Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Κι όμως, χάνει!

Κι όμως, χάνει!

Η Γαλατασαράι απέδειξε σε όλη την Ευρώπη ότι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είναι… θνητή, κερδίζοντάς την με 68-64, αλλά στην ουσία δεν κέρδισε κάτι βαθμολογικά, αφού αν χάσει από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ θα μείνει εκτός πλέι οφς. Η Μακάμπι κέρδισε με 75-60 την Καντού χάρη σε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, για να της πάρει τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας, παρά τον οίστρο του Γκιόργκι Σερμαντίνι. Η Μπαρτσελόνα πέρασε από το Κάουνας με 58-67 αφήνοντας μόνο μαθηματικές ελπίδες στη Ζαλγκίρις, ενώ η Αρμάνι κέρδισε την Ουνίκς Καζάν με 63-58 κάνοντας πιο εύκολο το δρόμο του Παναθηναϊκού.

Η Μπιλμπάο διέλυσε τη Ρεάλ με 93-69, της πήρε τη διαφορά και στην ισοβαθμία έχει το πλεονέκτημα, ενώ η Σιένα συνέχισε απτόητη, κερδίζοντας με 84-69 τη Μάλαγα, για να πάει στο 4-0, μια ανάσα πια από την πρωτιά του ομίλου.

Όμιλος E

Γαλατασαράι – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 68-64 (31-36)

Σιπ 22π. 3κ.φ., Άντριτς 16π. 7ρ. 4κ.φ., Λούκας 8π. 6ρ. 5ασ. 4κ.φ. // Κιριλένκο 10π. 4ρ. 4κ.φ., Σβεντ 11π. 5ρ. 3κ.φ., Καούν 11π. 3ρ. 3κ.φ.

Η Γαλατασαράι έγινε η πρώτη ομάδα στη φετινή Ευρωλίγκα που κερδίζει την ΤΣΣΚΑ μετά από 14 αγωνιστικές και 13-0 των Ρώσων. Πάντως, η νίκη λίγα της δίνει στο θέμα της πρόκρισης, αφού, αν χάσει από τον Ολυμπιακό, μένει εκτός προημιτελικών. Πάντως, έδειξε για άλλη μια φορά πόσο σκληρή ομάδα είναι και ασχέτως αν οι Ρώσοι φαινόταν ότι… βαριούνται ανά διαστήματα, η νίκη είναι πολύ σημαντική.

Η ΤΣΣΚΑ ήταν κάκιστη στην πρώτη περίοδο
, δεν σκόραρε με τίποτα, αλλά μετά το 20-15 για 2 λεπτά εξαφάνισαν τη Γαλατά, τρέχοντας ένα 0-11 που τους έφερε μπροστά με 20-26. Κράτησαν το προβάδισμα για περισσότερο από μια περίοδο, ουσιαστικά ως το 35-45 του 23ου λεπτού. Κάπου εκεί η Γαλατά αφυπνίστηκε, πήρε μεγάλα σουτ από τον Σιπ και μπόρεσε να μειώσει σε 46-47 για να προσπεράσει. Ο Λούκας με μεγάλο σουτ έφερε το ματς στο 63-59 στο τέλος και, παρά τις… φιλότιμες προσπάθειες της Γαλατά (φάουλ σε σουτ 3 πόντων στα 6 δευτερόλεπτα), ο Τεόντοσιτς είχε 2/5 βολές για να μειώσει μόλις σε 66-64 με 6 δευτερόλεπτα για το φινάλε για να τελειώσει το ματς με τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της Γαλατά στην Ευρωλίγκα.

Όμιλος F

Μπιλμπάο – Ρεάλ Μαδρίτης 93-69 (52-26)

Τζάκσον 15π. 10ασ. 7κ.γ., Μουμπτού 16π. 4ασ. 5κ.φ., Ντ. Φίσερ 11π. 9ρ. 4κ.φ., Βασιλειάδης 19π. 1ρ. 4κ.φ. (1/1δ. 5/6τρ. 2/4β.), Μαυροειδής 6π. 7ρ. 2ασ. 1κ. 2κ.φ. (2/3δ. 2/3β.) // Μίροτιτς 18π. 4ρ. 7κ.φ., Βελίτσκοβιτς 17π. 3ρ.

Ό,τι έχτιζε μια ολόκληρη σεζόν η Ρεάλ το γκρέμισε
στο Μπιλμπάο, όπου κατατροπώθηκε, έχασε τη διαφορά από τη γηπεδούχο και πια έχει μειονέκτημα στην ισοβαθμία. Οι δυο ομάδες είναι στο 2-2 με την Μπιλμπάο να έχει το πλεονέκτημα, κάτι που σημαίνει ότι αν η Ρεάλ δεν κάνει μια νίκη παραπάνω στα ματς που απομένουν, τότε… αντίο προημιτελικά. Θα γίνει ρυθμιστής η Μάλαγα ή θα πρέπει να πάρει διπλό στην Τοσκάνη η Ρεάλ;

Η Μπιλμπάο είχε στο ματς 73% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα
με τη Ρεάλ να σουτάρει 32% σε αμφότερες τις κατηγορίες και να κατεβάζει… 24 επιθετικά ριμπάουντ, τα οποία δεν της πρόσφεραν απολύτως τίποτα, εκτός ίσως που τη γλίτωσαν από κάποιο ρεκόρ στην ξευτίλα της βραδιάς, αφού χωρίς αυτά είναι πιθανό να μην έφτανε ούτε τους 50 πόντους. Η Μπιλμπάο είχε καθαρίσει το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ήδη από τότε είχε πάρει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Το 10-0 με το οποίο μπήκε στο παρκέ έγινε 25-8 και 34-14 με τη Ρεάλ να μην μπορεί να αντιδράσει ούτε για πλάκα. Βασιλειάδης και Μαυροειδής ήταν σε πολύ καλή μέρα, 41-21 και 52-26 στο ημίχρονο με το σκορ να πηγαίνει στο 65-37 και τους 28 πόντους στην 3η περίοδο, με τη Ρεάλ να μοιάζει με ομάδα γειτονιάς. Οι Μαδριλένοι δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν πιο κοντά από το 75-58, αγγίζοντας για μια στιγμή τη διαφορά του πρώτου αγώνα, αλλά πολύ γρήγορα ο Τζάκσον και ο Φίσερ έκαναν το σκορ 87-63 και τα πράγματα έγιναν… μπαστούνια για τη Ρεάλ όσον αφορά στην πρόκριση στην επόμενη φάση.

Μοντεπάσκι Σιένα – Ουνικάχα Μάλαγα 84-69 (52-46)

ΜακΚάλεμπ 18π. 4ρ., Λαβρίνοβιτς 13π. 4ρ. 3κ.φ., Ρακόσεβιτς 11π. 3ασ., Ζήσης 1π. 2κ.φ. (0/2δ. 1/2β.) // Φιτς 15π. 3ρ. 8κ.φ., Ζόριτς 14π. 4κ.φ.

Η Σιένα συνεχίζει να δείχνει ολοένα και πιο δυνατή φέτος παίρνοντας και 2ο ματς από τη Μάλαγα και όντας πια το απόλυτο φαβορί για την πρωτιά στον όμιλο. Σε αυτή μπορεί να φτάσει ακόμη κι αν δεν ξανακερδίσει, εφόσον κρατήσει τις διαφορές νίκης από Μπιλμπάο και Ρεάλ!

Οι Ιταλοί μοιάζουν πολύ δυνατοί και το ίδιο έκαναν και στο ματς με τη Μάλαγα. Προηγήθηκαν με 15-8 και 23-15 πριν το δεκάλεπτο, κράτησαν το προβάδισμα ως το 49-40 και το 52-46 του ημιχρόνου, ενώ με ένα 11-0 στην αρχή της επανάληψης πήραν διαφορά 17 πόντων, 63-46, για να καθαρίσουν το ματς. Η Μάλαγα μείωσε στους 5 πόντους, αλλά ο Λαβρίνοβιτς αποκατέστησε τη διψήφια διαφορά, με τη Σιένα να μη ζορίζεται στο φινάλε.

Όμιλος G

Αρμάνι Μιλάνο – Ούνικς Καζάν 63-58 (32-28)

Φώτσης 16π. 6ρ. 1κ. (1/2δ. 4/5τρ. 2/2β.), Μπρέμερ 13π. 3ρ. 4ασ., Ραντόσεβιτς 11π. 5ρ. 5κ.φ., Κουκ 5π. 4ρ. 7ασ. 8κ.φ. // Ντόμερκαντ 11π. 8κ.φ., Λαϊντέι 10, Τζαγουάι 11π. 4ρ. Βερεμεένκο 11π. 6ρ.

Η Αρμάνι κέρδισε την Ουνίκς Καζάν
και διατήρησε τις ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης που έχει, αλλά για να περάσει θα πρέπει να κερδίσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με 22 πόντους και οι «πράσινοι» να χάσουν και από την Ουνίκς, ενώ η Αρμάνι να κερδίσει και τη Φενέρ. Χαιρετίσματα, δηλαδή, με πιο… λογική συνέπεια της νίκης της Αρμάνι ότι ο Παναθηναϊκός είναι πια πολύ πιο κοντά στην πρωτιά στον όμιλο.

Η Ουνίκς δεν μπήκε καλά στον αγώνας και στην πρώτη περίοδο δεν μπόρεσε να ελέγξει αμυντικά την αντίπαλό της, που προηγήθηκε με 17-7 και έκλεισε το δεκάλεπτο με 20-13. Γρήγορα το ματς ισορρόπησε, 24-23 από τον Τζαγουάι και 32-28 στο ημίχρονο. Με τον Φώτση σε πολύ μεγάλη μέρα η Αρμάνι πήγε στο 43-34 και το 56-45, αλλά δεν μπόρεσε να ελέγξει τα τελευταία λεπτά, βλέποντας τον Ντόμερκαντ να μειώνει σε 56-52.

Στο τέλος ο Ντόμερκαντ έφερε το ματς στο 60-57, αλλά το δικό του άστοχο τρίποντο ουσιαστικά στέρησε τη νίκη από την ομάδα του, που τώρα θα πρέπει να ξανακερδίσει τον Παναθηναϊκό για να βγει πρώτη. Πάντως, από την Αρμάνι δεν κινδυνεύει, κράτησε τη διαφορά και στην ισοβαθμία έχει το πλεονέκτημα.

Όμιλος H

Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπαρτσελόνα 58-67 (32-30)

Ντελινινκάιτις 17, Γιανκούνας 8π. 5ρ., Ράκοβιτς 9π. 3ρ. // Έιντσον 15, Λόρμπεκ 16π. 5ρ., Ναβάρο 18π. 3ρ. 5ασ. 4κ.φ.

Η Μπαρτσελόνα πέρασε και από το Κάουνας κερδίζοντας… αντιτηλεοπτικά με 58-67 τη Ζαλγκίρις, για να παραμείνει αήττητη και να ξέρει ότι αν κρατήσει τις διαφορές με Μακάμπι και Καντού, μπορεί να βγει πρώτη ακόμη κι αν χάσει τα δυο επόμενα παιχνίδια της. Αν και αυτό δεν μοιάζει πιθανό.

Η Ζαλγκίρις έλεγξε πλήρως τα ριμπάουντ (41-33
, ήταν 23-11 σε κάποια στιγμή) και αυτό την κράτησε μέσα στο ματς, αλλά η απουσία του Σόνι Ουίμς την έκανε να μην έχει τις λύσεις που θα έπρεπε για να παλέψει τον αγώνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με 9-3 και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 19-13, αλλά γρήγορα η Μπαρτσελόνα πλησίασε με τον Ναβάρο σε 19-18, για να προσπεράσει με τον Λόρμπεκ, 28-30, και να κλείσει το ημίχρονο στο 32-30.

Οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη, με τον Χουέρτας και τον Λόρμπεκ προηγήθηκαν με 36-42 για να πάνε στο 43-52. Παρά τις προσπάθειες της Ζαλγκίρις και το προσωπικό σερί του Ντελινινκάιτις που μείωσε σε 48-52, η Μπαρτσελόνα έτρεξε με 5 πόντους του Ναβάρο μικρό σερί για το 52-62 και καθάρισε τον αγώνα, δείχνοντας ξανά ότι φέτος μπορεί να κερδίζει και σε χαμηλά σκορ, μεγάλη της αδυναμία τις προηγούμενες σεζόν.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Καντού 75-60 (39-41)

Μπλου 14π. 2ρ., Λάνγκφορντ 12π. 6κ.φ., Ελιάχου 12π. 5ρ., Χέντριξ 9π. 9ρ. 3κ., Παπαλουκάς 3π. 2ασ. 2κ.φ. (1/2δ. 1/1β.), Σχορτσανίτης 2π. 3ρ.. 2ασ. 2κ.φ. (1/2δ.) // Μπαζίλε 20π. 3ασ. 4κ.φ., Σερμαντίνι 15π. 10ρ. 3ασ. 10κ.φ., Τσιντσιαρίνι 9π. 7ρ. 5ασ.

Η Μακάμπι μπόρεσε να κερδίσει με 15 πόντους την Καντού το Ισραήλ
, ανατρέποντας το -8 του πρώτου μεταξύ τους αγώνα, για να έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία και να… ανασάνει βαθιά με ανακούφιση. Για περισσότερο από ένα ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πολύ σκληρό καρύδι, αλλά ο Μπαζίλε με τον Σερμαντίνι δεν μπορούσαν να καθαρίσουν μόνοι τους το ματς.

Η Μακάμπι μπήκε στο ματς με 9-5, αλλά έμεινε πίσω με 11-12, ενώ ένα 0-7 στη δεύτερη περίοδο πήγε την Καντού στο 31-33. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 39-41, ενώ στην αρχή του δευτέρου η Μακάμπι προσπέρασε, αλλά ο Σερμαντίνι έγραψε το 44-43. Τότε ακολούθησε ένα 9-0 της Μακάμπι ως το 53-43 και οι Ισραηλινοί δεν απειλήθηκαν ξανά όσον αφορά στη νίκη, με τις δύο ομάδες να παίζουν για τη διαφορά. Η Μακάμπι πήγε στο 62-46 στο τέλος της 3ης περιόδου, ενώ η Καντού με τρίποντα του Μπαζίλε μείωσε σε 63-55 στην 4η. Παρά τις προσπάθειες του Σερμαντίνι, που έκλεψε την παράσταση, η Μακάμπι είχε τον Λάνγκφορντ και τον Χέντριξ σε πολύ καλή μέρα και πήγε στο 71-57 για να καθαρίσει το ματς στο 75-60.

Ο Σερμαντίνι έκανε άτυπο triple-double, έχοντας 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 κερδισμένα φάουλ, με 4 ασίστ και 11/11 βολές, για να σταματήσει στο 31 ranking.