Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Ήττες και για τους 3 πρωτοπόρους!

Ήττες και για τους 3 πρωτοπόρους!

Σε μια… ανατρεπτική 18η αγωνιστική στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης», οι 4 από τις 5 ομάδες που κέρδισαν βρίσκονταν πιο κάτω από τον αντίπαλό τους στη βαθμολογία, δείχνοντας πόσο ανταγωνιστικό είναι το πρωτάθλημα και πόσο λεπτές οι ισορροπίες.

Έτσι, οι Nothing But Net κέρδισαν τους Ρούκουνες με 60-54, οι εBEERοι κέρδισαν τους Santa Barbara Rockets με 56-49, ενώ οι Gastone υπέταξαν την πρωτοπόρο Αττική με 83-53, σε ήττες και για τους τρεις πρωτοπόρους. Οι Jets κέρδισαν και πάλι, 78-59 τους Θαλασσόλυκους, και είναι η πιο hot ομάδα του πρωταθλήματος, ενώ η Τιρινίνι επικράτησε με 65-34 των Παλαίμαχων Φιλίππου.

* Οι ομάδες που δεν έχουν δηλώσει ακόμα τις συμμετοχές τους για το all-star game, παρακαλούνται να το κάνουν εντός της εβδομάδας.

Οι Gastone κέρδισαν την Αττική, αναγκάζοντάς την στην 3η της ήττα φέτος. Το ματς ξεκίνησε καλά για τους Gastone που ήλεγξαν την αναμέτρηση από την αρχή ως το τέλος. Μετά το 0-2 της Αττικής, οι Gastone πήγαν στο 11-3 με 5 πόντους του Τζουμέτζη και 6 του Τάγκαλου. Η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα στο 15-5, ενώ ο Μπέλλος κατάφερε να μειώσει σε 19-10 με καλάθι και φάουλ. Οι Gastone έτρεχαν πολύ και με δύο τρίποντα του Τάγκαλου στο τέλος της πρώτης περιόδου, το δεύτερο στην εκπνοή πίσω από το κέντρο, έκαναν το 25-10.

Η ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, μετά τον Τάγκαλο που είχε 16 πόντους στην πρώτη περίοδο, ο Παπαθανασόπουλος μπήκε πολύ δυνατά στη δεύτερη και πήγε την ομάδα του στο 29-10 και το 24-17 με δύο τρίποντα, για να κάνει το 40-21 ο Πανδής, και να τελειώσει με 44-23 το πρώτο ημίχρονο για τους Gastone. Η Αττική με τον Μπέλλο (12 πόντους στην 3η περίοδο) μείωσε σε 44-28 στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου, αλλά ο Τάγκαλος σκόραρε 4 μαζεμένους πόντους και ο Πανδής έκανε το 53-32.

Η διαφορά έμεινε στα επίπεδα αυτά ως το τέλος της 3ης περιόδου, με τους Gastone να κάνουν νέο ξέσπασμα στις αρχές της 4ης και να πηγαίνουν στο +27 του 68-41 με τον Τζουμέτζη και τον Παπαθανασόπουλο. Η διαφορά ανέβηκε στους 30 πόντους, 72-42, από τον Πανδή, ενώ ο Τάγκαλος και ο Παπαθανασόπουλος έκαναν το 83-48 για το +35 των Gastone, με την Αττική να μειώνει στο τελικό 83-53 με σουτ από τη μία μπασκέτα στην άλλη στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Τάγκαλος είχε 35 πόντους, ο Παπαθανασόπουλος 24, ο Τζουμέτζης 13 και ο Πανδής 9. Από την Αττική ο Μπέλλος είχε 19 πόντους, ο Καραλής 11, ο Γαλάνης 10 και ο Αναγνωστόπουλος Α. 9.

Η δήλωση του αγώνα: «Κατεβήκαμε σαν αουτσάιντερ, σεβαστήκαμε πάρα πολύ τον αντίπαλο, παίξαμε σοβαρή άμυνα, οι επιλογές που είχαμε ήταν πάρα πολύ λίγες, ήμασταν 6 παίκτες, αλλά παρόλα αυτά επειδή, όπως ξαναείπα, είχαμε πολύ καλό και δυνατό τιμ στην άμυνα, κάναμε σωστά μπλοκ και τοποθετήσεις, πολύ καλοί στην επίθεση, γύριζε η μπάλα όποτε έπρεπε και βρεθήκαμε να είναι το σκορ σε μεγάλη διαφορά. Κρατήσαμε τη διαφορά, ελέγξαμε το παιχνίδι και από εκεί και πέρα πιστεύω ότι ενώ δεν το περιμέναμε η νίκη ήταν πολύ φυσιολογική από τη δική μας την πλευρά. Κλειδί της νίκης το γεγονός ότι αν και οι σωματοφύλακες ήταν 3, εμείς ήμασταν 6 σωματοφύλακες και ο ένας έπαιζε για τον άλλον. Η νίκη επί του πρώτου είναι ένα καλό βήμα για να παίξουμε πιο σοβαρά και ό,τι είναι να έρθει. Όπως είναι και η νίκη είναι και η ήττα μέσα στο παιχνίδι, αρκεί να παίξουμε σοβαρά και οργανωμένα, να ευχαριστηθούμε το παιχνίδι», Ν. Σακελλαρόπουλος – Gastone.

Οι εBEERοι κέρδισαν με 56-49 τους Santa Barbara Rockets, με τις δύο ομάδες να παρατάσσονται στον αγώνα με ιδιαίτερα ελλιπή ρόστερ (Τσατσάνης, Δημητρίου, Χριστόπουλος, Παντελής για Rockets, Αλεβίζος, Μόντι, Ζώτος, Χριστοδουλάκης για εBEERους). Το ματς ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στην 4η περίοδο υπέρ των εBEERων παρά τον οίστρο του Γεωργαντή.

Το ματς ξεκίνησε με τους Santa Barbara Rockets να πηγαίνουν στο 3-4, αλλά τους εBEERους να απαντούν με Ρήγα και Γκούσκο Δ. για το 7-4. Η περίοδος τελείωσε στο 11-6 για τους εBEERους από τον Γκούσκο Μ., με τον Γεωργαντή και τον Πέτρου με τρίποντο να ισοφαρίζουν τον αγώνα στο 13-13. Οι Santa Barbara Rockets πέρασαν μπροστά με τα τρίποντα από Πέτρου και Γεωργαντή, 17-21, αλλά ως το τέλος του ημιχρόνου, οι εBEERοι απάντησαν με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Γκούσκο Μ. και Χαντόπουλο για το 23-22 λίγο πριν το ημίχρονο (25-22).

Στην 3η περίοδο οι εBEERοι μπήκαν με 2 τρίποντα από τον Γκούσκο Δ., που έβαλε 9 μαζεμένους πόντους για να προηγηθεί η ομάδα του με 38-32, ενώ ο Γκούσκος Μ. έγραψε το 40-32 στο τέλος της περιόδου, με τους Santa Barbara Rockets να δυσκολεύονται στην επίθεση. Στην αρχή της 4ης περιόδου ο Γκούσκος Δ. έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του, 43-32 με τρίποντο, αλλά κάπου εκεί άρχισε ο απίστευτος τρίποντος οίστρος του Γεωργαντή, που σε 4 συνεχόμενες επιθέσεις έβαλε 4 τρίποντο, για να φέρει την ομάδα του στο 47-44 στο 35ο λεπτό.

Ο Δουκλιάς έκανε το 49-44, αλλά οι Santa Barbara Rockets απάντησαν με δύο καλάθια από Γεωργαντή (14 συνεχόμενοι πόντοι) και Πέτρου, για να μειώσουν σε 49-48 με 2 λεπτά για το τέλος. Το καλάθι του Τσακίρη ήταν πολύ κρίσιμο στο 1:38, ενώ μετά το άστοχο τρίποντο των Santa Barbara Rockets ο Γκούσκος Μ. με δικό του τρίποντο έγραψε το 54-48 καθαρίζοντας το ματς για τους εBEERους.

Από τους νικητές ο Γκούσκος Δ. είχε 16 πόντους, ο Γκούσκος Μ. 15 και ο Ρήγας 8. Για τους Santa Barbara Rockets ο Γεωργαντής είχε 28 πόντους και ο Πέτρου 13.

Οι Nothing But Net κέρδισαν τους Ρούκουνες με 60-54, έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο και χτυπώντας τους αντιπάλους τους από τη ρακέτα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπαμπάκο. Οι Ρούκουνες έχασαν τον Κανελλόπουλο με τραυματισμό στο 32-38 και μετά αποδιοργανώθηκαν.

Το ματς ήταν κλειστό στο πρώτο ημίχρονο, με τους Ρούκουνες να έχουν το προβάδισμα. Ξεκίνησαν με 5-8 με τον Μαλανδρή να μπαίνει πολύ δυνατά, να σκοράρει 11 πόντους στο ξεκίνημα, για να τους πάει στο 9-13. Οι Nothing But Net ισοφάρισαν σε 13-13 με τον Κωνσταντίνου, για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-19 για τους Ρούκουνες με τον Κανελλόπουλο.

Οι Ρούκουνες με τρίποντο του Μουρίκη πήγαν στο 16-22 στην αρχή της δεύτερη περιόδου, για να κάνει ο Κανελλόπουλος το 19-25 και ο Αντωνίου με 4 συνεχόμενους πόντους το 25-29. Οι Nothing But Net προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Χαντζή, αλλά οι Ρούκουνες κράτησαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, 27-32 με νέο τρίποντο του Μουρίκη.

Ο Μαλανδρής και ο Αντωνίου τους πήγαν στο 32-38 στην αρχή της επανάληψης, αλλά μετά τον τραυματισμό του Κανελλόπουλου, οι Ρούκουνες έχασαν την καλή κυκλοφορία της μπάλας και φάνηκε η υπεροχή των Nothing But Net στη ρακέτα. Ο Μπαμπάκος και ο Ζήσης Δ. σκόραραν για το 38-38, με τους Nothing But Net να προσπερνούν στο 41-40 και να πηγαίνουν με 4 μαζεμένους πόντους του Μπαμπάκου (10 πόντους στην 3η περίοδο) στο 45-41.

Οι διαφορά πήγε και στους 8 πόντους στην αρχή της 4ης περιόδου, από τον Μπαμπάκο και τον Ζήση Δ. και πάλι (51-43), με τον Μπαμπάκο και τον Ουζουνίδη να γράφουν το 55-45. Οι Ρούκουνες προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς, με 4 πόντους από Θεοδωρόπουλο και Μουρίκη μείωσαν σε 58-52, αλλά 2/4 βολές των Nothing But Net, 2 άστοχα τρίποντα των Ρούκουνων με 0/2 βολές ουσιαστικά έκριναν το ματς (60-52). Στο τέλος οι Nothing But Net πήραν 4 συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, είχαν 0/4 βολές στα 20 δευτερόλεπτα, αλλά δεν υπήρχε πια χρόνος για τίποτα παραπάνω για τους Ρούκουνες.

Για τους νικητές ο Μπαμπάκος είχε 18 πόντους, ο Κωνσταντίνου 10, ο Χαντζής και ο Ουζουνίδης από 9 και ο Ζήσης Δ. 7. Από τους Ρούκουνες ο Μαλανδρής είχε 18 πόντους, ο Αντωνίου 14, ο Μουρίκης 9 και ο Θεοδωρόπουλος 7.

Οι Jets έφτασαν τις 6 συνεχόμενες νίκες (συμπεριλαμβανομένου και του 20-0 επί των Tsunami) στο πρωτάθλημα, ενώ θα πάνε στις 7 συνεχόμενες αφού την ερχόμενη εβδομάδα στο πρόγραμμα υπάρχει ξανά το ματς με τους Tsunami. Τελευταίο θύμα τους οι Θαλασσόλυκοι, που έχασαν με 78-59.

Από την πρώτη περίοδο κρίθηκε το ματς, αφού οι Jets ήταν καλύτεροι και από τη στιγμή που πήραν διψήφια διαφορά δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν πιο κοντά από τους 9 πόντους. Το ματς ξεκίνησε με τους Jets να πηγαίνουν στο 9-3 με τον Μπουρδανιώτη Π. και τον Μπουρδανιώτη Α., ενώ μετά το 13-7 ο Καλογρίδης και ο Ονουφρίου τους πήγαν στο 24-8 με σερί 11-1. Η πρώτη περίοδος έληξε 24-10 από το καλάθι του Τεντόμα, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Jets ξεκίνησαν με νέο σερί, 10-2, για να ανεβάσουν τη διαφορά στους 22 πόντους.

Καλάθια από τον Τριανταφύλλου και τον Μπελαλή έφεραν το 34-12, με τους Θαλασσόλυκους να αντιδρούν με τρίποντα του Τεντόμα και του Καραγιαννίδη Γ. για να μειώσουν σε 38-20 και σε 40-26 λίγο αργότερα με τον Μανάι. Οι Jets έδειξαν να αντέχουν την αντεπίθεση, αφού το τρίποντο του Σίσκου τους πήγε στο 47-31, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Καραγιαννίδης Γ. για να λήξει το ημίχρονο στο 47-34.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και παρά τα καλάθια του Μπουρδανιώτη Π. (έβαλε 10 πόντους στην 3η περίοδο), οι Θαλασσόλυκοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 53-44 με 5 διαφορετικούς σκόρερ στους 10 πρώτους πόντους τους στο δεκάλεπτο. Οι Jets απάντησαν με τον Μπουρδανιώτη Π., το ματς πήγε στο 55-44 και το 57-47, ενώ η περίοδος έληξε στο 61-49. Τα καλάθια από Τριανταφύλλου και Μπουρδανιώτη Π. στο ξεκίνημα της 4ης περιόδους έφεραν τους Jets στο 65-51 και οι Θαλασσόλυκοι δεν μπόρεσαν να επανέλθουν.

Ο Τριανταφύλλου (έβαλε 9 συνεχόμενους πόντους) πήγε την ομάδα του στο 70-51, ενώ παρά τις προσπάθειες του Τεντόμα (μείωσε σε 72-55), η διαφορά δεν έπεσε περισσότερο και οι Jets κέρδισαν με 78-59.

Για τους νικητές ο Μπουρδανιώτης Π. είχε 19 πόντους, ο Τριανταφύλλου 15, ο Μάρκος και ο Καλογρίδης από 9 και ο Ονουφρίου 8. Από τους Θαλασσόλυκους ο Καραγιαννίδης Γ. είχε 16 πόντους, ο Τεντόμας 14 και οι Βελέντζας, Μανάι από 9.

Η Τιρινίνι κέρδισε με 65-34 τους Παλαίμαχους Φιλίππου, παρότι άργησε να πάρει μπρος στο ματς. Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ένα σερί των νικητών έθεσε τις ισορροπίες. Οι Παλαίμαχοι με 5 πόντους του Φλούδα έκαναν το 4-5 στην αρχή, ενώ ο Τούσης έγραψε το 5-7 για την ομάδα του, σε ένα πολύ αργό πρώτο δεκάλεπτο.

Η συνέχεια ανήκε στην Τιρινίνι, που απάντησε με σερί 14-0 για να προηγηθεί με 12 πόντους. Η πρώτο περίοδος τελείωσε με 10-7 από καλάθι του Κουσούλη Α., ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο, Κουβαράς και Λεγάκης πήγαν το ματς στο 19-7, με την Τιρινίνι να φτάνει σε double-score με τον Κουσούλη Α. και τον Κουρτογιάννη, για το 30-15. Στην 3η περίοδο με τον Κουσούλη Α. να έχει 9 πόντους και τον Γράψα 6 η Τιρινίνι πήγε στο 38-19 και το 42-21, για να προηγηθεί με 49-21 λίγο αργότερα.

Οι Παλαίμαχοι Φιλίππου με τον Κολοβό Η. και τον Φλούδα μείωσαν σε 51-25 στο τέλος της περιόδου, ενώ στο 4ο δεκάλεπτο πήραν 6 πόντους από τον Τούση. Ο Λεγάκης και ο Σταματέρης πήγαν το ματς στο 61-32, με τον αγώνα να τελειώνει στο 65-34.

Από τους νικητές ο Κουσούλης Α. είχε 17 πόντους, ο Λεγάκης 16, ο Γράψας 11 και ο Κουβαράς 7. Από τους Παλαίμαχους Φιλίππου ο Τούσης και ο Κολοβός Η. είχαν από 8 πόντους, ενώ ο Φλούδας και ο Κολτσίδας από 7.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

ΑΤΤΙΚΗ – GASTONE 53-83
(10-25, 23-44, 37-58, 53-83)

Αττική
(Μπουργαζάς): Μπέλλος Γ. 19 (1), Αναγνωστόπουλος Μ. 2, Καραλής Α. 11 (1), Κοντός Γ. 2, Γαλάνης Δ. 10, Αντωνάκης Γ., Σταυρόπουλος Α., Αναγνωστόπουλος Α. 9.

Gastone
(Παπαποστόλου): Τάγκαλος Δ. 35 (3), Παπαθανασόπουλος Χ. 24 (3), Ροντογιάννης Α. 2, Τζουμέτζης Π. 13, Σακελλαρόπουλος Ν., Πανδής Γ. 9 (1).

SANTA BARBARA ROCKETS – εBEERοι 49-56

(6-11, 22-25, 32-40, 49-56)

Santa Barbara Rockets:
Μιχαηλίδης Μ. 2, Καλομπράτσος Χ., Καναρίδης Γ. 6 (1), Πέτρου Σ. 13 (3), Γεωργαντής Α. 28 (5).

εBEERοι
(Ζώτος): Γκούσκος Μ. 15 (3), Χαντόπουλος Θ. 5 (1), Τσακίρης Θ. 6, Γκούσκος Δ. 16 (3), Ρήγας Χ. 8, Δουκλιάς Σ. 6.

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – NOTHING BUT NET 54-60

(19-16, 32-27, 40-48, 54-60)

Ρούκουνες:
Μαλανδρής Π. 18 (2), Μουρίκης Μ. 9 (2), Πανόπουλος Α., Παπαναστασίου Γ., Αντώνιου Γ. 14, Τσερπές Η., Κανελλόπουλος Α. 6, Θεοδωρόπουλος Κ. 7, Τοπαλίδης Δ..

Nothing But Net:
Καραγεωργάκης Μ. 2, Κωνσταντίνου Α. 10, Ζήσης Δ. 7, Χαντζής Ν. 9, Ουζουνίδης Θ. 9, Ζήσης Γ. 5 (1), Μπαμπάκος Κ. 18.

ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ – JETS 59-78

(10-27, 34-47, 49-61, 59-78)

Θαλασσόλυκοι:
Καραγιαννίδης Τ. 2, Λέντζος Φ. 9, Καραγιαννίδης Γ. 16 (2), Τεντόμας Ν. 14 (1), Αδαμίδης Ν., Βελέντζας Γ. 9, Μανάι Δ. 9.

Jets
(Μητσάκης): Τριανταφύλλου Γ. 15 (2), Μπουρδανιώτης Α. 6, Τζιούρης Δ., Σίσκος Σ. 3 (1), Μπελαλής Ν. 5, Μάρκος Η. 9 (1), Παναγιωτόπουλος Π. 2, Μπουρδανιώτης Π. 19 (1), Ονουφρίου Π. 8 (1), Καλογρίδης Π. 9, Κιούσης Θ. 2.

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ – ΤΙΡΙΝΙΝΙ 34-65

(7-10, 16-30, 25-51, 34-65)

Παλαίμαχοι Φιλίππου:
Σταθόπουλος Π, Φλούδας Π. 7 (1), Παλαιοπάνος Κ., Τούσης Ν. 8, Βαμβακάς Μ. 2, Κολτσίδας Κ. 7 (2), Κολοβός Φ. 2, Κολοβός Η. 8 (1), Μυλωνάς Γ..

Τιρινίνι
(Κουσούλης Ν.): Αντωνόπουλος Α. 5, Γράψας Α. 11, Σταματέρης Ν. 5, Κουσούλης Α. 17 (1), Κουρτογιάννης Χ. 4, Λεγάκης Γ. 16, Κουσούλης Ν., Κουβαράς Α. 7.

TSUNAMI – ΣΑΠΑΚΙΑ 0-20

Ο αγώνας δόθηκε στα χαρτιά στα Σαπάκια μετά την αποβολή των Tsunami.

TSUNAMI – ZEPPELIN 0-20
(α΄ γύρος)
Ο αγώνας δόθηκε στα χαρτιά στους Zeppelin μετά την αποβολή των Tsunami.

TSUNAMI – ZEPPELIN 0-20 (β΄ γύρος)

TSUNAMI – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 0-20

Ο αγώνας δόθηκε στα χαρτιά στους Ρούκουνες μετά την αποβολή των Tsunami.

TSUNAMI – JETS 0-20

Ο αγώνας δόθηκε στα χαρτιά στους Jets μετά την αποβολή των Tsunami.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …