Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Πλήρως αδιάφορος και το πλήρωσε

Πλήρως αδιάφορος και το πλήρωσε

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε παντελώς αδιάφορος στη Μόσχα και, μοιραία, υπέστη βαριά ήττα από την ΤΣΣΚΑ με 96-64 για την 5η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» επί της ουσίας δεν έχασαν τίποτα, αφού το ματς ήταν αδιάφορο βαθμολογικά και όλα τα λεφτά είναι ο αγώνας της ερχόμενης εβδομάδας με τη Γαλατασαράι στο ΣΕΦ.

Μοναδικό μελανό σημείο που μένει από τον αγώνα το -32, που αποτελεί την πιο βαριά ήττα του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα από τις 9 Δεκεμβρίου του 2004 και το -51 (59-110) στο ΣΕΦ από την Εφές.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγώνα δείχνοντας νωθρός, αδιάφορος, χαλαρός και χωρίς διάθεση στην άμυνα. Απ’ την άλλη, η ΤΣΣΚΑ μπήκε στο ματς με… 10/10 τρίποντα και καθάρισε τον αγώνα πάρα πολύ νωρίς. Οι Ρώσοι ήταν διαστημικοί στο πρώτο μέρος, έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και ως το ημίχρονο είχαν χτίσει διαφορά μεγαλύτερη των 25 πόντων.

Το πρώτο τρίλεπτο του αγώνα ήταν χαρακτηριστικό: ο Ολυμπιακός πήρε την μπάλα 3 φορές, έκανε συνολικά 7 επιθέσεις (απ’ τα επιθετικά ριμπάουντ) και δεν έβαλε ούτε έναν πόντο. Απ’ την άλλη, οι Ρώσοι έκαναν 5 επιθέσεις και είχαν 4/5 σουτ για να ξεκινήσει το ματς με 10-0. Από εκεί και πέρα δεν υπήρχε επιστροφή για τον Ολυμπιακό.

Ο Ντόρσεϊ μείωσε σε 10-4 και ο Σπανούλης σε 13-6 με βολές, αλλά το τρίποντο του Τεόντοσιτς πήγε το ματς στο 16-6 για να κάνει ο Βορόντσεβιτς το 20-8 στο 8ο λεπτό. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τον Σβεντ να πετυχαίνει το 5ο τρίποντο της ΤΣΣΚΑ για να γράψει το 30-16 με την ΤΣΣΚΑ να πηγαίνει στο +19 στο δεύτερο δεκάλεπτο, 35-16 από τον Λαβρίνοβιτς.

Πρώτη φορά στους 20 πόντους η διαφορά πήγε στο 38-18 από το 6ο τρίποντο της ΤΣΣΚΑ με τον Σβεντ στο 12ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός φαινόταν σα να έχει ήδη παρατήσει τον αγώνα, οι Ρώσοι με τρία ακόμα τρίποντα έγραψαν το 47-20, ενώ όταν ήρθε το πρώτο άστοχο στο 26ο λεπτό το σκορ ήταν στο 47-22 και το ματς έμοιαζε ήδη με φιλικό αγώνα. Ο Τεόντοσιτς έκανε το 52-23 για να τελειώσει το ημίχρονο στο 54-26 για την ΤΣΣΚΑ απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που δεν μπορούσε πια να βρει ρυθμό όσο κι αν το πάλευε.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο χαλαρό, οι Ρώσοι έλεγχαν τον αγώνα με το ματς να κυλάει ήρεμα και χωρίς ιδιαίτερες εντάσεις και απρόοπτα. Η διαφορά πέρασε τους 30 πόντους στο λέι απ του Τεόντοσιτς στο 23ο λεπτό στο 60-29, με τον Πελεκάνο να μειώνει σε 62-34 και τον Σλούκα σε 64-39 στο 26ο λεπτό. Η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 30 από τον Σβεντ, για να κάνει ο Λαβρίνοβιτς το 72-39 μπαίνοντας στο 30ο λεπτό.

Πέντε πόντοι του Γκεσεβίτσιους και δύο του Πελεκάνου μείωσαν προσωρινά σε 72-46, αλλά γρήγορα η διαφορά ήταν και πάλι στους 30 πόντους, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να μειώσει κάτω από τους 26 και την ΤΣΣΚΑ να φτάνει στο 86-52 με τον Πονκρασόφ, τη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, στο δρόμο για το τελικό 96-64 που έγραψε ο Βορόνοφ.

Χαρακτηριστικό της χαλαρότητας της «ερυθρόλευκης» άμυνας το γεγονός ότι η ΤΣΣΚΑ έβαλε 23 καλάθια με λέι απ ή κάρφωμα στον αγώνα, 23 από τα συνολικά 25 εύστοχα δίποντά της (25/33), δηλαδή, στο ματς ήταν εξ επαφής. Οι Ρώσοι είχαν (προφανώς… με 23 λέι απ) 76% στα δίποντα (49% ο Ολυμπιακός) και 65% στα τρίποντα με 13/20, ξεκινώντας με 11/12 (17% ο Ολυμπιακός με 17%).

Τα ριμπάουντ ήταν 29-24, αλλά ουσιαστικά ο Ολυμπιακός τα κέρδισε, αφού τα επιθετικά ήταν 4-13, στις ασίστ υπήρχε τεράστια διαφορά, 24-7, τα κλεψίματα 10-6 και τα λάθη 16-16.

Ο Ολυμπιακός ουσιαστικά δεν είχε διασωθέντες, με τους Σπανούλη, Ντόρσεϊ και Σλούκα να είναι αναλογικά πιο ενεργοί, συν του Πελεκάνο και Μάντζαρη.

Τα σημαντικά για τον Ολυμπιακό την ερχόμενη εβδομάδα όταν στο ΣΕΦ θα παίξει την πρόκριση απέναντι στη Γαλατασαράι. Αν κερδίσει τότε θα προκριθεί στα προημιτελικά, αν χάσει θα μείνει εκτός. Η ΤΣΣΚΑ προκρίθηκε ήδη στα νοκ άουτ, κλειδώνοντας, μάλιστα, την 1η θέση του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 54-26, 72-44, 96-64.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας
(Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 14 (4τρ. 4ασ.), Λαβρίνοβιτς 12 (1τρ. 5ρ. 4κλ.), Σισκάουσκας 8 (2), Κρστιτς 6 (3ρ.), Κιριλένκο 11 (1τρ. 7ρ.), Βορόνοφ 4, Βορόντσεβιτς 15 (3τρ. 3ρ.), Σβεντ 10 (2τρ. 5ασ.), Καούν 2, Χριάπα 2 (3ασ.), Πονκρασόφ 10, Γκόρντον 2 (3ρ. 6ασ.).

Ολυμπιακός
(Ίβκοβιτς): Χάινς 5, Άντιτς 7 (4κ.φ.), Σπανούλης 12 (6κ.φ.), Ντόρσεϊ 5 (6ρ.), Πελεκάνος 7, Παπαδόπουλος, Γκεσεβίτσιους 7 (1), Γλυνιαδάκης 6, Παπανικολάου 2 (3ρ.), Μάντζαρης 6 (2), Σλούκας 7 (4κ.φ.), Λο.