Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Και τώρα η πρωτιά!

Και τώρα η πρωτιά!

Ο Παναθηναϊκός καθάρισε πολύ εύκολα τη Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ κερδίζοντας με 72-62, αφού είχε προηγηθεί με 29-13 στο ξεκίνημα του αγώνα. Έτσι, οι «πράσινοι» δεν ανησυχούν, πλέον, για τους Τούρκους, τους οποίους κι έβαλαν για τα καλά από κάτω τους, και βάζουν πλώρη για την πρωτιά του ομίλου. Δύο νίκες με Αρμάνι στο ΟΑΚΑ και Ουνίκς στο Καζάν (χωρίς διαφορά) θα φέρουν τον Παναθηναϊκό στην πρώτη θέση του ομίλου, ενώ πρώτος θα είναι ακόμη κι αν κερδίσει μόνο στο Καζάν παίρνοντας, όμως, και τη διαφορά από την Ουνίκς.

Ο Παναθηναϊκός από την αρχή έδειξε ότι δεν θα δώσει περιθώρια στη Φενέρ να αντιδράσει και να παλέψει για τη νίκη. Οι «πράσινοι» μπήκαν θεαματικά στα πρώτα 12 λεπτά του ματς, με τον Σάτο έκαναν το 8-2 στο ξεκίνημα και δεν ξανακοίταξαν πίσω. Μάλιστα, με το 11-9 από το τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να εγκλωβίσει πλήρως τη Φενέρ που στα υπόλοιπα 5 λεπτά του δεκαλέπτου είχε μόλις 4 πόντους.

Ο κεφάτος Τσαρτσαρής πήγε το ματς στο 15-9, κι ενώ η Φενέρ συνέχιζε να χάνει επιθέσεις μέσα από τη ρακέτα (3 συνεχόμενες) ο Μπατίστ ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους, 19-9 για να κάνει ο Τσαρτσαρής στο 8ο λεπτό το 21-9. Ο Πεκέρ μείωσε σε 22-13, αλλά ο Τσαρτσαρής έκλεισε το δεκάλεπτο με καλάθι, για να ανοίξει τη δεύτερη περίοδο με τρίποντο για το 27-13 του Παναθηναϊκού. Μέχρι να σκοράρει η Φενέρ στη δεύτερη περίοδο ο Λόγκαν είχε κάνει από κλέψιμο το 29-13 για το +16 των «πρασίνων».

Στα 6:30 λεπτά του 18-4 για τον Παναθηναϊκό, η Φενέρ είχε 1/6 σουτ και 4 λάθη, με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να γράφουν 5/8 εντός παιδιάς, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα. Η Φενέρ δεν μπορούσε να δημιουργήσει παιχνίδι για να βρει τις προϋποθέσεις να σκοράρει, είχε μόλις 1 ασίστ στο δεκάλεπτο και 3 όλες κι όλες στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ατσούρ με τον Πεκέρ μείωσαν σε 29-18 στο 13ο λεπτό, αλλά ο Διαμαντίδης απάντησε με τρίποντο για να αποκαταστήσει τις ισορροπίες του αγώνα και ο Μπατίστ έκανε το 34-18. Δύο άστοχα σουτ του Καϊμακόγλου ήταν που στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου έδωσαν την ευκαιρία σε Ούκιτς και Μπογκντάνοβιτς να μειώσουν σε 38-27, αλλά ο Γιασικεβίτσιους έγραψε το 40-27 στο ημίχρονο, αφού πρώτα ο Διαμαντίδης είχε πάρει το 4ο φάουλ του Βίντμαρ.

Ο Τσαρτσαρής έκανε το καλύτερό του φετινό παιχνίδι, άνοιξε το δεύτερο ημίχρονο με κάρφωμα για το 42-27, ο Τζέρελς πέταξε την επόμενη επίθεση με επιθετικό φάουλ και ο Διαμαντίδης έγραψε το 45-27. Η Φενέρ δεν μπορούσε να μειώσει, ο Παναθηναϊκός ήλεγχε απόλυτα το ματς ξεσηκώνοντας τον κόσμο του και κάνοντας με τον Βουγιούκα το 53-34 με 4:30 για το τέλος της 3ης περιόδου. Ο Καλάθης έκλεψε την μπάλα από τον Τουρκσάν και τελείωσε με λέι απ στον αιφνιδιασμό για το 55-37 με 3 λεπτά για το τέλος.

Η μικρή χαλάρωσε έφερε το 55-43 από Μπογκντάνοβιτς και Ούκιτς με τον Βουγιούκα να απαντά με καλάθι και φάουλ για το 58-43 της 3ης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός έκανε 3 λεπτά στην 4η περίοδο να σκοράρει, διάστημα στο οποίο ο Μπογκντάνοβιτς μείωσε το σκορ στους 9 πόντους, 58-49. Όμως, οι «πράσινοι» ήλεγξαν πλήρως το ματς, δεν άφησαν τη Φενέρ να πλησιάσει περισσότερο και καθάρισαν τον αγώνα στο επόμενο 1:30. Ο Βουγιούκας έβαλε 4 συνεχόμενους πόντους, ενώ μετά το άστοχο τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς, ο Γιασικεβίτσιους σκόραρε για τρείς πόντους για το 65-49. Ο Σπάχια πήρε τάιμ άουτ, αλλά η Φενέρ επέστρεψε με λάθος στο παρκέ και το κάρφωμα του Τσαρτσαρή έκανε το σκορ 67-49 και εξαφάνισε και τις τελευταίες ελπίδες των Τούρκων για ανατροπή.

Στο τέλος ο Ομπράντοβιτς… εκνευρίστηκε με τους παίκτες του όταν η χαλάρωση ενός λεπτού έφερε ένα 0-9 για τη Φενέρ που μείωσε σε 69-60 μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, την ώρα που ο Τσαρτσαρής προσπαθούσε να… σπάσει το ρεκόρ πόντων του στην Ευρωλίγκα και έφτανε στα 1/7 τρίποντα. Οι «πράσινοι» επέστρεψαν από το τάιμ άουτ κρατώντας τη Φενέρ για 2 λεπτά χωρίς πόντο, μέχρι το 72-62 από τον Σαβάς στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα.

Τα νούμερα της στατιστικής δεν δείχνουν την πλήρη αλήθεια, καθώς μετά το 15ο λεπτό το ματς ισορρόπησε και οι Τούρκοι μπόρεσαν να… καλύψουν την τεράστια διαφορά που υπήρχε στα νούμερα στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι, τα ριμπάουντ ήταν 32-36, οι ασίστ 11-10, τα κλεψίματα 8-9 και τα λάθη 16-21. Ο Παναθηναϊκός σούταρε με 50% στα δίποντα (49% η Φενέρ) και 29% στα τρίποντα (23 η Φενέρ), αλλά η διαφορά στις βολές (24-14) δείχνει πόσο λάθος έπαιζαν οι Τούρκοι.

Συνέχεια για τον Παναθηναϊκό σε δυο βδομάδες στο ΟΑΚΑ με την Αρμάνι σε ματς χωρίς ουσιαστικό βαθμολογικό ενδιαφέρον, αλλά αγώνα που αν ο Παναθηναϊκός κερδίσει δεν θα χρειαστεί καν τη διαφορά στη νίκη του στο Καζάν για την πρωτιά.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 40-27, 58-43, 72-62.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου 1, Μπατίστ 11 (1τρ. 6ρ.), Λόγκαν 2 (3κλ.), Σάτο 9 (1τρ. 6ρ.), Τσαρτσαρής 21 (1τρ. 4ρ. 3κ.φ.), Διαμαντίδης 8 (2τρ. 5ρ. 5ασ. 5κ.φ.), Βουγιούκας 9 (3κ. 4κ.φ.), Ν. Καλάθης 3 (3ασ.), Κυρίτσης, Καϊμακόγλου 3 (3ρ. 3κ.φ.), Γιασικεβίτσιους 5 (1).

Φενέρμπαχτσε (Σπάχια): Ούκιτς 13 (1), Τζέρελς 11 (3ρ. 5κ.φ.), Τουρκσάν 5 (1τρ. 13ρ.), Ατσούρ 4, Βίντμαρ, Πεκέρ 5, Τζιστ 4, Σαβάς 8 (3ρ.), Μπογκντάνοβιτς 15 (1τρ. 3κλ. 3κ.φ.), Πρέλντζιτς 1.