να είναι 36-28, τις ασίστ 18-13, τα λάθη 14-13 και τα κλεψίματα 10-7. Ο Κολοσσός μπήκε με 9-0 στο παρκέ και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, πήγε στο 15-4 με το κάρφωμα του Χόπσον στον αιφνιδιασμό, ο Μπέινς έκανε το 16-10 για τον Ίκαρο, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει στο 20-14. Ο Μπέινς και ο Μπάξτερ μπόρεσαν να ισοφαρίσουν στο 2ο δεκάλεπτο, 22-22 στο 15ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και με τον Λιακόπουλο πήγαν στο 32-27, καταφέρνοντας να αντέξουν τα τρίποντα των Βασίλιεβιτς και Καράμπουλα και να απαντήσουν με τον Γεωργαλή για το 35-30 του ημιχρόνου.

Ο Χάτεν πήγε το ματς στο 41-33 στις αρχές της επανάληψης, ο ίδιος ήταν που με τρίποντο στο 25ο λεπτό ανέβασε ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 46-35, με τον Χόπσον να βάζει 7 συνεχόμενους πόντους για το 56-39 και το +17 του Κολοσσού στο 28ο λεπτό. Η περίοδος τελείωσε με κάρφωμα του Μπέινς (56-43) με τον Καράμπουλα να μιλά και πάλι από το τρίποντο για το 59-50 στο 32ο λεπτό. Όμως, ο Γεωργαλής απάντησε αμέσως (62-50), ο Κολσοσός έβγαλε την άμυνα και ο Χαρίσης έκανε το 64-50 για τους γηπεδούχους. Στην ύστατη προσπάθεια του Ίκαρου, Μπέινς και Μπάξτερ μείωσαν στο -8, 65-57, αλλά ο Κολοσσός και πάλι αντέδρασε πολύ καλά. Δύο καλές άμυνες, 3 καλές επιθέσεις και 71-57 για να κριθεί οριστικά ο αγώνας με τον Τσάμη να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το 74-57 με τρίποντο και το τελευταίο δίλεπτο να είναι διαδικαστικό.

ΑΡΗΣ – ΚΑΟΔ 77-70 (37-30)

Ταπούτος 12π. 6ρ. 6κ.φ., Κερούς 11π. 6ρ., Μαυραειδής 12π. 4ρ. 3κ.φ., Βεργίνης 10π. 3ρ. 2ασ. 2κλ. // Μίτσελ 11π. 12ρ. 8κ. 4κ.φ., Αθηναίου 13π. 4ασ. 4κ.φ., Χαντ 10π. 7ρ. 6ασ. 4κλ. 3κ.φ.

Σημαντική νίκη για τον Άρη
, νίκη που όμως δεν τον έφερε ακόμα στην εξάδα της Α1 αφού είναι στην 8η θέση με 6-10 μαζί με ΠΑΟΚ και Ηλυσιακό, με τον ΚΑΟΔ να ακολουθεί κατά πόδας. Το καλό για τον Άρη είναι ότι μπόρεσε να πάρει τη διαφορά του πρώτου αγώνα από τον ΚΑΟΔ για την περίπτωση της ισοβαθμίας (είχε χάσει 3 πόντους).

Ο Άρης ήλεγξε τα ριμπάουντ, 38-32, είχε λιγότερα λάθη, 11-18, και περισσότερα κλεψίματα, 8-5, και με αυτά μπόρεσε να ξεπεράσει τις μόλις 10 ασίστ του (20 ο ΚΑΟΔ) και το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι σούταραν καλύτερα, 45%-54% τα δίποντα.

Ο ΚΑΟΔ μπήκε καλύτερα στο ματς και με τον Μπάτσιτς πήγε στο 2-9, για να ανεβάσει τη διαφορά στους 13 πόντους, 2-15, με τον Χαραλαμπίδη και τον Μίτσελ. Ο Άρης με Ντέιβις και Ταπούτο μπόρεσε να μειώσει σε 12-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου, για να σφίξει την άμυνά του και να αντιστρέψει την κατάσταση στο 2ο δεκάλεπτο. Έβαλε 25 πόντους και κράτησε τον ΚΑΟΔ στους 11 μόλις, για να προσπεράσει στο ημίχρονο.

Ο ΚΑΟΔ έκανε 3 λεπτά να σκοράρει, ο Άρης είχε ήδη ισοφαρίσει σε 19-19, αλλά ο Αθηναίου πήγε και πάλι τη διαφορά στους 8 πόντους για τον ΚΑΟΔ, 20-28, με τρίποντο στο 16ο λεπτό. Εννιά μαζεμένοι πόντοι από Τσαϊρέλη και Βεργίνη βοήθησαν τον Άρη να προσπεράσει, 31-30, ενώ το τρίποντο του Μάλντροου που ακολούθησε μετά το χαμένο λέι απ του Τσέρανιτς έφερε τη διαφορά στους 4 πόντους για τον «αυτοκράτορα». Το ημίχρονο τελείωσε με τον Βεργίνη να κάνει το 37-30 και ο Άρης φαινόταν να έχει για τα καλά πάρει τον έλεγχο του αγώνα.

Το ματς έγινε σκληρό ντέρμπι στην 3η περίοδο, ο Μίτσελ άρχισε την αντεπίθεση του ΚΑΟΔ, με τον Κακαρούδη να σκοράρει για τρεις για να μειώσει σε 38-36. Ο ίδιος ισοφάρισε σε 38-38, ενώ αυτός ήταν που έκανε και το 43-44 με νέο τρίποντο στο 24ο λεπτό. Ο Κρούσιτς πήγε τον Άρη στο 49-44, αλλά οι 5 μαζεμένοι πόντοι του Αθηναίου μείωσαν σε 52-51, με τον Μίτσελ να κλείνει την περίοδο σκοράροντας για το 54-54. Το ματς κύλησε έτσι ως το 33ο λεπτό και το 59-58, αλλά ο Κερούς με τρίποντο έδωσε αέρα 4 πόντων στον Άρη, που με τον Μαυραειδή πήγε στο 64-58. Ένα λάθος του Καρύδα και 5 πόντοι του Ταπούτου (3 και 2) εκατέρωθεν έκαναν το σκορ 69-60 στο 37ο λεπτό και ο Άρης φαινόταν πια να έχει καθαρίσει τη νίκη. Ο ΚΑΟΔ μείωσε με τον Χαντ σε 69-66, αλλά ο Ταπούτος σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ, ο Καρύδας έχασε την επίθεση και ο Μαυραειδής έκανε το 73-66 που έκρινε το ματς.

ΜΑΡΟΥΣΙ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 81-89 (49-43)

Κόμματος 22π. 13ρ. 5ασ. 7κ.φ., Ακεψιμαΐδης 12π. 4ρ. 6ασ. 4κ.φ., Γκαγκαλούδης 16π. 6ρ., Νικολαΐδης 11 // Νάνα 24π. 14ρ. 3κ. 8κ.φ., Χατζής 23π. 5ασ. 4κ.φ., Τόμπσον 12π. 5ρ. 7ασ., Μάταλον 11π. 3κ.φ.

Πιο κοντά από κάθε άλλη φορά
έφτασε το Μαρούσι στη νίκη, καθώς ήταν μπροστά μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα, παρότι στο δεύτερο ημίχρονο είχε κουραστεί εμφανώς. Όμως, στο φινάλε τα λάθη και ο εκνευρισμός έφεραν την ήττα. Τα ριμπάουντ ήταν 28-37 για τον Ηλυσιακό, οι ασίστ 15-16, τα λάθη 13-16 και τα κλεψίματα 7-4, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 47% στα τρίποντα (38% το Μαρούσι).

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί στο πρώτο δεκάλεπτο, μετά το 2-6 του Κοχαντάρεβιτς, ήρθε το τρίποντο του Νικολαΐδη και οι Γκαγκαλούδης-Κόμματος για ένα 9-0 ως το 11-6. Το Μαρούσι κράτησε το προβάδισμα και με τρίποντα από Νικολαΐδη και Κόμματο πήγε στο 24-18, ενώ η περίοδος έληξε 26-18 από τον Γκαγκαλούδη. Ο Κόμματος ήταν ασταμάτητος κι έγραψε το 28-22, ο Σακελλαρίου ανέβασε τη διαφορά στο 32-22 για το Μαρούσι, ο Δεμερτζής έγραψε το +13 με καλάθι και φάουλ, ενώ η μεγαλύτερη διαφορά (+14) για τους γηπεδούχους ήρθε στα μισά της περιόδου.

Όμως, ο Ηλυσιακός άρχισε αντεπίθεση με τρίποντο του Τόμπσον και χρησιμοποίησε το ξέσπασμα του Ματαλόν για να πλησιάσει σε 41-34, για να τελειώσει το πρώτο μέρος στο 49-43. Κοχαντάρεβιτς και Τόμπσον μείωσαν σε 49-48 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, με το Μαρούσι να κρατά τον έλεγχο ως το 58-50 του 25ου λεπτού. Ο Νάνα και ο Ματαλόν σκόραραν για το προβάδισμα του Ηλυσιακού, 58-59 μετά από 0-9 με το δεκάλεπτο να λήγει στο 65-64.

Παρότι ο Κόμματος στο 32ο λεπτό έγραψε το 73-65 για το Μαρούσι και ο Δεμερτζής έκανε το 76-67, οι γηπεδούχοι δεν άντεξαν. Ο Νάνα μείωσε, ο Γκαγκαλούδης απάντησε για το 79-72, αλλά το καλάθι του Χατζή έφερε το ματς στο 79-76 για να σκοράρει για 3 ο Κασελάκης, 81-79 στο 39ο λεπτό. Το λάθος του Ακεψιμαΐδη και το άστοχο σουτ του Δεμερτζή είδαν τον Ηλυσιακό να έχει 4/4 βολές για να προσπεράσει με 81-83 και όταν ο Γκαγκαλούδης έκανε νέο λάθος, ο Χατζής είχε 6/6 βολές (φάουλ και τεχνική ποινή) για το 81-89 που καθάρισε το ματς στο τέλος.

Το Μαρούσι ουσιαστικά διαλύθηκε οριστικά, με τον πρόεδρο, Βασίλη Κωνσταντίνου, να λέει «δεν υπάρχουν χρήματα για να εξοφληθείτε. Όποιος θέλει μπορεί να φύγει, στη θέση σας θα αποχωρούσα». Ο Έλεγκαρ το έκανε πράξη ήδη, ενώ ο Λινάρδος είπε «δεν είχαμε κάνει καν προπόνηση. Δεν ξέρουμε τι γίνεται, ποιοι είναι στην ομάδα. Δεν υπάρχει ούτε διοίκηση ούτε φίλαθλοι πια στην ομάδα, αφού δεν σφραγίζονται καν εισιτήρια. Το Μαρούσι έχει τελειώσει για μένα, μέλλον στην Α1 δεν υπάρχει. Δεν ξέρω αν θα μείνω ως το τέλος της εβδομάδας. Μένω γιατί δεν έχω τίποτα καλύτερο να κάνω. Το Μαρούσι έχει πέσει εδώ και καιρό», για να σκιαγραφήσει πλήρως την κατάσταση.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 55-87 (34-43)

Γιαννόπουλος 20π. 10ρ. 2κλ. 3κ.φ., Μανωλόπουλος 12π. 3ασ. // Πρίντεζης 20π. 4ρ. 3κλ., Μάντζαρης 8π. 3ασ., Άντιτς 10, Ντόρσεϊ 10π. 7ρ. 6κ.γ., Παπανικολάου 8, Σλούκας 11π. 3κλ.

Η αποχώρηση των Μότσνικ και Σκοτ
αποδυνάμωσε πολύ το Περιστέρι, με τους Καυκή και Μίτροβιτς να μην έχουν προλάβει καλά καλά να ενταχθούν στην ομάδα, οπότε εναντίον του Ολυμπιακού οι Περιστεριώτες δεν θα μπορούσαν να περιμένουν πολλά, σε μια εκ των πραγμάτων πολύ δύσκολη αναμέτρηση.

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα από νωρίς, έλεγξε απόλυτα το ματς ως την 3η περίοδο που πάτησε το πόδι στο γκάζι και καθάρισε τον αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» σούταραν με 65% στα δίποντα και 39% στα τρίποντα (58% και 26% αντίστοιχα το Περιστέρι), τα ριμπάουντ ήταν 27-30, οι ασίστ 10-17, αλλά η απειρία των παικτών του Περιστερίου φάνηκε στην απίστευτη διαφορά, 28-12 λάθη και τα 7-20 κλεψίματα.

Μετά το 5-7 από τον Γιαννόπουλο (που ξεχώρισε από την πλευρά του Περιστερίου) ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 3-11 για να πάει στο 8-18 και να ελέγξει τον αγώνα. Ο Μάντζαρης με τρίποντο έκανε το 5-10, Σπανούλης και Παπανικολάου έφεραν τον Ολυμπιακό στο 8-16 με τον Παπανικολάου να γράφει και το 8-18. Ο Χάινς και ο Άντιτς πήγαν τον Ολυμπιακό στο 19-28 της περιόδου, ενώ ο Πρίντεζης έκανε το 19-30 στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου.

Ο Γιαννόπουλος συνέχιζε ακάθεκτος για το 23-30, αλλά ο Ολυμπιακός πήγε στο 23-34 με τον Πρίντεζη και το 25-37 με τον Σλούκα. Η κατάσταση δεν άλλαξε ως το ημίχρονο, με τη διαφορά να πηγαίνει από τους 9 ως τους 13 μέχρι το 34-43 της ανάπαυλας. Ο Έντουαρντς μείωσε στους 7 με την πρώτη επίθεση της 3ης περιόδου, 36-43, αλλά ήρθαν 5 μαζεμένοι πόντοι του Σλούκα για το 38-48. Ένα ακόμα τρίποντο του Σλούκα με ένα καλάθι και φάουλ του Άντιτς καθάρισαν οριστικά το ματς, 41-58 στο 27ο λεπτό με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στο +20 για πρώτη φορά στο 43-63 με τον Γκεσεβίτσιους.

Ο Πρίντεζης μπήκε πολύ καλά στην 4η περίοδο, με 7 δικούς του πόντους ο Ολυμπιακός πήγε στο 48-70 στο 36ο λεπτό με τον Λο και τον Ντόρσεï να ανεβάζουν τη διαφορά στους 26 πόντους. Ο Κέσελι και ο Πρίντεζης ήταν που έκαναν το 52-81 για το +29 με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο +32 του τελικού 55-87 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς με τον Ντόρσεϊ στο τέλος.

Σε ατομικό επίπεδο, ο Ίβκοβιτς δεν χρησιμοποίησε κανέναν παίκτη πάνω από τα 22 λεπτά του Παπανικολάου, με τον Σπανούλη να παίζει μόλις 10, η εβδομάδα που έρχεται είναι αρκετά δύσκολη για τον Ολυμπιακό. Απ’ την άλλη, ο Χάρης Γιαννόπουλος φέτος αποδεικνύει συνεχώς πόσο έχει δουλέψει, έχει κάνει άλματα προόδου και αυτό βγαίνει στο γήπεδο.

ΑΓΟΡ – ΚΑΒΑΛΑ 80-83 (44-40)

Κρίστμας 22π. 3ρ. 7κ.φ., Καλλινικίδης 14π. 6ρ. 3κλ., Λάτοβιτς 17π. 8ρ. 5κ.φ., Ράιτ 10π. 5ασ. 6κ.φ. // Τέιλορ 23π. 12κ.φ., Καραποστόλου 25π. 7ρ. 8κ.φ., Στεφανίδης 12π. 3ρ. 3ασ. 3κ.φ., Ο’ Μπράιαντ 7π. 7ρ.

Μεγάλη νίκη για την Καβάλα στην Κρήτη επί του ΑΓΟΡ παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Καλλινικίδη και του Λάτοβιτς. Η Καβάλα ευτύχησε να έχει τους Τέιλορ και Καραποστόλου σε τρομερή βραδιά και γύρισε από το… -19 του 9ου λεπτού για να πάρει στο τέλος το ματς! Η νίκη τη φέρνει στην 6η θέση, μόλις μια ήττα κάτω από τον ΑΓΟΡ, τον οποίο έχει κερδίσει 2 φορές φέτος.

Ο ΑΓΟΡ μπήκε σχεδόν ονειρικά στο ματς, είδε τον Καλλινικίδη να βγάζει απίστευτη ενέργεια στην άμυνα και μετά το 2-2 πήγε στο 14-2 με τον Έλληνα φόργουορντ, τον Λάτοβιτς και τον Ράιτ. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, ο Ράιτ με τον Καλλινικίδη την πήγαν στο 23-7, ενώ ο Καλλινικίδης και το τρίποντο του Πετγουέι έγραψαν το 28-9 στο 9ο λεπτό.

Η πρώτη περίοδος έληξε στο 29-13, αλλά ο ΑΓΟΡ δεν μπόρεσε να χτίσει πάνω σε αυτό και να καθαρίσει το ματς στο 2ο δεκάλεπτο. Σίμτσακ και Πάσαλιτς μείωσαν σε 29-18 με τον Καραποστόλου και τον Τέιλορ να ρίχνουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους στο 16ο λεπτό, 34-26. Ο Τέιλορ έφερε το ματς στους 6 πόντους και λίγο μετά στους 4 με βολές, 36-32, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 44-40 και να έχει κάνει φτερά το προβάδισμα του ΑΓΟΡ.

Πάντως, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη και με τρίποντο του Λάτοβιτς και καλάθι και φάουλ του Ράιτ φάνηκε ότι θα ελέγξουν το ματς, 50-40. Όμως, όχι, αφού πολύ γρήγορα η Καβάλα αντέδρασε και το τρίποντο του Καραποστόλου τη βοήθησε να πλησιάσει σε 53-48 για να κάνει ο Ο’ Μπράιαντ το 53-51 με καλάθι και φάουλ. Ο Στεφανίδης ήταν που μείωσε σε 56-55 ενώ το τρίποντο του Καραποστόλου στο 28ο λεπτό έφερε την Καβάλα μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς, 56-58.

Δεύτερο τρίποντο του Καραποστόλου έγραψε το 60-63, ενώ η περίοδος τελείωσε με τον Τζόνσον να δίνει προβάδισμα στον ΑΓΟΡ, 65-63. Ο Καραποστόλου μπήκε καυτός στην 4η περίοδο, με δυο κολλητά τρίποντα έγραψε το 65-69 για την Καβάλα που έφτασε ως και το 67-74 με τρίποντο του Στεφανίδη, ανατρέποντας πλήρως το σκηνικό του αγώνα. Όταν ο Καλλινικίδης μείωσε ο Τέιλορ σκόραρε για το 69-76, αλλά ο ΑΓΟΡ δεν παράτησε τα όπλα. Ο Τσοχλας έγραψε ένα προσωπικό 7-0 για να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 76-76, αλλά το λάθος του Λάτοβιτς και οι 4 πόντοι του Τέιλορ, 2 πριν και 2 μετά έδωσαν μεγάλο πλεονέκτημα στην Καβάλα, 76-80. Ο Κρίστμας μείωσε με 2/2 βολές σε 80-81, αλλά οι 2/4 βολές του Τέιλορ και του Καραποστόλου ήταν αρκετές στην Καβάλα για να κερδίσει, αφού ο Τσόχλας στο ενδιάμεσο είχε χάσει τρίποντο για το προσπέρασμα των γηπεδούχων ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Τα ριμπάουντ ήταν 30-34, οι ασίστ 15-13, τα λάθη 14-23, τα κλεψίματα 14-5 για τον ΑΓΟΡ, που όμως είχε την Καβάλα να σουτάρει με 72% στα δίποντα, νούμερο πολύ υψηλό (52% ο ΑΓΟΡ).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΟΚ 69-59 (34-28)

Γιάνκοβιτς 12π. 5ρ. 4κ.φ., Ξανθόπουλος 8, Ντίμπλερ 9π. 4ρ., Μπατής 8π. 3ρ. 3ασ. 3κ.φ. // Αλέξιτς 10π. 4ρ. 3ασ. 6κ.φ., Ντικούδης 13π. 5κ.φ., Παππάς 10π. 5κ.φ.

Δεν μπόρεσε να αντέξει πάνω από ένα ημίχρονο ο ΠΑΟΚ
στην Αθήνα απέναντι στον Πανιώνιο. Οι «κυανέρυθροι» ήταν καλύτεροι στη 2η και 3η περίοδο και καθάρισαν τον αγώνα ξεφεύγοντας με 15 πόντους, αφού είχαν περισσότερες λύσεις και ο ΠΑΟΚ δεν άντεξε.

Ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, 28-25 τα ριμπάουντ, 11-7 οι ασίστ, 11-17 τα λάθη, 6-4 τα κλεψίματα, ενώ είχε και 42% στα τρίποντα με 8/19 (ο ΠΑΟΚ είχε 80% αλλά με μόλις 4/5) με τις βολές να είναι 81% για τον Πανιώνιο και 60% για τον ΠΑΟΚ (με 14 χαμένες), νούμερα που έσβησαν το 39%-48% στα δίποντα υπέρ του ΠΑΟΚ.

Κλειστό ήταν το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να ξεκινά με 2-6, τον Πανιώνιο να ισοφαρίζει σε 8-8 και την περίοδο να τελειώνει στο 10-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι απελευθερώθηκαν από την άμυνα του ΠΑΟΚ, έβαλαν 24 πόντους και έθεσαν τις βάσεις της νίκης. Τα τρίποντα από Ξανθόπουλο και Κις στο ξεκίνημα έδωσαν αέρα 5 πόντων, ο Παραγιός έκανε το 18-11 με τον Κις να γράφει το 25-15 στο 14ο λεπτό για την πρώτη διψήφια διαφορά του Πανιωνίου στον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να μειώσει κάτω από τους 6 πόντους, στους οποίους πήγε με τρίποντο του Καλαμπάκα στην εκπνοή του ημιχρόνου (34-28).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρίποντο του Ξανθόπουλου, ενώ ο Ντίμπλερ στο 23ο λεπτό έγραψε το 44-34 για να αποκαταστήσει τη διψήφια διαφορά, και λίγο αργότερα με νέο τρίποντο να γράψει το 52-37, με τον αγώνα ουσιαστικά να κρίνεται εκεί. Ο Στίγκερς μείωσε σε 52-41 στο τέλος της 3ης περιόδου, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να κάνει το ξέσπασμα που ήθελε για να γυρίσει το ματς. Όταν ο Γκίντενς μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 56-47 ήρθε το τρίποντο του Ντίμπλερ, ενώ όταν ο Παππάς μείωσε με καλάθι και φάουλ σε 59-52 ο Ξανθόπουλος και ο Καββαδάς ανέβασαν τη διαφορά ξανά στους 11. Μετά ο ΠΑΟΚ δεν είχε άλλες λύσεις και το τελευταίο τρίλεπτο πέρασε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τον Πανιώνιο να ελέγχει τη διαφορά χωρίς πρόβλημα.