Home / Α1 / Ανεβαίνει ο ΚΑΟΔ, προβληματίζει ο Άρης

Ανεβαίνει ο ΚΑΟΔ, προβληματίζει ο Άρης

Σε μια εβδομάδα που το ντέρμπι «αιωνίων» ξεχώριζε στο πρόγραμμα, ο ΑΓΟΡ και ο ΚΑΟΔ έκαναν μεγάλες νίκες, ο πρώτος εκτός έδρας με 67-71 επί του Ηλυσιακού, ο δεύτερος με 71-62 επί του Πανιωνίου. Η Καβάλα κέρδισε το Περιστέρι με 81-67, ο ΠΑΟΚ άντεξε τον απίστευτο οίστρο του Κόμματου και κέρδισε με 86-82 το Μαρούσι, ενώ ο Άρης έχασε και πάλι, 69-54 από τον Ίκαρο εκτός έδρας. Ρεπό είχε ο Κολοσσός.

ΚΑΟΔ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 71-62 (36-35)

Χαραλαμπίδης 20π. 6ρ. 7κ.φ., Μπάβτσιτς 16π. 7ρ. 3κ.φ., Τσέρανιτς 13π. 8ρ. 5ασ. 6κ.φ., Καρύδας 13π. 3κ.φ. // Κις 19π. 3ρ. 2κλ., Ντίμπλερ 13π. 3ρ., Ξανθόπουλος 11π. 3ασ. 3κλ. 4κ.φ.

Ο ΚΑΟΔ επιβεβαίωσε το πόσο ανεβασμένος είναι τον τελευταίο καιρό, κερδίζοντας και τον Πανιώνιο με 71-62 και ανεβαίνοντας κι άλλο στη βαθμολογία, φτάνοντας πια στην 9η θέση. Το ματς ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στο τέλος, με σερί του ΚΑΟΔ, που ήλεγξε απόλυτα τις μάχες στη ρακέτα και εξισορρόπησε έτσι τα περισσότερα λάθη που έκανε.

Ο ΚΑΟΔ σούταρε με 52% στα δίποντα, ενώ ο Πανιώνιος είχε 10 παραπάνω προσπάθειες για τρίποντο, με τον ΚΑΟΔ να έχει 86% στις βολές (25/29) και τον Πανιώνιο 64% (9/14). Τα ριμπάουντ ήταν 36-24, οι ασίστ 12-10, τα λάθη 17-11 και τα κλεψίματα 5-8.

Το ματς ήταν κλειστό
ως το ημίχρονο και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 5-8 και 7-10 για να πάει με τον Ντίμπλερ στο 9-14, αλλά να δεχτεί μετά ένα 10-0 ως το τέλος της περιόδου, χωρίς να σκοράρει για 5 σχεδόν λεπτά, για να μείνει πίσω με 19-14. Ο ΚΑΟΔ έφτασε ως το 21-14 με τον Τσέρανιτς στις αρχές της 2ης περιόδου, διευρύνοντας το σερί του στο 12-0, αλλά ο Πανιώνιος αντέδρασε και με τον Κις και τον Ξανθόπουλο έτρεξε ένα 2-8 για να πλησιάσει σε 23-22 στο 14ο λεπτό.

Με τον Καρύδα και τον Χαραλαμπίδη ο ΚΑΟΔ ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 7 (29-22), ενώ το τρίποντο του Χαραλαμπίδη και το καλάθι του Κακαρούδη έστειλαν τη διαφορά στο +8, 34-26. Δύο τρίποντα του Ντίμπλερ έφεραν το ματς στην ισοπαλία, 34-34, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-35 για τον ΚΑΟΔ. Ο ΚΑΟΔ μπήκε στην επανάληψη κρατώντας το προβάδισμα, ελέγχοντας τη ρακέτα έφτασε στο 46-37 με Μπάβτσιτς και Τσέρανιτς, για να γράψει ο Χαραλαμπίδης το 48-37. Ο Πανιώνιος προσπαθούσε, αλλά ο Χαραλαμπίδης κρατούσε τον ΚΑΟΔ μπροστά στο σκορ σε απόσταση ασφαλείας, 52-42 στο 28ο λεπτό. Ο Κις σκόραρε στο τέλος της περιόδου με βολές για το 54-48 και ο ίδιος ήταν που έφερε τον Πανιώνιο στο 54-52 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου.

Ο Πανιώνιος έμεινε κοντά ως το 58-56 με τον Καββαδά, αλλά μετά, στο τελευταίο τετράλεπτο, ο ΚΑΟΔ ήταν πιο ψύχραιμος, επιτέθηκε σωστά, πήγε στη γραμμή των φάουλ και έβαλε τις βολές, για να πάει με 63-56 στο 38ο λεπτό. Ο Ξανθόπουλος απάντησε με τρίποντο για τον Πανιώνιο, αλλά το λέι απ του Χαραλαμπίδη, το άστοχο σουτ του Νατζφέι και το τρίποντο του Μπάβτσιτς έγραψαν το 68-59 και έκριναν τον αγώνα υπέρ του ΚΑΟΔ.

ΚΑΒΑΛΑ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 81-67 (40-35)

Τέιλορ 18π. 4κ.φ., Στεφανίδης 17, Καραποστόλου 12π. 6ασ., Ο’ Μπράιαντ 8π. 9ρ. 7ασ., Πάσαλιτς 9π. 5ρ. // Γιαννόπουλος 18π. 5ρ. 6ασ. 4κ.φ., Μανωλόπουλος 12π. 4ρ. 5ασ. 3κ.φ., Έντουαρντς 17π. 4ρ. 3κ.φ., Καυκής 9π. 4ρ. 4ασ. 3κ.φ.

Η Καβάλα κέρδισε το Περιστέρι
ελέγχοντας τον αγώνα από τη 2η περίοδο και μετά, παίρνοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Οι γηπεδούχοι σούταραν με 47% στα τρίποντα (14/30) και ήταν καλύτεροι σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες για να πάρουν τη νίκη. Τα ριμπάουντ 29-23, οι ασίστ 18-16, τα λάθη 13-16 και τα κλεψίματα 4-4, με το Περιστέρι να έχει 36% στα τρίποντα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Καβάλα μπορεί να μπήκε με 5-0 και 9-3, αλλά γρήγορα το Περιστέρι αντέδρασε και με τον Καυκή μείωσε σε 11-10 για να προσπεράσει με Γιαννόπουλο και Έντουαρντς, 13-14. Με τον Παπαντωνίου το δεκάλεπτο έληξε 16-18 για το Περιστέρι, που πήγε στο 18-22 με τον Γιαννόπουλο, ο οποίος στο 13ο λεπτό πήγε την ομάδα του με τρίποντο στο 19-25 και το +6. Με Πάσαλιτς και Καυκή η Καβάλα μείωσε σε 30-31 για να προσπεράσει με τον Στεφανίδη και να κλείσει το ημίχρονο με 40-35 από το τρίποντο του Καραποστόλου.

Με τον ίδιο τρόπο άνοιξε την επανάληψη ο Στεφανίδης (43-35) με τα τρίποντα του Καραποστόλου και τον Ο’ Μπράιαντ να κρατούν την Καβάλα σε απόσταση ασφαλείας ως το 54-43 του Σίμτσακ με τους γηπεδούχους να έχουν 6 τρίποντα στο δεκάλεπτο, ως το 63-50 του 30ου λεπτού. Οι Περιστεριώτες προσπάθησαν, αλλά η Καβάλα μπήκε με τρία ακόμα τρίποντα στο 4ο δεκάλεπτο για να κάνει με τον Στεφανίδη το 72-61 και όταν Γιαννόπουλος και Μανωλόπουλος μείωσαν σε 72-66, ο βομβαρδισμός συνεχίστηκε από τον Στεφανίδη (75-66, 10 τρίποντα η Καβάλα στην επανάληψη) με τον Τέιλορ να πετυχαίνει 4 πόντους για το 79-66 στο 39ο λεπτό. Το ματς είχε κριθεί και η Καβάλα κατάφερε με τις βολές του Ο’ Μπράιαντ να πάρει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

ΠΑΟΚ – ΜΑΡΟΥΣΙ 86-82 (44-38)

Αλέξιτς 15π. 4ρ. 3ασ. 8κ.φ., Καλαμπόκης 16π. 4ασ. 4κ.φ., Ντικούδης 13π. 3ασ. 3κ.φ., Γιαννακίδης 12π. 3ρ., Ντούβνιακ 10π. 3κ.φ. // Κόμματος 40π. 7ρ. 3ασ. 12κ.φ., Ακεψιμαΐδης 13π. 3ρ. 4κ.φ., Νικολαΐδης 12, Δεμερτζής 7π. 5ρ. 3ασ. 2κλ. 5κ.φ.

Απίστευτο ματς στη Θεσσαλονίκη
ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Μαρούσι, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν στο τέλος με το τρίποντο του Ντούβνιακ, την ώρα που από την άλλη ο Νέστορας Κόμματος έκανε αδιανόητα πράγματα βάζοντας σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας του και σχεδόν κερδίζοντας μόνος του τον ΠΑΟΚ. Ο Κόμματος είχε 40 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 13 κερδισμένα φάουλ με 4/7 δίποντα, 7/15 τρίποντα και 11/14 βολές, με 42 ranking! Το Μαρούσι είχε το προβάδισμα στο 38ο λεπτό αλλά δεν άντεξε ως το φινάλε.

Ο ΠΑΟΚ σούταρε καλύτερα, 56% στα δίποντα (50% το Μαρούσι) και 47% στα τρίποντα (37% το Μαρούσι), τα ριμπάουντ ήταν 31-25, οι ασίστ 15-10, τα λάθη 11-6 και τα κλεψίματα 2-6, με το Μαρούσι να μένει ως το τέλος στη διεκδίκηση της νίκης χάρη στα μόλις 6 λάθη του και τον οίστρο του Κόμματου.

Το πρώτο δεκάλεπτο πήγε πολύ ψηλά το σκορ, με 6 εναλλαγές στο προβάδισμα και τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 22-25 στο 10ο λεπτό με τον Κόμματο να έχει ήδη 12 πόντους! Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος στη δεύτερη περίοδο και φάνηκε ότι θα ελέγξει τον αγώνα. Προηγήθηκε με 32-27 με τον Γιαννακίδη, ο Καλαμπόκης τον πήγε στο 35-30 στο 15ο λεπτό, για να κρατήσουν οι γηπεδούχοι ως το τέλος του ημιχρόνου αυτή τη διαφορά και να πάνε στα αποδυτήρια με 44-38 από τις βολές του Καλαμπόκη.

Όμως, το Μαρούσι αντέδρασε και με τον Κόμματο να βάζει 14 πόντους στην 3η περίοδο, ανέτρεψε το σκηνικό, σκοράροντας και πάλι πάρα πολύ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 48-43, αλλά με τρίποντα από Κόμματο και Νικολαΐδη το Μαρούσι προσπέρασε, 48-49. Ο Κόμματος με 5 πόντους έγραψε το 53-57, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στο 59-58, αλλά τον Έλληνα φόργουορντ να βρίσκει και πάλι απάντηση, 59-64 στο 30ο λεπτό.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τον Κόμματο να κάνει το 59-66 και το Μαρούσι κράτησε τη διαφορά ως το 34ο λεπτό και το 61-68 για να απαντήσουν Καλαμπόκης και Αλέξιτς για το 67-68. Νικολαΐδης και Ακεψιμαΐδης πήγαν το ματς στο 67-73 με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 76-76 στο 38ο λεπτό. Το Μαρούσι δεν έχασε το προβάδισμα, με βολές του Κόμματου πήγε στο 76-78, με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά με τρίποντο του Ντούβνιακ 80-78 μόλις 1:06 πριν το τέλος. Ο Κόμματος σκόραρε και πάλι (80-80), ο Καλαμπόκης απάντησε με δύο βολές στα 30 δευτερόλεπτα.

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στο άστοχο τρίποντο του Κόμματου στα 15 δευτερόλεπτα, με τον Αλέξιτς να έχει 2/2 βολές μετά για το 84-80. Ο ΠΑΟΚ έκανε φάουλ και το ματς παραπέμφθηκε στις καλένδες με τους γηπεδούχους να παίρνουν το ροζ φύλλο.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΑΡΗΣ 69-54 (32-25)

Μπέινς 20π. 12ρ. 6κ.φ., Τσιάρας 17π. 6ρ. 3κ.φ., Μπάξτερ 11π. 4κ.φ. // Μάλντροου 13π. 6ρ. 4κ.φ., Ταπούτος 13π. 5ρ., Βεργίνης 9π. 4κ.φ.

Νέα ήττα για τον Άρη, 11η φετινή,
με τον Ίκαρο να καθαρίζει εύκολα το μεταξύ τους παιχνίδι, ισοφαρίζοντας μάλιστα τη διαφορά με την οποία είχε χάσει τον αγώνα του πρώτου γύρου. Βέβαια, η ομάδα της Καλλιθέας απέχει ακόμα 2 ήττες από τον Άρη, αλλά το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο μπροστά του.

Ο Ίκαρος σούταρε πολύ καλύτερα από τον Άρη, 50% στα δίποντα (39% ο Άρης) και 29% στα τρίποντα (13% ο Άρης), κυριάρχησε στα ριμπάουντ, 43-32, τα λάθη ήταν 16-13 και τα κλεψίματα 8-9, με τον Άρη για ακόμα ένα ματς να μοιράζει ελάχιστες ασίστ, 11-6.

Οι «κίτρινοι» είναι σαφές ότι έχουν επιθετικό πρόβλημα
, σε δημιουργία και σκοράρισμα, και αυτό τους κάνει προβλέψιμους και εύκολα αντιμετωπίσιμους. Ο Άρης έβαλε μόλις 9 πόντους στην πρώτη περίοδο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα από την αρχή να μείνει πίσω στο σκορ και να δώσει την ευκαιρία στον Ίκαρο να ελέγξει τον αγώνα. Μετά το 2-4 ο Ίκαρος έτρεξε ένα 7-0 για να προηγηθεί με τον Μπέινς με 9-4 και να μην ξαναχάσει το προβάδισμα ως το τέλος του ματς.

Το τρίποντο του Τσιάρα έγραψε το 12-7 ενώ ο Λιούμπισιτς πήγε το ματς στο 16-7 και το +9 για τον Ίκαρο. Ο Άρης δυσκολευόταν πολύ στην επίθεση, το καλάθι και φάουλ του Μπεκ και το φόλοου του Μπέινς από επιθετικό ριμπάουντ έγραψαν double-score, 22-11, στο 13ο λεπτό του ματς με τον Σκορδίλη να καρφώνει στον αιφνιδιασμό για το 24-11. Η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα ως το 28-15 από τον Κουμπούρα, με τον Ταπούτο να μειώνει σε 28-20 και τον Άρη να κλείνει το ημίχρονο χάνοντας με 32-25.

Στις αρχές της επανάληψης ο Τσιάρας πήγε το ματς στο 37-27 με τον Άρη να παίρνει 4 πόντους από τον Ταπούτο για να μειώσει σε 37-33, αλλά ο Τσιάρας και ο Μπάξτερ δεν του έδωσαν δικαίωμα να πλησιάσει περισσότερο, 47-35 στο 28ο λεπτό. Στο 49-40 έληξε η 3η περίοδος, με τον Άρη να μην μπορεί να πλησιάσει περισσότερο στο πρώτο τρίλεπτο της 4ης και τον Μπάξτερ να γράφει για τρεις κάνοντας το 55-42, που ουσιαστικά τελείωσε τον Άρη. Η διαφορά από το 35ο λεπτό ανέβηκε στις παρυφές των 15 πόντων (57-42), ο Μπάξτερ την πήγε στους 18 στο 38ο λεπτό, 64-46, αλλά ο Άρης πήρε 4 πόντους από τον Μπόγρη κι ένα τρίποντο από τον Ντέιβις για να μην χάσει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΑΓΟΡ 67-71 (35-37)

Νάνα 22π. 15ρ. 9κ.φ., Παπανικολόπουλος 13π. 3κ.φ., Χατζής 10π. 3ρ. 3κ.φ., Κοχαντάρεβιτς 8π. 8ρ. // Ράιτ 16π. 7ρ. 4ασ. 4κλ. 5κ.φ., Παπανικολάου 15π. 5ρ. 2κλ., Λάτοβιτς 12π. 10ρ. 6κ.φ., Κρίστματς 11π. 6ρ.

Ο ΑΓΟΡ πέρασε από την Αθήνα
και την έδρα του Ηλυσιακού, κερδίζοντας με 67-71 και κάνοντας το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια φέτος. Το ματς ήταν ντέρμπι, οι δυο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, αλλά ο ΑΓΟΡ κατάφερε με τα μόλις 3 λάθη του στο ματς (0 κλεψίματα ο Ηλυσιακός) να ρεφάρει το 59% στις βολές που είχε και το 24% στα τρίποντα. Τα ριμπάουντ ήταν 45-41, οι ασίστ 9-11 και τα κλεψίματα 0-9.

Ο Ηλυσιακός είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο, μετά το 8-8 Νάνα και Χατζής έγραψαν το 13-8, ενώ τα δύο τρίποντα από τους ίδιους ήταν που πήγαν το σκορ στο 19-10 για τους γηπεδούχους. Η περίοδος έληξε με λέι απ του Κρίστμας στον αιφνιδιασμό, αλλά ο Νάνα με νέο τρίποντο (3/4 ως τότε) πήγε το ματς στο 23-16 για να απαντήσει ο ΑΓΟΡ με 2 κολλητά τρίποντα από Πετγουέι και Δέδα για το 23-22. Ο Ηλυσιακός κράτησε το προβάδισμα με τον Τσιάκο (28-22), με τον Νάνα και τον Παπανικολόπουλο πήγε στο 35-31 στο 17ο λεπτό, αλλά ένα 0-6 του ΑΓΟΡ στο τέλος του ημιχρόνου από τον Ράιτ έφερε τον ΑΓΟΡ στο 35-37 στην ανάπαυλα.

Ο Παπανικολάου πήγε το ματς στο 35-40 στην αρχή της 3ης περιόδου, ενώ ο ίδιος έκανε το 39-43 με νέο τρίποντο στο 23ο λεπτό. Νάνα και Χατζής βοήθησαν τον Ηλυσιακό να προσπεράσει (44-43), με τη διαφορά να μένει στο ένα σουτ σε όλη την περίοδο, τον Παπανικολάου να γράφει το 50-51 και τον Παπανικολόπουλο να απαντά για το 52-51 στο τέλος της περιόδου.

Στο πρώτο δίλεπτο της 4ης περιόδου το σκορ ήταν 2-0 για τον Ηλυσιακό που πήγε στο 56-51 και κράτησε τη διαφορά εκεί ως το 35ο λεπτό και το 60-56 από τον Νάνα. Ο Λάτοβιτς και το Παπανικολάου ισοφάρισαν σε 60-60 με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα με τον Ράιτ που είχε 7 συνεχόμενους πόντους ως το 64-69 στο τελευταίο λεπτό. Ο Νάνα μείωσε σε 67-69 με τρίποντο στα 19 δευτερόλεπτα, με τον Δέδα από το φάουλ που κέρδισε να έχει 1/2 βολές για το 67-70. Ο Παπανικολόπουλος αστόχησε στα 6 δευτερόλεπτα, ο Καλλινικίδης καθάρισε το ριμπάουντ, πήρε το φάουλ και με 1/2 βολές καθάρισε και τον αγώνα.