Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Ο Ζώτος την τάπα, ο Καλογρίδης το καλάθι, ο Κουσούλης το ρεκόρ!

Ο Ζώτος την τάπα, ο Καλογρίδης το καλάθι, ο Κουσούλης το ρεκόρ!

Αρκετό θέαμα προσέφεραν τα ματς της Κυριακής στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με τους εBEERους να κερδίζουν τα Σαπάκια με 51-49 με τάπα του Ζώτου στην εκπνοή σε λέι απ (video) και τους Jets να κερδίζουν τους Ρούκουνες 62-59 με καλάθι και φάουλ του Καλογρίδη, σε αγώνες για την αγωνιστική. Εκτός από τα παραπάνω ματς, οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν δύσκολα με 70-66 τους Barcelioma, σε αγώνα που είναι στο πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής.

Τέλος, η Τιρινίνι (σε ματς που μετρά στην 4η αγωνιστική) επικράτησε των Tsunami (η νέα ομάδα του πρωταθλήματος) με 86-49, ισοφαρίζοντας το επιθετικό ρεκόρ του πρωταθλήματος, με τον Κουσούλη Α. να σταματά στους 43 πόντους, προφανώς κάνοντας νέο ρεκόρ παραγωγικότητας, για να γίνει και ο πρώτος που περνά το φράγμα των 40 πόντων στις δύο σεζόν της ιστορίας του πρωταθλήματος!

Οι εBEERοι κέρδισαν με 51-49 τα Σαπάκια, μετά από απίστευτο ντέρμπι, που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο με την τρομερή τάπα του Ζώτου σε λέι απ! Το ματς ήταν κλειστό, οι εBEERοι έδειξαν να ξεφεύγουν στην 3η περίοδο, αλλά το τέλος ήταν δραματικό (δείτε το video).

Στο πρώτο δεκάλεπτο τα Σαπάκια ήταν καλύτερα και με τον Ράπτη προηγήθηκαν με 10-14 στη διακοπή, για να ισοφαρίσει ο Μοσχοβίτης σε 14-14. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως την ανάπαυλα με τους Χαντόπουλο και Τσιχλιά Σ. να κάνουν το 19-18 για να κλείσει το ημίχρονο στο 22-23 για τα Σαπάκια από τον Μπουντουβά.

Αλεβίζος και Ρήγας πήγαν τους εBEERους στο 34-27 για να κάνει ο Χαντόπουλος το 36-27, με το +9 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα. Όμως, πριν βγει η 3η περίοδος ο Κουμπούρας με 4 πόντους είχε μειώσει σε 36-31 για να πλησιάσουν τα Σαπάκια στο 40-39 με τον Κουμπούρα και τον Τσίκα στο 4ο δεκάλεπτο. Οι εBEERοι απάντησαν με 5-0 με τον Χριστοδουλάκη και τον Ζώτο να τους πηγαίνουν το 45-39, ενώ με 2 λεπτά να απομένουν ο Αλεβίζος είχε κάνει το 49-45 και τα Σαπάκια αστοχούσαν σε 2 επιθέσεις.

Και μετά το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά. Ο Τσιχλιάς Σ. έκανε το 49-48 με καλάθι και φάουλ στο 1:10 πριν το τέλος, οι εBEERοι έχασαν την επίθεση αλλά πήραν το επιθετικό ριμπάουντ, με τα Σαπάκια να κλέβουν και με 1/2 βολές του Ζαγγογιάννη να ισοφαρίζουν σε 49-49. Τον μιμήθηκε δύο φορές ο Ρήγας για το 51-49 με 2/4 βολές (με τα Σαπάκια να χάνουν 2 επιθέσεις στα 30 δευτερόλεπτα ανάμεσα στα δύο φάουλ) και μετά να έχουμε 3 αλλεπάλληλα κλεψίματα με τη φάση να τελειώνει στα 4.2 δευτερόλεπτα με φάουλ υπέρ των εBEERων. Οι βολές ήταν άστοχες, τα Σαπάκια διέσχισαν το γήπεδο, έφτασαν ως το λέι απ, αλλά ως «από μηχανής θεός» ο Ζώτος πήδηξε κι έκανε την τάπα που έδωσε στην ομάδα του τη νίκη.

Για τους νικητές ο Αλεβίζος είχε 17 πόντους, ο Χαντόπουλος 12 και ο Ρήγας 10, ενώ από τα Σαπάκια ο Ράπτης είχε 12, ο Μπουντουβάς 11 και ο Κουμπούρας 8 με τον Τσιχλιά Σ. να προσθέτει 7.

Η δήλωση του αγώνα: «Ήταν μια δύσκολη νίκη. Ήμασταν μόλις 7 άτομα με απουσίες. Το ματς θεωρώ ότι κρίθηκε στην κυριαρχία μας στα ριμπάουντ. Πήραμε πάρα πολλά ριμπάουντ, αμυντικά κυρίως, αλλά και επιθετικά. Δυσκολευτήκαμε πάρα πολύ, τα Σαπάκια ήταν εκπληκτική ομάδα, μας δυσκόλεψαν πολύ και πιστεύω θα έχουν κι αυτοί καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα. Όλα τα παιδιά προσπάθησαν για τη νίκη, έτυχε να κάνω εγώ το κόψιμο όμως και, εντάξει, όλα καλά», Χ. Ζώτος – εBEERοι.

Οι Jets έκαναν την 3η τους νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας τους Ρούκουνες με 62-59, μετά από ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο φινάλε με το καλάθι και φάουλ του Καλογρίδη. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κλειστό και έληξε με 13-13 με τον Μπουρδανιώτη Π. να έχει ήδη 9 πόντους για τους Jets και τον Θεοδωρόπουλο 5 από τους Ρούκουνες. Στη 2η περίοδο οι Jets ήταν πολύ καλύτερη και ξέφυγαν στο σκορ κάνοντας ένα επιμέρους 23-10 ως το ημίχρονο. Οι Ρούκουνες δυσκολεύονταν στο σκοράρισμα, ενώ είχαν προβλήματα και στην άμυνα για να πάνε ο Μπουρδανιώτης Π. και ο Τρειανταφύλλου τους Jets στο 36-23 του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο οι Jets μπόρεσαν να κρατήσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, παρά το γεγονός ότι ο Κανελλόπουλος ανέβασε πολύ το επίπεδο απόδοσής του κι έβαλε 8 πόντους, με τους Ρούκουνες να έχουν 3 τρίποντα στο δεκάλεπτο. Ο Μάρκος από τους Jets σκόραρε 5 πόντους για να τους κρατήσει μπροστά με 53-41 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο οι Ρούκουνες ξεκίνησαν… επική αντεπίθεση, άρχισαν να μειώνουν συνεχώς τη διαφορά, είδαν τον Κανελλόπουλο με τρίποντα να τους βοηθά να πλησιάσουν σε απόσταση ενός σουτ, ενώ λίγο πριν το τέλος Τοπαλίδης και Μάρκος έγραψαν το 59-59 με το ματς να βρίσκεται πολύ κοντά στο να πάει παράταση αλλά τον Καλογρίδη να σκοράρει καλάθι και φάουλ για να γράψει το τελικό 62-59 για τους Jets.

Από τους νικητές ο Μπουρδανιώτης Π. είχε 22 πόντους, ο Μάρκος 9, ο Τριανταφύλλου 8 και οι Μπελαλής και Μπουρδανιώτης Α. από 7. Για τους Ρούκουνες ο Κανελλόπουλος είχε 21 με 4 τρίποντα, ο Θεοδωρόπουλος 12 και ο Χριστοδουλόπουλος με τον Μαλανδρή από 7.

Ντέρμπι ήταν και το ματς των Θαλασσόλυκων με τους Barcelioma (για τη 10η αγωνιστική), στο οποίο οι πρώτοι κατάφεραν να φύγουν νικητές με 70-66. Το ματς ήταν ντέρμπι με τις δυο ομάδες να σκοράρουν πολύ στην πρώτη περίοδο, που έληξε με 22-22. Ο Μουχάκης είχε 10 πόντους και ο Σκαλτσογιάννης 8 για τους Barcelioma στο διάστημα αυτό, ενώ απ’ την άλλη ο Λέντζος Φ. είχε 8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Θαλασσόλυκοι με τον Τεντόμα πρωταγωνιστική κατάφεραν να οικοδομήσουν διαφορά και με 8 δικούς του πόντους να πάνε στο 39-32 στο ημίχρονο. Κράτησαν αυτή τη διαφορά στην 3η περίοδο και μάλιστα την αύξησαν με τους 5 συνεχόμενους πόντους του Γερμενή, για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 56-44 και το +12, την ώρα που οι Barcelioma έβαζαν σε 2η και 3η περίοδο μαζί όσους πόντους είχαν στο πρώτο δεκάλεπτο.

Κι εκεί που το ματς φαινόταν ότι είχε πάρει το δρόμο του, οι Barcelioma ξεκίνησαν αντεπίθεση, είχαν επιθετικό πλουραλισμό και άρχισαν να μειώνουν. Οι 5 συνεχόμενοι πόντοι του Σκαλτσογιάννη τους βοήθησαν να πλησιάσουν, αλλά ο Καραγιαννίδης Γ. με 6 πόντους κρατούσε την ομάδα του μπροστά, για να έρθουν τα δύο τρίποντα του Γερμενή και να βοηθήσουν τους Θαλασσόλυκους να αγγίξουν τη νίκη, νίκη που ήρθε με 70-66 με τον Λέντζο Γ. να σκοράρει τους τελευταίους πόντους της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Τεντόμας είχε 20 πόντους, ο Καραγιαννίδης Γ. 16, ο Λέντζος Φ. 13 όσους και ο Γερμενής, ενώ ο Λέντζος Γ. είχε 8. Από τους Barcelioma ο Μουχάκης είχε 22 πόντους, ο Σκαλτσογιάννης 18, ο Τσιαμούρης 12 και ο Ταμβάκης 9.

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Tsunami με 86-49 με τον Κουσούλη Α. να προσφέρει (ξανά όπως και πέρσι) τη μεγαλύτερη επιθετική παράσταση στο πρωτάθλημα, σκοράροντας 43 πόντους, ενώ οι 86 πόντοι της Τιρινίνι είναι ρεκόρ (ισοφάριση, αφού και οι Santa Barbara Rockets έχουν σκοράρει τόσους) με το +37 να είναι μια από τις μεγαλύτερες διαφορές στο πρωτάθλημα. Και οι δυο ομάδες εμφανίστηκαν με αρκετές απουσίες, αλλά εκείνες των Tsunami τους στοίχισαν περισσότερο, καθώς ήταν αποδυναμωμένοι στη ρακέτα.

Το ματς ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό, αλλά και πολλά λάθη για τις δύο ομάδες. Η Τιρινίνι προηγήθηκε με 12-5, αλλά γρήγορα η ψαλίδα έκλεισε στο 15-11 για να σκοράρει ο Γράψας πίσω από το κέντρο του γηπέδου στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου για το 18-11. Στη δεύτερη περίοδο, με τον Αντωνιάδη να παλεύει μόνος από τους Tsunami, η Τιρινίνι πάτησε το πόδι στο γκάζι και με τον Κουσούλη Α. να έχει 11 πόντους και τον Λεγάκη 7 στο δεκάλεπτο, πήγε στο 43-23 του ημιχρόνου.

Η διαφορά ανέβηκε περισσότερο στην αρχή της 3ης περιόδου, αλλά οι Tsunami με τους Αντωνιάδη και Ζαΐμη μείωσαν σε 53-32 λίγο πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου. Η Τιρινίνι έτρεξε ένα 9-0 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +30, ενώ ο Κουσούλης Α. είχε 10 συνεχόμενους πόντους (6+4 στα δύο δεκάλεπτα). Οι Tsunami κράτησαν την Τιρινίνι στους 2 πόντους στα πρώτα 4,5 λεπτά της 4ης περιόδου, για να μειώσουν τη διαφορά κάτω από τους 25 πόντους, αλλά στο φινάλε ήταν κουρασμένοι, σκόραραν κυρίως με βολές και δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν το νέο ξέσπασμα των νικητών για το τελικό 86-49.

Από τους νικητές ο Κουσούλης Α. έβαλε 43 πόντους, ο Γράψας 15 όσους και ο Λεγάκης, ενώ από τους Tsunami ο Αντωνιάδης είχε 20 πόντους και ο Ζαΐμης 17. Στο ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για το χαμό του Πάνου Ζαχαρογιάννη μετά από αίτημα του αρχηγού της Τιρινίνι, Κουσούλη Α., αφού και οι δυο ομάδες είχαν ενημερωθεί (κάτι που δεν είχε καταστεί εφικτό πριν τα προηγούμενα παιχνίδια της ημέρας) για το γεγονός που σίγουρα επισκιάζει κάθε αγωνιστική δραστηριότητα.

Όσον αφορά στους αγώνες της Tsunami, προφανώς δεν υπάρχουν πια ρεπό στο πρωτάθλημα αφού είναι η 14η της λίγκας, ενώ κάθε εβδομάδα από τις μέχρι τώρα (για τον 2ο γύρο) η ομάδα που θα είχε ρεπό θα παίζει μαζί της. Σταδιακά θα καλύψει και τους χρωστούμενους αγώνες της.

εBEERοι – ΣΑΠΑΚΙΑ 51-49
(10-14, 22-23, 36-31, 51-49)

εBEERοι: Χαντόπουλος Θ. 12 (1), Μιχελάκης Μ., Χριστοδουλάκης Β. 3, Αλεβίζος Δ. 17 (1), Δουκλιάς Σ. 1, Μοσχοβίτης Π. 4, Ρήγας Χ. 10, Ζώτος Χ. 4.

Σαπάκια: Ράπτης 12, Μπουντουβάς 11, Κουμπούρας 8, Τσέρτος, Δρακούλης, Τσιχλιάς Γ. 4, Τσίκας 4, Ζαγγογιάννης 3, Τσιχλιάς Σ. 7.

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – JETS 59-62
(13-13, 23-36, 41-53, 59-62)

Ρούκουνες:
Μαλανδρής Π. 7, Πανόπουλος Α. 3 (1), Παπαναστασίου Γ. 3, Τσερπές Η. 2, Κανελλόπουλος Α. 21 (4), Θεοδωρόπουλος Κ. 12 (1), Χριστοδουλόπουλος Μ. 7 (1), Τοπαλίδης Δ. 4.

Jets (Μητσάκης): Τζιούρης Δ. 4, Μπουρδανιώτης Α. 7, Σίσκος Α., Μπελαλής Ν. 7, Μάρκος Η. 9, Μπουρδανιώτης Π. 22 (3), Τριανταφύλλου Γ. 8 (1), Καλογρίδης Π. 5.

BARCELIONA – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 66-70

(22-25, 32-39, 44-56, 66-70)

Barcelioma: Τσιαμούρης Π. 12, Σκαλτσογιάννης Β. 18 (2), Γκότσης Γ., Ταμβάκης Θ. 9, Μενεξιάδης Σ. 5, Μουχάκης Ν. 22 (2), Τουμπακάρης Α..

Θαλασσόλυκοι: Λέντζος Φ. 13, Γερμενής 13 (3), Καραγιαννίδης Γ. 16 (2), Τεντόμας 20 (2), Ζώης Θ., Λέντζος Γ. 8.

TSUNAMI – ΤΙΡΙΝΙΝΙ 49-86

(11-18, 23-43, 32-62, 49-86)

Tsunami: Σταθόπουλος Κ. 3, Ζαΐμης Α. 17 (1), Κατσιφλώρος Χ. 7 (1), Μακρής Κ. 2, Αντωνιάδης Π. 20 (2).

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν.): Γράψας Α. 15 (1), Γαλανόπουλος Γ. 5, Σταματέρης Ν. 3, Κουσούλης Α. 43 (2), Λεγάκης Γ. 15, Κουσούλης Ν. 4, Μπόικου Β., Κουβαράς Α. 1.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …