Home / EUROCUP / Ήττα και οριστικός αποκλεισμός για Άρη

Ήττα και οριστικός αποκλεισμός για Άρη

Αυτό που ξέραμε εδώ και δύο εβδομάδες απλώς επιβεβαιώθηκε στη Ρωσία την Τρίτη, όταν ο Άρης έχασε από τη Χίμκι με 88-72 και έχασε και τις τελευταίες μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης που είχε για τα προημιτελικά του Eurocup. Οι «κίτρινοι» άντεξαν για ένα δεκάλεπτο, μετά οι Ρώσοι έλεγξαν απόλυτα το ματς και έφτασαν εύκολα στη νίκη που τους πήγε στο 4-1, συνεχίζοντας την προσπάθειά τους για το τρόπαιο.

Ο Άρης θα κλείσει τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις την ερχόμενη Τρίτη στο Αλεξάνδρειο απέναντι στη Ντόνετσκ και, όπως πάει το πράγμα στο πρωτάθλημα, δύσκολα θα επιστρέψει στο Eurocup του χρόνου.

Το ματς ξεκίνησε καλά για τον Άρη που κράτησε το προβάδισμα ως το 12ο λεπτό και το 22-24. Ως τότε οι «κίτρινοι» είχαν προηγηθεί με 2-5 από τον Ντέιβις με το ματς να πηγαίνει στο 11-11 με το τρίποντο του Βεργίνη, ο οποίος έτρεξε ένα προσωπικό 0-8 για να γράψει το 11-16 για τον Άρη στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Ρώσοι αντέδρασαν και με τον Φριντζόν να σκοράρει από μακριά και τον Λόντσαρ (που είχε μπει πολύ ζεστός στο ματς) ισοφάρισαν σε 16-16 στο 8ο λεπτό με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα ως το τέλος της περιόδου, όταν ο Κερούς με λέι απ από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 22-22.

Ο Άρης μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με λέι απ του Ταπούτου για το 22-24, αλλά αυτό ήταν και το τελευταίο του προβάδισμα στον αγώνα. Η Χίμκι απάντησε με τρίποντο του Κελάτι για να πάρει το προβάδισμα, ενώ το σερί της πήγε στο 8-0 με το τρίποντο του Μόνια για το 30-24 στο 14ο λεπτό.

Ο Άρης μείωσε με τον Μπόγρη, αλλά πλέον είχε χάσει τον έλεγχο και η Χίμκι με Κελάτι και Τσουκανένκο πήγε στο +7 του 35-28. Ο Άρης δεν έχασε την επαφή του, με 4/4 βολές πλησίασε στο 37-34 τρία λεπτά πριν λήξει το ημίχρονο, αλλά ένα λάθος και 2 άστοχα σουτ στις επόμενες 2 επιθέσεις του στοίχισαν και έμεινε πίσω με 10 πόντους, αφού η Χίμκι πήγε στο 44-34 με καλάθι και φάουλ του Τσουκανένκο. Έτσι έληξε και το ημίχρονο, με τον Κουίν να κάνει το 48-38 στο τελευταίο δευτερόλεπτο μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Τσουκανένκο.

Η Χίμκι μπήκε δυνατά στην 3η περίοδο, το τρίποντο του Βιάλτσεφ την έφερε στο +13, η διαφορά δεν έπεσε από τους 10, ενώ ο Λόντσαρ στο 25ο λεπτό την ανέβασε στους 15 πόντους, 59-44. Ο Άρης δεν μπορούσε να πλησιάσει πιο πολύ, μετά το καλάθι του Μαυραειδή που μείωσε σε 63-52 η Χίμκι απάντησε με 7-0 από τον Πλάνινιτς για να ανέβει στο +18 του 70-52.

Ο Ντέιβις με καλάθι και φάουλ και ο Μπόγρης από κοντά βοήθησαν τον Άρη να μειώσει σε 73-61, αλλά ο Λόντσαρ και ο Κελάτι δεν επέτρεψαν να πέσει η διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, με τον Πλάνινιτς να κάνει το 79-63. Η διαφορά πήγε στους 19 από τον Μόνια και τον Κουίν, 85-67, με το ματς να τελειώνει στο 88-72 από το τρίποντο του Κβοστόφ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η Χίμκι δημιουργούσε ρήγματα όποτε ήθελε στην άμυνα του Άρη, χαρακτηριστικό είναι ότι πήρε 34 πόντους από λέι απ και καρφώματα στον αγώνα, 17 από τα 28 της εύστοχα δίποντα, δηλαδή, ήταν εξ επαφής. Φυσιολογικό επακόλουθο το 67% στα δίποντα, για τους Ρώσους (45% ο Άρης) που είχαν και 41% στα τρίποντα (28% ο Άρης), με τα ριμπάουντ να είναι 33-25, τα κλεψίματα 9-10, τα λάθη 14-13 και την τεράστια διαφορά για ακόμα έναν αγώνα του Άρη στις ασίστ, 26-9.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 48-38, 70-54, 88-72.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Φριντζόν 8 (1), Βιάλτσεφ 8 (1τρ. 4ασ.), Λόντσαρ 14 (3ρ.), Κουίν 4 (3ρ. 6ασ.), Μόνια 13 (2τρ. 9ρ. 5ασ.), Κβοστόφ 5 (1), Ζελαμπάλ 2, Τσουκανένκο 11 (7ρ.), Κελάτι 10 (2), Πλάνινιτς 13 (5ασ.).

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 2 (5ασ.), Κερούς 10 (9ρ.), Ταπούτος 15 (1τρ. 4ρ.), Τσαϊρέλης, Ντέιβις 14 (1τρ. 3ρ.), Κρούσιτς 2, Μποχορίδης, Μπόγρης 8 (3ρ.), Μάλντροου 2, Βεργίνης 19 (3τρ. 3ρ.).

Συνεχίζουν αήττητοι οι δύο του Eurocup!

Χωρίς ήττα συνεχίζουν οι δύο εκπρόσωποί μας στο Eurocup, ΠΑΟΚ και Πανιώνιος διπλασίασαν τις νίκες …